Cellulit na cenzurowanym

Z cellulitem jest jak z każdym wrogiem - im lepiej go poznamy, tym łatwiej z nim walczyć. Chcesz się pozbyć pomarańczowej skórki, a masz wątpliwości i pytania? Gdy sobie na nie odpowiesz, wygrasz tę wojnę.

Co to tak naprawdę jest cellulit?

Pod powierzchnią skóry każdy z nas ma tkankę tłuszczową zbudowaną ze zrazików oddzielonych od siebie włóknami tkanki łącznej. Jeśli tłuszcz gromadzi się nadmiernie i nierównomiernie odkłada, a prócz niego w przestrzeni między włóknami zbiera się woda, produkty przemiany i toksyny, odkształca to elastyczną tkankę łączną i w ten sposób tworzą się nierówne grudki cellulitowe.

Dlaczego cellulit mają głównie kobiety?

Nasza tkanka łączna, w przeciwieństwie do męskiej, która ma postać gęstej siateczki, jest dość luźno utkana. To dlatego na przykład w czasie ciąży skóra łatwiej się naciąga. Ma to również swoje złe strony, bo w takiej "luźniejszej" tkance komórki tłuszczowe bez trudu się rozrastają i tworzą nieforemne cellulitowe grudki.

Czy cellulit mają wyłącznie osoby tęgie?

Nie tylko. Choć cellulit rozwija się tam, gdzie odkłada się tłuszczyk, ale sam jego nadmiar to jeszcze nie pomarańczowa skórka. Jeśli tkanka łączna nie jest zbyt elastyczna, krążenie krwi i limfy "działa" bez zarzutu, cellulitowe grudki się nie tworzą. Dlatego wiele pulchnych pań ma gładkie ciało i zdarzają się kobiety szczupłe z cellulitem.

Czy za powstawanie cellulitu odpowiadają zaburzenia hormonalne?

Tak, ale nie tylko. Cellulit najczęściej pojawia się, gdy zachwiana zostaje równowaga hormonalna (np. w okresie dojrzewania, ciąży i przed menopauzą). Narażone na niego są szczególnie kobiety z wysokim poziomem estrogenów (zwiększających elastyczność tkanki łącznej). Do tworzenia się tłuszczowych grudek może też dochodzić, gdy stosujemy antykoncepcję hormonalną i hormonalną terapię zastępczą. Ale przyczyną cellulitu bywają zaburzenia krążenia krwi i limfy (często spowodowane siedzącym trybem życia), błędy dietetyczne i stres. Niemałą rolę odgrywają też czynniki genetyczne.

Dlaczego intensywne uprawianie sportu nie uwolni nas od cellulitu?

Wszelkie sporty uprawiane zbyt intensywnie za szybko rozwijają mięśnie nóg, które uciskają na tkankę podskórną, zmniejszają jej ukrwienie, zwiększają obrzęk wokół komórek tłuszczowych i grudki stają się bardziej widoczne. Poza tym, przy forsownych ćwiczeniach organizm spala nie tłuszcz, lecz cukier.

Jakie ćwiczenia pomogą przywrócić naszej skórze gładki wygląd?

Takie, w których ruch będzie połączony z umiarkowanym wysiłkiem, np. codzienne spacery marszowym krokiem, niezbyt intensywna jazda na rowerze, pływanie. Podczas takiego ruchu krew i limfa zaczynają szybciej krążyć i pomagają oczyścić komórki z toksyn. Dobre efekty daje też niezbyt forsowna gimnastyka, ale ćwiczyć trzeba regularnie, pięć razy w tygodniu i nie krócej niż pół godziny, bo dopiero po 30 minutach gimnastyki zaczynamy spalać tłuszcz.

Czy picie dużych ilości wody pomaga w walce z pomarańczową skórką?

Tak! I to właśnie wody (najlepiej niegazowanej mineralnej), bo ona świetnie wypłukuje toksyny i oczyszcza organizm. Powinno się jej wypijać około dwóch litrów dziennie.

Jakie znaczenie w walce z cellulitem ma dieta?

Spore. Powinno się jeść produkty lekkostrawne, niskokaloryczne, bogate w błonnik, bo pobudzają one przemianę materii. Białe pieczywo warto zastąpić razowym i zrezygnować z czerwonego mięsa, które jest ciężkostrawne i bardziej tłuste niż białe, jeść więcej ryb, warzyw i owoców. Jeśli będziemy jeść tłusto i dopieszczać się słodyczami, tłuszczyk będzie się odkładać, a przy skłonnościach - pojawi się cellulit.

Czy kosmetykami można zwalczyć cellulit?

Samo smarowanie skóry kosmetykami antycellulitowymi nie wystarczy, ale bardzo pomoże w walce z wrogiem. Kosmetyki te bowiem zawierają substancje, które przyspieszają spalanie tłuszczu, poprawiają ukrwienie skóry i zapobiegają zatrzymywaniu się w tkankach wody, poprawiają mikrokrążenie. Wmasowywane dwa razy dziennie, przez kilka miesięcy, naprawdę działają!

Dlaczego zmagania z cel lulitem trzeba prowadzić zawsze na wielu frontach?

Warto zacząć od zbadania poziomu hormonów i wyrównania ewentualnych zaburzeń. Gdy zlikwidujemy przyczynę, łatwiej pozbędziemy się wroga. Ale rozbicie grudek, spalenie tłuszczu i usprawnienie przepływu limfy (odprowadzi ona zalegające w tkankach toksyny i wodę, oczyści je i pomoże usunąć cellulitowe grudki) nie jest łatwym zadaniem. Trzeba więc systematycznie stosować odpowiednie kosmetyki, masaże, trzymać się ustalonej diety i ćwiczyć.

Jak działają pigułki zwalczające cellulit?

Poprawiają one ukrwienie w tkance tłuszczowej (komórki są lepiej oczyszczone z toksyn i odżywione), pobudzają metabolizm w komórkach tłuszczowych. To sprawia, że cellulitowe grudki łatwiej się uwalniają i skóra robi się gładsza. By efekty stały się widoczne, trzeba je przyjmować regularnie przez kilka tygodni.

Czy są zabiegi, dzięki którym można zredukować cellulit?

Tak. To np. drenaż limfatyczny (rodzaj masażu, który potrafią wykonać tylko specjaliści), mezoterapia (wstrzykiwanie pod skórę substancji poprawiających krążenie krwi i limfy), elektrolipoliza (rozbijanie grudek prądem) i endermologia (zabieg, podczas którego dwie elektronicznie napędzane rolki chwytają fałd skóry i wałkują ją, zasysając i wygładzając).

 

Opinie Internautek: Elancyl cellureverse-serum antycellulitowe

Jak walczysz z pomarańczową skórką?
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.