1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Mężczyźni zdradzają, bo ich partnerki są nadopiekuńczymi matkami?

Zaangażowane macierzyństwo sprzyja niewierności wśród mężczyzn - twierdzą właściciele serwisu internetowego ułatwiającego nawiązanie dyskretnego romansu. Czy mają rację?
Czy mężczyźni zdradzają swoje partnerki, kiedy one poświęcają zbyt wiele uwagi dzieciom? Czy dziecko może być postrzegane przez ojca jako rywal w walce o uwagę kobiety - matki i żony? Do takich wniosków doszli właściciele serwisu internetowego oferującego ludziom na całym świecie możliwość znalezienia partnerów do... zdrady małżeńskiej! Noel Biderman, dyrektor portalu Ashley Madison, twierdzi, że z danych zebranych przez serwis wynika, iż wśród szukających pozamałżeńskich przygód mężczyzn w dużym tempie przybywa ojców z Park Slope, dzielnicy Nowego Jorku utożsamianej z zamożnymi, skupionymi na rodzicielstwie, parami. Ze wszystkich nowojorskich dzielnic to Park Slope zamieszkiwany jest przez największą liczbę zdradzających swoje partnerki mężczyzn - wynika z danych portalu. Komentatorzy tych doniesień podkreślają, że wiarygodność informacji pochodzących z takiego źródła jest mocno dyskusyjna. Stały się one jednak przyczynkiem do rozważań na temat męskiej niewierności - w kontekście związków z kobietami silnie zaangażowanymi w macierzyństwo.Zamożni i niewierni

Nikt nie neguje tego, że w małżeństwach dochodzi do zdrad. To żadna nowość - czymś innym jest jednak sugerowanie, tak jak w przypadku informacji z Ashley Madison, że najczęściej zdradzającymi ojcami są ci, których partnerki wyznają nowoczesny model rodzicielstwa zaangażowanego. Mieszkańcy Park Slope, kojarzeni z zapatrzonymi w swoje pociechy rodzicami o wypchanych portfelach, są w Nowym Jorku przedmiotem sporej niechęci. Z tym większym więc zadowoleniem Amerykanie przyjęli informację, że ci super poprawni i perfekcyjni ludzie mają problemy, a sielski obraz tatusiów pchających swoją dziatwę w wózkach, w drodze po kolejne latte w modnej kawiarni, to tylko zagranie na pokaz. Niektórzy pewnie znajdują pocieszenie w fakcie, że mniej zaangażowani i mniej zamożni rodzice nie są tak częstymi bywalcami serwisu randkowego dla niewiernych. Tyle tylko, że z danych Ashley Madison nie wynika nic wiarygodnego - owszem, ojcowie z Park Slope być może stanowią najliczniejszą grupę zarejestrowanych na portalu Nowojorczyków, ale może mieszkańcy innych dzielnic tego miasta po prostu mniej licznie korzystają z serwisu, a romanse nawiązują poza siecią?

Witaj maleństwo, witaj kryzysie

W ostatnich latach dużo mówi się o rodzicach-helikopterach, czyli krążących nieustannie wokół swoich dzieci matkach i ojcach, wykazujących daleko idąca gorliwość w zapewnianiu swojemu potomstwu jak najlepszych warunków do życia i zabawy, często w sposób nadopiekuńczy, nadmiernie ingerujący w niezależność dziecka. Park Slope uważane jest za mekkę takich rodziców. Jednak bez względu na położenie geograficzne i styl rodzicielstwa, pojawienie się w związku dziecka nierzadko oznacza kryzys więzi pomiędzy partnerami - niemowlę zmienia dynamikę relacji między kobietą i mężczyzną.

- Pojawienie się dziecka, szczególnie pierwszego, jest jednym z tych etapów w życiu rodziny, który w naturalny sposób powoduje kryzys - tłumaczy Karolina Szczęsna-Czernuszczyk, psychoterapeutka z Pracowni Terapii i Rozwoju w Warszawie. - Dzieje się tak dlatego, że dochodzi do wielkiej zmiany, która, nawet jeżeli jest upragniona, rodzi konieczność adaptacji obojga partnerów do nowej zupełnie roli: rodziców. Często oznacza to także konfrontację nowej rzeczywistości z dotychczasowymi wyobrażeniami, a ludzie reagują na zmianę w rozmaity sposób.Szukają ciepła poza związkiem

Skupienie całej uwagi na dziecku jest szczególnie prawdziwe w przypadku matek, które - chociażby ze względu na karmienie piersią czy dłuższy urlop macierzyński - są mocno zaangażowane w opiekę nad niemowlęciem. Niektórzy właśnie w tym upatrują przyczyny zdrad małżeńskich - partner takiej kobiety może czuć się zagrożony, schodząc na drugi plan. Czy tak jest rzeczywiście? Czy partnerzy nadopiekuńczych matek rzeczywiście są bardziej skorzy do nawiązywania romansów?

- Dość często się zdarza, że jeden z partnerów, najczęściej matka, angażuje się w rodzicielstwo kosztem innych, dotychczas ważnych obszarów życia - wyjaśnia Karolina Szczęsna-Czernuszczyk.- Bardzo często oznacza to także wycofanie - fizyczne i mentalne - z relacji z partnerem. Oczywiście taka sytuacja sprzyja temu, żeby ów partner (prędzej lub później, ale nie zawsze - w zależności od osobistych uwarunkowań) poszukał zainteresowania, uwagi, ciepła, czasem także seksu, poza związkiem. Bywa jednak też tak, że wejście w pozazwiązkową relację, gdy pojawia się dziecko, nie jest reakcją na zachowanie partnera, lecz odreagowaniem napięcia związanego ze zmianą, jaką jest zostanie rodzicem.

One zdradzają, bo odnoszą sukcesy, oni z bezsilności

Noel Biderman z Ashley Madison uważa, że kobiety także coraz częściej zdradzają swoich partnerów - na jego portalu grupą, której przybywa najwięcej członków, jest ta należąca do kategorii "Kobiety od 25-34 lat". Według szefa serwisu kobiety i mężczyźni zdradzają z innych powodów. "W przypadku kobiet, im większe odnoszą sukcesy, tym bardziej są skłonne do zdrady. Mężczyźni, jak wynika z naszych danych, stają się niewierni, gdy na scenę wkraczają dzieci" - twierdzi Biderman. Jego słowa wzbudzają konsternację - po pierwsze serwis nakłaniający do niewierności jest wątpliwym źródłem danych, po drugie sam Biderman nie jest żadnym autorytetem w dziedzinie relacji międzyludzkich.

Karolina Szczęsna-Czernuszczyk podkreśla w wypowiedzi dla naszego serwisu, że przyczyn zdrad małżeńskich może być wiele. Zwraca uwagę na jeszcze jeden ważny czynnik, który może mieć wpływ na niewierność - stopień bliskości emocjonalnej między partnerami i sposób, w jaki dana para traktuje seks: - W kontekście ewentualnej zdrady w szczególnie trudnej sytuacji są pary, które dłuższy czas bezowocnie starają się o zajście w ciążę - zauważa psychoterapeutka. - Często w ich życiu seks zaczyna pełnić zadaniową rolę, trudniej o spontaniczność w tym obszarze, a to oczywiście wpływa na jakość całej relacji i w niektórych sytuacjach, gdy partnerzy tracą umiejętność bycia blisko emocjonalnie, może sprzyjać zdradzie.Co robić, jak żyć?

Czy zdrada musi oznaczać koniec związku? - Część par, których relacja oparta jest na silnym związku emocjonalnym i samoświadomości, może sama uporać się z kryzysem, który w jakiejś mierze jest nieuchronny. Inne pary mogą szukać pomocy psychoterapeuty i nawet jeżeli dojdzie do zdrady, powrócić do satysfakcjonującej, być może nieco zmienionej, relacji - pociesza Karolina Szczęsna-Czernuszczyk.

My zaś myślimy, że w Park Slope z pewnością jest wielu dobrych psychoterapeutów i wiele silnych małżeństw, nawet jeśli przechodzą one aktualnie kryzys - tak samo zresztą, jak w innych miejscach na świecie, zamieszkałych przez zaangażowanych w swoje role rodziców. Należy im kibicować, a serwisom, których slogan reklamowy brzmi: "Życie jest krótkie. Nawiąż romans." może niekoniecznie.

konsultacja: Karolina Szczęsna-Czernuszczyk, certyfikowana psychoterapeutka PTP, Pracownia Terapii i Rozwoju w Warszawie

Więcej o:
Komentarze (65)
Mężczyźni zdradzają, bo ich partnerki są nadopiekuńczymi matkami?
Zaloguj się
 • q-ku

  Oceniono 114 razy 88

  ciekawe Z KIM zdradzają ci niedobrzy mężczyźni

  bo przecież nie z kobietami!!! No bo kobiety to tylko te zdradzane osoby

 • dawids00

  Oceniono 93 razy 39

  Echhh.... Zdradzają ponieważ wiedzą, że mogą. Zdradzają z reguły ci mężczyźni, którzy "górują" nad partnerką pod względem finansowym. Podświadomie lub całkiem świadomie widzą, że jeżeli to oni zarabiają więcej lub po prostu są właścicielami mieszkania to kobieta jest od nich zależna. Wiele kobiet wie o zdradach ich mężów lub partnerów ale o tym nie mówi, ponieważ to się im nie opłaca. Takie życie, niestety, zresztą kobiety tez tak robią, gdy to one trzymają kasę. Chociaz nie jest to regułą

 • kocurkot

  Oceniono 50 razy 30

  W moim przypadku też tak było. Żona skupiła się na dziecku i otoczyła je głupią, przesadną miłością, odsuwając mnie od wychowania syna. Początkowo z tym walczyłem, ale szybko dałem sobie z tym spokój. Każda moja próba zajęcia się dzieckiem wywoływała w niej furię. Wszystko robiłem wg niej źle.
  Na marginesie dodam, że mam młodszą o 12 lat siostrę i w czasie kiedy matka była nieobecna sam się nią zajmowałem praktycznie od 3 miesiąca (przewijanie, karmienie, spacery, ubieranie itd). Miałem 12 lat, kiedy spadły na mnie te obowiązki...
  Zająłem się pracą... a, że żona coraz bardziej brnęła w nadopiekuńczość, ułożyłem sobie życie alternatywne. To jej chyba pasowało. Miała dziecko, pieniądze... reszta się nie liczyła.
  Dzisiaj jesteśmy już dawno po rozwodzie a jedynak 35 letni mieszka z mamusią dalej nie zdolny do założenia rodziny. Ech...

 • polska_baba

  Oceniono 47 razy 25

  Jak zwykle, kobieta jest winna. Facet jest palantem, bydlakiem lub nieudacznikiem, ale to wina kobiety - albo jego partnerki (aktualnej bądź byłej), albo jego matki. Mężczyźni są niewinni z definicji.
  Problem tylko w tym, że obciążanie kobiet winą za wszystko, co robią mężczyźni, stawia ich w roli bezwolnych przygłupów, którzy robią tylko to, do czego pchają ich kobiety, więc albo mężczyźni biorą odpowiedzialność za SWOJE postępowanie, albo przyznają, że kobiety nimi sterują, a oni bez kobiet nie wiedzą co zrobić ze sobą i swoim życiem.

 • wen_yinlu

  Oceniono 39 razy 25

  Związki to jeden wielki bigos i powoli dryfuję w stronę kota i przelotnych romansów. Zbyt uległa - partner ją zdradzi, zbyt niezależna - zdradzi, dba za mało - zdradzi, nadopiekuńcza - zdradzi, zestarzeje się - zdradzi, nie pracuje - zdradzi, dużo zarabia - zdradzi. Staraj się staraj, na głowie stawaj, bo jak nie to zdradzi. To oczywiście tyczy się i kobiet i mężczyzn. Na co mi takie problemy, życia szkoda. Zdradza? To cześć, panu już dziękujemy, następny proszę. Kot, czy pies i tak lepszy :P

 • kaczkawmalinach

  Oceniono 47 razy 23

  Mezczyzni zawsze zdradzali... Ale jest pewien typ mezczyzny ktory nie lubi miec NORMALNEJ emocjonalnej wiezi z kobieta .. Wybiera wiec kobiete ladna ale niezbyt madra, za to z kompleksami zeby latwo bylo nia manipulowac.
  Dla takiego byc moze dziecko pojawiajace sie w rodzinie jest 'zagrozeniem' dla psychologa z nadmiare wolnego czasu. Ale to raczej tylko pretekst ... nie oszukujmy sie - jak tym dzieckiem zajmuje sie kobieta (mamusia) i 1-2 babcie a ten nowy tatus nie jest zachecany zeby budowac jakakolwiek wiez z dzieckiem ... "bo przeciez mezczyzna nie zna sie na dzieciach". Pozniej sie zony dziwia ze maz nagle po godzinach "pracuje" (ile mozna wytrzymac domu z babami latajacymi za raczkujacym maluchem, w dodatku w MALYM mieszkaniu) - i potem jest rownia pochyla do rozwodu .... i w sumie latwiej sie rozwiezc jak nie ma wiezi z dzieckiem ... Z matka dziecka tez byla dosc powierzchowna wiez wiec nie ma co sie dziwic i dorabiac teorii 'zazdrosci' o cokolwiek. Zreszta wystarczy sobie obejrzec wczesniejsze "wywiady" z mlodymi w gazecie - jakie wg nich powinny byc 'ich kobiety" ... prymityw i intelektualna glebia kaluzy niezaleznie od wieku zawodu wyksztalcenia.

 • muzeumsnow

  Oceniono 82 razy 18

  Kobiety kochają łotrów. Wprost szalejemy za facetami, którzy mają nas w głębokim poważaniu, z łobuzerskim uśmiechem flirtując jednocześnie z kilkoma naszymi koleżankami. Dobry facet jest dobry. Ale na przyjaciela, tudzież nudnego męża. Zły facet pociąga nas bardziej. A potem robimy wszystko, żeby pozbawić go jaj.
  orbita.blox.pl/2013/01/Kazda-kobieta-chce-zdobyc-lajdaka-zeby-go.html

 • boo-boo

  Oceniono 27 razy 17

  Jakoś dziwnym trafem to jest zawsze wina tej zdradzanej, że chłopa do czegoś popycha albo tej co z nią się zdradza bo go "odbiła"- biedny pan miś nigdy nie jest winny.
  Niech panowie misiowie w końcu psychicznie dojrzeją i albo skakają z kwiatkana kwiatek bez zobowiązań albo przed skokiem w bok niech mózg uruchomią i istniejący związek zakończą- nie będzie problemu zdrad. O tak- nie da się- przecież chcą trzymać dwie sroki za ogon naraz.

 • zeus_gromowladny

  Oceniono 25 razy 13

  > Mężczyźni, jak wynika z naszych danych, stają się niewierni, gdy na
  > scenę wkraczają dzieci

  Ładnie to określiła niejaka Chylińska -- rozklapiocha.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX