1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Czy ciąża w okresie przekwitania jest możliwa? 'Byłam przygotowana na to, że będę babcią, a zostałam mamą'

Wiele kobiet myśli, że wraz z pojawieniem się objawów przekwitania, zapłodnienie nie jest już możliwe. To jednak błędne przekonanie, które często prowadzi do nieplanowanych ciąż.
Wielu kobietom wydaje się, że wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania, nie mogą już zajść w ciążę. Wielu kobietom wydaje się, że wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania, nie mogą już zajść w ciążę. flickr.com// Martin Pilote// (CC BY-NC-ND 2.0)

"Ciąża w tym wieku? Załamka!"

Pewną użytkowniczkę naszego forum zaniepokoił spóźniający się okres. Była pewna, że w jej przypadku ciąża nie wchodzi już w rachubę, gdyż ma 45 lat i weszła w okres przekwitania. Z tej przyczyny zrezygnowała z antykoncepcji. Jednak po kilku dniach zrobiła test ciążowy, którego wynik był pozytywny. - Ciąża w tym wieku? Załamka! - podsumowała swój wpis.

Zaraz po wypowiedzi autorki wątku pojawiła się podobna historia:

Mam 42 lata i czworo dzieci. Tydzień temu także ujrzałam bladziutką kreseczkę na teście ciążowym. Okresu nadal nie ma, już się nie łudzę. Rozumiem twoje przerażenie, bo czuję się podobnie. Wszystko poukładane i nagle taki szok.

Tego typu problem nie jest wcale rzadkością. Kobiety często zachodzą w nieplanowaną ciążę w okresie, gdy wydaje im się już to niemożliwe. Skąd więc to błędne przekonanie?

 

Ciąża nadal możliwa

Wiele kobiet uważa, że wejście w okres przekwitania (klimakterium) zwalnia je z dbania o antykoncepcję. Co prawda płodność wówczas spada, ale jest to stopniowy proces. Płodność wygasa dopiero w momencie ostatecznej menopauzy. To sytuacja, gdy po ostatniej miesiączce, przez rok nie pojawia się już krwawienie.

Klimakterium, które zaczyna się mniej więcej rok lub dwa lata przed menopauzą, wiąże się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. To m.in. uderzenia gorąca, nocne pocenie, zawroty głowy, problemy z koncentracją i pamięcią. Jak podkreślają eksperci, zajście w ciążę jest wówczas trudniejsze niż wcześniej, ale nie jest niemożliwe. Co więcej, objawy ciąży mogą bardzo przypominać objawy klimakterium.

- Kobiety po czterdziestce, które zauważają objawy związane z przekwitaniem, często myślą, że antykoncepcja nie jest im już potrzebna - mówi Heather Currie, ginekolog z portalu "Menopause Matters". - A dla wielu  z nich wiadomość o ciąży w takim wieku jest katastrofą - dodaje ekspert.

'Stara pierworódka' i 'ma babkę zamiast matki' - to słyszą kobiety, które rodziły późno. Czy dziś żałują? [HISTORIE]

 

Wielu kobietom wydaje się, że wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania, nie mogą już zajść w ciążę. Wielu kobietom wydaje się, że wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania, nie mogą już zajść w ciążę. flickr.com// Bonbon// (CC BY 2.0)

Ważne jest wsparcie najbliższych

Kobietom, które zaszły w nieplanowaną ciążę w okresie przekwitania, często trudno jest zaakceptować ten fakt. Wiele z nich ma już dorastające dzieci i poukładane życie. Ciąża niewątpliwie burzy ten porządek.

Jednak wiele pań, mimo początkowego zaskoczenia i strachu, decyduje się na urodzenie nieplanowanego dziecka. Historiami ze swoich rodzin zaczęły się dzielić inne użytkowniczki naszego forum. Jedna z nich opisała ciążę swojej 42-letniej cioci:

Moja ciocia urodziła syna w wieku 42 lat, gdy myślała, że nie ma już na to szans. Potem się dowiedziałam, że ciąża była wpadką i początkowo ciocia i wujek nie wiedzieli, co robić. Obecnie ich syn jest bardzo mądry, towarzyski, przystojny i dojrzały jak na swój wiek. 

Na koniec wpisu pojawia się także rada skierowana do autorki wątku:

Jeśli to rzeczywiście ciąża, to musisz oswoić się z tą myślą, wszystkim szybko powiedzieć, na pewno znajdziesz wsparcie, a potem pokochasz maleństwo.

Jeszcze inna z użytkowniczek forum wspomniała o plusach późnego macierzyństwa.

Znam kilka kobiet, które urodziły po czterdziestce i wszystkie dzieci są zdrowe. Do tego mamusie odmłodniały i bardzo się spełniają w macierzyństwie. Pamiętam, jak moja ciocia płakał, gdy okazało się, że to nie menopauza, a ciąża. Ale wszystko się ułożyło. Dziś kuzynka jest już nastolatką i jest oczkiem w głowie całej rodziny.

Marek Kondrat przypomniał o temacie późnego ojcostwa. Dojrzały wiek ojca to wada czy zaleta?

Wielu kobietom wydaje się, że wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania, nie mogą już zajść w ciążę. Wielu kobietom wydaje się, że wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania, nie mogą już zajść w ciążę. flickr.com// tom kidron// (CC BY-NC-ND 2.0)

"Byłam przygotowana na to, że będę babcią"

Podobne przemyślenia na ten temat ma Hanna, która urodziła swoje trzecie dziecko w wieku 46 lat. Miała już wówczas dwójkę dorosłych dzieci. - Byłam przygotowana na to, że niebawem będę babcią, a zostałam mamą - wspomina.

Na początku Hanna nie wierzyła w to, że jest w ciąży. Objawy takie jak nudności czy zawroty głowy zrzucała na okres przekwitania. Po teście ciążowym, który wskazał pozytywny wynik, jak większość kobiet w takiej sytuacji, była bardzo zdenerwowana. Jednak, gdy ostatecznie badanie lekarskie potwierdziło ciążę, stwierdziła, że to może być początek czegoś dobrego.

Zobacz także: Sezon jeszcze się nie skończył, a w USA już 30 dzieci zmarło na grypę. Czy to początek groźnej epidemii? 

Wielu kobietom wydaje się, że wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania, nie mogą już zajść w ciążę. Wielu kobietom wydaje się, że wraz z pojawieniem się pierwszych objawów przekwitania, nie mogą już zajść w ciążę. flickr.com// Richard Leeming// (CC BY-SA 2.0)

"Jest gwiazdą naszej rodziny"

- Teraz nasza córeczka Zosia ma już trzy lata i jest oczkiem w głowie nas wszystkich. To gwiazda naszej rodziny - opowiada Hanna.

Jednak z zainteresowaniem osobą Zosi, wiąże się także pewna obawa Hanny. - Starsze dzieci już z nami nie mieszkają, ale gdy przyjeżdżają, to obdarowują młodszą siostrę licznymi prezentami. Reszta rodziny także to robi, bo nie ma więcej małych dzieci. Czekam więc na wnuki, bo boję się, że Zosia przez ten nadmiar zainteresowania i rozpieszczanie będzie miała ciężko, gdy pójdzie do szkoły i nie będzie już taką gwiazdą - opowiada.

Mimo to Hanna uważa, że córka wniosła do życia rodziny ogromne ożywienie, którego brakowało od lat przez brak małych dzieci. - A ja dzięki niej mentalnie odmłodniałam - podsumowuje.

Zobacz także: Za wcześnie na menopauzę?

Komentarze (35)
Czy ciąża w okresie przekwitania jest możliwa? 'Byłam przygotowana na to, że będę babcią, a zostałam mamą'
Zaloguj się
 • aga4023

  Oceniono 89 razy 69

  Jednak wiele pań, mimo początkowego zaskoczenia i strachu, decyduje się na urodzenie nieplanowanego dziecka. - a mają inne wyjście ? ustawa antyaborcyjna nie dopuszcza przecież przerwania ciąży ze względu na późny wiek matki. Nie ma tez możliwości dobrowolnego podwiązania jajników, do czego kobieta po 40-tec powinna mieć święte prawo. Właśnie dlatego, że już nie che rodzić, że to jej ciało i siły życiowe. Ze ciąża jest zagrożeniem dla niej i dla dziecka, bo w tym wieku jednak choroby wrodzone są dużo częstsze. A nie zawsze antykoncepcja jest możliwa. Ale oczywiście fanatyczki rozrodu i mężczyźni sadyści cach zmusić kobiety do nieustannej rozrodczości !

 • felicjan.dulski

  Oceniono 19 razy 17

  Jeżeli zaszła w ciążę, to znaczy że nie była jeszcze w fazie menopauzy.
  Menopauza wiąże się z brakiem jajeczkowania (magazynek się wyczerpał, nie ma czym strzelać), więc w naturalny sposób, w ciąże zajść nie sposób, nomen omen.
  Objawy fazy przejściowej, to nie menopauza, choć tak się na nią mówi. (Menopauzę poprzedza klimakterium zwane też faż przekwitanua, jak mówią mądre książki).
  A wszystko zaczyna się od niechlujstwa językowego, niewłaściwych określeń dla danych pojęć.
  Od rzemyczka do koniczka. Zaczyna się na "waginie" i "nenopausie", a kończy na dowolnym rozumieniu Konstytucji RP.
  Taka wolska.

 • coelka

  Oceniono 19 razy 17

  znajoma mojej mamy kilkanscie lat temu urodziła dziecko w wieku 52 lat, tez była zaskoczona hehe, ale tak sie stalo, a moja babcia przed wojna urodził ostanie dziecko w wieku 50 lat, w sumie prababcia, to było 4 wiec duzo dzieci nie miła i róznica była w wieku duza, ale jednaktakie rzeczy to norma, zona Kazimierza Jagielończyka rodziła co dwa lata mniej wiecej, do 46 roku zycia 13cioro, zreszta wdawnych czasach kobiety rodziły do czasu przekwitania jedne szybciej drugie później przekwitały ,ale ciae w okolicach 50tki były czyms normalnym, zdarzały sie, chyba ze któras od tego rodzenia przekreciła sie za szybko, dzisiaj wszyscy zapomnieli jak to było bo antykoncepcja i mozna regulowac i błednie sie zakłada ze w jakims tam wieku nie mozna, wiekszosc pań traci płodnosc w okolicach 50tki dopiero

 • Oceniono 15 razy 11

  haha, no ja mam młodszą siostrę właśnie z takiego przypadku, mama zaliczyła wpadkę bo myślała że nie zajdzie w ciążę, dlatego mnie już jako nastolatkę uświadamiała i zaprowadziła do ginekologa po tabletki anty, do dziś biorę belarę i wiem że nie podzielę losu mojej mamy, lepiej mieć dzieci planowane i oczekiwane mimo wszystko :)

 • optymistaa43

  Oceniono 11 razy 1

  I tu ksieza maja swoj ugor,po spowiedzi kontuja sobie te ktore chca miec a nie moga zajsc i dzieci po wizycie na plebani sie rodza jakims "cudem.Wszelkie inne manipulacje ,wlacznie z in witro sa grzechem.

 • feministka39

  0

  spróbuje ziołowych tabletek feminam libido www.feminamlibido.com/

 • kocica66

  Oceniono 36 razy -2

  Nic w zyciu lepszego zdarzyc sie nie moze jak pozna ciaza-odmladza i cigle nie jestes samaczyli rodzina w pelni ,nie ma czasu na starzenie sie a fakt ,ze jestescie juz ustawieni ekonomicznie powoduje,ze nic mocniej na swiecie nie kochasz jak wlasnie to dziecko .I nie jest prawda ,ze wszystko zostaje zburzone ,jesli to tylko na chwile -do porodu ,pozniej juz tylko najlepsze rzeczy jakie moga sie zdarzac-masz kontakt z mlodszymi od sibie ludzmi wiec ciagle jestes mloda, musisz wstac na czas co nie pozwala wylegiwac sie w luzku -to nie jest dobre ,bo w prostej linii prowadi do starzenia sie organizmu. Dziecko przedluza ci mlodosc i powoduje ,ze zawsze masz przy sobie milosc ,kotra nigdy nie wygasa.
  Jestem matka ,ktora urodzila w wieku 40 lat .nikt nie wierzy ,ze mam tyle lat ile mam . Nasze szczescie jest nie do opisania .Trzeba tylko uwazac ,bo dziecko jest za bardzo rozpieszczane i to nie jest dobre.
  Dzis dziekujemy Bogu kazdego dnia ,ze zeslal na nas tkie szczescie-on wie lepiej co nam jest potrzebne . Dziecko jest niesamowicie inteligentne ,piekne na buzi ,rozwija sie ponad przecietna -po prostu aniol w naszym zyciu.
  Gratuluje wszsytkim ,ktore obecnie oczekuja na swojeog potomka.

 • biheppy

  Oceniono 17 razy -9

  Czyżby tak intelektualna gazeta miała takie prymitywne czytelniczki? Może nimi zajmie sie ania rubik i oswieci je edukacją seksualną?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX