W co się bawić podczas podróży samochodem?

Jak przetrwać długą podróż samochodem, kiedy jadą z nami dzieci? Oto nasze propozycje zabaw dla całej rodziny. Szerokiej drogi!

Szukaj zwierzątek!

Dobrym pomysłem na zabawę z małymi dziećmi jest wyglądanie czegoś za oknami - mogą to być traktory albo budynki, np. tylko te niskie/żółte/różowe/gospodarcze, itd. Fajną odmianą jest szukanie zwierzątek i przydzielanie sobie punktów - więcej za rzadkie zwierzątka, mniej za te widziane częściej. To potrafi zająć dziecko przez naprawdę długi czas, budzi ducha zdrowej rywalizacji, a przy okazji wzbogaca wiedzę. Uwaga! Przedszkolaki dostrzegają nawet przelatujące za szybą muchy!

Widzę coś, co....

Ta zabawa polega na opisywaniu czegoś, co widzimy w samochodzie lub poza nim, bez użycia nazwy własnej tej rzeczy. "Widzę coś małego, różowego, z zewnątrz jest suche, a w środku ma wodę!" -  wiecie o czym mówię? Oczywiście, to bidon! Nieco starszym dzieciom, które znają już literki, można zaproponować modyfikację tej gry: "Widzę coś, co zaczyna się na literę... M!". Nie, nie chodziło mi o mamę. Tym razem miałam na myśli "most"! Kupa śmiechu gwarantowana i dobry trening dla mózgu, a dzieci uwielbiają wymyślać zagadki!

Pan w samochodzie obok...

To gra wymyślona przez moją koleżankę, która tworzy z synami historyjki o ludziach siedzących w innych samochodach. Świetny patent na stanie w korku! "Ta pani pędzi tak szybko, bo pewnie czeka na nią jej dziecko w przedszkolu, a ona się spóźnia, bo chyba była w myjni - taki ma czysty samochód" albo "A ci państwo jadą razem na zakupy, chyba są niewyspani, bo nic do siebie nie mówią, a może myślą nad jakąś trudną zagadką i dlatego nic nie mówią".  Fajne, prawda?

Wyimaginowana piłka

Kolejna zabawa wymyślona przez moją kreatywną koleżankę: piłka słowna. "Bawimy się wyimaginowaną piłką (wyłącznie słownie!). Mówię: - Rzucam do Antka. A: - Odbijam do Ignasia. I: - Piłka mi upadła, ale już podniosłem i rzucam do taty. Tata: - O nie, wypadła za okno (tutaj zawsze dużo śmiechu! ),  ja: - Biorę nową piłkę i proszę mi jej nie wyrzucić, odbijam do Ignasia, itd." Zajęcie na dłuższy czas, a im was więcej, tym weselej!

Wyraz na ostatnią literę

Kolejna propozycja dla dzieci znających już literki to przerzucanie się wyrazami, które kończą się na ostatnią literę ostatnio wypowiedzianego słowa. Kto nie da rady niczego wymyślić lub powie wyraz, który  już był - przegrywa! Dużo śmiechu i emocji, a co najważniejsze - naprawdę wciąga!

Państwa - miasta

To propozycja dla dzieci w wieku szkolnym, które wiedzą już nieco więcej o świecie i geografii. Podróżna wersja popularnej gry z czasów dzieciństwa ich rodziców, czyli "Państwa - miasta". Jedna osoba mówi w myślach alfabet, druga w odpowiednim momencie mówi "Stop!" i zaczynamy się wymieniać nazwami państw lub miast na tę literę. Można przejść przez wszystkie kategorie lub skupić się tylko na jednej, np. na miastach lub rzeczach. Fajne i pozwala rozruszać szare komórki! Oczywiście ta wersja nie wymaga kartki i długopisu.

Gotowce

Ponieważ trudno oczekiwać od nas, żebyśmy przez całą długą drogę wymyślali nowe zabawy i trwali w rolach Mistrzów Ceremonii, bardzo pomocne okażą się też gotowce w postaci audiobooków (np. świetna Jungowska czytająca dzieła Astrid Lindgren czy nasza rodzima seria o "Basi", napisanej przez Zofię Stanecką - mistrzowsko przeczytana przez Marię Seweryn). Prawdziwym wybawieniem w trakcie wielogodzinnej podróży jest też przenośny odtwarzacz DVD. Nie zapominajmy też o śpiewie, zwyczajnych rozmowach, na które na co dzień nie starcza czasu i o dobrym nastawieniu - każda podróż kiedyś się kończy!

Więcej o: