1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Powrót do pracy

Już dziś myślisz o tym, że za parę tygodni wracasz do pracy? Pomożemy ci dokonać tej zmiany krok po kroku. To nie musi być rewolucja.
Zanim w twoim życiu pojawiło się dziecko, miałaś długie dziewięć miesięcy na przygotowania. Pamiętasz, jak wszystko świetnie zorganizowałaś? Łóżeczko kupiliście z jednej wypłaty, wózek z drugiej. Torba z rzeczami do szpitala na miesiąc przed godziną zero stała w gotowości przy drzwiach. W pracy zamknęłaś prowadzone przez siebie projekty, bieżące obowiązki przekazałaś koleżance, a w poczcie elektronicznej ustawiłaś automatyczną odpowiedź: "Jestem na urlopie macierzyńskim. Wracam 15 września." Dopiero potem wszystko potoczyło się tak szybko. Maluch wywrócił całe twoje uporządkowane życie do góry nogami. A teraz, kiedy właśnie udało ci się poukładać wszystko na nowo i przyzwyczaić do roli mamy, zbliża się kolejna zmiana.

Zdaniem psychologów najłatwiej znoszą rozstanie albo bardzo małe niemowlęta (do pół roku), albo starsze dzieci - co najmniej dwulatki. Nie oznacza to jednak, że pozostałe dzieci nie potrafią się z taką sytuacją uporać. Możliwe są trzy scenariusze:

1. Twoje dziecko od pierwszego wejrzenia zakocha się w opiekunce lub babci i z radością będzie wołać: "Mama, pa, pa!", a po południu z uśmiechem rzucać ci się na szyję.

2. Przystosowanie się do nowej sytuacji zajmie dziecku parę dni lub nawet tygodni. W tym czasie będzie popłakiwać w ciągu dnia, choć przez większość czasu będzie się dość wesoło bawić. Wieczorem nie odstąpi cię ani na krok i bez końca będzie się dopominać o bajkę na dobranoc. Warto wtedy uzbroić się w cierpliwość i przyzwyczajać malca stopniowo do nowego rytmu dnia. W końcu pogodzi się z nową sytuacją.

3. Może się też okazać, że dla twojego malucha jest jeszcze za wcześnie na rozstanie z mamą. Jeśli dziecko coraz częściej (zamiast coraz rzadziej) wpada w szloch przy rozstaniu, odmawia jedzenia, częściej budzi się w nocy lub zauważyłaś inny poważny objaw - warto poradzić się specjalisty. Być może trzeba poczekać z powrotem do pracy jeszcze kilka miesięcy.

Jeśli klamka zapadła

Kiedy już podejmiesz decyzję, nie zmieniaj jej, gdy rozczuli cię płaczący maluch albo zdenerwuje bałagan w domu. Przypomnij sobie, jak bałaś się porodu i opieki nad niemowlęciem, a jak świetnie dałaś sobie potem radę. Za parę miesięcy wszystko, co teraz nowe, stanie się normą.

Mimo że prawo każe ci powiadomić pracodawcę o zakończeniu urlopu na miesiąc przed datą powrotu do pracy, lepiej porozmawiaj z nim wcześniej. Od razu zacznij też poszukiwania opiekunki lub żłobka. Jeśli chcesz odstawić dziecko od piersi przed powrotem do pracy, nie odkładaj tego na ostatnią chwilę. Dwie stresujące zmiany w waszym życiu naraz, to za dużo.

Miesiąc przed

?  Odwiedź swoją firmę. Umów się na rozmowę z szefem, potwierdź gotowość powrotu do pracy. Ustal nowy zakres obowiązków (jeśli uległ zmianie) i godziny pracy. Pamiętaj, że pracodawca może zaproponować ci inne równorzędne stanowisko, ale nie może obniżyć ci pensji. Jeśli karmisz piersią, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy. Jeśli szef się zgodzi - możesz połączyć je w jedną i wychodzić do domu godzinę wcześniej.

?  Zapytaj, czy możliwe jest wykonywanie części pracy w domu, poprzez internet, telefon, faks. Jeśli twój pracodawca chce być "Przyjazny Mamie", powinien wraz z tobą szukać elastycznych rozwiązań!!!

?  Zatrudnij nianię lub zapisz dziecko do żłobka. W jednym i drugim wypadku zacznijcie od kilku krótkich sesji w tygodniu. Pierwsze spotkania z opiekunką spędźcie we trójkę. W żłobku zapytaj, czy przez pierwsze dni możesz zostać z maluchem i pobawić się z nim przez godzinę, dwie.

?  Zrób przegląd szafy. Biurowe kostiumy, jeśli wciąż dobrze leżą, oddaj do pralni, za małe bluzki - do organizacji charytatywnej. Wybierz się na zakupy. Nawet jeśli figura ci się nie zmieniła, parę nowych ciuchów doda ci skrzydeł. Nie zapomnij też o kosmetykach - pora wrócić do codziennego makijażu, koniec z paradowaniem przez cały dzień "au naturale"!

Dwa tygodnie przed

?  Wykorzystaj ostatnie chwile na generalne porządki. Kto wie, kiedy znów będzie taka okazja? Umyj okna, posprzątaj w szafach, oddaj bieliznę do magla. Policz pieniądze i - jeśli was na to stać - zatrudnij pomoc do sprzątania. Jeśli budżetu nie wystarczy, ustal z mężem podział obowiązków. Nie znosisz prasowania, ale lubisz sprzątać? Najlepiej niech każde z was weźmie na siebie to, co lubi... A przede wszystkim wyluzuj i nie zawyżaj sobie standardów! Jeśli raz nie odkurzysz mieszkania, świat się nie zawali.

?  Ustalcie razem, kto będzie odwoził dziecko do żłobka lub niani (jeśli opiekuje się maluszkiem u siebie w domu), a kto będzie je odbierał.

?  Przygotuj kilka awaryjnych dań obiadowych i schowaj je do zamrażalnika. Dobrze sprawdzają się pierogi, gołąbki, leczo, bigos, kotlety mielone i sos do spaghetti. Jeśli któregoś dnia nie będzie czasu na gotowanie, wystarczy, że sięgniecie do lodówki. Przeproś się też z gotowymi mrożonkami. W kilka minut można z nich wyczarować wartościowy i smaczny posiłek.

?  Jeśli karmisz piersią, naucz się korzystać z laktatora. Dojście do wprawy zajmie ci kilka dni.

Tydzień przed

?  Wybierz się do fryzjera i kosmetyczki. Odświeżona fryzura i manicure to program minimum. Jeśli możesz sobie na to pozwolić, wygospodaruj cały dzień dla urody - maseczka, ujędrniający zabieg i masaż świetnie ci zrobią.

?  Zrób zakupy. Kup więcej niż zwykle pieluch, wilgotnych chusteczek, gotowych dań dla dziecka, uzupełnij środki czystości i zrób duży zapas papierowych ręczników i papieru toaletowego. Pod koniec tygodnia zaplanuj szybkie obiady na następne siedem dni i wyślij męża po duże zakupy spożywcze.

?  Podaruj maluchowi coś, co będzie mu o tobie przypominać. Może to być przytulanka albo cokolwiek innego, byle pachniało mamą.

Ostatni wieczór

?  Przygotuj ubranie na jutro - dla siebie i dla dziecka. Do torebki zapakuj dokumenty, klucze, telefon komórkowy, małą kosmetyczkę oraz laktator. Pamiętaj też o wkładkach laktacyjnych do biustonosza.

?  Nastaw budzik pół godziny wcześniej niż zazwyczaj. Pamiętaj, że musisz przygotować do wyjścia z domu nie tylko siebie, ale i malucha. Pierwszego dnia po urlopie lepiej nie spóźniać się do pracy - niech szef wie, że nadal jesteś świetnie zorganizowana.

?  Zrelaksuj się. Wykąp się, połóż się z książką do łóżka albo zjedz dobrą kolację. Nie zastanawiaj się, czy dobrze robisz - decyzja już zapadła. I pamiętaj - wszystko będzie dobrze!

Dla tych, które się wahają

Zanim podejmiesz decyzję o powrocie do pracy, rozważ wszystkie za i przeciw. Zacznij od odpowiedzi na pytania:

?  Czy twoja wypłata pokryje wydatki na opiekunkę lub przedszkole i dojazdy? Ile zostanie?

?  Czy czujesz się gotowa, żeby powierzyć opiekę nad swoim maleństwem komuś innemu?

?  Czy decyzja o powrocie (lub nie) do pracy może zaważyć na twojej posadzie?

?  Czy masz wrażenie, że gnuśniejesz w domu, a bawiąc się z dzieckiem, zamiast radości, czujesz irytację?

?  Czy mąż ma jasność, że twój powrót do pracy będzie wymagał od niego większego zaangażowania w domowe obowiązki?

Bez partnerstwa nie uda się przejść w miarę bezstresowo przez tę zmianę...

Prawo i ty, czyli przywileje młodej mamy

?  Po zakończeniu urlopu macierzyńskiego, jeśli przepracowałaś wcześniej sześć miesięcy, masz prawo do trzech lat bezpłatnego urlopu wychowawczego. Możesz go wykorzystać w każdej chwili, do momentu ukończenia przez dziecko czterech lat. Wystarczy, że powiadomisz pracodawcę o planowanym urlopie na dwa tygodnie przed jego rozpoczęciem. Jeśli twoje dziecko wymaga specjalnej opieki, przysługują ci dodatkowe trzy lata urlopu wychowawczego, do skończenia przez nie 18. roku życia.

?  Jeśli karmisz piersią, masz prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy lub do dwóch 45-minutowych przerw - jeśli urodziłaś bliźnięta. Możesz te przerwy połączyć w jedną dłuższą lub wyjść wcześniej z pracy. Uwaga! Jeśli pracujesz mniej niż sześć godzin dziennie, przysługuje ci tylko jedna przerwa, jeśli krócej niż cztery godziny - żadna.

?  Dopóki twoje dziecko nie skończy czterech lat, pracodawca nie może bez twojej zgody zatrudnić cię w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej ani w tzw. systemie przerywanym czasu pracy (kilka godzin pracy, przerwa, kilka godzin pracy). Nie może też wysłać cię w delegację.

?  Co roku masz prawo do dwóch wolnych dni (płatnych), do momentu skończenia przez dziecko 14 lat.

?  Również do ukończenia przez dziecko 14 lat przysługują ci zwolnienia lekarskie na czas jego choroby - do 60 dni w roku. Za ten czas dostaniesz zasiłek opiekuńczy. Zasiłek ten zostanie ci wypłacony również, jeśli twoje dziecko ma mniej niż 8 lat, a jego żłobek, przedszkole lub szkołę zamknięto.

?  Jeśli karmisz piersią, a twoja praca może stanowić zagrożenie dla zdrowia dziecka, pracodawca musi przenieść cię na inne stanowisko. Jeśli przy tym twoja pensja zostanie obniżona, przysługuje ci zasiłek wyrównawczy. W chwili gdy przestaniesz karmić piersią, możesz wrócić na poprzednie stanowisko.

Czas tęsknoty

?  Pierwsze dni w pracy będą pewnie trudne, ale mogą obfitować także w miłe zaskoczenia. Odnowisz kontakt ze znajomymi, poczujesz się znów gotowa stawiać czoło wyzwaniom innym niż zniesienie wózka po schodach. Będziesz mogła pójść do toalety i nie nasłuchiwać nerwowo, czy maluch nie płacze...

?  Warto na nowo opracować scenariusz powrotów do domu. Kiedyś wracałaś i mogłaś chwilę odpocząć, teraz już od progu będzie na ciebie czekał ktoś bardzo stęskniony. Znajdź rozwiązanie, które pozwoli ci chwilę odsapnąć, a jednocześnie cieszyć się bliskim kontaktem z dzieckiem (np. wspólna kąpiel). Za prace domowe wspólnie z partnerem weźmiecie się później.

?  Po twoim powrocie do pracy dziecko może częściej niż zwykle budzić się w nocy. To normalny przejaw tęsknoty. No tak, ale ty rano musisz mieć siły do pracy. Najlepszym rozwiązaniem jest spanie razem z niemowlęciem. Ono będzie czuło twoją bliskość, a ty odpoczniesz.

Dobre mleko

Jeśli do tej pory karmiłaś piersią i chcesz to jak najdłużej utrzymać lub wprowadzić karmienie mieszane, na forum www.edziecko.pl znajdziesz podpowiedzi, jak to zrobić.

Firma przyjazna mamie

Rozpoczynamy trzecią edycję naszego plebiscytu.

Do tej pory przekonaliśmy się, że kobiety, ciężarne oraz młode mamy spotykają się w Polsce z sytuacjami, które często uniemożliwiają godzenie roli matki z rolą pracownika. Kobiety pragnące założyć rodzinę często stoją więc przed dramatycznym wyborem - albo dzieci, albo praca. I na dzieci się NIE decydują.

Ale przekonaliśmy się także, że są dobre, przyjazne i mądrze zarządzane firmy, w których nie tylko przestrzega się kodeksu pracy, ale także wprowadza rozmaite udogodnienia dla młodych rodziców. Mało tego - w tych firmach wykazano, a nawet obliczono, że pewna elastyczność w zasadach zatrudnienia młodych mam daje wymierne korzyści - opłaca się i silnie wiąże lojalnego pracownika z firmą.

Zasadą naszego plebiscytu jest, by zgłoszenia firm do udziału w plebiscycie wychodziły od pracujących w nich kobiet. To wy wiecie, jak traktuje się pracownicę w ciąży, jakie warunki spotyka młoda mama po powrocie z urlopu macierzyńskiego lub wychowawczego. Może wasz pracodawca wprowadza pomysłowe udogodnienia dla pracujących matek, może stworzył specjalny program pozwalający bezstresowo wrócić do pracy, a może po prostu zachowuje się po ludzku i w zamian za rzetelną pracę pozwala sposób jej wykonania dostosować do sytuacji życiowej.

Jak głosować?

Wypełniony formularz, który drukujemy poniżej, należy przesłać do 15.11.2007 r. na adres: "Dziecko", ul. Czerska 8/10, 00-732 Warszawa. Prosimy dopisać na kopercie "Firma przyjazna mamie".

Zgłoszenia można także przesyłać e-mailem na adres: przyjazna-mamie@agora.pl oraz przez link ze strony internetowej firmaprzyjaznamamie.pl Tam też można znaleźć regulamin akcji.

Monika Richardson, redaktor naczelna magazynu "Zwierciadło", pracująca mama 2,5-letniej Zosi i 6-letniego Tomka, została ambasadorką naszej akcji.