Od czego zależy sukces dziecka? Sprawdź!

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko osiągnęło w życiu sukces. Ale chcieć to jedno, a efektywnie pomagać - drugie. Podsuwamy wam 10 użytecznych wskazówek
Fot. Fot. CC0 Public Domain / Ben_Kerckx / Pixabay.com

Od czego zależy sukces dziecka? Sprawdź!

Każdy rodzic chce, żeby jego dziecko osiągnęło w życiu sukces. Ale chcieć to jedno, a efektywnie pomagać - drugie. Podsuwamy wam 10 użytecznych wskazówek

Na pewno się zastanawiacie, czy na zdolności dziecka wpływa genetyka. A może ważniejszą rolę odgrywa wychowanie? Wygląda na to, że obie odpowiedzi są poprawne. Jakby nie było, moc oddziaływania rodziców na dzieci jest ogromna. Trzeba to tylko dobrze wykorzystać. Nie ma jedynego słusznego przepisu na porządne wychowanie, dlatego w dalszej części artykułu udzielamy wam dziesięciu cennych rad.

Jakie planszówki dla przedszkolaka? Zobacz!

Fot. Fot. CC0 Public Domain / RaphaelJeanneret / Pixabay.com

Dokładnie określ obowiązki dziecka

Mów dziecku jasno, co i kiedy ma zrobić. Ustal rutynę, według której ma wykonywać swoje obowiązki. Uporządkowany plan dnia i stałe zadania sprawią, że twoja pociecha będzie bardziej samodzielna i odpowiedzialna. Podobno ma to wpływ na pracę w grupie - dzieci, których obowiązki były jasno określane, są bardziej empatyczne i skłonne do współpracowania.

RANKING 7 najgorszych stylów rodzicielstwa

Nie przesadzaj z liczbą zadań do wykonania. Przydzielaj obowiązki rozsądnie, w końcu dziecko nie jest twoim pełnoetatowym pracownikiem. Nie nagradzaj go za wykonane czynności. W końcu nikt nie daje ci specjalnych nagród za codzienne obowiązki, prawda?

Fot. Fot. CC BY 2.0 / Atreyusan / Flickr.com

Ustal cel, który jest możliwy do osiągnięcia

Dzieci zwykle docierają do poprzeczki, którą ustawili im rodzice. Bądź racjonalny i logiczny w wyrażaniu swoich oczekiwań. Nie wymagaj od dziecka zbyt wiele, możesz mu w ten sposób zrobić dużą krzywdę. Mój ojciec co jakiś czas powtarza, że żałuje, iż nie jestem ani łyżwiarką figurową, ani lekarzem, choć nigdy w życiu nie wykazywałam najmniejszych chęci w tych kierunkach. Zwracaj uwagę na jego upodobania i umiejętności. Postępuj rozsądnie!

Dowiedz się, jak wesprzeć dziecko na początku roku szkolnego

Fot. Fot. CC BY 2.0 / Richard Leeming / Flickr.com

Pozwól dzieciom ponosić porażki

Twoim zadaniem jest zminimalizowanie ryzyka, a nie wyeliminowanie go. Uświadom dziecku, że przegrane się zdarzają i że można się dzięki nim wiele nauczyć. Badania wykazują, iż porażki są niejako bardziej wartościowe od wygranych! Powstrzymaj się od wiecznych interwencji w gry, zabawy, klasówki i  życie towarzyskie dziecka. Twoja pociecha na pewno poradzi sobie sama!

Pomóż dziecku poradzić sobie ze szkolnym stresem

Fot. Fot. CC BY-ND 2.0 / Hugrakka / Flickr.com

Nie tylko nauka

Jeśli twoje dziecko będzie nieustannie siedzieć w domu z książką czy nowymi grami edukacyjnymi, nie nauczy się żyć wśród ludzi. Badania przeprowadzone na 700 osobach na przestrzeni 20 lat mówią, że dzieci "kompetentne" społecznie z większym prawdopodobieństwem zdobędą uczelniany dyplom i pracę na pełen etat przed ukończeniem dwudziestu pięciu lat.

Komentujesz wygląd swoich dzieci? Mogą mieć przez to spore problemy

Fot. Fot. CC BY 2.0 / sashomasho / Flickr.com

Naucz, jak dawać sobie radę z gniewem

Pokaż dziecku, jak przepracowywać emocje - zarówno te dobre, jak i złe. Będzie to od ciebie wymagać sporo samodyscypliny, w końcu nieraz tracisz nad sobą kontrolę (jak każdy z nas!). Radzenie sobie z różnorodnymi uczuciami pomoże dziecku zachować zdrowie psychiczne.

Dziewięcioletnia profesjonalna fotografka! Zobacz koniecznie [ZDJĘCIA]

Fot. Fot. CC BY-ND 2.0 / Barretthall / Flickr.com

Daj z siebie jak najwięcej!

Spędzasz mało czasu z dzieckiem? To niedobrze. Postaraj się to zmienić. Jeśli dużo pracujesz i nie możesz nic z tym zrobić, pociesz się, że najważniejsza jest jakość, a nie ilość. Podczas przebywania z dzieckiem rób, co w twojej mocy, żeby czuło się kochane i wspierane. Odłóż smartfona i pogadaj o tym, co się działo w szkole!

Co czytać dwulatkom? [TATA W MIEŚCIE]

Fot. Fot. CC BY-SA 2.0 / Stacy Wachter / Flickr.com

Wychowaj uparciucha

Jeśli chcesz, by dziecko dobrze radziło sobie w życiu, musisz wpoić mu trochę bojowego ducha. Przekaż mu, że może wszystko i że nie powinno się poddawać. Wiele rzeczy jest trudnych i nieprzyjemnych, jednak nie można dać im sobie wejść na głowę!

Jak przetrwać podróż samochodową z dzieckiem? Najlepsze porady

Fot. Fot. CC BY 2.0 / Jane Kostenko / Flickr.com

Zdrowy balans

Nie poświęcaj dziecku ani za dużo, ani za mało uwagi. Nie bądź nadopiekuńczy, ale pamiętaj również o tym, żeby nie stracić czujności. Nieustanne prowadzenie za rączkę sprawi, że dziecko nie wyrobi sobie poczucia własnej wartości, siły, samoświadomości. Nie dowie się, co lubi, a czego nie lubi, nie będzie też wiedzieć, kiedy prosić o pomoc.

Zobacz reakcję dziecka na nowy wygląd ojca [WIDEO]

Fot. Fot. CC BY-SA 2.0 / Mediumpanda / Flickr.com

Myśl globalnie, działaj lokalnie

Postaraj się nie postępować doraźnie. Szukaj rozwiązań, które dadzą dobry efekt w dorosłym życiu dziecka. Posadzenie pociechy przed telewizorem może być użytecznym rozwiązaniem na kilka godzin lub tygodni, ale nie przyniesie niczego na dłuższą metę. Daj sobie czas na refleksję, zaplanuj kolejne ruchy. Twoje dziecko jest tego warte!

Nie wiesz, w jaki sposób rozmawiać z dziećmi o jedzeniu? Pomożemy

Fot. Fot. CC BY 2.0 / sahdblunders / Flickr.com

Bądź konsekwentny

Dziecko musi znać konsekwencje niewłaściwego zachowania. Postaraj się, by kara pasowała do przewiny; nie ma sensu urządzać awantur o drobnostki. Równocześnie zachowaj postawę dialogu. Nie zakrzykuj swojego dziecka, pozwól mu mówić. Może ma rację?

Więcej o: