11 typów skoków w bok - dlaczego zdradzamy? "Czasem zdrada pomaga utrzymać małżeństwo"

Czy wiecie, że naukowcy wyłonili 11 przyczyn niewierności? Przy okazji wyjaśnili, że nie każdy romans musi oznaczać koniec oficjalnego związku. No to sprawdźmy, jak to jest z tą zdradą...
ślub ślub Fot. Shutterstock

11 typów skoków w bok - dlaczego zdradzamy? "Czasem zdrada pomaga utrzymać małżeństwo"

Czy wiecie, że naukowcy wyłonili 11 przyczyn niewierności? Przy okazji wyjaśnili, że nie każdy romans musi oznaczać koniec oficjalnego związku. No to sprawdźmy, jak to jest z tą zdradą...

Skąd ta zdrada?

W ramach niewielkiej słabości, dla rozrywki, a także w poszukiwaniu inspiracji, zdarza mi się zaglądać na forum (Brak) Seks(u) w małżeństwie. Polecam, można się dowiedzieć naprawdę ciekawych rzeczy! Panie, czy wiedziałyście na przykład, że mężczyźni nie lubią, kiedy jesteśmy wysmarowane balsamami i kremami, bo rozprasza ich zapach kosmetyków? (Kochanie, naprawdę? Mój świat legł w gruzach!) Tego akurat dowiedziałam się z dyskusji o najczęstszych błędach łóżkowych, ale o tym innym razem, bo teraz chciałabym Wam opowiedzieć o odkryciu internautki o nicku that.bitch.is.sick. Otóż zalinkowała ona interesującą pracę dotyczącą niewierności, przy okazji przytaczając pochodzącą z tej publikacji analizę rodzajów skoków w bok.

I to jest naprawdę godne uwagi, spójrzmy więc dlaczego zdradzamy, tudzież dlaczego jesteśmy zdradzani... Poniższa typologia skoków w bok pochodzi z analizy Zur Institute (autor: dr Ofer Zur, psycholog - a jakże!).

Światowy bestseller, który bezpardonowo rozkłada zdradę na czynniki pierwsze. Przeczytaj >>

para kłótnia para kłótnia Shutterstock

1. Unikanie konfliktów

Pierwszy typ skoku w bok wywodzi się z niechęci do konfrontacji. Swoich partnerów często zdradzają osoby, które za wszelką cenę chcą unikać konfliktów, a więc w obawie przed kłótnią nie komunikują jasno swoich potrzeb i nie rozmawiają otwarcie o problemach. Zdaniem psychologa, w ramionach kochanki/kochanka szukają spełnienia potrzeb, o których nie mówią swoim partnerom. Takie romanse, jak zauważa dr Zur, nie trwają długo i mogą się zdarzyć kilkakrotnie w trakcie trwania małżeństwa.

para para Shutterstock

2. Unikanie intymności

Niektórzy ludzie mają problem z tworzeniem intymnych relacji i dlatego - broniąc się przed zbytnim zaangażowaniem i bliskością - mogą nawiązywać romanse. Zdaniem psychologa ten typ zdrady również nie trwa zbyt długo i może powtarzać się wielokrotnie. Paradoksalnie, jak zauważa dr Zur, jeśli oboje unikacie intymności, wasze zdrady mogą wam nawet pomóc utrzymać małżeństwo.

para w łóżku para w łóżku Shutterstock

3. Problemy egzystencjalne

Wiadomo: kryzys wieku średniego, depresja, syndrom pustego gniazda. To wszystko może sprzyjać poszukiwaniu kochanków, bo przeżywanie romansu może pomóc nam zamaskować niewygodne emocje towarzyszące upływowi czasu i uświadomieniu sobie własnej śmiertelności. Ten typ skoku w bok może służyć również znalezieniu potwierdzenia swojej kobiecości/męskości.

Seks Seks Fot. Shutterstock.com

4. Uzależnienie od seksu

To pewnie casus Michaela Douglasa? Osoby uzależnione od seksu mają trudności z opanowaniem impulsów i używają seksu jako sposobu na zagłuszenie innych problemów oraz radzenie sobie z poczuciem pustki. Dr Zur zauważa, że w tej kategorii jest więcej mężczyzn niż kobiet oraz że tego typu skoki w bok często powodują u zdradzającego poczucie wstydu i własnej marności. Jednak uzależnienie od orgazmów sprawia, że takim osobom jest wyjątkowo trudno nie ulegać pokusie.

flirt flirt Shutterstock

5. Przypadkowa zdrada

To taki typ skoku w bok, który jest z reguły zaskoczeniem nawet dla zdradzającego. "Po prostu się zdarzyło". Za dużo alkoholu, ciekawość, czasem nawet litość - to wszystko może, zdaniem psychologa, sprawić, że ockniemy się w ramionach niewłaściwej osoby. Raczej jednorazowa sprawa.

seks seks Shutterstock

6. Skłonność do zdrady

Są też osoby, które zdradę mają po prostu we krwi - może to wynikać z niskiego poczucia wartości, potrzeby udowadniania sobie czegoś, braku pewności siebie. To częsty przypadek wśród osobowości narcystycznych.

zdrada zdrada Shutterstock

7. Odwet

Czasem zdradzamy, bo sami zostaliśmy zdradzeni. Skoki w bok jako rodzaj zemsty na partnerze nie należą do rzadkości. W ten sposób możemy także mścić się za inne rozczarowania, np. niezaspokajanie naszych potrzeb emocjonalnych, finansowych itd.

Małżeństwo Małżeństwo Shutterstock

8. Nieudane małżeństwo

Ten typ zdrady jest spowodowany bezpośrednio problemami w małżeństwie - tymi z intymnością, więzią, seksem. Rozczarowanie małżeństwem, brak uczucia, a nawet poczucie, że partner odsunął się od nas emocjonalnie, mogą skończyć się poszukiwaniem pocieszenia i bliskości w ramionach kogoś innego.

Rozwód Rozwód Shutterstock

9. Ucieczka

Ten typ niewierności dotyczy osób, które wykorzystują swój romans do tego, by zakończyć nieudany lub rozczarowujący związek. Upewniają się w ten sposób, że po rozstaniu nie zostaną same. Porzuceni partnerzy będą winić zdradę za rozpad związku, nie dostrzegając małżeńskich problemów, które doprowadziły do romansu i rozstania.

Podwójne życie Podwójne życie Shutterstock

10. Podwójne życie

Idealnym przykładem jest związek księcia Karola i Camillii Parker Bowles w czasach jego małżeństwa z księżną Dianą. Często zdarza się nawet, że takie równoległe związki są akceptowane przez znajomych i rodzinę, rzadko udaje się zachować je w tajemnicy.

internetowy romans internetowy romans Shutterstock

11. Romans internetowy

Internet jest być może największym zagrożeniem dla trwałości związków - przestrzegają eksperci. Jest dostępny, niedrogi i zapewnia anonimowość - a to idealne czynniki do zaspokajania swojej ciekawości seksu i to w sposób niedostępny w erze przedinternetowej. Zdrad internetowych będzie coraz więcej - podkreśla dr Zur.

No to teraz, moi drodzy, nic tylko analizować. Powodzenia!

Światowy bestseller, który bezpardonowo rozkłada zdradę na czynniki pierwsze. Przeczytaj >>

Więcej o: