Mama niepełnosprawnego Adriana: 'Nie lubię, gdy ludzie natarczywie patrzą, komentują. Syn to widzi, ale nie reaguje'

- Ktoś, kto nie przeżył lęku o życie swojego dziecka, mimo najszczerszych chęci nigdy nie wczuje się w naszą sytuację - mówi matka niepełnosprawnego dziecka. Jako jedna z dziewięciu matek wzięła udział w kampanii "Piękno jest w nas".
Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Chcemy normalnie żyć

Dziewięć matek niepełnosprawnych dzieci. Wszystkie wraz z dziećmi stanęły przed obiektywem Mariki Sypniewskiej. Po co? Aby pokazać, że ich dzieci to nie tylko ludzie na wózkach inwalidzkich, ale także osoby z pasjami, zainteresowaniami, które - tak samo, jak zdrowe dzieci - chcą realizować swoje plany i marzenia.

Kampanię 'Piękno jest w nas' zrealizowała Fundacja im. Doktora Piotra Janaszka Podaj Dalej, która wspiera osoby z niepełnosprawnością w drodze do niezależnego życia. Pod opieką Fundacji jest ponad 150 osób.

- Do tegorocznej kampanii zaprosiliśmy mamy naszych podopiecznych, których łączy pasja do koszykówki. Te mamy to wspaniałe i piękne kobiety, pozwalają swoim dzieciom rozwijać pasje, ale też wymagają od nich i uczą samodzielności. Nie zapominajmy, że matki niepełnosprawnych to też osoby, które - jak każdy z nas - mają swoje lepsze i gorsze dni. Wiedzą, że nie mogą się poświęcać i zapominać o sobie. Starają się żyć normalnie, chociaż czasem to nie jest wcale proste - mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek, Prezes Fundacji Podaj Dalej, inicjatorka kampanii.

Nie oceniaj przez pryzmat niepełnosprawności

Bohaterki kampanii mówią, że przeżywają komentarze ludzi na temat ich dzieci, reakcje i pytania ludzi na widok ich niepełnosprawnych dzieci. 

- To bardzo boli - mówi jedna z nich.

- Myślę, że największym problemem rodziców dzieci z niepełnosprawnością jest strach o ich przyszłość. Otaczają dzieci opieką, często rezygnują z własnego życia, poświęcają się. Przychodzi jednak taki moment, że zadają sobie pytanie: Co będzie, gdy mnie zabraknie? I zaczynają się bać - mówi prezes Fundacji Podaj Dalej.

W Fundacji Podaj Dalej od ponad 14 lat wykwalifikowana kadra pracuje z osobami z niepełnosprawnością.

- Uczymy je niezależnego życia - jak się ubrać, przygotować posiłek, zrobić zakupy, jak korzystać z komunikacji miejskiej. Podczas zajęć sportowych i rehabilitacyjnych rozwijamy sprawność. I robimy wiele innych rzeczy, a wszystko po to, by osoby z niepełnosprawnością zamieniały 'nie mogę' w 'zrobię to!', aby wózek nie był dla nich przeszkodą w sięganiu po marzenia i aby rodzice żyli, nie bojąc się, co będzie jutro - mówi Zuzanna Janaszek-Maciaszek.

W kampanii "Piękno jest w nas" udział wzięły: Iza Chrzuszcz z Antosiem, Kasia Jankowska z Adrianem, Joanna Karczyńska z Jagienką, Katarzyna Lubka z Witkiem, Beata Maksymowicz z Dawidem, Anita Marczak z Krzysiem, Dorota Powązka z Bartkiem, Lidka Rafalska z Igą, Ania Świderska z Kubą.

Zapraszamy do galerii zdjęć, poniżej

Więcej na podajdalej.org.pl

Powinno cię zainteresować:

Europejska organizacja wspierająca niepełnosprawnych: Dość nieludzkiego traktowania protestujących!

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot; Marika Sypniewska

Iza z Antosiem

- Ktoś, kto nie przeżył lęku o życie swojego dziecka, mimo najszczerszych chęci nigdy nie wczuje się w naszą sytuację. I doskonale to rozumiemy! Ale jeżeli czegoś nie wiesz, to zapytaj, jak wygląda takie życie! Nie oceniaj! Nie chcemy współczucia, chcemy tylko, żeby ludzie byli choć trochę empatyczni wobec inności, wobec naszych dzieci - podkreśla Iza, mama Antosia.

Iza uwielbia pracę w ogrodzie, który dopiero powstaje. Tam ładuje akumulatory. Antoś podziela pasję mamy, dlatego każdą wolną chwilę chcieliby spędzać tam razem. Antoś lubi przyrodę i wszystko, co się wokół niej dzieje. Kocha wędkować. Ma już swoje pierwsze zdobycze! Ostatnio zaczął majsterkować i poznawać świat elektroniki.

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Lidka i Igusia

Lidka lubi dbać o siebie i zaczytuje się w książkach o II wojnie światowej. Razem z Igusią śpiewają karaoke i grają w rzutki.

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Kasia z Adrianem

Kasia nie lubi, gdy ludzie natarczywie się im przyglądają, czasami też komentują. Adrian też to zauważa, ale nie reaguje. Ma do tego dystans. Kasia szyje i czyta książki oparte na faktach, a z Adrianem lubi grać w RUMMIKUB.

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Ania z Kubą

Ania chce, aby w życiu Kuby było miejsce na pasje, a nie tylko na leczenie, aby był postrzegany jako chłopiec, który wiele potrafi, a nie jako niepełnosprawny chłopiec na wózku. Ania odpręża się, gdy gotuje i piecze. Wspólnie z Kubą grają w planszówki i dbają
o rybki.

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Joanna i Jagienka

Joanna spełnia się, pracując jako neurologopeda kliniczny z dziećmi zaburzonymi i osobami dorosłymi po urazach mózgowo-czaszkowych. Wspólnie z Jagienką pysznie gotują i grają
w planszówki. Ulubione gry to Pociągi i 5 sekund.

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Beata z Dawidem

Beata lubi, gdy wokół niej jest ładnie. Ostatnio zabrała się za odnawianie starych mebli. Z Dawidem gra w planszówki. Lubią też jeździć do kina i do term.

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Anita z Krzysiem

Anita własnoręcznie dekoruje mieszkanie. Od dłuższego czasu stosuje dietę i stara się dbać o siebie. Razem z Krzysiem lubią rajdy piesze z PTTK. Wspólnie też gotują i pieką ciasta. Wiele radości sprawia Anicie praca wolontariuszki w szkole Krzysia.

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Dorota z Bartkiem

Dorota prosi, aby traktować niepełnosprawnych normalnie, nie gapić się na nich i nie wytykać palcami.

Dorota chciałaby podróżować. Teraz jest to trochę trudniejsze, bo wiele miejsc, atrakcji turystycznych i transport nie są dostępne dla turystów na wózkach. Z Bartkiem lubią grać w statki i Dobble.

Piękno jest w nas Piękno jest w nas fot: Marika Sypniewska

Kasia z Witkiem

Kasia lubi szydełkować. Jest dokładna, a własnoręcznie zrobione rzeczy dają jej dużo radości. Na zabawę z Witkiem nie ma zbyt wiele czasu, bo w gospodarstwie jest dużo obowiązków. Witek uwielbia gotować i zna mnóstwo przepisów. Chciałby kiedyś wystąpić w programie MasterChef.