Z dziećmi do Wiednia

Wiedeń najczęściej jest tylko punktem przejazdowym na trasie na południe Europy. Warto się tam zatrzymać na dłużej - to miasto pełne prawdziwie rodzinnych atrakcji.

Miasto ogrodów

Wiedeń to jedno z najbardziej zielonych europejskich miast. Przez miasto przepływają (poza Dunajem) Kanał Dunajski i rzeczka Wien - wokół nich i cesarskich pałaców znajdziemy liczne zadbane i zachwycające ogrody i parki. Warto wybrać się tu późną wiosną lub latem na... spacer.

Wiedeńskie Muzea

Jeśli zostaniecie w Wiedniu dłużej niż jeden dzień, lub jeśli pogoda nie będzie nadawała się na spacery, warto zajrzeć z dziećmi do kilku muzeów. W centrum miasta usytuowana jest jedna z największych dzielnic muzealnych na świecie: MuseumsQuartier (mqw.at). Dla dzieci jest tu ZOOM Kindermuseum (kindermuseum.at) oraz teatr dla dzieci i młodzieży - poza wystawami i spektaklami dzieci mogą tam wziąć udział w licznych warsztatach i zajęciach, prowadzonych także w języku angielskim. Warto także odwiedzić z dziećmi Muzeum Historii Naturalnej (na zdjęciu) oraz Muzeum cesarzowej Sisi.

Belweder

Na spacer idealnie nadaje się XVIII wieczny ogród przy wiedeńskim Belwederze - to jedno z wielu pięknych zielonych miejsc w Wiedniu. Belweder to barokowy pałac księcia Eugeniusza Sabaudzkiego - dziś to obiekt muzealny.

Rowerami lub dorożką

Zwiedzanie można zacząć od tzw. Ringu (Ringstraße), czyli reprezentacyjnej alei na Starym Mieście. Dobrym sposobem na zwiedzanie miasta jest wynajęcie dorożki lub rowerów. W ten sposób zobaczycie więcej, a dzieci nie będą zmęczone chodzeniem. Rowery można wypożyczyć w stojących w różnych miejscach miasta automatach (www.citybikewien.at), dorożki także mają swoje postoje w różnych punktach miasta: np. na Heldenplatz, skąd łatwo udać się na zwiedzanie zabytkowych uliczek śródmieścia.

Katedra

Gotycka katedra św. Stefana to symbol Wiednia, którego nie można przegapić w czasie zwiedzania stolicy Austrii. Warto wspiąć się na południową wieżę świątyni - Steffl i spojrzeć na Wiedeń z góry. W drugiej wieży katedralnej można podziwiać największy austriacki dzwon - ważący ponad 20 ton Pummerin.

Kamienice Hundertwassera

Wiedeń to miasto bogatej i różnorodnej architektury: secesyjne budowle Otto Wagnera, fantazyjne kamienice Hundertwassera, cesarskie pałace, pamiętające długie stulecia panowania Habsburgów, a z drugiej strony nowoczesne, naddunajskie City.

Na zdjęciu Dom Hundertwassera. Budowle tego wszechstronnego artysty można znaleźć między Ringiem a Praterem. Kolorowe mozaiki, nierówne ściany i sufity to charakterystyczne cechy stylu tego artysty. Domy Hundertwassera miały być "żywą" częścią środowiska.

Hundertwasser

Ekologiczna ciepłownia w Wiedniu to kolejny przykład filozofii głoszonej przez Hundertwassera, który linię prostą uznawał za niemoralną i uważał, że architektura powinna służyć człowiekowi i środowisku. Kolorowe budowle mają nieregularne, niemal organiczne kształty - dzieciom skojarzą się na pewno z bajkowymi domami.

Prater

Wiedeńska dzielnica rozrywki położona na północny wschód od Ringu, słynie z ogromnego lunaparku. Z gigantycznego koła młyńskiego można podziwiać rozległą panoramę Wiednia. Poza wesołym miasteczkiem i parkami w dzielnicy jest też m.in. basen, tor wyścigów konnych oraz planetarium.

Prater

Dorośli w wesołym miasteczku na pewno nie będą się nudzić. Jest tu dużo atrakcji, które nie nadają się dla małych dzieci - podniebna karuzela, czy klasyczny roller coaster - ale i one będą się tu świetnie bawić.

Prater nocą

Nie tylko tę dzielnicę warto odwiedzić po zmroku. Pięknie oświetlone miasto zrobi wrażenie na dzieciach i na dorosłych.

Schönbrunn

Wokół pałacu, który został wzniesiony w XVII wieku, jako letnia rezydencja cesarzowej Sisi, rozciągają się niezwykłe ogrody w stylu francuskim. To właśnie w pałacu Schönbrunn, w Sali Lustrzanej, koncertował 6-letni Mozart. Ze wzgórza z barokową Gloriettą widoczną na zdjęciu rozciąga się widok na pałac i Wiedeń. U podnóża piękna fontanna Neptuna.

Palmiarnia

W pięknych secesyjnych pawilonach w ogrodzie Schönbrunn mieści się palmiarnia.

ZOO

Część ogrodów wokół pałacu Schönbrunn zajmuje Wiedeński Ogród Zoologiczny (zoovienna.at). To najstarsze na świecie zoo. Żyją tu m.in. nosorożce, tygrysy, lwy, słonie, hipopotamy i żyrafy.

ZOO

W wiedeńskim zoo można zobaczyć także misie koala...

ZOO

... i pandy.

ZOO

Jest też cześć z akwariami, a w specjalnie wydzielonej części Streichelzoo dzieci mogą z bliska obejrzeć oswojone zwierzęta.

Motylarnia

Schmeterlinghaus (schmetterlinghaus.at), dosłownie dom motyli, mieści się w ogrodach pałacowych Hofburgu w przepięknej secesyjnej oranżerii. Można tu spacerować wśród egzotycznych, kolorowych motyli i mieć pewność, że temperatura powietrza na pewno nie spadnie poniżej 27 stopni C.

Więcej o: