1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Większość kobiet w ciąży woli mieć córki?

Niektóre ciężarne pragną dziewczynki do tego stopnia, że rozważyłyby możliwość aborcji, gdyby wiedziały, że urodzą syna - wynika z badania dużego portalu dla rodziców. Preferencje co do płci przyszłego dziecka mogą być naprawdę silne i powoli przestają być tematem tabu.
Mimo że najbardziej popularną odpowiedzią na pytanie o preferowaną płeć przyszłego dziecka jest "najważniejsze, żeby było zdrowe", wielu z nas ma określone pragnienia i marzenia dotyczące synów lub córek. W badaniu największego brytyjskiego portalu dla rodziców, Netmums, 1 z 10 Brytyjek przyznaje, że wprost desperacko pragnie dziecka konkretnej płci. Taka informacja nie jest z pewnością zaskoczeniem dla żadnej kobiety, która uczestniczyła kiedykolwiek w dyskusjach na forach internetowych skupiających przyszłe matki.

Wiele postów w takich miejscach dotyczy właśnie marzeń o określonej płci dziecka, a okres tzw. "badań połówkowych", na których przyszli rodzice często dowiadują się, czy będą mieć syna, czy córkę, to czas wyjątkowo ożywionych dyskusji i wielu wątków pełnych nadziei lub cichego rozczarowania. Z moich osobistych obserwacji na dwóch forach tego typu wynika, że większość przyszłych mam marzy o córkach. Rzecz zaskakująca o tyle, że od niejednej mamy usłyszałam też opinię, że "chłopcy mają w życiu łatwiej".

Moje obserwacje znajdują potwierdzenie w odpowiedziach oczekujących dziecka Brytyjek, z których większość chciałaby urodzić właśnie dziewczynkę. Takie pragnienie zadeklarowało 45 proc. ankietowanych, do marzeń o synu przyznaje się o połowę mniej kobiet. Prawie 3/4 rodziców uważa, że to normalne mieć preferencje co do płci oczekiwanego dziecka, jednak tylko 1/4 z nich rozmawia o tym z partnerem. Większość mężczyzn, którzy wzięli udział w badaniu Netmums, woli jednak mieć syna - tak deklaruje 27 proc. z nich, córkę wybrałoby 15 proc. ankietowanych panów. W sumie w badaniu wzięło udział 1560 rodziców i tylko 31 proc. z nich stwierdziło, że nie ma żadnych preferencji co do płci dziecka. Czy to źle woleć syna lub córkę i co decyduje o naszych preferencjach?

Dlaczego dziewczynki?

Siobhan Freegard, założycielka portalu Netmums, zauważa, że wyniki ankiety są ważne, bo preferencje co do płci dziecka są jednym z ostatnich tematów tabu dotyczących rodzicielstwa. "Przez setki lat na kobiety wywierano presje, by rodziły synów, ale teraz sytuacja w naszym kraju się odwróciła i rodziny wolą mieć córki" - stwierdziła Freegard. Dlaczego kobiety wolą mieć córki? Jako najczęstszy powód wymieniają łatwiejszą komunikację z dziewczynkami, ale 32 proc. pań marzy po prostu o ubieraniu córek w ładne ubrania i urządzaniu pokoju w dziewczęcym stylu.

Ola, mama trzyletniego Władka, miała zgoła inne odczucia: pragnęła mieć syna. Wydawało jej się, że to właśnie bycie mamą chłopca jest mniej skomplikowane. - Jako dziecko byłam bardzo trudna - miałam ciągłego focha i byłam przez cały czas obrażona - wspomina. - Kiedy pomyślałam, że miałabym mieć do czynienia z taką dziewczynką jak ja, to uznałam, że byłoby to zbyt trudne: jak taka dorosła królewna miałaby się dogadać z małą królewną? Chłopcy wydawali mi się mniej skomplikowani - tłumaczy.

Aborcja ze względu na płeć

Ja sama marzyłam o dwóch córkach, wpisując się w nurt ciężarnych pragnących urodzić dziewczynki. Mam córkę i syna. Teraz nie wyobrażam sobie innego scenariusza, ale w czasie ciąży uważałam, że ludzie, którzy twierdzą, że płeć dziecka jest im obojętna, nie są do końca szczerzy. Szybko przywykłam do myśli, że moje drugie dziecko będzie chłopcem, okazuje się jednak, że dla niektórych ciężarnych informacja, że dziecko będzie innej płci niż ta, o której marzą, jest bardzo trudna do zaakceptowania. Z badania przeprowadzonego przez Netmums wynika, że dla 7 proc. kobiet okres żalu za wymarzoną płcią dziecka trwał przez całą ciążę. 4 proc. pań przyznaje, że nigdy nie otrząsnęły się z rozczarowania.

Najbardziej szokujące jest jednak odkrycie, że 2 proc. kobiet wzięłaby pod uwagę usunięcie ciąży, gdyby wiedziała, że urodzi dziecko "niewłaściwej" płci. Świat co jakiś czas obiegają informacje o usuwaniu płodów płci żeńskiej, m.in. w Chinach czy w Indiach, mimo że są to praktyki zakazane. Dużym skandalem w Wielkiej Brytanii skończyło się też dziennikarstwie śledztwo, które ujawniło, że nawet w tym kraju aborcje ze względu na płeć są możliwe i że pary mogą znaleźć lekarzy, którzy przymkną oko na prawdziwy powód chęci przerwania ciąży i mimo wszystko wykonają zabieg.

Córki rozbijają małżeństwa?

Płci dziecka poświęcono wiele badań - naukowcy przyglądają się nie tylko preferencjom rodziców, ale również różnym tendencjom występującym w społeczeństwach, w zależności od stopnia ich zamożności, uwarunkowań kulturalnych i historii. Do ciekawych wniosków doszli na przykład ekonomiści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Włoch i Szwecji: z ich badań wynika, że urodzenie się dziewczynki zmniejsza trwałość związków, a z drugiej strony powoduje, że pary łatwiej decydują się na kolejne dziecko. W krajach zachodnich, według naukowców, istnieje popyt na synów.

Co ciekawe, analogiczne badanie przeprowadzone w Polsce przez Krzysztofa Karbownika i Michała Mycka z CenEA (Fundacji Centrum Analiz Ekonomicznych), wykazało, że u nas również prawdopodobieństwo rozpadu małżeństwa, w którym pierworodnym dzieckiem jest dziewczynka, jest o około 8 proc. wyższe niż w przypadku rodzin z pierworodnym synem. Jednak w przeciwieństwie do krajów zachodnich, polskie pary częściej decydują się na kolejne dziecko, jeśli pierwszym potomkiem jest chłopiec. Krzysztof Karbownik tłumaczy, że przy założeniu, że to kobiety w naszym kraju mają decydujący głos w kwestiach liczby potomstwa, te wyniki sugerują, że matki jednak wolą mieć córki.

Preferencje - wstydliwa rzecz

"Niewłaściwa" płeć, jak wynika z sondażu Netmums jest jednym z głównych powodów starania się o kolejne dziecko. O tym, że pragnienie posiadania dziecka danej płci zawsze było silne, świadczyć może historia opowiedziana przez Iwonę: - Moja babcia miała 5 synów. Najmłodszego z nich, czyli mojego ojca, czasami ubierała w sukieneczki i zapuściła mu włosy. Dopiero niedawno przyznała się nam do tego - opowiada Iwona.

Wielu moich rozmówców na pytanie, czy chcieli mieć dziecko konkretnej płci reaguje automatycznie: "Nie, absolutnie". Przyciśnięci, przypominają sobie, że może jednak rzeczywiście w którymś momencie zakiełkowała w ich umysłach myśl, że fajniej byłoby mieć syna czy córkę. - Okropna byłam, że wolałam mieć syna. Powinnam była myśleć tylko o zdrowiu - uważa Ola. Także Ania początkowo zaprzecza posiadaniu jakichkolwiek preferencji co do płci dziecka. Po chwili przyznaje jednak, że zawsze marzyła, żeby mieć starszego syna i młodszą córkę. Jej marzenie spełniło się. - A mój maż chciał od razu mieć córkę - dodaje. - A gdy okazało się, że będzie syn to był przeszczęśliwy. Bo tak naprawdę płeć jest bez znaczenia, ważne, żeby dziecko było upragnione i zdrowe.

Więcej o:
Komentarze (62)
Większość kobiet w ciąży woli mieć córki?
Zaloguj się
 • asdf9999

  Oceniono 731 razy 403

  "32 proc. pań marzy po prostu o ubieraniu córek w ładne ubrania i urządzaniu pokoju w dziewczęcym stylu."

  i jak tu rozmawiać o równouprawnieniu, kiedy prawie co 3 kobieta otwarcie przyznaje się do bycia idiotką i jeszcze jest z tego dumna?

 • kaczkawmalinach

  Oceniono 307 razy 237

  jak moge zglosic ten artykul do usuniecia?
  bo wiekszosc komentarzy mozna zglaszac wiec powinnna byc mozliwosc do usuwania debilnych artykulow.
  Glupi prymitywny wkurzajacy artykulik. I jeszcze debilne 'ankietki'. To nie sa powazne badania ...
  Analizowanie tego typu ankietek to jak dorabianie teorii do wrozenia z fusow od kawy.

  Klikac w internecie to sobie mozna do woli ... ale jezeli z teg wynika taka wyjatkowa bezczelna seksistowska demagogia to trzeba zaczac dyskusje nad pozytkiem tego typu ankiet i tego typu artykulow.
  Ja nie widze zadnego pozytku. Sa kraje gdzie naprawde zabija sie ciaze z dziewczynkami.
  Proceder powoduje ze jest juz niedobor dziewczynek w chinach i niedlugo w indiach bedzie podobnie ....
  To jest realny problem a nie ankietki ze ktos anonimowy by pewnie rozwazal aborcje jakby cos tam ...
  Jezeli w UK najwiekszym problemem ciezarnych sa ubranka dla dziewczynek to maja powazniejszy problem niz to ze 'wola dziewczynki'. Zdurnieli do cna i nie maja zadnej szansy na tle miedzynarodowym.
  Kandydat na kraj trzeciego swiata z takim IQ matek.

  wracajac do artykulu: "pierworodne corki rozbijaja malzenstwa?". to nie tatusiowie i mamusie rozbojaja wlasne malzenstwa?
  To ze rodzi sie corka jako pieroworodna a nie syn jest powaznym problemem dla wieklu klutur patrialrchalnych. To tatusiowie ktorzy potrzebuja potomka plci meskiej bo maja jakies swoje chore obsesje - rozbijaja te malzenstwa....

 • ska3kanelly

  Oceniono 165 razy 131

  "Wolą rodzić córki, gdyby miał urodzić się syn to rozważyłyby aborcję!" tytuł na stronie głównej Gazeta.pl to przykład manipulacji, wstydźcie się. Faszyzująca autorka pisze na jednej z najpopularniejszych stron informacyjnych i nie ma żadnej odpowiedzialności wobec jakkolwiek pojmowanego "czytelnika".

 • wikal

  Oceniono 200 razy 124

  Cóż za bzdurny artykuł! Nie wiem, skąd autor wziął takie wyniki badań. Prawie wszystkim parom jest najzupełniej obojętna płeć pierwszego dziecka. Nawet jeśli pojawiają się preferencje, to przyszli rodzice lub rodzic szybko godzą się z mniej pożądana płcią przyszłego potomka. Preferencje pojawiają się przy drugim, jeśli ono w ogóle się pojawi, bo na ogół wszyscy chcą mieć "parkę". Ale i w tym przypadku wszyscy znani mi rodzice szybko godzili się z faktem dokonanym. A slogan "byle było zdrowe" wcale nie jest taki głupi, bo tak naprawdę większość boi się wychowywania dziecka niepełnosprawnego. z bardzo zresztą wielu, często różnych powodów.

 • ognievegas

  Oceniono 140 razy 104

  Artykuł jest tak mocno naciągany, że jest to aż obrzydliwe. Pani Karolino Stępniewska, wstyd!

 • marokan

  Oceniono 121 razy 77

  Głupszego artykułu w życiu nie czytałam. Stek idiotyzmów wyssanych z palca. Poziom gazety sięgnął dna!

 • tomekoliva

  Oceniono 85 razy 71

  "Niektóre ciężarne..." Co to za tekst? Niektórzy lubą wchodzić na słupy. Ilu ich, czterech, pięciu??? Pożałowania godne. Tu trudno nawet odnieść się do treści. A może autorka po prostu należy to tych "niektórych"? Jeśli tak to czas na psychiatrę.

 • nazwa_niepoprawna

  Oceniono 73 razy 53

  O, Stępniewska znowu zaszalała. zwolnienia@agora.pl

 • waldemar591

  Oceniono 64 razy 38

  Obecnie najbardziej pożądanym dzieckiem byłby czarny obojniak wyznania finansowego.
  Kariera dla dziecka zagwarantowana.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX