1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Czy Homer Simpson i tata świnki Peppy krzywdzą ojców? Telewizyjny ojciec to nieudacznik i leń

- Polskie media wciąż serwują nam patriarchalne wyobrażenie rodzin, a ojciec-opiekun to postać drugoplanowa - twierdzi medioznawca, dr Krzysztof Arcimowicz. Tata to zazwyczaj nierozgarnięty leń albo patriarcha. Zdaniem rodziców kreskówkowi i serialowi ojcowie pogłębiają stereotypy. Czy to się zmieni?
Jeśli chodzi o klasyczne baśnie, nie ma złudzeń: ojciec nie dość, że jest często całkiem nieobecny, to jeśli już się pojawia, zwykle podporządkowany jest okrutnej żonie i nigdy nie staje po stronie dziecka. Innymi słowy baśniowy tata to fajtłapa i pantoflarz, który co prawda kocha swoje dzieci, ale od miłości do nich większy jest strach przed żoną, dlatego też posłusznie prowadzi potomstwo na pewną śmierć ("Jaś i Małgosia") i pozwala by ukochana jedynaczka stała się ofiarą wyzysku i prześladowań ("Kopciuszek", "Królewna Śnieżka"). Żaden to pozytywny wzorzec, niestety.

Może chociaż współczesne kreskówki ukazują ojców w lepszym świetle? Wszak współczesny tata to zaangażowany partner i świadomy rodzic! Niekoniecznie. Niedawne badanie przeprowadzone przez brytyjski portal Netmums, wśród ponad 2 tys. rodziców, wykazało, że 93 proc. ankietowanych uważa, iż obraz ojca z filmów dla dzieci jest naszpikowany stereotypami i rozmija się z prawdą o współczesnym ojcostwie. Rodzice martwią się, że tatusiowie z bajek takich jak "Świnka Peppa", "Flinstonowie" czy "Simpsonowie" zaszczepiają u małych odbiorców krzywdzący obraz ojca - nierozgarniętego lenia. To samo dotyczy innych programów telewizyjnych adresowanych do dzieci, a także książek i reklam - tam również możemy znaleźć przykłady dyskryminacji ojców.

Czy polski telewizyjny ojciec to także safanduła lub nieobecny w życiu rodziny jegomość z piwnym brzuszyskiem?

Tata zbyt rzadko włącza pralkę

Taki Rysiu z "Klanu" to ciągle przebywał z dziećmi, chyba, że akurat jeździł taksówką. Jednak herbatę zawsze parzyła Grażynka, pokazywana niemal wyłącznie przy blacie kuchennym... Dr Krzysztof Arcimowicz z Zakładu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku od kilkunastu lat bada przekazy medialne dotyczące rodziny i zmian w postrzeganiu ról mężczyzn i kobiet. Z jego obserwacji wynika, że sposób przedstawiania ojca w polskich serialach, filmach i reklamie ulega stopniowemu przeobrażeniu: - Nie jest to jednak rewolucja, tylko bardzo powolny proces - podkreśla kulturoznawca.

- Jeśli weźmiemy pod uwagę telesagi, popularnie zwane tasiemcami czy telenowelami, możemy zauważyć ciekawą rzecz: pomimo przemian społecznych, nadal wyraźne są dysproporcje w ukazywaniu wkładu ojca i matki w życie rodziny. Kobiety trzy razy częściej niż mężczyźni pokazywane są podczas wykonywania prac domowych, a dwa razy częściej podczas opiekowania się dziećmi - zauważa. Wracamy więc do Grażynki w kuchni i Ryśka w taksówce.

Mimo wszystko, zdaniem dr Arcimowicza, dysproporcje w ukazywaniu zaangażowania ojców i matek w polskich serialach były kiedyś dużo większe. Analiza pierwszych odcinków serialu "M jak Miłość" i niezwykle popularnego serialu z czasów transformacji, "W labiryncie", wykazała, że kobieta wykonująca prace domowe pojawiała się wtedy 13 razy częściej niż mężczyzna i 5 razy częściej od niego pokazywano ją zajmującą się dzieckiem. Zmiany w przekazie zachodzą jednak wolniej niż można by tego oczekiwać: - Tradycyjny dyskurs nadal trzyma się mocno i jest dominujący - podkreśla dr Arcimowicz i podaje przykład reklam, w których ukazanie mężczyzny-ojca, wykonującego codzienne czynności podczas opieki nad dzieckiem, nadal należy do wyjątków od reguły.

W najnowszej reklamie proszku "Ariel" pojawia się co prawda "tata na pełen etat", pokazany podczas składania dziecięcych ubranek. Potrafi też zapleść córce warkocz dobierany i kłosa! To jednak bardzo nietypowy przekaz: - W reklamie wciąż mamy stereotypowy obraz płci. To kobieta jest opiekunką, mężczyzna w tej roli pojawia się w drodze wyjątku. Generalnie polskie media wciąż serwują nam patriarchalne wyobrażenie rodziny - mówi.

Jeśli zaangażowany, to młody

Jak więc wygląda polski serialowy ojciec? - Jeśli przedstawiony jest jako opiekun, najczęściej jest młodym mężczyzną. W tym względzie seriale odzwierciedlają nasze realia - wśród młodych ludzi relacje w rodzinie są bardziej egalitarne, więc młodzi ojcowie w serialach partycypują w obowiązkach, opiekują się dzieckiem, przewijają, karmią itd. Ale to nadal nie jest dominujący obraz ojca w mediach - podkreśla dr Arcimowicz i dodaje, że mężczyzna-opiekun dziecka to wśród różnych typów ojców ukazywanych w filmach i serialach, postać zwykle drugoplanowa, a nie główny bohater.

- Matka jest piastunką domowego ogniska, a ojciec żywicielem rodziny. Widać jednak, że twórcy seriali starają się odzwierciedlać realia, i tak np. w "Klanie" był ojciec na urlopie ojcowskim - co prawda miesięcznym, w czasie, gdy w rzeczywistości mógł on trwać tydzień czy dwa, ale to i tak dobrze. Z kolei w "Na dobre i na złe" pewien młody ojciec chodził do szkoły uczącej opieki nad małymi dziećmi. Tyle że takie jaskółki jeszcze wiosny nie czynią - podsumowuje dr Arcimowicz.

2,5 minuty na Dzień Ojca, jeśli tata zasłuży

Dzień Matki jest swoistym świętem narodowym. Czy podobnie jest w przypadku Dnia Ojca, obchodzonego w Polsce od 1965 roku? Dr Krzysztof Arcimowicz badał w latach 2006-2007 sposób przedstawiania Dnia Ojca w polskich programach informacyjnych stacji głównego nurtu: w "Wiadomościach", "Panoramie" i w "Faktach". Co się okazało? O ile w 2006 roku każda z badanych stacji wyemitowała materiał z okazji Dnia Ojca w swoim flagowym programie informacyjnym, o tyle w 2007 roku o święcie wspomniała już tylko TVP1.

- Akurat był szczyt Unii Europejskiej, najwyraźniej więc wydawcy stwierdzili, że Dzień Ojca nie jest bardzo ważny - tłumaczy dr Arcimowicz. Rok wcześniej kanały telewizji publicznej podeszły do tematu poważnie, ukazując zmianę roli ojca na przestrzeni lat (co prawda pod koniec programu, a nie jako jeden z ważniejszych tematów dnia), TVN z kolei potraktowała święto taty humorystycznie. Materiały w TVP1 i TVP2 trwały maksymalnie 2-2,5 minuty: - Podkreślano w nich, że rola ojca w życiu rodziny się zmienia, że nie tylko matka, ale i ojciec ma się zajmować dzieckiem - mówi dr Arcimowicz. - W mojej subiektywnej ocenie zabrakło tam jednak przekazu, że ojciec jest ważną postacią dla samego dziecka i pokazania, że partnerski model rodziny jest też dobry dla dziecka, z punktu widzenia jego wychowania.

Czy w tym roku ojciec zasłuży na wzmiankę o swoim święcie w środkach masowego przekazu? - O ile akurat nie będzie jakiegoś ważnego szczytu, to kto wie? - pyta przekornie medioznawca.

Ojcowie rewolucji

Nie znaczy to jednak, że sytuacja ojców, którzy chcą być postrzegani jako w pełni zaangażowani w życie rodziny partnerzy, jest z gruntu fatalna. Po pierwsze dobrych przykładów w mediach pojawia się coraz więcej, jak widać z serialowych wyliczeń dr Krzysztofa Arcimowicza, po drugie w kreskówkach i książkach dla dzieci nie brakuje też pozytywnych męskich wzorców. Idealnym przykładem jest tata z serii książek o Basi Zofii Staneckiej, a aktywni i oddani dzieciom ojcowie sportretowani są także np. w książkach o Kacprze Grzegorza Kasdepke czy w fińskiej historii rodziny Różyczków. Chociaż literaccy ojcowie to najczęściej żądni przygód panowie, a matki są od wprowadzania ładu i harmonii w domową przestrzeń, w tym stereotypowym ujęciu można znaleźć coraz więcej chlubnych wyjątków.

Nie jest też chyba tak źle z samymi kreskówkami. Tata ze "Świnki Peppy" może i bywa nieco niezdarny, ale jest wyraźnie obecny w życiu rodziny i ma dobre relacje ze swoimi dziećmi. To samo można powiedzieć o ojcu z bajki "Marta mówi". A taki tata z serii o SamSamie? Jest nie tylko superbohaterem, wykonuje też bardziej przyziemne ojcowskie obowiązki i ma bliską więź z synem. No dobrze, może i kreskówkowy czy literacki ojciec rzadko bywa główną postacią na scenie, ale to samo dotyczy przecież matek - bohaterami zwykle są dzieci. Jeśli społeczne zmiany nadal będą szły w kierunku równouprawnienia i partnerstwa, za kilka(naście) lat 23 czerwca będzie tak samo rozpoznawalną datą jak 26 maja, a Homer Simpson będzie tylko karykaturą pewnych ludzkich cech, a nie symbolem współczesnego ojca.

Więcej o:
Komentarze (81)
Czy Homer Simpson i tata świnki Peppy krzywdzą ojców? Telewizyjny ojciec to nieudacznik i leń
Zaloguj się
 • takitamsobie

  Oceniono 167 razy 125

  ręce precz od Rycha. Taxą po nocy jezdzil, by rodzina chleb miała

 • el_triste

  Oceniono 87 razy 73

  Dobrze, że autorka nie ogląda "Family Guy"... By się tu zapluła na amen ;)

 • johanna_haase

  Oceniono 54 razy 52

  Simpsonowie to nie jest film dla dzieci. Jeśli autorka ją pokazuje dzieciom, to gratuluję, może jeszcze Family Guya im puści albo coś z hentai, to przecież takie ładne kreskóweczki.

 • ewangelizator_carvingu

  Oceniono 46 razy 46

  BZDURY !!! autorka tekstu nie odrobiła nawet pracy domowej, Simpsonowie NIE SĄ SERIALEM DLA DZIECI, jeśli autorka puszcza swoim dzieciom (choc przypuszczam ze ich po prostu nie ma) ten serial na dobranoc to tylko pogratulować, co do Świnki Peppy to Tata Świnka jest wrecz wyśmiewany przez autorów serialu, czy autorka w ogóle widziała produkcje o których pisze??? generalnie artykuł napisany kompletnie po łebkach, czy autorka ma w ogóle pojecie jakie kreskówski ogladają obecnie małe dzieci?

 • emergo_tg

  Oceniono 82 razy 36

  @ska3kanelly
  Tekst jest o popkulturze/ serialach.
  To, że ojcowie są dyskryminowani w sądach - a są - to nie objaw "feminazizmu", tylko głębokiego patrialchalizmu naszego społeczeństwa; postawy pt. "Dziećmi zajmuje się kobieta (w domyśle: od tego jest)".
  Ludzie, myśleć! Logicznie!

 • azugatka

  Oceniono 84 razy 32

  Dzień Ojca Dzień Matki , nie lubię ich dzielić proponuję Dzień Rodzica.

 • scibor3

  Oceniono 60 razy 26

  "Dr Krzysztof Arcimowicz z Zakładu Kulturoznawstwa na Uniwersytecie w Białymstoku"

  Czy oni, tego pana jakoś wymyślnie nie obrażają?

 • wj_2000

  Oceniono 37 razy 21

  To, że Grażynka parzy herbatę wypatrzyli.
  A nie widzą Michała jak zapieprza przy dzieciach bo dwie matki jego dzieci to jakieś nieudane feministyczne mendy? A to że Mariusz, kolega śp. Rysia, ostał się z dzieckiem, bo matka wybrała miłość?
  Jeśli te dwa przypadki to mają być wzorce, to ja chromolę!
  A ci jeszcze marudzą, bo herbata!!!!!!! Brrrrrrrrrrrrrrrrrrr!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX