1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Co dziesiąty polski noworodek jest wcześniakiem. "Lekarze mówili, że gdyby nie sprzęt WOŚP, nie uratowaliby tych dzieci"

WOŚP w tym roku po raz siódmy wesprze oddział neonatologiczne, na których ratowane są wcześniaki. Jak ta pomoc wyglądała do tej pory? Rodzice dzieci urodzonych przedwcześnie opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach.
Noworodek/zdjęcie ilustracyjne Noworodek/zdjęcie ilustracyjne Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

"Świetni lekarze, bardzo dobry sprzęt"

Według Światowej Organizacji Zdrowia wcześniak to dziecko, które przyszło na świat pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży. Szacuje się, że jest nim co dziesiąty polski noworodek. W najcięższym położeniu znajdują się wcześniaki skrajne, urodzone przed 28. tygodniem ciąży.

Jeszcze kilkanaście lat temu uratowanie życia wcześniaka w naszym kraju graniczyło z cudem. Wiele zmieniło się jednak dzięki wsparciu WOŚP. Do 2013 roku neonatologia była celem zbiórki aż sześć razy. Orkiestra wyposażyła oddziały neonatologiczne w nowoczesny sprzęt, który znacznie usprawnił pracę lekarzy. Dzięki temu udało się uratować wiele dzieci, którym wcześniej nikt nie dawał szans na przeżycie.

Jednym z takich wcześniaków jest Wiktoria, która urodziła się w 23. tygodniu ciąży. Dzisiaj jest zdrową dziewięciolatką. Mama dziewczynki w rozmowie z nami przyznała, że życie jej córki uratował WOŚP.

- Świetni lekarze, bardzo dobry sprzęt. W dużej części sfinansowany ze środków WOŚP Jurka Owsiaka. Myślę, że w głównej mierze dzięki temu Wiktorii udało się nie tylko przeżyć, lecz także dostać szansę dalszego rozwoju na podobnym poziomie jak jej rówieśnicy urodzeni w terminie - wspomina mama dziewczynki.

"Dzięki WOŚP nasz synek jest z nami"

Po publikacji wywiadu z mamą Wiktorii odezwali się do nas rodzice, którzy mają za sobą podobne doświadczenia. Ich dzieci, które urodziły się jako wcześniaki, także zawdzięczają życie WOŚP.

Syn pani Weroniki urodził się w 35. tygodniu ciąży. Chłopiec już pięć godzin po porodzie znalazł się w karetce. Mimo że nie był skrajnym wcześniakiem, musiał być przetransportowany do innej placówki, w której znajdował się specjalistyczny sprzęt przeznaczony do ratowania przedwcześnie urodzonych dzieci.

- Zarówno karetka, jak i inkubator posiadały serduszka orkiestry. Jesteśmy wdzięczni, bo dzięki WOŚP nasz synek jest z nami - opowiada pani Weronika.

Zobacz także: Na tych oddziałach brakuje nowoczesnego sprzętu, co zmniejsza szanse małych pacjentów. Wesprze je WOŚP

Jerzy Owsiak na Oddziale Neonatologicznym Szpitala Śląskiego. Jerzy Owsiak na Oddziale Neonatologicznym Szpitala Śląskiego. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA

Sprzęt z serduszkiem

Swoją historią podzieliła się z nami także pani Anna, której aż dwie córki skorzystały ze sprzętu WOŚP. - Kiedy pierwszy raz weszłam na oddział neonatologiczny, zobaczyłam, jak wiele jest tam urządzeń z serduszkami orkiestry - opowiada.

Dziś pani Anna wie, że to właśnie ten specjalistyczny sprzęt uratował życie jej dzieci. Pierwsza z córek urodziła się w 2013 roku w 26. tygodniu ciąży. Ważyła 880 gramów. Sytuację dodatkowo utrudniał fakt, że dziewczynka zmagała się z dysplazją oskrzelowo-płucną. Jednak dzięki zaangażowaniu lekarzy i specjalistycznemu sprzętowi od WOŚP udało się uratować jej życie. Dzisiaj ma 4 lata i jest zdrowym dzieckiem.

Druga córka pani Anny urodziła się w 2017 roku w 31. tygodniu ciąży. Miała problemy z jedzeniem. Na szczęście mogła jej w tym pomóc specjalistyczna pompa zakupiona przez WOŚP. - Lekarze, którzy opiekowali się córkami, mówili, że gdyby nie ten sprzęt, to nie byliby w stanie uratować większości dzieci - podsumowuje pani Anna.

Zobacz także: Wcześniak z 25. tygodnia ciąży

Wcześniak na Oddziale Neonatologicznym. Wcześniak na Oddziale Neonatologicznym. Fot. Marcin Wojciechowski / Agencja Gazeta

"Mieliśmy szczęście"

Z kolei córeczka pani Sonii urodziła się w 2009 roku jako skrajny wcześniak z 27. tygodnia ciąży. Obecnie dziewczynka ma już 9 lat. Pani Sonia podkreśla, że to sprzęt od WOŚP dał szansę jej dziecku na przeżycie. - Inkubator, pompa do leków i respirator CPAP były oznaczone serduszkami WOŚP - opowiada.

Podobne doświadczenia miała pani Edyta, której syn także urodził się w 27 tygodniu ciąży. - Na oddziale neonatologicznym trudno było znaleźć sprzęt bez serduszka - opowiada. - Mój syn urodził się w 2003 roku i mogę powiedzieć, że mieliśmy szczęście. Gdyby przyszedł na świat przed powstaniem orkiestry, pewnie nie miałby szans na przeżycie - dodaje.

Zobacz także: Jak obiecał, tak zrobił. Rzecznik Praw Dziecka spotkał się z 10-letnią Antosią i udzielił jej wywiadu

Oddział Neonatologiczny Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Oddział Neonatologiczny Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta

"Dlaczego atakuje się kogoś, kto robi tyle dobrego?"

Pani Ewa, która jest mamą skrajnej wcześniaczki, urodzonej w 24. tygodniu ciąży, nie ukrywa, że całe życie będzie spłacała dług wdzięczności wobec WOŚP. Co roku cała jej rodzina wspiera finansowo orkiestrę.

Jednak jak przyznaje, orkiestrę należy wspierać także w inny sposob. Trwająca od kilku lat nagonka na Jerzego Owsiaka wymaga jej zdaniem ostrych odpowiedzi. Uważa, że jako matka wcześniaczki uratowanej dzięki WOŚP ma szczególnie dużo do powiedzenia w tego typu dyskusjach.

- Zakupem specjalistycznego sprzętu powinno zajmować się państwo. Jednak jeśli nasze nie jest w stanie tego zrobić, to dlaczego tak zaciekle atakuje się kogoś, kto robi tyle dobrego? W Polsce na oddziałach dla noworodków nie ma sprzętu, który jest obecnie podstawą wyposażenia szpitali na Zachodzie - komentuje. - Na naszych oczach często marnuje się publiczne pieniądze, a nie stać nas na podstawowe wyposażenie szpitali - podsumowuje.

Zobacz także: Są w Polsce szpitale pediatryczne, w których traktuje się rodziców z szacunkiem [LIST]

- Celem przyszłorocznego, 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wyrównanie szans w leczeniu noworodków, na takich właśnie oddziałach jak ten w słubickim szpitalu - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP. - Celem przyszłorocznego, 26. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest wyrównanie szans w leczeniu noworodków, na takich właśnie oddziałach jak ten w słubickim szpitalu - mówi Jurek Owsiak, prezes zarządu WOŚP. FOT. MATERIAŁY PRASOWE

Wcześniaki będą wspierane po raz siódmy

Mimo że wiele przedwcześnie urodzonych dzieci udało się uratować, sytuacja nadal nie jest idealna. Dlatego w tym roku WOŚP po raz siódmy wesprze oddziały neonatologiczne. Pięć lat w medycynie to długi okres i od czasu ostatniej pomocy w 2013 roku sporo się zmieniło.

Będą wsparte przede wszystkim oddziały podstawowe, na których rodzi się zdecydowana większość wcześniaków. Brakuje na nich nowoczesnego wyposażenia, a transport do specjalistycznych placówek jest czasochłonny i bardzo ryzykowny.

Po tegorocznym finale oddziały podstawowe zostaną doposażone w najnowocześniejszy sprzęt - m.in. innowacyjne inkubatory, stanowiska do resuscytacji i aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania.

Gazeta.pl, jak co roku, gra razem z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy! Zbierzmy razem rekordową sumę! Żeby wesprzeć WOŚP, kliknijcie w TEN LINK.

Komentarze (9)
Co dziesiąty polski noworodek jest wcześniakiem. "Lekarze mówili, że gdyby nie sprzęt WOŚP, nie uratowaliby tych dzieci"
Zaloguj się
 • Maria Sachacka

  Oceniono 8 razy 2

  Coz tutaj komentowac. Owsiak wypelnia podstawowe funkcje Panstwa i (nie)rzadu. Wszedl znaczy sie nie na swoj teren - dlatego te gnoje go nienawidza, bo Owsiak pokazuje , ze mozna, ze da sie, wystarczy tylko chciec. A Panstwu i (nie)rzadowi przeciez nie chodzi o to, by ludziom pomagac, tylko by im kaganiec na kufe zalozyc, i doic ile sie da. Owsiak i Orkiestra przezyja sto lat i jeden dzien dluzej, a ta cala pisdacko-katolicka miernota zakonczy wkrotce swoj nedzny zywot. Powinni miec w swoich i swojej rodziny portfelach karteczki : prosze nie ratowac za pomoca sprzetu Wielkiej Orkiestry. Ilez to narod skorzystalby i zaoszczedzil na tym....

 • j-ugo

  Oceniono 1 raz 1

  WOŚP wspiera dzieciaki. Ale raz jeden wsparła osoby starsze. Moja Mama (83lata) leży na łóżku w ZOL na materacu antyodleżynowym .
  Panie Jurku dziękuję .

 • Joanna A.

  0

  Mieszkam od prawie 20 lat w Stanach. Co roku, jeszcze mieszkając w Polsce wspieraliśmy Orkiestrę jak tylko moglismy. Czytam dużo i nie mogę uwierzyć, ze pomimo tego ile dobra uczyniła ta fundacja dla milionów Polaków, ciagle to komuś jest solą w oku. To powinno być obowiązkiem państwa dostarczać ten sprzęt dla noworodków czy seniorów, dla wszystkich obywateli. A jeżeli tak się nie staje, to nie powinno się przeszkadzać i piętnować tych, którzy pomagają. Mam nadzieje, ze ci którzy teraz są przeciwni, kiedy będą potrzebować pomocy, to ze nikt tej pomocy im nie odmówi i ten sprzęt zakupiony dzięki WOŚP pomoże im. Może wtedy znajdą chwile na refleksje...

 • Maria Koperska

  0

  W niewydolnym państwie poprzednie ekipy rządzące nie przeszkadzały Orkiestrze.Co dziwniejsze przeszkadzają ci z krzyżem w dłoni i faryzeuszowskim uśmiechem na ustach,"niby" katolicy,klękający co niedzielę przed ich miłosiernym Bogiem.Co więcej, również ci optujący za zakazem aborcji chorych płodów. I nagonkę rozpoczęła , o dziwo, hierarchia kościelna.Widać religia odebrała im rozum, a są przeciw,bo o Owsiaku i WOŚP nic nie było w Biblii.

 • zmichalg1

  Oceniono 6 razy 0

  Rozumiem, że gdyby nie Owsiak, to żaden szpital żadnego sprzętu by nie kupił.

 • agap.e

  Oceniono 11 razy -3

  Bzdury.Ten sprzęt musiałby być w szpitalu,bo inaczej szpital nie podpisałby kontraktu z NFZ.Co innego badania słuchu u noworodków.Tu trzeba pochwalić Owsiaka.

 • rogan

  Oceniono 8 razy -4

  Sranie w banie od 26 lat politycy napychaja sobie kieszenie forsa! Co roku wymieniaja sobie nowe limuzyny za grube miliony co roku podwyzki poslów, Polacy placac ZUS i ubezpieczenie zdrowotne musza dodatkowo dorzucac do WOSP! Czegos nie rozumiem Owsiak popier aborcje jednoczesnie chce ratowac zycie chorych dzieci!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX