Czy dzieci powinny widzieć rodziców nago? "Ojciec do niedawna kąpał się z córkami w wannie"

Nagość dorosłych przy dzieciach to temat, który dzieli nie tylko rodziców. Zwolennicy podkreślają, że ciało nie jest niczym złym i należy oswajać z nim od najmłodszych lat. Można jednak przesadzić.
Czy dzieci powinny widzieć swoich rodziców nago? Czy dzieci powinny widzieć swoich rodziców nago? shutterstock

"W Polsce coś takiego by nie przeszło"

Jakiś czas temu pisaliśmy o brytyjskiej piosenkarce Stacey Solomon, która pokazała na swoim Instagramie, jak kąpie się nago z 9-letnim synem. Fani celebrytki byli oburzeni - pisali, że chłopak jest już stanowczo za duży, by oglądać mamę nago.

Komentarze pod tekstem pokazały, że w kwestii nagości przy dzieciach Polacy są bardzo podzieleni. Wielu rodziców w ogóle nie dopuszcza możliwości, by dzieci widziały ich bez ubrań, ale też sporo rodziców nie widzi w tym nic złego ani dziwnego.

Całe życie w mojej rodzinie wszyscy chodzili na golasa. Również wtedy, gdy dojrzewałem. Widziałem starzejące się ciała moich rodziców. Nie mam kłopotów z cielesnością.
My w domu nie paradujemy na golasa, ale też nie zamykamy drzwi przy przebieraniu się, a i nie ma problemu z wejściem do łazienki, gdy ktoś się kąpie.
W Polsce by coś takiego nie przeszło.
Stosunek do własnego ciała i światopogląd rodziców jest różny w różnych rodzinach. Podstawą jest bycie sobą i uczciwa relacja z dzieckiem. Stosunek do własnego ciała i światopogląd rodziców jest różny w różnych rodzinach. Podstawą jest bycie sobą i uczciwa relacja z dzieckiem. fot. Shutterstock

"Jesteśmy rodziną, nie ma między nami tajemnic"

Oporów przed tym, by chodzić nago po domu przy dzieciach, nie mają Katarzyna i jej mąż. - Dlaczego mielibyśmy się wstydzić swojego ciała? Co jest w nim takiego, co powinno odstraszać? Dzieci powstały z nas, w brzuchu je nosiłam i teraz nie zamierzam udawać, że tego brzucha nie mam - mówi Katarzyna.

Razem z 6-letnią córką mają swoje "dziewczyńskie dni", kiedy kąpią się razem. - To jest nasz wspaniały czas. Opowiadam córce o kobiecości, ona pyta, kiedy będzie miała takie piersi, jak ja. Mąż również kąpie się z 3,5-letnim synem. To są ich męskie sprawy - opowiada Katarzyna.
- Każda rodzina ma swój intymny, niepowtarzalny świat dotyczący bliskości, cielesności i nagości - twierdzi dr Długołęcka. - Każda rodzina ma swój intymny, niepowtarzalny świat dotyczący bliskości, cielesności i nagości - twierdzi dr Długołęcka. fot. Shutterstock

"Zobaczyłam ojca nago i to nie było komfortowe"

Zupełnie innego zdania jest Ewa, mama 4-latka, a wynika to z jej osobistych doświadczeń. - Pamiętam, że pewnego razu, gdy byłam małą dziewczynką, zobaczyłam mojego ojca zupełnie przez przypadek nago. Nie czułam się z tym komfortowo. Z tej przyczyny nie chciałabym stawiać mojego synka w takiej sytuacji - opowiada Ewa.

Zobacz także: Naga prawda o nagości w domu

Czy dzieci powinny widzieć swoich rodziców nago? Czy dzieci powinny widzieć swoich rodziców nago? shutterstock

A co z nastolatkami?

Jak znaleźć złoty środek? Przede wszystkim nawet najbardziej liberalni rodzice na pierwszym miejscu powinni stawiać odczucia nie własne, a dziecka. Ma prawo czuć się niekomfortowo w otoczeniu nagich dorosłych, zwłaszcza gdy samo zaczęło już dojrzewać płciowo.

Małe dziecko reaguje na nagość inaczej niż nastolatek. Dla fanów Stacey Salmon najbardziej oburzający był właśnie fakt, że jeden z jej synów ma już 9 lat. Czy istnieje zatem konkretny moment, kiedy rodzice powinni zadbać o to, by dzieci nie oglądały już ich nago?

- Granicznym momentem, od którego - moim zdaniem - nagość rodzica ewidentnie coś zaburza u dziecka, jest 7-10 rok życia. To trochę symboliczne w naszej kulturze - wtedy zaczyna się skok pokwitaniowy, a w ciele zaczynają buzować hormony płciowe. Spanie z dzieckiem czy chodzenie nago przy dziecku w tym wieku absolutnie nie wchodzi w grę - powiedziała w rozmowie z nami edukatorka seksualna dr Alicja Długołęcka.

Zobacz także: Ocenzurowane, bo prawdziwe? Bardzo odważna sesja idealnie nieidealnych kobiet [ZDJĘCIA]

Mówiąc o problemie nagości, należy pamiętać także o innej kwestii. - To, co wydaje się ważniejsze niż wiek dziecka, to dbałość o brak dwuznaczność nagości w tym kontakcie. Zachowanie dorosłego powinno być absolutnie wolne od jakichkolwiek konotacji seksualnych - mówi Maria Tumidajewicz z Centrum Dobrej Terapii w Krakowie.

- To dorosły, jako ten silniejszy i mądrzejszy stoi na straży, by głaskanie, całusy czy pieszczoty odbywały się w taki sposób i w takiej otoczce, by dla dziecka było jasne, że chodzi tylko i wyłącznie o kontakt uczuciowy z nim - dodaje ekspert.

Zobacz także: Są nie tylko rodzicami, też partnerami w łóżku. Odważna sesja zdjęciowa rodziców trójki dzieci [ZDJĘCIA]

Grunt to nie tworzyć tabu

W kwestiach nagości każda rodzina ma swoje zwyczaje, których nie da się zmienić z dnia na dzień. Nie powinniśmy więc za wszelką cenę próbować wpisać się w jakiś schemat. Najważniejsze jest to, by WSZYSCY domownicy w danym układzie czuli się dobrze.

- Nie trzeba zmieniać swojej filozofii życiowej czy światopoglądu, żeby właściwie "wychowywać seksualnie". Jeżeli jesteśmy naturalni w nagości lub wręcz przeciwnie - w naszym domu prawie jej nie ma, ale nie tworzymy przy tym jakichś tabu - to dziecka nie traumatyzujemy. Spotykam takich rodziców, którzy uznają się za wstecznych i na siłę otwierają się z nagością czy rozmawianiem o cielesności, mimo że bardzo ich to krępuje. Ten wstyd, który noszą w sobie podczas takiej rozmowy, oddziałuje silniej niż sama rozmowa - przekonuje dr Alicja Długołęcka.

Zobacz także: Macierzyństwo to nie tylko piękno. Fotografka pokazuje, że boli, piecze i brzydko wygląda [ZDJĘCIA]

Jak jest z nagością przy dzieciach w Waszym domu? Napisz do nas list na adres: edziecko@agora.pl. Z chęcią to opublikujemy!

Więcej o: