Choroby, z których dzieci wyrastają

Dobre wieści dla rodziców udręczonych dolegliwościami malucha, które utrudniają mu funkcjonowanie, a nawet zagrażają życiu. Niektóre jednostki chorobowe, objawy i dolegliwości dzieci ustępują wraz z wiekiem. Komentuje je dla nas doświadczony pediatra, dr Danuta Chrzanowska- Liszewska.

1. Ostre zapalenie krtani (laryngitis)

W dolegliwości tej, niegroźnej dla dorosłych, czai się poważne niebezpieczeństwo dla dzieci. Zwykle maluch wymaga natychmiastowej intensywnej pomocy lekarskiej i wezwania pogotowia. Najczęściej w nocy dziecko zaczyna się dusić i kaszleć szczekająco, ma problemy z oddychaniem. Często towarzyszy temu infekcja i wysoka gorączka. - To stan lub infekcja wywołana najczęściej przez wirusy, czasami bakterie. Może nas spotkać w każdym wieku, ale w wieku dziecięcym łatwiej może dojść do podgłośniowego zapalenia krtani a tym samym obrzęku głośni, bo u dzieci tkanka jest bardziej podatna na obrzęk - tłumaczy dr Danuta Chrzanowska- Liszewska. - Może to doprowadzić do szybko narastającej duszności wdechowej i wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Na szczęście, obecnie spotykamy się z tym rzadziej niż przed kilkunasty laty - dodaje.

2. AZS czyli atopowe zapalenie skóry

Kiedyś nazywane egzemą, pokrzywką czy świerzbiączką to choroba skóry, która może wystąpić już w pierwszych tygodniach życia dziecka albo w starszym wieku. Jednak najczęściej ujawnia się przed drugim rokiem życia. Przebieg choroby ma różne nasilenie, najczęściej zmiany chorobowe występują na skórze twarzy, szyi, w zgięciach kończyn, ale mogą obejmować całe ciało (erytrodermia). - AZS może być objawem alergii lub nietolerancji pokarmowej. Z niektórych postaci rzeczywiście można wyrosnąć - potwierdza dr Chrzanowska- Liszewska.

3. Alergia

Niektóre alergie ustępują albo są w uśpieniu przez dłuższy czas. Według portalu e-alergia.pl, alergia na białko mleka krowiego u dzieci ustępuje najczęściej około 2-3 roku życia. Podstawą walki z taką alergią jest dieta eliminacyjna, która w przypadku malucha karmionego piersią dotyczy także matki. Do diety można także wprowadzić produkty mlekozastępcze lub mleko modyfikowane z obniżoną zawartością białka, określane jako H.A. W opinii naszego pediatry alergia na białko mleka krowiego często jest tylko przejściową nietolerancją. - Jeżeli odpowiednie enzymy dojrzeją, przemija. Nietolerancja mleka w wieku dorosłym polega na niedoborze enzymu laktazy u niektórych osobników, enzym ten może też zanikać. Obie jednostki nie mają jednak ze sobą nic wspólnego - podkreśla lekarz.

4. ADHD

Objawy ADHD, czyli zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi obejmują trzy grupy zachowań: nadruchliwość, impulsywność i zaburzenia koncentracji uwagi. Utrzymują się u około 70 proc. dzieci w okresie dojrzewania, czyli około 30 proc.dzieci z ADHD do tego czasu wyrasta (dane adhd.info.pl). - Zdania uczonych są podzielone, ponieważ nie jest znana przyczyna tej jednostki. Raczej się z tego nie wyrasta, choć praca nad sobą, ćwiczenia i pomoc specjalistów może zminimalizować objawy ADHD - twierdzi dr Chrzanowska- Liszewska.

5. Choroba lokomocyjna

To zmora rodziców, którzy lubią lub muszą podróżować z maluchami. Zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty, które dokuczają dzieciom podczas jazdy środkami lokomocji potrafią być bardzo męczące i utrudniać poruszanie się z dzieckiem autem czy autobusem nawet na krótkich trasach. - Również z tej choroby w większości przypadków się wyrasta, ale nie w każdym. Często zależy to od środka lokomocji - inaczej choroba daje o sobie znać w samochodzie a inaczej na statku - komentuje pediatra. Oznacza to, że choroba lokomocyjna w aucie i choroba morska mogą występować niezależnie od siebie.

6. Astma oskrzelowa

Świszczący oddech u dzieci, szczególnie u dzieci z atopią wskazuje na rozwój astmy. Głównym czynnikiem wywołującym chorobę jest alergia. U dzieci chorych na astmę często występuje wspomniane wcześniej AZS oraz alergiczny nieżyt nosa. Astma jest przewlekłą chorobą zapalną dróg oddechowych, która prowadzi do nawracających epizodów świszczącego oddechu, duszności, ściskania w klatce piersiowej i kaszlu, występujących głównie w nocy i nad ranem. Mniej więcej u połowy chorych dzieci objawy ustępują po kilku latach. Z astmy najczęściej wyrastają dzieci z najlżejszą postacią choroby, u których rozpoczęła się ona w wieku przedszkolnym. - Często z astmy dzieci wyrastają w okresie dojrzewania, ale z tą chorobą bywa różnie - zastrzega dr Chrzanowska- Liszewska.

7. Choroba refluksowa

U prawie połowy dzieci w pierwszym roku życia występują ulewania, które wynikają z cofania się pokarmu z żołądka do przełyku, a następnie do jamy ustnej i na zewnątrz. Przyczyną tego zjawiska jest z jednej strony duża objętość posiłków a z drugiej - niedojrzałość wciąż rozwijającego się przewodu pokarmowego. Zdaniem pediatry, z typowego refluksu okresu niemowlęcego wyrasta się około pierwszego roku życia. - Ale dorośli też cierpią na refluks. W niektórych przypadkach wynika to z nieprawidłowej anatomii przewodu pokarmowego - wyjaśnia lekarka.

8. Drgawki gorączkowe

Drgawki gorączkowe pojawiają się u pięciu procent dzieci pomiędzy szóstym miesiącem a piątym rokiem życia. Przypominają często atak padaczki - dziecko nagle zaczyna się trząść i prężyć, sztywnieje i traci kontakt z otoczeniem. Czasem oczy zwracają się ku górze, wargi sinieją i występuje ślinotok. Dziecko oddycha nieregularnie lub na krótko przestaje oddychać. Najczęściej ma to związek z gwałtownie rosnącą temperaturą a skłonności do nich maluch dziedziczy.- Z tego objawu, bo nie jest to choroba, na pewno się wyrasta - przekonuje dr Chrzanowska- Liszewska.

9. Moczenie nocne

To dość uciążliwy, dla niektórych wstydliwy problem, choć dotyczy wielu dzieci. Dobra wiadomość jest taka, że często dzieci z niego wyrastają w miarę upływu czasu. Większość maluchów przestaje się moczyć w nocy w wieku 4-5 lat. Jeżeli dziecko ma powyżej 5 lat i nadal zdarza mu się zmoczyć łóżko, to powinniśmy skonsultować się ze specjalistą. - W przypadku moczenia nocnego, dziecko raczej z niego wyrasta, ale często dopiero po odpowiednim leczeniu. Przyczyny problemu bywają bardzo różne - podkreśla pediatra.

Więcej o:
Copyright © Agora SA