Wciągające zabawy z wiatrem

Wietrzne, letnie dni są idealne do puszczania latawców, baniek mydlanych i zabaw z wiatraczkami. Zamiast traktować wiatr jako przeszkodę, która targa włosy i sypie piachem w oczy, wykorzystajcie go do... zabawy!

Powietrze to niezwykle ciekawa sprawa. Niby go nie widać, ale z całą pewnością jest. A gdy się porusza, dzieją się niesamowite rzeczy: opadają płatki kwiatów, wirują pyłki, uginają się gałęzie, unosi się pył z drogi, czapki uciekają z głów. Wiatr napędza żaglówki i morskie fale, pomaga przemieszczać się balonom, wzbijać w górę latawcom. Rozwiewa włosy, unosi foliowe torebki i papierowe szybowce. Może nawet wytwarzać energię elektryczną!

Pierwszy latawiec

Spójrzcie w niebo. Jeśli jest wietrzna pogoda, nad plażą na pewno unosi się jakiś latawiec. Może zrobicie własny? Najlepiej, żeby był kolorowy (może nawet uśmiechać się i obserwować okolicę), lekki jak piórko i szybki jak błyskawica. A może zrobicie dwa latawce i zorganizujecie rodzinne zawody latawcowe? Przepis na idealny latawiec łatwo znajdziecie w internecie.

Wyścigi balonów

Nadmuchajcie kilka balonów. To dobra okazja, by "zobaczyć" powietrze zamknięte w środku czegoś. Po nadmuchaniu urządźcie wyścigi. Każdy uczestnik zawodów dmucha na swój balonik, przetaczając go aż do linii uprzednio wyznaczonej mety. To samo możecie zrobić, używając słomek i dmuchając na inne lekkie przedmioty, np. piłeczki do ping-ponga, piórka, papierowe kulki, kawałki bibuły. Możecie też baloniki podrzucać, podbijać, by jak najdłużej nie dopuścić do ich zetknięcia z podłogą. Na świeżym powietrzu, w wietrzny dzień nadmuchany balonik zabierze wam wiatr, więc lepiej trzymajcie go na sznurku!

Skąd tak wieje?

Potrzebne będą: patyk, bibuła, nożyczki, klej i doniczka z piaskiem. Bibułę potnijcie na wąskie paski, końcówki przyklejcie z jednej strony patyka, drugi jego koniec wetknijcie do doniczki. Prosty wiatromierz postawcie na balkonie i obserwujcie wspólnie podmuchy powietrza, ich siłę i kierunek.

Wietrzna muzyka

Na balkonie zawieście na sznurkach małe dzwoneczki, niech grają na wietrze. Wsłuchujcie się w rozmaite dźwięki, jakie wiatr wydaje nad morzem, na łące, w lesie.

Wiatrołap

Czy można złapać wiatr? Spróbujcie. Wyjdźcie na dwór w wietrzną pogodę i spróbujcie złapać wiatr do foliowej torebki. Udało się?

W królestwie baniek mydlanych

Wietrzna pogoda idealnie nadaje się do puszczania baniek mydlanych. Najlepiej tych dużych! Im więcej uda wam się ich zrobić, tym lepsza będzie zabawa. Obserwujcie, dlaczego raz się unoszą, a innym razem szybko opadają, w jakich okolicznościach zmieniają kierunek lotu. Dlaczego bańki lecą do góry, a ludzie nie?

Dmuchawce

Zdmuchując co roku puchate dmuchawce, maluch łatwo zrozumie zasadę rozsiewania nasion. Rozejrzyjcie się - co jeszcze wiruje w powietrzu? Co jest lekkie i wiatr porwie to z łatwością? Co jest ciężkie? Jak nazywają się różne rodzaje wiatru? Niektóre nazwy brzmią tajemniczo: orkan, huragan, cyklon... Wiatr, z którym mamy do czynienia w Polsce, zazwyczaj nie jest silny. Ale są miejsca na świecie, gdzie potrafi przenieść dom, wyrwać drzewo z korzeniami...

Rowerowy pędziwiatr

Łopotanie, trzepotanie, wirowanie na wietrze - obserwacja tych zjawisk sprawia trudną do opisania przyjemność... Pędząc na rowerze lub hulajnodze można łatwo poczuć pęd powietrza na twarzy. Maluchowi podróżującemu przyczepką rowerową sprawi przyjemność obserwowanie przyczepionej do niej odblaskowej chorągiewki. Przedszkolak pędzący na rowerze będzie miał frajdę, gdy na wietrze zatrzepoczą i zaszeleszczą doczepione do kierownicy wstążki.

Domowy wiatraczek

Do czego właściwie potrzebny jest wiatr? Czy bez niego poruszałyby się żaglówki i wiatraki? Czy dałoby się surfować? Gdy dzień nie jest zbyt wietrzny, poszukajcie z dzieckiem wiatru, posługując się wiatraczkiem. Możecie go zrobić sami. Wystarczy naciąć kwadratową kartkę od rogów do środka (nie przecinając do końca), zwinąć rogi do środka i przykleić końcówki. Na końcu dużą pinezką przyczepić wiatraczek do kijka. Gotowe!

Wietrzne wydarzenia

Ogromne bańki, szybowce, latawce i balony można podziwiać na plenerowych imprezach:

X Piknik Szybowcowy Leszno, 18-19 VI, piknikszybowcowy.pl

VII Międzynarodowy Festiwal Balonowy w Szczecinku, 1-3 VII, balonywszczecinku.pl

VI Międzynarodowy Festiwal Latawców w Łebie, 26-28 VIII, ikf-leba.pl

Ogólnopolski Festiwal Baniek Mydlanych 4 VI-3 IX. Trasa po 14 polskich miastach (harmonogram jest dostępny na profilu festiwalu na Facebooku).

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.