Dziecko lubi się rozbierać? Sposoby na małego golasa

Uwielbia biegać po domu na golasa. Ubranie denerwuje go, każda zmiana pieluchy to okazja do ucieczki. Choć tylu rzeczy jeszcze nie potrafi, to rozbieranie opanował doskonale. I niestety często korzysta z tej umiejętności.

Nie martw się, w tym zachowaniu nie ma nic niepokojącego. Dla rocznego czy półtorarocznego dziecka nagość jest naturalna. Nie rozumie, dlaczego miałoby jej się wstydzić. Rozbieranie się jest wyrazem dążenia malucha do niezależności. W drugim roku życia większość dzieci uwielbia przeciwstawiać się rodzicom. Próbują, jak daleko mogą się posunąć. Powód niechęci do ubrań może być też inny. Dzieci, które dopiero co odkryły, że potrafią z siebie zdjąć to, co rodzice pracowicie na nie włożyli, po prostu z pasją ćwiczą nową umiejętność. Zdarza się, że przyczyną rozbierania się jest wysoka temperatura. Może twojemu dziecku jest po prostu za gorąco? Niekiedy powodem jest też szczególnie wrażliwa skóra. Są dzieci, które niemal każda koszulka czy spodnie gryzie, drapie, uciska. Roczny maluch nie potrafi jeszcze tego powiedzieć, więc broni się przed ubraniem jak może. Zanim więc zaczniesz się na dziecko denerwować i ubierać je na siłę, przyjrzyj mu się uważnie. Kiedy najczęściej protestuje przeciwko ubieraniu? Po kąpieli, przy zmianie pieluchy czy przed spacerem? Czy są ubrania, których wyjątkowo nie lubi? I zależnie od wyników obserwacji wybierz odpowiednią taktykę.

PRZECZEKAJ

To dobra metoda, jeśli przyczyną jest chęć podkreślenia przez dziecko swojej niezależności. Jeżeli w mieszkaniu jest w miarę ciepło, nie musisz obawiać się, że mały nagus się przeziębi. Próba ubrania go na siłę jedynie zwiększy jego opór.

POPROŚ O POMOC

Czasem skuteczne jest poproszenie małego buntownika, by np. sam podciągnął spodenki, zapiął bluzę. To trudne, ale jakie zajmujące... Komu wtedy w głowie protesty!

DAJ WYBÓR

Nawet małe dzieci uwielbiają decydować. Jeśli pozwolisz maluchowi wybrać garderobę, którą ma włożyć, kto wie, może problem zniknie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Tylko ogranicz wybór do rozsądnych granic. Dawaj dziecku do wyboru np. dwie różne bluzy albo dwa kolory rajstop.

WYGODNIE UBIERAJ

Czasem dziecko protestuje, bo jest mu niewygodnie. Roczny czy półtoraroczny maluch nie potrafi powiedzieć, że dżinsy cisną go w pasie, sukienka gniecie w szyję, a rękawy bluzki są za wąskie. Kupując ubrania dla dziecka, kieruj się wygodą. Zawsze dokładnie sprawdzaj wymiary, nie tylko te na metce, ale także te rzeczywiste. Wybieraj ubrania, które mają luźny krój, regulację w pasie i są z miękkich materiałów. Zwykle bardziej miękkie są ciuszki nieco sprane, znoszone. Zapytaj znajomych, czy mają ubrania, z których ich dzieci już wyrosły? Możesz też przejrzeć oferty rzeczy w internecie.

ZMIEŃ RYTUAŁY

Czasem odmowa ubrania się po kąpieli to w gruncie rzeczy protest przeciwko natychmiastowemu położeniu się spać. Może cienki, używany zwykle w dzień dres nie będzie budził takich oporów. Zwłaszcza jeśli nie będziesz w nim dziecka od razu zaganiać do łóżka. Chwila spokojnej zabawy przed snem jeszcze nikomu nie zaszkodziła. Pamiętaj też, że twój maluch to już nie niemowlę, być może czas zacząć kłaść go wieczorem spać nieco później lub zrezygnować z popołudniowej drzemki.

POZWÓL ROZBIERAĆ LALĘ

Kup lub uszyj misiom i lalkom malucha ubranka, które mają suwaki, rzepy. Niech dziecko rozbiera i ubiera zabawki! Może to mu wystarczy?

SKRÓĆ OPERACJĘ

Jeśli dziecko jest niecierpliwe, zadbaj, by ubieranie nie trwało zbyt długo. Sprawdzi się zwykła wciągana przez głowę koszulka, z rozciągliwym dekoltem, i luźne spodnie w gumkę. Zapinane na rzepy pieluchy zamień na pieluchomajtki. Można je włożyć dziecku na stojąco, a co najważniejsze bardzo szybko.

OBETNIJ METKI

U dzieci o szczególnie wrażliwej skórze przyczyną dyskomfortu mogą być sztywne metki, grube szwy czy łaskoczące włoski na materiale. Jeśli twój maluch należy do nadwrażliwców, starannie wycinaj wszystkie metki z ubrań. Dobierając ciuszki, zwracaj uwagę, czy szwy nie są zbyt grube, a materiał zbyt sztywny lub drapiący. Nie kupuj włochatych sweterków, szalików ani czapek. Jeśli maluch nie jest alergikiem, po praniu płucz jego ubrania w płynie zmiękczającym.

ZMIEŃ PROSZEK LUB PŁYN

Zdarza się, że przyczyną niechęci do ubrań jest proszek lub płyn do prania, którego używamy. Być może dziecko jest na niego uczulone i swędzi je lub piecze skóra. Jeśli zauważysz takie objawy, zmień proszek (lub płyn) na hipoalergiczny. Zrezygnuj też z płynu do płukania, jeśli chcesz zmiękczyć ubranka, możesz je ewentualnie wyprasować.

Jak odwrócić uwagę dziecka

Maluch traktuje rozbieranie się jak zabawę, zamiast go strofować, zajmij go czym innym.

Zacznij opowiadać mu ciekawą historię.

Daj do potrzymania małą, ale pełną interesujących szczegółów zabawkę.

Zaproponuj przeczytanie jeszcze raz ulubionej książeczki.

Zaproponuj ulubiony smakołyk (zdrową przekąskę, jogurcik, pokrojone warzywo).

(Włącz bajkę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA