Przedszkole czy niania?

Jeśli wyjeżdżasz na Wyspy z dzieckiem, które nie skończyło jeszcze pięciu lat i chcesz pracować, będziesz musiała pomyśleć o zorganizowaniu dla niego opieki. Możliwości jest kilka.

Przedszkole

Żłobki i przedszkola (nursery) w Wielkiej Brytanii przyjmują już kilkutygodniowe dzieci. Są otwarte długo, zwykle od 8 rano do 6 wieczorem. Zgodnie z tutejszymi standardami w najmłodszej grupie (do 2 lat) jedna opiekunka zajmuje się najwyżej trójką dzieci, w grupie dzieci 2 i 3-letnich jedna opiekunka przypada na czwórkę, a w grupie dzieci w wieku 3-5 lat jedna na ósemkę podopiecznych. Przedszkolanki muszą mieć przeszkolenie pedagogiczne, umieć udzielić pierwszej pomocy i legitymować się zaświadczeniem o niekaralności. Plusy dla dziecka to możliwość szybkiego przyswojenia języka angielskiego i przebywania z rówieśnikami. Minusem jest wysoka cena. Najdrożej jest w Londynie - ok. 50 funtów za dzień (można posyłać dziecko na pół dnia lub tylko dwie-trzy godziny dziennie). Przedszkole zazwyczaj zapewnia dzieciom posiłki i pieluchy, czasem za dodatkową opłatą. Istnieją co prawda przedszkola państwowe, darmowe, ale jest ich niewiele, działają tylko kilka godzin dziennie i w pierwszej kolejności przyjmują dzieci z rodzin patologicznych. Nad wszystkimi placówkami - państwowymi i prywatnymi - czuwa inspektorat Ofsted , który pilnuje obowiązujących standardów higieny i opieki. Uwaga! Na miejsce w przedszkolu czasem trzeba poczekać, nawet kilka tygodni. Lepiej więc zadbać o zarezerwowanie go zawczasu.

Childminder

Alternatywą dla przedszkola jest domowe przedszkole prowadzone przez childminder. Opiekunki prowadzące domowe przedszkola są kontrolowane przez policję, muszą przejść przeszkolenie i odpowiadać standardom bhp. Domowe przedszkola podlegają również corocznej kontroli Ofsted. Childminder może opiekować się jednocześnie najwyżej sześciorgiem dzieci poniżej 8 roku życia. Trójka dzieci w grupie nie może mieć mniej niż 5 lat, a tylko jedno dziecko może być niemowlęciem. Plusem korzystania z usług childminder jest domowe otoczenie i bardziej rodzinna atmosfera niż w przedszkolu. Opiekunki chętniej też dostosowują się do godzin pracy rodziców. Ich usługi są też tańsze niż przedszkole - opłaty zaczynają się od 2,5 funta za godzinę.

Niania

Kiedy decydujesz się na zatrudnienie opiekunki do dziecka, zostajesz jej pracodawcą. Oznacza to, że musisz płacić za nią składki na ubezpieczenie społeczne i odprowadzać podatek. To najwygodniejsza, ale i najdroższa forma opieki nad dzieckiem w Wielkiej Brytanii. Pensja niani waha się od 200 do 400 funtów netto na tydzień, a w Londynie sięga nawet 650 funtów tygodniowo.

Playgroups

Jeśli planujesz zostać z dzieckiem w domu, ale chciałabyś mieć czasem chwilę dla siebie, a dziecku zapewnić kontakt z rówieśnikami, dobrą opcją będzie działająca przy lokalnej szkole lub organizacji charytatywnej playgroup. Playgroups podlegają regularnym kontrolom, połowa opiekunek musi być przeszkolona, a zwykle co najmniej jedna ma kwalifikacje nauczycielki. Sesja w playgroup trwa od dwóch i pół do czterech godziny i kosztuje od 3,5 do 6 funtów. Jeśli chcesz, możesz zostać z dzieckiem. Playgroups przyjmują dzieci, które skończyły 3 lata.

Wyszukiwarka przedszkoli, childminder, agencji opiekunek i playgroups

Pomoc finansowa

Dzieciom w wieku 3 i 4 lat przysługuje tygodniowo (przez 33 tygodnie w roku) pięć opłacanych przez państwo dwuipółgodzinnych sesji w przedszkolu, u childminder, w playgroup lub w działającej przy szkole zerówce. Można wykorzystać maksymalnie dwie sesje dziennie. Za dodatkowe godziny rodzice płacą z własnej kieszeni.

Możesz również ubiegać się o dofinansowanie do kosztów opieki nad dzieckiem (childcare element of Working Tax Credit). Kwota dofinansowania zależy od zarobków rodziców. Można otrzymać refundację nawet 80 procent ceny przedszkola lub pensji opiekunki - maksymalnie 175 funtów na tydzień, jeśli płacisz za opiekę nad jednym dzieckiem i 300 funtów na tydzień, jeśli płacisz za opiekę nad co najmniej dwójką dzieci.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.