Niezbędnik pracującej mamy

Poranek kojarzy ci się z chaosem przygotowań do wyjścia do pracy, szkoły czy przedszkola. Jesteś ciągle spóźniona i spanikowana? Nie martw się, wystarczy się dobrze zorganizować. Oto plan działania dla pracującej mamy.

Poranki z dziećmi zwykle są nieprzewidywalne i pełne pośpiechu. Zdarza się, że junior zwróci kaszkę na twoją czystą bluzkę, starsze dziecko domaga się nowych farb plakatowych pakując tornister w panice, a ty szukasz jego worka na wuef w stosie brudnych rzeczy. Jednocześnie planujesz, kto pojedzie z nimi do ortodonty, o którym przypomniałaś sobie przed sekundą. Odetchnij głęboko, znajdź zaciszne miejsce, zrób sobie kawę i przygotuj plan działania.

Zorganizuj się

Przygotuj przestrzeń na wszystko - w ustalonym miejscu przy drzwiach wejściowych umieść zawczasu rzeczy dzieci potrzebne im do szkoły czy przedszkola - plecaki z książkami, strój gimnastyczny, drugie śniadanie czy dres potrzebny na popołudniowe zajęcia sportowe. W ten sposób unikniesz gorączkowych poszukiwań zagubionych butów na gimnastykę, pracy domowej, książek z biblioteki i innych rzeczy, które mają tendencję do gubienia się w najmniej pożądanym momencie. Używaj tablicy korkowej - można tam na bieżąco wieszać ważne info, zmiany w planie lekcji dzieci i innych zajęciach, planowane wizyty u dentysty, szczepienia czy bilans sześciolatka. Jeśli zatrudniasz w domu nianię konieczne jest pozostawienie jej spisu ważnych telefonów, w tym do ciebie i męża do pracy, pediatry ale też elektryka czy pogotowia gazowego.

Przygotuj ubranie i zrób porządek w szafie

Przygotuj sobie i dzieciom ubranie na następny dzień i połóż w stałym i widocznym miejscu - na przykład na fotelu koło łóżka. Dzięki temu, nawet gdy nie jesteś spóźniona szybko się ubierzesz i przyspieszysz poranny wymarsz do biura. Unikniesz też dyskusji związanych ze złym kolorem szortów czy nie taką bluzeczką, bo możesz to zaplanować z dzieckiem dzień wcześniej. Zrób przegląd garderoby - gdy zmienia się pora roku, konieczne jest przeorganizowanie szafy - rzeczy letnie już niedługo ustąpią miejsca jesiennym swetrom i kurtkom. Warto przy okazji przejrzeć rzeczy - może są ubrania, których już nie nosicie, nie pasują albo mają nawet metkę? Można je podarować znajomym albo oddać na PCK. Zanim kupisz nowe rzeczy, konieczny jest przegląd ubrań i butów - najlepiej zrób listę tych, które potrzebujesz.

Narysuj dzień dziecku

Używaj określeń czasowych by dziecko wiedziało czego się spodziewać i mogło w zaplanowanym czasie zakończyć daną czynność, na przykład "Masz trzy minuty by dokończyć kakao" albo "Za pięć minut musimy wyjść z domu". Jeśli nie pomaga, zacznij śpiewać - metoda ta działa nawet na starsze dzieci - zrobią wszystko abyś przestała. Żegnaj się z dziećmi krótko, ciepło, ale zdecydowanie, bez zbędnego przedłużania nawet jeśli maluch krzyczy wniebogłosy. Większość dzieci po wyjściu mamy z przedszkola natychmiast się uspokaja i zajmuje czym innym. Przyjmij pogodny wyraz twarzy, uśmiech i pewna siebie życz dziecku miłego dnia. Maluch poczuje się pewniej, gdy dowie się kiedy go odbierzesz. Jako że nie ma poczucia czasu, to dana godzina nic mu nie powie. Narysuj dziecku jak będzie wyglądał jego dzień. Jeśli przyjdziesz po niego po popołudniowej drzemce, to narysuj śniadanie, szczotkowanie zębów, buty, samochód, przedszkole, klocki, obiad, łóżeczko a potem siebie z maluchem.

Rozpisz sobie tydzień

Najważniejsze to ustalić priorytety. Dla pracującej mamy 168 godzin, które ma tydzień, trzeba pomniejszyć o około 40 godzin spędzonych w pracy. Odliczmy osiem godzin snu i kolejne 5-8 godzin spędzone na dojazdach do pracy i odwożeniu dzieci. Następne 15 godzin zajmie ci przygotowanie posiłków i jedzenie. Zostaje tak niewiele czasu by ogarnąć prace domowe (posprzątać, zrobić pranie, prasowanie i zakupy), przypilnować pracy domowej dzieci i ich zajęć dodatkowych, spędzić czas z partnerem, wykonać niezbędne telefony, odwiedzić rodzinę i znajomych czy przemycić godzinę na siłownię albo kąpiel w wannie. Dlatego planując kalendarz podziel każdy dzień na trzy części "Rzeczy konieczne" - do zrobienia jeszcze dziś, "Powinnam zrobić" - do końca tygodnia i "Byłoby dobrze zrobić" - sprawy, które załatwisz gdy będziesz mieć trochę więcej czasu. Niezbędne jest oddelegowanie niektórych zadań - mąż wracając z pracy może wstąpić do apteki a syn wyprowadzić psa. Ustal na przykład, że w sobotę robisz pranie, we wtorki prasujesz ubrania dzieci a w piątek zamawiasz pizzę na wynos. W środy czas dla mamy a w czwartki cała rodziną oglądacie film na DVD.

Gdy sobie nie radzisz

Przynajmniej raz w miesiącu wynajmij nianię albo poproś babcię o pomoc przy dzieciach i wyjdź z mężem do kina czy na drinka. Jeśli masz możliwości finansowe, znajdź emerytkę czy studenta, którzy za ustaloną stawkę dzienną wykonają dla ciebie różne rzeczy, których nie możesz zmieścić w napiętym grafiku - np. odwieźć córkę na balet czy odebrać syna z basenu. Przy takiej organizacji będziesz mieć wszystko pod kontrolą i unikniesz ataku paniki po usłyszeniu dźwięku porannego budzika.

Więcej o:
Copyright © Agora SA