Sprzęciuszki: 6 bestsellerów ułatwiających opiekę nad maluszkiem

Żółwiki sensory, opaski przewidujące, kiedy dziecko się obudzi, smoczki mierzące temperaturę - oto oblicze współczesnego rodzicielstwa. Noszona elektronika dla bobasów podbija serca rodziców. Przyglądamy się najnowszym wynalazkom z dziedziny technologii ubieranej dla najmniejszych. Niektóre naprawdę zaskakują!
Opaska z sensorem przewidzi o której dziecko się obudzi Opaska z sensorem przewidzi o której dziecko się obudzi fot: Sprouting Baby Monitor/materiały prasowe

Sproutling Baby Monitor: ubieralna niańka elektroniczna

Jak właściwie fachowo nazwać ten gadżet? Niektórzy mowią z angielska: ''wearables'', bo nie ma oficjalnego, polskiego odpowiednika tego słowa. Inni proponują polskie odpowiedniki np.: urządzenia do noszenia, galanteria elektroniczna, inteligentne akcesoria, noszona elektronika, smart moda, smartfashion czy sprzęciuchy. Bez względu na to, jak nazwiemy najnowocześniejsze gadżety dla rodziców, warto je poznać. Wdzierają się do naszych domów i czynią rewolucję w rodzicielstwie. Można je albo kochać, albo  nienawidzić. Przyjrzyjmy się tym najbardziej zaawansowanym technologicznie np. noszonej niańce elektronicznej.

To opcja monitoringu dziecka w formie ubieralnego czujnika, który mierzy i analizuje ruch, pracę serca czy temperaturę skóry śpiącego dziecka. Co więcej czujnik, sprzedawany w formie opaski na nóżkę, zmierzy również temperaturę pomieszczenia oraz wilgotność.

Jak to działa w praktyce? Dziecko śpi, ty wskakujesz pod prysznic, otwierasz z żoną/mężem ulubione wino. Twój telefon, jak tylko dziecko się obudzi, lub jego oddech będzie podejrzanie przyspieszony, poinformuje cię o tym odpowiednim alertem. Odczyt z czujnika zamieszczonego na nóżce dziecka wędrują bezprzewodowo na ekran twojego smartfona, a co więcej, technologia wykorzystana w Sproutling Baby Monitor monitoruje nie tylko sen maluszka, ale zapamiętuje przyzwyczajenia w odpoczynku dziecka. Dzięki prowadzonym statystykom algorytm ocenia okresy snu i warunki otoczenia, potrafi przewidzieć, kiedy maluch może się obudzić. Pierwsze oceny z przewidywaniem wybudzenia pojawią się po około dwóch tygodniach noszenia wynalazku, gdy oprogramowanie nauczy się przyzwyczajeń małego człowieka.

A czy rodzicom potrzebna jest na telefonie informacja o tym, że za kilka minut dziecko się obudzi? Według producentów gadżetu tak. Dzięki temu mama  może przygotować się np. do karmienia.  Opaski z sensorami są dostępne w kilku rozmiarach, aby taką sobie sprezentować należy zapisać się na listę oczekujących i mieć w kieszeni około 300 dolarów.

Sproutling Baby Monitorfot: Sproutling Baby Monitor/ materiały prasowe

Żółwik wyśle informacje o śnie twojego dziecka do chmury Żółwik wyśle informacje o śnie twojego dziecka do chmury fot: TONY LUONG/Mimo Baby Monitor/materiały prasowe

Mimo Baby Monitor: bodziak z sensorami

Sensor (niewielki, plastikowy moduł w kształcie żółwia)  umieszczony w ubranku dziecka pozwala analizować i kontrolować maluszka na odległość. Dane zbierane z ubranka za pomocą  Bluetootha LE lub sieć Wi-Fi są przekazywane do chmury, a stamtąd przesyłane prosto do telefonu rodzica.

Żółwik powie ci wszystkofot: The Mimo Kimono/materiały prasowe

Mały żółwik, pomimo że nie dotyka skóry analizuje oddech maluszka, mierzy jego temperaturę, monitoruje ułożenie ciała i aktywność podczas snu. Dzięki żółwikowi wysyłającemu w chmurę dane możesz za pomocą swojego telefonu nasłuchiwać co dzieje się w pokoiku dziecka. System pozwala też na otrzymywanie natychmiastowych powiadomień w postaci alertów na telefon jeśli odczyty  odbiegają od standardu. Wszystko w czasie rzeczywistym.

Na życzenie rodziców aplikacja mobilna w wygodnej formie przygotuje analizę aktywność dziecka (np. to ile razy poruszyło się w nocy i jaką miało temperaturę, jak oddychało, ile razy się poruszyło).

Smoczek nie tylko ukoi nerwy dziecka, ale też zmierzy temperaturę Smoczek nie tylko ukoi nerwy dziecka, ale też zmierzy temperaturę fot: Pacif-I, materiały prasowe

Pacif-I czyli smoczek mierzący temperaturę

A jeśli zdecydowaliście, że jednak dacie dziecku smoczek, to czemu nie ten elektroniczny? Amerykański wynalazek kosztuje około 50 dolarów (dostępny na stronie producenta) i jest bezprzewodowym termometrem. Do tej pory bezprzewodowe termometry umieszczano w plasterkach lub naklejkach, teraz przyszła jednak kolej na smoczek.

Pacif-I przy pomocy sensorów umieszczonych w silikonowej powłoce na bieżąco kontroluje temperaturę chorego dziecka, a szczegółowe informacje wysyła do specjalnej aplikacji na smartfonie. Dzięki temu rodzic wie, że podczas snu  temperatura dziecka szybko wzrosła i należny np. podać lekarstwo. Każdy pomiar temperatury otrzymuje czasowy znacznik, dzięki temu w przejrzysty sposób można śledzić zmiany temperatury ciała dziecka w określonym przedziale czasu. Urządzenie dysponuje też czujnikiem zbliżeniowym, który poinformuje, że dziecko zgubiło elektroniczny smoczek.

Smoczek zmierzy temperaturęfot: Pacif-I, materiały prasowe

Owlet Owlet fot: Owlet/materiały prasowe

Owlet: bardzo inteligenta skarpetka

Ta estetyczna w formie skarpetka pomaga rodzicom kontrolować stan zdrowia np. chorego noworodka. Urządzenie mierzy tętno i poziom tlenu we krwi. Owlet (ang. mała sowa) korzysta z technologii pulsoksymetrów, czyli tej samej, która jest wykorzystywana w szpitalach.

Inteligentna skarpetka po założeniu  na stópkę łączy się ze stacją bazową np. telefonem rodzica i za pomocą świateł i sygnałów ostrzega o niebezpieczeństwie. Sygnał ostrzegawczy włączy się, gdy np. poziom tlenu we krwi maluszka  pozostaje na poziomie poniżej 85 proc. przez niepokojąco długi czas. Alarmy zostały zaprojektowane przez zespół specjalistów pulsoksymetrii, pediatrów, neonatologów i pulmonologów.

Dane dotyczące zdrowia dziecka są umieszczane w chmurze, dzięki temu pracujący rodzic może na bieżąco monitorować stan zdrowia swojego maluszka np. z biura. Owlet pomimo że powstał przy pomocy medycznej wiedzy eksperckiej, nie jest urządzeniem medycznym.

Monbaby Monbaby fot: Monbaby/materiały prasowe

Mon Baby: inteligentny klips

Tę inteligentną broszkę możesz przypiąć do każdego ubranka swojego dziecka. Wygląda jak guzik, ale spełnia wiele funkcji. Mon Baby śledzi w jakim rytmie oddycha dziecko podczas snu, jak często się porusza i kiedy się budzi. Dzięki aplikacji w telefonie otrzymasz informacje o tym co dzieje się z twoim dzieckiem.

TempTrak TempTrak fot: TempTrak/materiały prasowe

Temp Traq: plaster z czujnikiem ciepła

Jeśli nie radzisz sobie ze zmierzeniem temperatury u wiercącego się dziecka, cóż... Może plasterek z czujnikiem ciepła jest okaże się rozwiązaniem. Gadżet nie ogranicza i nie krępuje ruchów maluszka, a naklejony w odpowiednim miejscu czytnik wyśle na twój telefon z systemem iOS lub Android informacje o temperaturze twojego szkraba. Sensor działa przez 24 godziny. Zapisy pomiaru temperatury są archiwizowane w komputerze.  Co ciekawe program na telefonie może zarządzać wieloma takimi ''nalepkami'', a to ze względu na ewentualność, jeśli w domu masz więcej niż jedno dziecko.

Więcej o: