Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko osiągnęło w życiu sukces. Ale chcieć to jedno, a efektywnie pomagać - drugie. Podsuwamy wam 10 użytecznych wskazówek
Na pewno się zastanawiacie, czy na zdolności dziecka wpływa genetyka. A może ważniejszą rolę odgrywa wychowanie? Wygląda na to, że obie odpowiedzi są poprawne. Jakby nie było, moc oddziaływania rodziców na dzieci jest ogromna. Trzeba to tylko dobrze wykorzystać. Nie ma jedynego słusznego przepisu na porządne wychowanie, dlatego w dalszej części artykułu udzielamy wam dziesięciu cennych rad.
Mów dziecku jasno, co i kiedy ma zrobić. Ustal rutynę, według której ma wykonywać swoje obowiązki. Uporządkowany plan dnia i stałe zadania sprawią, że twoja pociecha będzie bardziej samodzielna i odpowiedzialna. Podobno ma to wpływ na pracę w grupie - dzieci, których obowiązki były jasno określane, są bardziej empatyczne i skłonne do współpracowania.
RANKING 7 najgorszych stylów rodzicielstwa
Nie przesadzaj z liczbą zadań do wykonania. Przydzielaj obowiązki rozsądnie, w końcu dziecko nie jest twoim pełnoetatowym pracownikiem. Nie nagradzaj go za wykonane czynności. W końcu nikt nie daje ci specjalnych nagród za codzienne obowiązki, prawda?
Dzieci zwykle docierają do poprzeczki, którą ustawili im rodzice. Bądź racjonalny i logiczny w wyrażaniu swoich oczekiwań. Nie wymagaj od dziecka zbyt wiele, możesz mu w ten sposób zrobić dużą krzywdę. Mój ojciec co jakiś czas powtarza, że żałuje, iż nie jestem ani łyżwiarką figurową, ani lekarzem, choć nigdy w życiu nie wykazywałam najmniejszych chęci w tych kierunkach. Zwracaj uwagę na jego upodobania i umiejętności. Postępuj rozsądnie!
Dowiedz się, jak wesprzeć dziecko na początku roku szkolnego
Twoim zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka, a nie wyeliminowanie go. Uświadom dziecku, że przegrane się zdarzają i że można się dzięki nim wiele nauczyć. Badania wykazują, iż porażki są niejako bardziej wartościowe od wygranych! Powstrzymaj się od wiecznych interwencji w gry, zabawy, klasówki i życie towarzyskie dziecka. Twoja pociecha na pewno poradzi sobie sama!
Jeśli twoje dziecko będzie nieustannie siedzieć w domu z książką czy nowymi grami edukacyjnymi, nie nauczy się żyć wśród ludzi. Badania przeprowadzone na 700 osobach na przestrzeni 20 lat mówią, że dzieci "kompetentne" społecznie z większym prawdopodobieństwem zdobędą uczelniany dyplom i pracę na pełen etat przed ukończeniem dwudziestu pięciu lat.
Komentujesz wygląd swoich dzieci? Mogą mieć przez to spore problemy
Pokaż dziecku, jak przepracowywać emocje - zarówno te dobre, jak i złe. Będzie to od ciebie wymagać sporo samodyscypliny, w końcu nieraz tracisz nad sobą kontrolę (jak każdy z nas!). Radzenie sobie z różnorodnymi uczuciami pomoże dziecku zachować zdrowie psychiczne.
Dziewięcioletnia profesjonalna fotografka! Zobacz koniecznie [ZDJĘCIA]
Spędzasz mało czasu z dzieckiem? To niedobrze. Postaraj się to zmienić. Jeśli dużo pracujesz i nie możesz nic z tym zrobić, pociesz się, że najważniejsza jest jakość, a nie ilość. Podczas przebywania z dzieckiem rób, co w twojej mocy, żeby czuło się kochane i wspierane. Odłóż smartfona i pogadaj o tym, co się działo w szkole!
Jeśli chcesz, by dziecko dobrze radziło sobie w życiu, musisz wpoić mu trochę bojowego ducha. Przekaż mu, że może wszystko i że nie powinno się poddawać. Wiele rzeczy jest trudnych i nieprzyjemnych, jednak nie można dać im sobie wejść na głowę!
Jak przetrwać podróż samochodową z dzieckiem? Najlepsze porady
Nie poświęcaj dziecku ani za dużo, ani za mało uwagi. Nie bądź nadopiekuńczy, ale pamiętaj również o tym, żeby nie stracić czujności. Nieustanne prowadzenie za rączkę sprawi, że dziecko nie wyrobi sobie poczucia własnej wartości, siły, samoświadomości. Nie dowie się, co lubi, a czego nie lubi, nie będzie też wiedzieć, kiedy prosić o pomoc.
Postaraj się nie postępować doraźnie. Szukaj rozwiązań, które dadzą dobry efekt w dorosłym życiu dziecka. Posadzenie pociechy przed telewizorem może być użytecznym rozwiązaniem na kilka godzin lub tygodni, ale nie przyniesie niczego na dłuższą metę. Daj sobie czas na refleksję, zaplanuj kolejne ruchy. Twoje dziecko jest tego warte!
Nie wiesz, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o jedzeniu? Pomożemy
Dziecko musi znać konsekwencje niewłaściwego zachowania. Postaraj się, by kara pasowała do przewiny; nie ma sensu urządzać awantur o drobnostki. Równocześnie zachowaj postawę dialogu. Nie zakrzykuj swojego dziecka, pozwól mu mówić. Może ma rację?