Czy wiesz ile osób boi się swoich bliskich? Mocna kampania społeczna [WIDEO]

Obejrzyjcie wideo. Nie epatuje przemocą, nie operuje stereotypami, ale zmusza do zastanowienia się: A może to ja doświadczam przemocy? A może to ja jestem oprawcą?

Kiedy zaczyna się przemoc psychiczna...

"To bardzo dobre pytanie, ponieważ u mnie początek był w charakterze utajnionym. On drążył jak woda skałę. Powoli, stopniowo... Moment trudny do wyłapania, ale teraz widzę, że było to możliwe". Lub: "Od kilku dni huśtawka nastrojów w pełni - jednego dnia rozpływa się z zachwytu i wyznaje uczucia, drugiego dnia czepia o źle postawione buty, czy nieodłożony na miejsce długopis". Albo : "Powiedział ci, ze jesteś brzydka, bo nie miał innych argumentów na dany moment, żeby ci dokopać, ktoś kto kocha nie mówi takich rzeczy". I jeszcze: "Jedna strona od wielu lat stosuje przemoc psychiczną czyli wszczyna i prowokuje awantury, jest wiecznie niezadowolona ze swego współmałżonka, wszystko musi być pod jej dyktando inaczej jest źle. Druga strona w ostatnich latach będąc wyczerpana psychicznie zaczyna odpowiadać agresją i bywa, że podniesie rękę i uderzy. Zaczynają się dzikie awantury, co gorsza na oczach dzieci". Na forum gazety można znaleźć ponad 13 tysięcy wypowiedz internautów na temat przemocy psychicznej. Ta, w przeciwieństwie do tej fizycznej, nie zostawia widocznych śladów na ciele, niszczy psychikę i...życie bliskiej osoby.

Kampania społeczne "Nasz najbliższy wróg" zrealizowana przez Komitet Ochrony Praw Dziecka i współfinansowana ze środków Miasta Stołecznego Warszawy jest adresowana do wszystkich członków rodzin, zarówno kobiet, mężczyzn, osób starszych, ale przede wszystkim ma zwrócić uwagę na funkcjonowanie dzieci w rodzinach, w których występuje przemoc. Nie tylko ta widoczna, fizyczna, również ta trudno do zdefiniowania, psychiczna.

Zdaniem osób doświadczających przemocy w rodzinie, najczęstsza i najbardziej dotkliwa jest przemoc psychiczna, a dopiero w dalszej kolejności ekonomiczna, fizyczna i seksualna. Tak przynajmniej wynika z badania zrealizowanego w 2013 r. na zlecenie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. W badaniu wzięło udział ponad pół tysiąca respondentów.

Kiedy myślimy o przemocy...

Tą fizyczną kojarzymy z biciem i kopaniem, a tą psychiczną z obrzucaniem obelgami. To duże uproszczenie. Nie istnieje żadna przemoc bez przemocy psychicznej. Każda przemoc z definicji jest psychiczna, niezależnie od tego, czy są tam kopniaki, uderzenia, wyrywanie włosów, czy też nie. W przemocy, która dokonuje się w rodzinie, najczęściej chodzi o jedno. O sprawowanie nad ofiarą kontroli psychicznej.

Kiedy tracisz zaufanie i czujesz strach...

Komitet Ochrony Praw Dziecka każdego miesiąca odbiera ok. 220 sygnałów i próśb dotyczących pomocy i przeciwdziałania przemocy. Najwięcej zgłoszeń dotyczy przemocy domowej. Zdaniem ekspertów KOPD przemoc w rodzinie dotyczy nie tylko bólu fizycznego i psychicznego, ale również utraty zaufania, poczucia niepewności, dezorientacji i strachu.

Przekaz kampanii "Nasz najbliższy wróg" jest bardzo jasny: nie bądź obojętny, problem może dotyczyć każdego. Celem akcji jest zmniejszenie zjawiska występowania przemocy w rodzinie oraz poprawa świadomości społecznej na temat różnych form przemocy występujących w rodzinie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy jak szeroki jest problem przemocy zarówno fizycznej, jak i psychicznej. Często nie wiemy w jaki sposób reagować, gdy widzimy osoby dotknięte tym problemem. Nie wiemy także, jak możemy chronić siebie i swoich bliskich. Kampania "Nasz najbliższy wróg"? zachęca do korzystania z konsultacji oraz pomocy specjalistów, zarówno w przypadku kiedy sami doświadczamy przemocy, ale także kiedy podejrzewamy, iż naszym bliskim dzieje się krzywda.

Kiedy szukasz pomocy...

Osobom doświadczającym przemocy niezbędna jest wiedza na temat ich praw. Dlatego tak istotne jest informowanie oraz edukowanie zarówno osób dotkniętych problemem przemocy, jak również osób które są świadkami tego zjawiska.

Jeśli chcesz skorzystać z pomocy specjalistów Komitetu Ochrony Praw Dziecka możesz to zrobić, dzwoniąc pod warszawski numer 22 626 94 19 lub kontaktując się z wybranym oddziałem KOPD na terenie całej Polski.

Więcej o:
Copyright © Agora SA