Zanim dziecko założy profil na Facebooku. Co możecie zrobić, co powinniście wiedzieć?

Co drugi dziesięciolatek ma swój profil na Facebooku. Komisja Europejska chce ograniczyć tę swawolę, zastanawia się nad zmianą prawa. Facebook miałby być dobrem dostępnym po szesnastych urodzinach. Przejdzie? Pewnie nie. Czy wiesz jak przygotować dziecko do pierwszego starcia z serwisami społecznościowymi?
dzieci w sieci dzieci w sieci "New Born Fame", czyli facebook dla niemowląt. proj. Lara Cornet (lauracornet.nl)

Twoje dziecko ma już profil na Facebooku? 5 wskazówek dla rodziców

Co drugi dziesięciolatek ma swój profil na Facebooku. Komisja Europejska chce ograniczyć tę swawolę, zastanawia się nad zmianą prawa. Facebook miałby być dobrem dostępnym po szesnastych urodzinach.  Przejdzie? Pewnie nie. Czy wiesz jak przygotować dziecko do pierwszego starcia z serwisami społecznościowymi?

Mają 8 lat i swoje konta na Facebook: wiedzieliście o tym?

Ponad połowa dzieci i młodzieży w wieku 8-16 lat ma swoje profile na Facebooku. To wciąż najpopularniejsze medium społecznościowe wśród najmłodszych użytkowników internetu - czytamy w raporcie przygotowanym prze brytyjskie centrum informacyjne Knowthenet.org.uk.

Zgodnie z zasadami Facebooka konto może utworzyć tylko osoba, która ukończyła co najmniej 13 lat. Limity wiekowe nie stanowią jednak problemu, dzieci poniżej 13 roku życia z powodzeniem buszują na serwisie.

Facebook stara się odciąć dostęp młodszym dzieciom i twierdzi, że codziennie usuwa 20 tys. kont użytkowników, którzy nie mają 13 lat. Równocześnie jednak podkreśla, że użytkownik, który skończył 13 lat ma prawo do prywatności i jego dane nie zostaną udostępnione nikomu, nawet rodzicom.

Jak dowiadujemy się z raportu Knowthenet niemal 60 proc. dzieci, zanim ukończy 10 lat, zetknie się z serwisami społecznościowymi. Dzieci w sieci piszą  komentarze, często  negatywne, zaczepiają inne osoby, wysyłają maile do nieznajomych lub sami są zaczepiani przez przypadkowe osoby.

W Polsce co trzeci rodzic przyznaje, że nigdy nie tłumaczył dziecku bezpiecznych zasad korzystania z internetu.  (wg PBI/Gemius).

Czy można przygotować dziecko do tego, aby mądrze  uczestniczyło w wirtualnym świecie? Co jako rodzice możemy zrobić, aby ustrzec dziecko przed ewentualnymi zagrożeniami płynącymi ze strony social media?

Dziecko w sieci Dziecko w sieci fot: screen z Facebook

Zapoznaj się z limitami wiekowymi na serwisach społecznościowych

Facebook do swojego grona użytkowników zaprasza po 13 urodzinach. Mimo to młodzież nie przejmuje się tym za bardzo. Wpisanie innej daty urodzenia podczas zakładania profilu to pestka.

Społecznościowe eldorado małoletnich może się jednak skończyć. Komisja Europejska planuje ograniczyć dziecięcą samowolkę w sieci. Przed 16. urodzinami młodzież nie będzie miała możliwości założenia konta. Warunkiem przejścia procedury logowania się będzie okazanie skanu legitymacji czy innego dokumentu tożsamości potwierdzającego ukończenie 16 lat. Jeśli młodszy delikwent zapragnie mieć profil na Facebooku,  będzie musiał uzyskać zgodę rodziców poświadczoną dowodem osobistym.

Pomysł Komisji Europejskiej jest jeszcze w powijakach, ale już budzi dyskusje wśród zainteresowanych. Bo przecież nie chodzi o to, aby zakazywać i ograniczać, lecz o to, aby dzieci i młodzież rozumiały jakie korzyścią, a jakie zagrożenia płyną z sieci.

Dzieci w sieci Dzieci w sieci Snapchaty: Julii Kuczyńskiej "Maffashion", Czarka Józwika z Abstrachuje.tv, Jessiki Mercedes ( fot. screen Snapchat.com) (Snapchaty: Julii Kuczyńskiej "Maffashion", Czarka Józwika z Abstrachuje.tv, Jessiki Mercedes ( fot. screen Snapchat.com))

Podszkol się z młodzieżowych serwisów. Myślisz, że je znasz?

Znasz świetnie Facebooka, zdarza ci się wrzucić zdjęcie na Instagrama, pamiętasz jeszcze Naszą Klasę i wydaje ci się, że rozumiesz nastoletnie dzieci i posługujesz się mniej więcej tym samym językiem co one. Nie do końca tak jest. O uwagę najmłodszych w sieci toczy się walka. Kolejne aplikacje podbijają serca najmłodszych.

Aby zrozumieć świat w którym żyją dzisiejsi nastolatkowie, zajrzyj do aplikacji, które skutecznie pochłaniają ich czas. To np.: Snapchat, Vine, Timblr, Whisper, Periscop, Ask.fm.

Dzieci w sieciGrafika: gazeta.pl

Dzieci w sieci Dzieci w sieci Fot. Agata Źrałko

Zapomnij o tym, że zerkniesz dziecku w monitor. Nie kontroluj, rozmawiaj

Jeszcze kilka lat temu, aby skorzystać z netu, dziecko prosiło rodzica o włączenie komputera. Dociekliwi opiekunowie mogli zerknąć na to, co dzieje się na ekranie i skontrolować np. to, jak długo młody internauta korzysta z sieci. Jednak erę internetu w komputerze mamy już za sobą. Komunikatory, maile, portale społecznościowe przeniosły się na urządzenia mobilne. Wystarczy wyciągnąć z kieszeni smartfona, żeby skorzystać z sieci.

Według projektu EU Kids Online II dzieci nad Wisłą o wiele częściej niż ich rówieśnicy w innych krajach europejskich, łączą się z cyberświatem przez telefon komórkowy i inne przenośne urządzenia.

Jeśli nie chcesz kontrolować każdego kroku dziecka w internecie np. za pomocą specjalnych aplikacji do kontroli rodzicielskiej, wówczas  zajrzyj do lektury e-booka:  ''Bezpieczeństwo dzieci online. Kompendium dla rodziców, nauczycieli i profesjonalistów''.  Poradnik został przygotowany  przez fundację Dzieci Niczyje, Naukową i Akademicką Sieć Komputerową.

dzieci w sieci dzieci w sieci Snapchat i Facebook wydają setki miliony dolarów na aplikacje służące do zabawy twarzą, fot: Facebook/Snapchat

Pokaż i wytłumacz czym są ustawienia prywatności

Zanim małolat - z twoją pomocą lub bez - założy swój pierwszy profil na serwisie społecznościowym, wcześniej pogadajcie o prywatności w sieci.

Wspólnie pozaglądali do poszczególnych opcji ustawień, porozmawiajcie o tym jakie informacje o sobie dziecko chce umieścić w sieci, o tym czym są dane osobowe, czym jest ochrona prywatności, pokaż jak np. zablokować profil, aby nie mogły go oglądać osoby nie należące do grona znajomych.

Dzieci zamieszczają na portalach społecznościowych o wiele za dużo danych na swój temat. Nie zmieniając domyślnych ustawień prywatności, często nieświadomie upubliczniają swoje zdjęcia, adresy, numery telefonów.

Badania przeprowadzone przez EUKidsOnline  pokazały, że prawie połowa 11-12-latków nie wiedziało, jak zmienić ustawienia prywatności  profili online.

Kampania HejtStop Kampania HejtStop Kampania HejtStop (VML Poland, Projekt: Polska)

Oswajaj dziecko z internetem, małymi krokami wprowadzają w świat serwisów społecznościowych

Wprowadzaj dziecko w świat social media, ale i pokazuj, że ''selfie'' i posty to tylko jeden z wielu sposobów spędzania czasu. Warto dbać o właściwe proporcje czasowe między różnymi aktywnościami. Świat wirtualny jest ciekawy, ale ten realny, kiedy można człowieka spotkać i porozmawiać z nim twarzą w twarz, jest przecież ciekawszy.

A jeśli twoje dziecko nie ma jeszcze własnego profilu na jednym z popularnych serwisów społecznościowych, pomału możesz zacząć przygotowywać je do wirtualnego świata. Fundacja Dzieci Niczyje prowadzi serwis sieciaki.pl adresowany do dzieci w wieku szkolnym. Nie trzeba tam podawać danych osobowych. Użytkownik korzysta z różnych gier i zabaw, uczy się zasad bezpiecznego i rozsądnego korzystania z sieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.