Plan naprawczy po porodach. Wraz z dermatologiem wybieramy najskuteczniejsze składniki kosmetyków i zabiegi

Które kosmetyki mają w swoim składzie "to coś"? Które zabiegi spośród bogatej oferty gabinetów medycyny estetycznej dadzą oczekiwany efekt, a nie tylko wydrenują kieszeń? Wraz z dermatologiem dr Bartoszem Pawlikowskim podpowiadamy, co można zrobić, aby wyglądać lepiej.
Plan naprawczy po porodzie Plan naprawczy po porodzie fot: pexels.com

Nie cena, a skład kosmetyku ma znaczenie

Czy można spowolnić proces starzenia się skóry? Jak radzić sobie ze zmarszczkami, "workami pod oczami" z trądzikiem, plamami? Jak uelastycznić skórę na brzuchu po porodach? Co robić, kiedy "po dzieciach" lawinowo wypadają włosy lub kiedy skóra, np. na brzuchu czy udach, straciła sprężystość?

Wraz z dermatologiem, dr Bartoszem Pawlikowski przygotowaliśmy poradnik o najskuteczniejszych zabiegach na ciało. Podzieliliśmy je na te, które można wykonać samodzielnie w domu oraz na te bardziej inwazyjne, które musimy przeprowadzić u specjalisty.

Proponujemy zabiegi domowe, ale nie podajemy konkretnych marek kosmetyków. Aby kosmetyk zadziałał, musi przede wszystkim mieć dobry skład. Dermatolog podpowiada, których składników szukać w kosmetykach, aby po ich stosowaniu dostrzec poprawę.

Niektóre kosmetyki i zabiegi nie są zalecane dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Dlatego, kiedy planujesz zabiegi odmładzające, upiększające czy wzmacniające skórę,  poczekaj do czasu zakończenia karmienia piersią.

 - Zabiegi po porodzie zawsze rozpatrujemy w kategoriach bezpieczeństwa. Trzeba wziąć pod uwagę, że kobiety mogą być matkami karmiącymi, a to nieznacznie i rzadko, aczkolwiek skutecznie wyklucza wykonanie niektórych zabiegów lub użycie niektórych substancji w terapiach upiększających. Karmienie piersią należy wówczas traktować jako przeciwwskazanie względne - tłumaczy dr Pawlikowski.

Gotowe na wiosenny "remanent"?

Mezoterapia igłowa jest polecana wszystkim, którzy z różnych powodów nie są zadowoleni z kondycji swojej skóry. Mowa tutaj głównie o cerze szarej, zmęczonej, z wyraźnymi oznakami starzenia Mezoterapia igłowa jest polecana wszystkim, którzy z różnych powodów nie są zadowoleni z kondycji swojej skóry. Mowa tutaj głównie o cerze szarej, zmęczonej, z wyraźnymi oznakami starzenia Fot. Shutterstock

Twarz i szyja. Kiedy denerwują cię zmarszczki, trądzik i worki pod oczami

W domu

1. Trądzik to nie tylko przypadłość nastolatków. Może okazać się kłopotem dla młodych mam po porodach w związku z podwyższonym progesteronem. Co może pomóc?

 - Aloes jako główny składnik kosmetyku łagodzi stany zapalne oraz podrażnienia. Posiada enzymy, które naturalizują wolne rodniki oraz antranoidy działające przeciwgrzybicznie i przeciwbakteryjnie.

- Eukaliptus np. w postaci olejku eukaliptusowego. Kilka kropli należy dodać do niewielkiej porcji kremu. Stosować dwukrotnie dwukrotnie w ciągu dnia na umytą skórę, delikatnie masując twarz.Olejek eukaliptusowy jest jednym z najpopularniejszych olejków eterycznych na świecie, od lat z powodzeniem stosuje się go w medycynie naturalnej, jak i w kosmetologii.

- Przy cerze trądzikowej można sięgać po detergenty do cery trądzikowej (dwa razy dziennie) stosować peelingi.

Na wideo poniżej dr Pawlikowski tłumaczy, co robić z trądzikiem po 30-tce:

2. Cienie pod oczami

Osoby, które borykają się z cieniami po oczami, mogę sięgać po kosmetyki, maści z wyciągiem ze sprawdzonego od dziesięcioleci kasztanowca. Preparaty powstałe na bazie kasztanowca mają właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne, działają przeciwobrzękowo, wzmacniają i uszczelniają naczynia krwionośne, usprawniają krążenie.

Na podpuchnięte po nieprzespanej nocy oczy nic też nie pomoże tak jak wypicie ośmiu szklanek wody dziennie.

Oznaki zmęczenie, utrata elastyczność skóry, płytkie zmarszczki

Co można robić w domu?

Oferta kosmetyków drogeryjnych i aptecznych na pierwsze zmarszczki, na zmęczoną skórę, na utratę jędrności jest bogata. Według jakiego klucza wybierać kosmetyki? Najlepiej czytać składy preparatu. Warto szukać w kremach takich składników jak:

- Witamina C (kwas askorbinowy), czyli eliksir młodości XXI wieku

Kiedy tracimy kolagen, powstają zmarszczki. Dzięki witaminie C włókna kolagenu stają się zdrowsze, a nawet młodsze! Badania wskazują, że pomiędzy 30. a 50. rokiem życia poziom witaminy C w skórze spada nawet o 35 proc.

Witamina C ma właściwości rozjaśniające, jest sprawdzonym środkiem na przebarwienia. Do ulubionego kremu można dodać 10 kropli witaminy C (buteleczka w aptece kosztuje kilka złotych). Nakładać kolistymi ruchami, omijając okolice oczu. Dodatkowo, aby nawilżyć skórę, można do kremu dodać kapsułkę z witamina A i E.

Na rynku jest sporo kosmetyków specjalistycznych, które mają w swoim składzie witaminę C i to w dość sporym stężeniu np. 10 -12 proc. Watro porozmawiać z lekarzem, kto może sięgać po tego typu mocne preparaty.

Na etykietkach kosmetyków witamina C pojawia się pod różnymi nazwami: kwas L-askorbinowy, palmitynian-6-askorbinowy, sól magnezowa fosforanu askorbinowego.

Witaminę C znajdziemy w kramach, żelach, w serum. Nie każdy produkty z witaminą C będzie równie skutecznie działał. Najlepsze są te w postaci wodnistego serum.

- Bisabolol

Substancja czynna zawarta w ekstrakcie z rumianku. Ma działanie antyseptyczne, łagodzące i przeciwzapalne, koi skórę wrażliwą i podrażnioną. Wspomaga penetrację substancji aktywnych zawartych w kosmetyku.

- Krzem organiczny

Producenci kosmetyków coraz częściej wykorzystują biopierwiastki w nowych recepturach. Jednym z nich jest krzem, który występuje we wszystkich płynach ustrojowych i tkankach ludzkiego organizmu. Pierwiastek ten uczestniczy w biosyntezie kolagenu, podstawowego składnika tkanki łącznej. Wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych. Krzem to związek najczęściej stosowany w mezoterapii do zapobiegania starzenia się skóry, poprawy jej elastyczności i ujędrnienia, w zabiegach antycellulitowych oraz zabiegach wzmacniających włosy.

Krzem w kosmetykach najczęściej stosowany jest w postaci nieorganicznej, rozpuszczalnej w wodzie, dobrze przyswajalnej krzemionki oraz krzemoorganicznych silikonów.

- Komórki macierzyste z jabłek

Pozyskuje się je w warunkach laboratoryjnych. Są hitem w kosmetologii ostatnich lat. Od komórek macierzystych aż się roi na półkach drogerii, mają cofać czas, odmładzać, zapewniać znikanie zmarszczek i odbudowę skóry.

I chociaż nie dowiedziono, że komórki macierzyste są w stanie przetrwać w kremie, to wyciągi z komórek macierzystych roślin działają! Zawierają sporo wartościowych składników, np. substancji przeciwutleniających, przeciwzapalnych i odżywczych. To np. kwercetyna i kwas elagowy czy ferulowy, który chroni skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania UV. Poprzez dodanie do kosmetyku środka nawilżającego i witaminy E uzyskuje się też efekt wygładzenia zmarszczek.

W gabinecie

Po ciąży często przeszkadzają przebarwienia na twarzy. Kiedy skóra jest plamiasta, ma nierównomierne kolory, wówczas wygląda na zmęczoną, dodaje lat. Jasna skóra odmładza. Zabiegi urządzeniem I.P.L. i laserem frakcyjnym poprawiają koloryt skóry i wypalają brązowe zmiany, które po zabiegu ciemnieją i złuszczają się w ciągu 10 dni. Aby całkowicie pozbyć się przebarwień, wykonuje się kilka zabiegów w miesięcznych odstępach. W przypadku karmienia piersią zabiegi nie wpływają na jakość i produkcję mleka. Jeśli mama wie, na czym polega zabieg, jak przebiega, nie denerwuje się, może rozpocząć jeszcze podczas karmienia.

Powinno cię również zainteresować: Późna ciążą odmładza? Dermatolog: Czterdziestoletnia matka spotyka na placu zabaw mamy o 20 lat młodsze i przeżywa szok [ROZMOWA]

Zabiegi, na które warto zwrócić uwagę to np:

- Karboksyterapia

Dwutlenek węgla jest dzisiaj lekiem na zmarszczki, cellulit i rozstępy. Dzięki specjalnej aparaturze i za pomocą cienkiej igły gaz zostaje aplikowany pod skórę. Dwutlenek węgla szybko i łatwo rozchodzi się w tkankach. Więcej o zabiegu czytaj w tekście: Karboksyterapia: Hit czy kit?

- Mikrodermobrazja

To mechaniczny peeling od lat zalecany dla wszystkich osób, które chcą uporać się z trądzikiem, zaskórnikami, przebarwieniami, skazami, niedoborem kolagenu, oznakami zmęczenia, płytkimi zmarszczkami. Więcej o zabiegu czytaj w tekście: Mikrodermobrazja: hit czy kit?

Co zamiast botoksu?

Naturalną regenerację można sprowokować za pomocą laserów. Dermabrazja laserowej pobudza skórę do złuszczania. Albo bardzo łagodnie, wówczas działa się płytko na skórę, zdziera punktowo nabłonek pobudzając kolagen do produkcji, albo bardziej inwazyjnie. Po takim zabiegu skóra mocno się łuszczy. Każde uszkodzenie skóry wywołuje przemiany metaboliczne kolagenu i zmusza go do wytworzenia świeżej substancji białkowej. Zabieg ten nie wywołuje uczuleń, jest bezpieczny dla skóry. Powoduje stymulację własnych procesów, pobudza potencjał, zmusza skórę do regeneracji.

Laseroterapia obecnie jest stosowana powszechnie jako terapia zapobiegająca i spowalniająca starzenie. to np:

- Laser Harmony Pro Clearlift

Zabieg doskonale sprawdzi się w walce z oznakami starzenia: zmarszczki, wiotkość skóry, usunięcie przebarwień, modelowanie owalu twarzy, korekcja blizn. Dzięki przekazywanej w głąb skóry wysokiej energii w postaci frakcyjnej wiązki o ultrakrótkich impulsach Q-switch laser skutecznie przebudowuje skórę i regeneruje kolagen. Zabieg trwa od kilkunastu do 30 minut i zależy od powierzchni opracowywanej skóry. Po zabiegu pacjentki zgłaszają delikatne pieczenie jak po opalaniu na słońcu, widoczny jest też niewielki rumień. Objawy ustępują samoistnie po dobie. Efekty są widoczne po około 3 miesiącach po zabiegu. W związku z tym, że laser działa w głębokich warstwach skóry jej reakcja na efekt termiczny wymaga czasu potrzebnego do rozpoczęcia neokolagenezy, czyli produkcji młodych włókien kolagenu.

- Laser pikosekundowy

Nowością w laseroterapii jest technologia frakcyjna, nieablacyjna laserem pikosekundowym - DISCOVERY PICO. Nieablacyjny charakter zabiegu polega na dostarczaniu energii lasera bez uszkodzenia naskórka, co w praktyce oznacza brak najmniejszego bólu i śladów po zabiegu. Skóra jest delikatnie zaróżowiona i nie ma obrzęku. Taka metoda pozwala na szybki powrót do codziennej aktywności. W czasie zabiegu odczuwane jest niewielkie ciepło. Niewidoczne gołym okiem mikrouszkodzenia w skórze sięgające 3 mm w jej głąb i powodują stymulację do przebudowy, co z czasem poprawia napięcie i elastyczność.

Po zabiegu odczuwane jest delikatne napięcie skóry i ciepło. Pierwsze efekty Discovery Pico są widoczne po kilkunastu dniach od zabiegu. Skóra staje się rozświetlona, napięta i jędrna. Pełny efekt, ze względu na fizjologiczne procesy związane z przebudową stelażu skóry, widać po około 2-3 miesiącach.

Zabieg warto wykonać w serii trzech sesji. Dodatkowe połączenie z mezoterapią kwasem hialuronowym lub osoczem bogatopłytkowym wzmacnia efekt. Cena takiego zabiegu to ok. 1600 zł

Na wideo poniżej odmładzający zabieg laserem pikosekundowym:

Co robić, kiedy włosy wypadają? Co robić, kiedy włosy wypadają? fot: pexels.com

Włosy. Co robić, kiedy wypadają?

Kiedy hormony wracają do stanu sprzed ciąży, włosy słabną, łamią się i kruszą. Spokojnie. Łysienie poporodowe to okres przejściowy. Jak go przetrwać? Czy stosowanie kosmoceutyków ma sens? O tym opowiada dr Pawlikowski w filmie poniżej:

Chcąc doprowadzić włosy do stanu sprzed porodu warto przede wszystkim poczekać i postarać się je wzmocnić, np:

- zadbać o to, aby w diecie znalazło się dużo antyoksydantów np. jabłek, truskawek, a także witamin: B, C, dieta powinno też być bogata w żelazo i kwasy Omega 3

- dwa razy w tygodniu warto stosować maseczkę na włosy z białka jaja kurzego i oliwy z oliwek

- należy unikać ciasnego upinania i gęstego grzebienia i szczotki

- nie suszyć długo suszarką i nie używać prostownicy

Chcąc wzmocnić kondycje włosów można udać się do dermatologa, który opracuje i przepisze tzw: dermatologiczną wcierkę recepturową do włosów. Przygotowany w aptece preparat należy stosować codziennie na noc.

Przepis na regenerującą maskę na włosy podaje dr Bartosz Pawlikowski na swoim profilu na serwisie społecznościowym. Warto skorzystać:

Więcej czytaj w tekście: Łysienie poporodowe. Czy można je powstrzymać?

A jakie zabiegi gabinetowe wzmocnia osłabione i przerzedzone włosy?

- Mezoterapia igłowa na skórze głowy. O zabiegu czytaj tutaj

- Terapia osoczem bogatopłytkowym

Zabiegi z użyciem Magellan System dają efekty w miejscach, gdzie konieczna jest głęboka regeneracja tkanek, biologiczna stymulacja wzrostu włókien kolagenowych i poprawa ukrwienia skóry. Terapia wykorzystuje najbardziej naturalny preparat, przygotowany bezpośrednio z osocza pacjenta, co eliminuje ryzyko wystąpienia alergii, aktywizuje komórki skóry do odnowy oraz powoduje kompleksowe odżywienie i naprawę tkanek.

Zabieg stosuje się na skórze głowy w przypadku wypadania i słabej kondycji włosów,
złego stanu skóry głowy. Pierwsze efekty są widoczne już po 1-2 tygodniach od zabiegu, najpełniejsze - po miesiącu. Dzięki innowacyjnemu systemowi przygotowania osocza Magellan wystarczająca jest jedna iniekcja, a jej rezultaty utrzymują się przez okres 8-12 miesięcy.

Skórę na brzuchu można uratować po ciążach Skórę na brzuchu można uratować po ciążach fot: pexels.com

Brzuch: kiedy skóra pozostawia wiele do życzenia

Skóra na brzuchu po porodach nie zawsze samoczynnie wraca do stanu sprzed ciąż. Czasami trzeba jej pomóc. Można stosować pilingi z granulkami, zmienione miejsca smarować kremami, maściami z witaminą A, C i E, które działają antyoksydacyjnie i stymulują regenerację skóry. Wybierając kosmetyki do ciała warto zwrócić uwagę na te, które w swoim składzie mają:

-Kwas foliowy

Kwas foliowy (folacyna) jest powszechnie znany jako substancja odżywcza zalecana kobietom planującym macierzyństwo. Witamina M ma również wspaniałe działanie na skórę. Kwas foliowy aplikowany zewnętrznie: wspomaga procesy naprawy DNA, stymuluje odnowę komórkową, przyspiesza regenerację naskórka, poprawia elastyczność i jędrność skóry, stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny

- Witaminę E

Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry jako naturalny czynnik przeciwrodnikowy

- Olej bawełniany

Silnie odżywia, nawilża i zmiękcza. Wysoka zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych NNKT (kwas linolowy i olejowy), ma wpływ na kondycję skóry, a także włosów.

Jeśli pod wpływem ciąży powstało dużo rozstępów, wówczas nawet w gabinecie nie uda się całkowicie zregenerować zniszczonej skóry. Tylko w przypadku małych i świeżych rozstępów można rotować się laserami, mezoterapią z substancjami, które powodują zwarcie skóry i stymulację kolagenu.

W gabinecie

Zabiegi wykonywane przez lekarza, które pomogą na rozstępy i utratę elastyczności skóry to:

- Accent

Zabieg wykorzystujący technologię technologię ultradźwięków i fali radiowej. Technologia zimnych ultradźwięków działa selektywnie na komórki tłuszczowe, nie naruszając otaczających ją tkanek. Wibracje niszczą membranę komórek tłuszczowych, powodując ich stopniowy rozpad i uwolnienie zalegającego w nich tłuszczu, a następnie wydalenie ich z organizmu poprzez system limfatyczny. Rezultaty to nie tylko likwidacja nadmiernej tkanki tłuszczowej, ale również ograniczenie cellulitu, wyrównanie kolorytu, poprawę napięcia i jędrności skóry.

- Pikosekundowy laser

To najsilniejszy, w swojej klasie, medyczny laser działający w najnowocześniejszej obecnie technologii pikosekundowej. Łączy on działanie lasera pikosekundowego z laserem frakcyjnym. Zastosowana w nim innowacyjna technologia ultrakrótkich impulsów, o mocy dwukrotnie większej niż dotychczas stosowana, zwiększa wachlarz możliwości terapeutycznych i znacząco wpływa na skuteczność leczenia.

Dzięki soczewce frakcyjnej stosując laser pikosekundowy wpływa się na poprawę struktury skóry. Sprawdza się on doskonale w zabiegach odmładzających, leczeniu blizn potrądzikowych, otwiera także nowe możliwości bezpiecznego leczenia, tak trudnego problemu, jakim są rozstępy. Laser pikosekundowy zapewnia kompleksową terapię skóry, od regeneracji, poprzez redukcję blizn, przebarwień, rozstępów aż po usuwanie tatuaży.

- Laser frakcyjny

Ma zastosowanie nie tylko na przebarwienia, blizny, zmarszczki i i blizny, ale także jest skuteczny w przypadku rozstępów na skórze. Więcej o zabiegu czytaj w tekście: Laser frakcyjny - skuteczna metoda redukcji zmarszczek oraz blizn

Dobre efekty przynosi również masaż gumową bańką chińską, szczególnie w okolicach ud, pośladków. Ważne jednak, aby bańkę przesuwać zgodnie z ruchami drenażu limfatycznego, bez odrywania, po naoliwionej skórze, dostosowując zasysanie do grubości tkanki ciała. Czasami ręka masażysty ma lepsze wyczucie niż maszyna.

Po porodzie mieście pochwy mogą być rozluźnione Po porodzie mieście pochwy mogą być rozluźnione fot: pexels.com

Pochwa: kiedy mięśnie są rozluźnione

Ćwiczenia w domu naprawdę pomagają

Statystyki mówią, że 80 proc. kobiet w czasie porodu doznaje mniejszego lub większego urazu (i to nie tylko po porodzie drogami i siłami natury). Ich skutkiem może być wysuwanie się lub wypadanie narządu rodnego, nietrzymanie moczu, niechęć do seksu, brak orgazmów, zaburzenia czucia w okolicach intymnych.

Są proste ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie miednicy. Można je robić wiele razy dziennie. Ale nie mają one nic wspólnego z ćwiczeniami, które wciąż zaleca się w poradnikach i - niestety! - w wielu gabinetach ginekologicznych. Tu nie chodzi o powstrzymywanie strumienia moczu, nie o ćwiczenie zwieraczy. Chodzi o głęboko w miednicy położone mięśnie jej dna. Ćwiczenia najlepiej zacząć z fizjoterapeutą lub dobrze wyszkoloną położną.

Spróbujesz?

Najprostsze ćwiczenie mięśni dna miednicy możesz sobie wyobrazić jako zrywanie swoich ulubionych kwiatów. Ale najpierw:

- Usiądź na krześle tak, by uda z kręgosłupem oraz uda z piszczelami tworzyły kąty proste. Sprawdź, czy krzesło ma odpowiednią wysokość - czy kolana na pewno zginają się pod kątem 90 stopni.

- Upewnij się, czy siedzisz na guzach kulszowych. To te kości, które wyczujesz, podkładając ręce pod pośladki, mniej więcej po środku każdego z nich.

- Teraz wyobraź sobie, że - bez napinania pośladków! - na wydechu - minimalnie, choć o milimetr zbliżasz do siebie guzy kulszowe, używając mięśni dna miednicy. Staraj się jak najmniej angażować zwieracze. Rozluźnij je.

- W taki sam sposób spróbuj choć o milimetr zbliżyć do siebie spojenie łonowe i kość krzyżową, czyli swój przód i tył.

- Pora uruchomić wyobraźnię. Pomyśl, że w twojej miednicy jest kwiat o czterech płatkach: dwa są po bokach, jeden z przodu i jeden z tyłu. To te płatki przesuwałaś przed chwilą siłą wewnętrznych mięśni. Użyj ich: stul płatki w pączek i pociągnij lekko ku górze, z wydechem. Rozluźnij się na wdechu.

- Teraz już wiesz, o które mięśnie chodzi. Ćwicz codziennie, zrywając 100 kwiatków, ale po 6-10 powtórzeń, co godzinkę. Rób "kwiatek" także, gdy musisz kichnąć albo dźwignąć!

Więcej w tekście: Najlepsze ćwiczenia po porodzie - przywrócą sprawność i radość życia

Laserowe obkurczanie pochwy

Ginekologia estetyczna to szybko rozwijająca się gałąź medycyny. Powstają specjalistyczne kliniki, w których przeprowadza się chirurgiczną korektę miejsc intymnych, takich jak plastyka pochwy (waginoplastyka) czy krocza (perineoplastyka). W wielu przypadkach można jednak skorzystać z mniej inwazyjnych sposobów leczenia z użyciem lasera. Ginekolodzy estetyczni podkreślają, że laseroterapia nie wiąże się z większym ryzykiem, pod warunkiem wyboru dobrego specjalisty (laser w rękach niedoświadczonego lekarza może spowodować poparzenia miejsc intymnych). Po porodach mięśnie pochwy tracą swoją naturalną elastyczność, a to może powodować zmniejszoną przyjemność z kontaktów intymnych, nieodczuwanie pełnej satysfakcji ze zbliżenia seksualnego, problemy z wysiłkowym nietrzymaniem moczu.

Czytaj również: Poporodowe nietrzymanie moczu dotyka połowy kobiet. Ale cierpią w ciszy, bo wstydzą się komuś powiedzieć

Zabieg Femilift laserem CO2 jest przeznaczony dla kobiet, które odczuwają efekty rozluźnienia mięśni pochwy. Efektem zabiegu jest obkurczenie mięśniówki pochwy i namnożenie włókien kolagenowych, co przywraca elastyczność i naturalną sprawność mięśni Dla uzyskania optymalnych rezultatów wskazane jest wykonanie serii trzech zabiegów w miesięcznych odstępach.

Więcej czytaj w tekście: Ginekologia estetyczna po porodzie

Operacje waginalne - dlaczego kobiety poprawiają wygląd swoich miejsc intymnych

Jak skutecznie dbać o dłonie? Jak skutecznie dbać o dłonie? fot: pexeles.com

Dłonie. Starzeją się najszybciej. Warto o nie dbać i zapobiegać

Kremy przeznaczone do pielęgnacji rąk są zwykle bogate w składniki nawilżająco-ochronne. Składniki, które mają kojące i regenerujące działanie to:

- tłuszcze chroniące przed wysuszeniem: gliceryna, wazelina, oleje, parafina
- ceramidy: uszczelniają warstwę rogową naskórka, zatrzymują wodę
- witamina E: neutralizuje wolne rodniki
- witamina A: zapobiega przebarwieniom, reguluje odnowę naskórka
- witamina C: zapobiega zaburzeniom pigmentacji, rozjaśnia skórę
- pantenol (prowitamina B5): łagodzi podrażnienia i zaczerwienienia
- alantoina: wygładza i zmiękcza skórę
- hialuronian sodu: chroni przed utratą wody z komórek skóry
- ekstrakt aloesu: nawilża, regeneruje naskórek, przyspiesza gojenie ran
- keratyna: wzmacnia płytki paznokci
- silikony: chronią przed wilgocią
- filtry UV chemiczne i fizyczne: chronią skórę przed promieniowaniem UV
- masło shea: naturalny filtr UV

Oprócz kremów do rąk warto raz w tygodniu zrobić peeling złuszczający drobnoziarnisty.

Dobre działanie ma kilkuminutowy masaż dłoni witaminami A i E w płynie albo oliwą z dodatkiem soku z cytryny. Po masażu trzeba pokryć dłonie grubą warstwą kremu odżywczego, nałożyć bawełniane rękawiczki i owinąć ręce ciepłym ręcznikiem na 15 minut.

W gabinecie również wykonuje się zabiegi regeneracyjne na dłonie. Warto o nich pomyśleć, kiedy skóra stopniowo traci napięcie, jędrność i elastyczność oraz sprężystość. Te najpopularniejsze to:

- Mezoterapia kwasem hialuronowym z gliceryną

Zabieg polega na wstrzykiwaniu do skóry grzbietów rąk preparatu kwasu hialuronowego w miejscach, gdzie wymagane jest wypełnienie i wzmocnienie skóry. Podaje się go równomiernie na całej powierzchni grzbietów rąk, z uwzględnieniem przede wszystkim zagłębień w przestrzeniach między ścięgnami oraz w okolicy palców i bocznych krawędzi rąk. Wykorzystuje się do tego celu specjalne elastyczne kaniule, wprowadzając je w skórę w jednym punkcie w okolicy nadgarstka każdej ręki, bez konieczności wykonywania licznych nakłuć skóry. Osoby młode przed 45. rokiem życia zazwyczaj są usatysfakcjonowane po pierwszym zabiegu, podczas którego podano od 2 ml do 3 ml kwasu hialuronowego.

- Terapia osoczem i kwasem hialuronowym. Więcej o zabiegu czytaj tutaj

- Zabieg z hydroksyapatytem wapnia

Konkurencja dla kwasu hialuronowego to zabieg na bazie hydroksyapatytu wapnia. Produkt z hydroksyapatytem wapnia wprowadza się do skóry za pomocą iniekcji.  Wypełnia zmarszczki, zwiększa gęstość skóry, poprawia jej strukturę, jednak bez nadmiernego dodawania objętości. Dzięki specjalnemu nośnikowi żelowemu możliwy jest natychmiastowy efekt wypełnienia, widoczny od razu tuż po zabiegu. Po 4 miesiącach żel zostaje wchłonięty przez tkanki. Po 3-4 miesiącach zaleca się konsultację lekarską, podczas której lekarz dokona oceny i w razie potrzeby wykona zabieg uzupełniający.

Depilacja laserowa jest techniką wykorzystującą właściwości światła i jego wpływ na materię Depilacja laserowa jest techniką wykorzystującą właściwości światła i jego wpływ na materię Fot. Shutterstock

Popękane naczynka na nogach

Popękane  naczynka - jeśli jest ku temu skłonność genetyczna - w okresie ciąży mogą się pojawić np. na nogach. 

Jeśli na nogach pojawią się naczynka warto zadbać o zdrową dietę. Jeść częste, niewielkie i regularne posiłki, codzienna dieta powinna zawierać duże ilości produktów zbożowych, warzywa i owoce, chude mięso drobiowe, mięso ryb. Dobrze jest ograniczyć spożycie tłuszczów zwierzęcych, soli, potraw konserwowych, cukru i słodyczy.

Kondycje skóry poprawi bieganie (systematyczne i na krótkich dystansach), skakanie na skakance, przysiady, aerobik (tylko nie ABT), pilates, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia na siłowni.

A jak może pomóc lekarz?

Można zlikwidować pajączki na skórze za pomocą laserów w gabinecie, to sprawdzony i skuteczny zabieg, ale w ten sposób usuwamy objawy, nie przyczynę. W przypadku pacjentek z popękanymi naczynkami zawsze trzeba sprawdzić czy nie ma nieleczonego nadciśnienia, czy nie dołączają się choroby tarczycy. Jeśli borykasz się z naczynkami na twarzy lub nosie, rumieniem kliniki zajmujące się medycyną estetyczną oferują laserowe zabiegu zamykania naczynek. Te najnowocześniejsze to te z użyciem urządzenia Alma Harmony XL i Cutera Excell V. Cena takiego zabiegu wynosi ok. 450 zł.

Zabieg laserowego zamykania naczynek prezentuje na swoim profilu Klinika Pawlikowski:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.