1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Dziecko w twoich rękach

Prawo dziecka do szacunku obejmuje także jego ciało.
Małe dziecko jest w pełni od nas zależne. Karmimy je, kąpiemy, ubieramy. A przecież to jego ciało, jego odczucia i potrzeby. Może warto na to rodziców uwrażliwić?

Większość doznań małego dziecka rodzi się w kontakcie z drugą osobą. Z początku najczęściej z matką, która jest jakby przedłużeniem jego ciała, takim zewnętrznym łonem - zapewnia ciepło, pożywienie, kołysze do snu.

Ale o tym, kiedy i ile dziecko śpi, powinno chyba decydować ono?

Powinno, bo ciało ma swoją mądrość. Kiedyś budziło się dzieci na karmienie co trzy godziny, ale dawnośmy od tego odeszli. Dzieci bardzo się od siebie różnią: jedne chcą jeść co cztery godziny, inne co półtorej. W dzień, i w nocy. Na szczęście natura tak to urządziła, że póki kobieta karmi piersią, może spać snem przerywanym - znosi to znacznie lepiej niż później, kiedy np. musi wstawać do trzylatka, który kaszle w nocy...

A jeśli chodzi o odczucie zimna i ciepła? Można zaufać mądrości ciała malucha?

Można. Są dzieci kaloryferki i dzieci zmarzluchy. I po to są te pierwsze miesiące stałej bliskości, żeby rodzice nauczyli się dziecka, umieli to rozpoznawać. Moją córeczkę muszę zawsze ubierać grubiej niż synka, chociaż są bliźniakami. Jest wprawdzie ogólna wskazówka, że maluch leżący nieruchomo w łóżeczku czy w wózku powinien mieć na sobie o jedną warstwę więcej niż towarzyszący mu dorosły, ale nie trzeba tego traktować sztywno. Najlepiej sprawdzić, czy dziecko ma ciepłe nóżki, czy nie spociło się na karku.

Ubieranie dziecka to też zabieg na jego ciele. Przeciskanie główki przez otwór koszulki, wiązanie czapeczki nie zawsze jest miłe.

Dlatego warto spróbować, jak to jest - poprosić najbliższą osobę, by nas ubrała, od stóp do głów. Bo druga osoba nie zawsze czuje, kiedy trzeba trochę zwolnić uścisk, rozciągnąć rajstopy. A dzieci muszą znosić naszą niezgrabność, wykręcanie rączki przy wkładaniu rękawa, zahaczanie noskiem o brzeg koszulki. Więc taki eksperyment nas na to uwrażliwi.

Pierwsze zabawy z dzieckiem także są cielesne: "Idzie rak nieborak", "Baran, baran, baran buc", łaskotanie. Jak poznać, czy dziecko nie ma dosyć?

Samo to zasygnalizuje. Kiedy widać, że się pręży, wygina, płacze, to jest jasne, że już nie ma ochoty. Kiedy dziecko ma dosyć łaskotek, to chichocząc zaczyna płakać. Może też płakać z nadmiaru emocji. Dorosły podrzuca dziecko raz, ono się śmieje, podrzuca drugi, ono zanosi się śmiechem. W końcu sam się tak "nakręca", że nie widzi, kiedy przestać. Naszą rolą jest zauważyć moment, kiedy już tej intensywnej zabawy wystarczy, żeby dziecko mogło się wyciszyć, żeby to, co przyjemne, nie zamieniło się w swoje przeciwieństwo.

Dzieci na ogół lubią dotyk mamy czy taty. Babci czy cioci - niekoniecznie.

To prawda - do jednego dziecko lgnie, pozwoli mu się wziąć na ręce, a drugiemu nie, od razu zaczyna płakać. Widocznie coś jest takiego w tym dotyku. A może w napięciu mięśni? Zresztą nie zawsze trzeba wnikać w przyczyny. Nie to nie. Jego prawo.

Ale cioci będzie przykro.

My też nie ze wszystkimi całujemy się na dzień dobry, a już na pewno nie z obcymi. Dlaczego zmuszać malucha do całowania cioci, którą widzi drugi raz w życiu? Kiedy widzimy jego opór, możemy powiedzieć: "Nie znasz tej cioci, trochę się jej boisz, ale przywitaj się, proszę, powiedz dzień dobry". Instruujemy dziecko, ale zarazem komunikujemy cioci, czego może się spodziewać. Bierzemy na siebie ochronę dziecka przed niechcianym dotykiem, a zarazem - odpowiedzialność za określony model wychowania. W razie zgrzytu w relacji rodzinnej to my będziemy go uzasadniać, bez niepotrzebnego wikłania w to malca.

Rodzice też czasem robią coś, czego dziecko nie lubi. Obcinają paznokcie, myją głowę, czasem muszą podać lekarstwo.

Nie sposób wyeliminować wszystkich przykrych sytuacji. Ale paznokcie można obciąć, kiedy dziecko śpi. A jak jest trochę większe - zrobić z tego zabawę - na niby obciąć misiowi, a potem - naprawdę - sobie. I zaproponować: "To teraz tobie obetniemy". No i, rzecz jasna, róbmy to jak najdelikatniej. Obcinanie paznokci nie musi boleć, mycie włosów też nie musi być straszne, tym bardziej że są ochronne daszki. A jak jeszcze włożymy malcowi okularki do pływania! Lekarstwo da się nieraz przemycić w jedzeniu czy piciu, a jak nie, to trudno, musimy dziecko przytrzymać i powiedzieć: "To jest lekarstwo, wiem, że nie chcesz go wziąć, ale to jest konieczne dla twojego zdrowia. Przytrzymam cię. Wiem, że ci nie smakuje, ale trudno".

Ale przecież niemowlę tego nie zrozumie.

Nawet jak nie zrozumie słów, to odbierze intencję. I nawet jeśli dziecko jeszcze nie mówi, to nie znaczy, że nie rozumie. Zawsze coś do niego dotrze. Więc dobrze jest po pierwsze - ująć rzecz w słowa, a po drugie - zachowywać się jednoznacznie. Jak trzeba, to trzeba. Musimy zrobić, co do nas należy, a potem dziecko ukoić. A jeżeli jest na nas wściekłe, że wmusiliśmy w nie lekarstwo, to dać mu prawo, żeby nam to okazało.

Żeby powiedziało na przykład: "głupia mama"?

Tak, bo to jego sposób na wyrażenie złości, którą do nas w tym momencie czuje, i nic dziwnego. Dobrze jest wypowiedzieć ją w jego imieniu: "Jesteś na mnie zły, bo zrobiłam coś, czego nie lubisz. Ja to rozumiem. Ale jestem twoją mamą i jestem przekonana, że to było konieczne".

Pół biedy, jak maluch nie chce lekarstwa, ale jeżeli nie chce jeść? Niektórzy rodzice karmią dziecko przez sen, "bo wtedy wszystko ładnie zjada". Co Pani o tym sądzi?

Ślepa uliczka. W ten sposób utwierdzamy dziecko w przekonaniu, że można nie jeść i nie być głodnym. A w tym okresie życia warto je uczyć rozpoznawania własnych potrzeb.

A co robić, jeśli przedszkolak upiera się, że nie włoży kaloszy, tylko sandałki, chociaż na dworze zimno?

Można powiedzieć: "Uważam, że dziś jest za zimno na sandałki. Spójrz, sama zakładam ciepłe buty". Jeśli dziecko zdążyło się już kiedyś przekonać, że rodzice zwykle mają rację, to nam uwierzy.

Wobec zdecydowanego uporu należałoby się zastanowić, czy chodzi o kalosze, czy o władzę. Bo jeśli o kalosze, to można umówić się na eksperyment: "Jak chcesz, to sprawdź. Jeśli będzie ci zimno, wrócimy się przebrać". Ale jeśli o władzę, to co innego. Warto wtedy wyraźnie powiedzieć dziecku, w jakich sprawach ono może decydować, a w jakich musi się nam podporządkować, np.: "Jest zimno, chcę żebyś włożył ciepłe buty. Możesz wybrać - kozaczki albo te wysokie adidasy". Dziecko może nie być tym zachwycone, ale sytuacja będzie dla niego jasna. I łatwiej będzie mu się z nią pogodzić.

Dlaczego dobrze jest nazwać rzecz po imieniu?

Są takie momenty w rozwoju, kiedy dziecko walczy o istotne dla niego obszary. Dwulatek nie buntuje się dlatego, że lubi, tylko dlatego, że właśnie zdał sobie sprawę z własnej autonomii, i musi sprawdzić, dokąd ona sięga. Jak się popatrzy na takiego dwulatka, który rzuca się na ziemię i krzyczy, to on nie wygląda na zadowolonego - widać autentyczne cierpienie, zagubienie.

Musimy przede wszystkim zadbać o jego bezpieczeństwo (przytrzymać, przenieść w inne miejsce itd.), ale warto też powiedzieć dziecku, co się z nim dzieje, żeby uczyło się rozumieć swoje doznania. Te gwałtowne emocje są wszechogarniające i malec może być nimi przerażony. A ich nazwanie pomaga je ogarnąć, utrzymać w ryzach, a z czasem zdobyć nad nimi kontrolę.

A jak to jest z nauką korzystania z nocnika? To także częste pole konfliktów między dzieckiem i rodzicami.

Dzieci chowane w pampersach przechodzą ją akurat wtedy, kiedy odkrywają własną wolę. I to jest kłopot. Bo rodzice muszą teraz wyczuć, czy dziecko nie chce na nocnik, bo nie czuje takiej potrzeby, czy też opiera się, bo walczy o niezależność. Moja córka nauczyła mnie, co to znaczy wola dziecka. Przez rok próbowałam ją nauczyć siusiania do nocnika i przez rok pokazywała mi, że to ona tym rządzi. Dałam się w to wkręcić. Teraz już wiem, że powinnam była odpuścić, wrócić do pieluszek i po pewnym czasie ponowić próbę. Nie ma sensu robić z tego walki o władzę. Z siusianiem pół biedy, ale z kupką. Może dojść do nawykowego zaparcia i wtedy mamy poważny kłopot.

Wszystko sprowadza się, jak widać, do szacunku dla małego dziecka i jego ciała.

Człowiek - dziecko także - stanowi ze swym ciałem jedność. Tymczasem w naszej kulturze panuje tradycyjny rozdział na wzniosłą duszę i ciało traktowane nieomal jak rzecz. Zdradza to nasz język: "moja wątroba" brzmi jak "mój samochód", a przecież to nie to samo.

Trudno mówić o trosce, czułości i szacunku dla dziecka, jeśli nie obejmują one również jego ciała. A i stosunek dziecka do własnego ciała zależy już teraz i będzie zależał w przyszłości od tego, jak je dziś traktujemy, jak je dotykamy, czy respektujemy jego granice.

Co to znaczy?

Przekraczaniem granic ciała dziecka jest na przykład karmienie go siłą; wtedy bowiem przemocą wdzieramy się do jego wnętrza. Albo bezceremonialne otworzenie buzi, żeby sprawdzić, czy wyrósł ząbek. A przecież możemy to zrobić z poszanowaniem jego odrębności. Powiedzieć np. tak: "Chodź, zobaczymy, co tam słychać u twoich ząbków. Jutro pójdziemy do dentystki i ona będzie chciała zajrzeć ci do buzi, poćwiczmy to". Możemy też poprosić starszą siostrę, żeby pokazała, jak się otwiera buzię.

Ale oprócz naturalnych barier fizycznych są i psychologiczne - każdy z nas ma przestrzeń prywatną, do której wpuszcza tylko osoby najbliższe. Kiedy podchodzimy do dziecka, które nas nie zna, ono się zwykle cofa. I właśnie za pogwałcenie granic tego obszaru można uznać owo całowanie przez ledwo znaną ciocię czy bezceremonialne branie dziecka na ręce, choć ono wcale nie ma na to ochoty.

Sygnałem przekraczania dopuszczalnej granicy jest też wstyd dziecka. O ile dwu-, trzylatkowi nie przeszkadza, że mama przebiera go przy ludziach, o tyle pięciolatkowi już tak.

Pierwsze oznaki wstydu są też ważnym sygnałem dla nas. Jeśli dotąd nie krępowaliśmy się chodzić przy dziecku nago, teraz czas zmienić ten obyczaj. Powiedzieć: "Poczekaj, tylko się ubiorę". Albo: "Już nie chcę, żebyś mi wchodził do łazienki, już jesteś duży".

Dr Monika Zielona-Jenek

jest adiunktem w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zajmuje się rozwojem psychoseksualnym dziecka i zagadnieniami pokrewnymi. Współpracuje z Komitetem Ochrony Praw Dziecka.