1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Korekcja uszu jako prezent na Komunię? Szokujący trend

Z okazji Pierwszej Komunii Świętej dzieci są nierzadko obdarowywane absurdalnie drogimi prezentami. Prym, wśród tych najbardziej szokujących, wiedzie trend na wykonywanie (tak, tak - w ramach prezentu) operacji plastycznych.
Prawie jak wesele

Dzień, w którym młodzi katolicy przyjmują po raz pierwszy sakrament Eucharystii, powinien - przynajmniej w teorii - być świętem duchowym. Tymczasem często, jeśli nie zazwyczaj, kwestia wiary schodzi w tym czasie na dalszy plan.

W niektórych przypadkach, przygotowania do Pierwszej Komunii niewiele odbiegają od organizowania wesela. Fryzjer, manikiurzystka, kosmetyczka (bywa, że i solarium - aby opalona skóra, ośmio- czy dziewięciolatka, lepiej "komponowała się" z kolorem ubioru), szyte na miarę suknie i garnitury, limuzyny, wystawne przyjęcia w drogich restauracjach. Do tego, oczywiście, kosztowne - bywa, że do granic absurdu - prezenty.

Komunijne uszy

Podarunkiem, który wciąż wzbudza największe kontrowersje, są operacje plastyczne. Najczęściej "pod nóż" idą odstające uszy. "Korekcja uszu stanowi nawet 90 proc. operacji u dzieci" - mówi, w wywiadzie dla portalu wyborcza.pl, Tadeusz Witwicki, specjalista chirurgii plastycznej, rekonstrukcyjnej i estetycznej z Warszawy. Jak dowiadujemy się z dalszej części artykułu, najwięcej zapisów na tego rodzaju zabiegi ma miejsce od kwietnia do czerwca, czyli w okresie komunijnym i przed wakacjami. Ekspert, z którym rozmawiam - dr Andrzej Sankowski, jeden z najbardziej uznanych chirurgów plastyków w Polsce - nie dostrzega takiej tendencji. Przyznaje jednak, iż korekcji uszu u dzieci wykonuje sporo - jedną na tydzień lub na dwa tygodnie.

Nic w tym dziwnego. Niekiedy, aby pozwolić sobie na taką operację, trzeba przez jakiś czas gromadzić środki. Tak było w przypadku jednej ze znanych mi rodzin, która poprosiła gości, zaproszonych na Pierwszą Komunię dziecka, o podarowanie pieniędzy na korekcję uszu. Sama operacja została jednak przeprowadzona dopiero w kilka miesięcy później, gdyż zebrane środki nie pozwalały na jej wykonanie bezpośrednio po uroczystości.6-11-18?

No właśnie, jaki jest koszt zabiegu oraz minimalny wiek, od którego można "pozbyć się" odstających uszu? Aby to sprawdzić, odwiedziliśmy kilka stron internetowych klinik chirurgii plastycznej oraz witryn, poświeconych tematyce operacji plastycznych. Z naszych porównań wynika, iż cena takiej operacji (w zależności od kliniki) oscyluje od około 2 do 5 tysięcy złotych. Większość serwisów, jako minimalny wiek, od którego wykonanie zabiegu jest już możliwe, podaje 6 rok życia.

"Owszem, zdarza się, że operacje wykonujemy wcześniej, kiedy dziecko idzie do szkoły" - opowiada dr Sankowski. - "Jednak najczęściej są one przeprowadzane od około 11 roku życia. Oczywiście, najlepiej byłoby, żeby taką operację wykonać po 18 roku życia, kiedy człowiek może świadomie się na nią zdecydować. Ale wszystko zależy od dziecka i tego, w jakiej znajduje się sytuacji. Jeśli koledzy bardzo mu dokuczają, a ono nie jest na te zaczepki odporne, lepiej zdecydować się wcześniej. Zwłaszcza, że dzieci zwykle same chcą takiej operacji, choć się jej boją."

Operacja i co dalej?

Młodsze dzieci do około10 roku życia poddaje się zazwyczaj znieczuleniu ogólnemu. Znieczulenie miejscowe jest natomiast możliwe raczej u dzieci starszych, a to ze względu na to, iż - podczas tak wykonywanego zabiegu - pacjent musi leżeć bez ruchu i współpracować z lekarzem.

"Trzeba również pamiętać o tym, iż taka operacja wiąże się z bólem - mówi dr Sankowski. - Noc po operacji najmłodsi pacjenci spędzają zazwyczaj u nas, w klinice. Zwykle najbardziej bolesne są pierwsze trzy dni. Koniecznie też, przez dwa tygodnie, należy nosić specjalną opaskę, która zapobiegnie nawrotowi odstawania." Oczywiście niekiedy pojawiają się także powikłania. "Czasem blizna dłużej się goi, uszy mogą znów zacząć odstawać (szczególnie, jeśli pacjent nie nosi opaski), blizna może też stać się duża i widoczna, albo też wda się infekcja" - wylicza dr Sankowski. Większości z tych powikłań da się jednak zapobiec, stosując się do zaleceń lekarza i dbając o higienę.

"Ma już fajne uszy, a nikt go nie lubi"

Z kolei pani psycholog - Ewa Ulrich-Załęska - mówi mi, że nie jest przeciwnikiem operacji plastycznych, ale nie w ramach prezentu z okazji Pierwszej Komunii: "Przede wszystkim dlatego, że istnieje ryzyko powikłań, że taki zabieg wiąże się z bólem. Dziecku w tym wieku nie tak łatwo wyobrazić sobie, jaki to będzie ból i to, że może on być długotrwały. Poza tym efekt może nie spełniać, jego czy rodziców, oczekiwań. Po pierwsze, dlatego, że uszy mogą nie wyglądać tak, jak to sobie dziecko wyobrażało." Pani Ewa zwraca również uwagę na fakt, że to rodzic bierze odpowiedzialność za operację. "Może się zdarzyć, że potem dziecko powie nam: Przecież to ty się na to zgodziłeś" - dodaje.

Czy zabieg pomoże dziecku, któremu rówieśnicy dokuczają z powodu odstających uszu? "No właśnie, operacja nie gwarantuje, że dziecko wróci do klasy i od razu będzie lubiane - stwierdza pani Ewa. - "Może się okazać, że ma już "fajne uszy", a i tak nadal nikt go nie lubi."

"Poczucia własnej wartości operacją uszu nie zbudujemy"

Jaki wpływ może mieć na dziecko taka operacja? "Sądzę, że pokazywanie dziecku, iż w ten sposób [poprzez operacje plastyczne - red.] można sobie radzić z problemami, nie jest dla niego korzystne" - mówi pani Ewa. - "Zdecydowanie lepiej jest uczyć je, że wartość człowieka nie leży w jego wyglądzie, że świat jest różnorodny i ludzie są różni. Poczucia własnej wartości operacją uszu dziecku nie zbudujemy."

Co zatem zrobić, jeśli nie potrafimy sobie poradzić w sytuacji, kiedy nasze dziecko jest w klasie prześladowane czy wyzywane, na przykład dlatego, że ma odstające uszy? "W takiej sytuacji można zgłosić się na konsultację do psychologa, który pomoże znaleźć źródło problemu" - radzi pani psycholog. - "Dzieci, które są nękane z powodu swojego wyglądu, mają często trudności innego rodzaju, na przykład nie potrafią nawiązywać kontaktu z rówieśnikami." Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taką konsultację przeprowadzić także, jeśli chcielibyśmy, aby nasze dziecko jednak przeszło zabieg. "Warto sprawdzić, czy to jest problem istotnie zaburzający funkcjonowanie dziecka" - podpowiada pani Ewa. - "I - jak już mówiłam - sprawdzić czy operacja w danym wypadku rzeczywiście pomoże."

Więcej o:
Komentarze (14)
Korekcja uszu jako prezent na Komunię? Szokujący trend
Zaloguj się
 • mecenas2012

  Oceniono 8 razy 6

  Tak się akurat stało, że znam dwie rodziny, których dzieci w tym roku przyjęły po raz pierwszy Komunię. W jednej "grubym" prezentem były rolki a w drugiej trampolina ogrodowa. NIGDY nie spotkałem się jeszcze z prezentem typu "operacja plastyczna" czy quad. Może to w tej Warszawie siedmioletnie dzieci mają inne potrzeby.

 • joleczka744

  0

  Mi się wydaje że trzeba dobrze dobrać odpowiedniego chirurga plastycznego aby efekty były takie jakich chcemy. Moja siostra miała robiona korektę uszu, jakoś rok temu. Wybrała doktor Żukowską z Dermedu w Łodzi i powiem wam ze bardzo ładnie jej to wykonała.

 • Izabella Dudek

  0

  No faktycznie dziwna rzecz.. a co do zabiegu korekcji uszu to mój syn właśnie niedawno go przeszedł, miał dość mocno odstające uszy i miał z tym problemy min. w szkole. Po konsultacji z lekarzem wybraliśmy doktor Dorotę Żukowską na chirurga i z efektu jestem bardzo zadowolona.Pani doktor ma dobre podejście do pacjenta i jest profesjonalistką.

 • Magdalena Matahani

  0

  U dzieci można zoperować uszy w ramach NFZ, na większości oddziałów chirurgicznych dla dzieci w Polsce. Zapraszamy :)
  Pacjenci są zawsze bardziej szczęśliwi :)

 • Agata Malecka

  0

  Również uważam, że jak dziecko ma problem to trzeba mu pomóc. Mój syn ma ten problem i poszukuję sprawdzonej kliniki ze Szczecina, mógłby ktoś polecić?

 • ulaspryciula

  Oceniono 2 razy 0

  Nie ma nic złego w tym, że rodzice chcą pomóc dziecku z uszami. Chodzi oczywiście o takie sytuacje, gdzie problem jest naprawdę poważny. Zdecydowanie jestem za taką operacją niż za quadem. Jeśli ma to pomóc dziecku i sprawić by bez kompleksów i szyderstw innych stało się radosnym człowiekiem, to why not :D.
  Z drugiej strony małe prezenty też są fajne, ja w tym roku podarowałam takie coś butik-religijny.pl/butik-religijny/butik_kod/product.php?id_product=68 .

 • szary212

  Oceniono 34 razy -2

  z uszami to jest kiepska sprawa - mogą dziewczynie naprawdę poważnie zatruć życie
  znam jedną młodą osobę, której mama zdecydowała się zafundować korekcję uszu - efekt był niesamowity - dziewczynka pozbyła się kompleksów na tym tle, a jej samoocena skoczyła poza skalę:)
  po operacji sam proces gojenia nie jest bezbolesny, więc plecenie głupot, że w ten sposób uczymy dziecko "złego" radzenia sobie z problemami, to jakaś bzdura; poza tym, skoro wykonujemy korekcję zębów, nosząc aparaty korygujące, to dlaczego nie korekcję uszu, która nie jest przecież jakimś wstrzykiwaniem botoksu dla przedłużenia młodości

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX