1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Kluby mam - warto trzymać się razem

Wciąż powstają nowe miejsca przyjazne kobietom, które mają małe dzieci. Może odwiedzisz jedno z nich albo... stworzysz własne?
Czujesz się samotna? Spędzasz całe dnie tylko ze swoim maluchem i coraz bardziej doskwiera ci brak kontaktu z dorosłymi i rutyna dnia codziennego? Chciałabyś porozmawiać z innymi matkami o swoich uczuciach i przemyśleniach związanych z macierzyństwem w realu a nie tylko na forach internetowych? Przyjść na spotkanie z niemowlakiem i nie martwić się, że komuś będzie przeszkadzał jego płacz? W ostatnich latach powstało wiele takich miejsc, gdzie te marzenia mogą się spełnić. Stworzyły je młode mamy, którym brakowało tego samego co tobie. Poniżej opisujemy trzy z nich, które działają w Warszawie i okolicach, ale w innych miastach można znaleźć podobne. A jeśli w twoim ich nie ma, to może sama je stworzysz?

Mama w Centrum czyli warsztaty rozwojowe

www.mamawcentrum.pl

Oczywiście w nazwie nie chodzi o to, że mieścimy się w centrum Warszawy - śmieje się Joanna Szpak-Ostachowska, mama 5-letniego Antosia i rocznej Zosi, założycielka Mamy w Centrum. - Chodzi o to, by przenieść uwagę z malucha na jego mamę. U nas dzieci są oczywiście mile widziane, ale to właśnie mamy są w centrum uwagi. Naszą perłą w koronie jest Krąg Matek, który prowadzę wspólnie z Aleksandrą Künstler - psycholożką i joginką. To trwający osiem tygodni cykl dwuipółgodzinnych spotkań. Każde rozpoczyna się 45-minutowymi ćwiczeniami jogi. Potem jest grupa wsparcia. Każde spotkanie ma swój temat. Zaczynamy od opowieści porodowych a kończymy na powrocie do pracy lub innej aktywności nie związanej z rodzicielstwem. Podczas dyskusji dbamy o to, by dziewczyny czuły się bezpiecznie i mogły pozwolić sobie na szczerość, nie bały się, że ktoś je skrytykuje lub oceni. Tym spotkaniom towarzyszą często silne emocje, a czasem nawet łzy. Zwłaszcza jeśli poruszane są takie tematy jak karmienie piersią, kryzys w związku czy kontakty z rodzicami i teściami.- Cieszymy się, że często przełamywane są stereotypy - mówi Joasia. - Na naszej grupie spotykają się dziewczyny z różnymi doświadczeniami i przekonaniami. I te, które rodziły w domu, i te, które miały cesarkę na życzenie, te karmiące piersią i te karmiące butelką. Staramy się, by macierzyństwo łączyło a nie dzieliło. Chcemy dawać im wsparcie i pomagamy uwierzyć w to, że matki wiedzą najlepiej, co jest dobre dla ich dzieci. Najnowszym "dzieckiem" są zajęcia dla kobiet w ciąży - Krąg Przyszłych Matek. Na te warsztaty przychodzą kobiety, które chcą porozmawiać nie o praktycznym wymiarze ciąży, ale o jej psychologicznych i duchowych aspektach. Mogą podzielić się wszystkimi swoimi ciążowymi obawami i wątpliwościami - czy będę dobrą matką? jak zmieni się mój związek? czy uda mi się połączyć pracę zawodową z macierzyństwem? "Pomagamy oswoić lęk przed porodem i lęk o zdrowie malucha. W atmosferze zaufania i bezpieczeństwa przyglądamy się różnym ciążowym przekonaniom (np: każda matka przemawia czule do brzuszka, każdy tata powinien być przy porodzie) i szukamy tego, co dla każdej z nas jest istotne i prawdziwe. Uczestniczki dają sobie dużo wsparcia i zrozumienia. A przez to bardziej świadomie przeżywają ciążę i przygotowują się do macierzyństwa." - opowiada Joasia. Joasia włożyła w rozkręcenie swojej działalności 12,5 tysiąca złotych, które dostała w formie dotacji unijnej plus mniej więcej tyle samo swoich oszczędności. Najdroższy jest wynajem sali lub całego lokalu i reklama. Poza tym trzeba płacić za prowadzenie warsztatów, utrzymanie strony, materiały. Ważne, by nie przejmować się początkowymi niepowodzeniami.- Z pierwszych czterech warsztatów, które organizowałyśmy, odbył się tylko jeden. Na szczęście później nie miałyśmy już problemów z frekwencją - mówi.

Czas dla mam, czyli zajęcia dla rodziców i dzieci

www.czasdlamam.pl

Ania Sieńczyk i Tatiana Michałowska-Szope prowadzą wspólnie "Czas dla mam", czyli jak same mówią: "miejsce, w którym mogą one się rozwijać nie rezygnując z towarzystwa swoich dzieci". Obie mają maluchy w podobnym wieku - Bruno, syn Tatiany ma niecałe 3 lata, Zosia, córka Ani - 2. Są niespokojnymi duchami, więc nie mogły usiedzieć w domu. Zaczęło się od wspólnych całodziennych spacerów. Problem pojawił się, gdy zrobiło się zimno. Okazało się, że praktycznie nie ma miejsc, do których można pójść z dzieckiem. I tak powstał "Czas dla mam". Organizują tu zajęcia z języków obcych, warsztaty fotograficzne, chustowe, artystyczne, konsultacje ze specjalistami m.in. z psychologiem, pediatrą, ratownikiem medycznym, który prowadzi kursy pierwszej pomocy dla dzieci oraz fitness dla mam z dziećmi i kobiet w ciąży.

- W pewnym sensie dzieci przewartościowały nam życie i nie chciałyśmy ich zostawiać i tracić ich pierwsze uśmiechy itd. - mówi Ania, która wcześniej pracowała w korporacji. - Nie wyobrażałyśmy sobie powrotu do pracy od 8 do 18. Ale jednocześnie chciałyśmy spędzać czas aktywnie, a nie takie zakopane w domu. Zauważyłyśmy, że ciężko jest znaleźć miejsce, w którym mamy mogłyby się dokształcać i realizować swoje pasje w towarzystwie dzieci. Przeważnie na rynku są albo zajęcia przeznaczone dla maluchów albo dla dorosłych. Wpadłyśmy więc na pomysł, by stworzyć miejsce, do którego każda mama może zabrać dziecko - dodaje.

Ania i Tatiana myślą o rozwoju - teraz zaangażowały się w zajęcia dla dzieci: urodziny, zajęcia umuzykalniające i artystyczne oraz tzw. kitchen science - projekt, w którym dzieci uczą się angielskiego poprzez doświadczenie (np. przy eksperymentach kulinarnych). Ania i Tatiana zainwestowały własne oszczędności, nie ukrywają jednak, że cała akcja nie byłaby możliwa bez wsparcia mężów i stałego dochodu w rodzinie. Ich projekt jest nadal w fazie inwestycji, na zarobki muszą jeszcze poczekać.

Przyjazne miejsce, czyli warto trzymać się razem

www.klubmam.com

Joanna Leszczyńska z klubu mam na warszawskich Bielanach, umówiła się na spotkanie z burmistrzami. - Obaj panowie podeszli do sprawy bardzo profesjonalnie i obiecali lokal według naszych potrzeb wspomina. 8 czerwca burmistrz pojawił się nawet na otwarciu nowej siedziby klubu. Natchnął klubowiczki do założenia stowarzyszenia "Rodzice Razem" i zaoferował pomoc w przygotowaniu statutu.

Działalność pod egidą stowarzyszenia, choć bardziej skomplikowana, daje nowe możliwości, przede wszystkim finansowe - uczymy się na bieżąco zasad działania organizacji non profit. Każda z nas ma swoje zadania oraz nadzieje, że stworzymy razem sprawnie działający zespół - mówi Magdalena Klepczarek, jedna z mam z najdłuższym stażem.

A zadań jest wiele - podobnie jak atrakcji w klubowym grafiku. Warsztaty wiązania chusty, pogadanki o buncie dwulatka, rozmowa z fizjoterapeutą. Kładziemy nacisk na matkę, jej rozwój, świadomość, wnętrze, bo takie matki wychowają wspaniałe dzieci.

Ale, jak mówią mamy, nie samym macierzyństwem człowiek żyje. - Klub mam dał mi przyjaźnie, które mam nadzieję, będą trwały do końca życia. Kontakt z innymi mamami, które mają takie same problemy, obawy i frustracje, umocnił mnie i uświadomił, że nie jestem sama - przekonuje Magdalena Klepczarek.

Ta działalność to potężna satysfakcja. - Jestem bardzo zadowolona, bo dzięki temu ludzie robią dla siebie coś dobrego - przyznaje Katarzyna Kordulewska.

Marta Cholewińska-Dacka, psycholog Akademii Zabawy i twórczego Rozwoju EDUKADO

Kluby Mam to nowy rodzaj aktywności kobiet, który cieszy się coraz większą popularnością. To nie tylko moda lecz idea, która niesie za sobą głębsze przesłanie. Najczęściej to kobieta zostaje z dzieckiem w domu, zajmując się nim. Dlatego aby móc przerwać monotonię dnia codziennego, ciekawie i pożytecznie spędzić czas z dzieckiem kobiety zaczęły tworzyć własne miejsca poza domem. Dzięki nim matki - założycielki mogą połączyć aktywność z wychowywaniem dziecka, rozwijać się zawodowo i osiągać sukcesy mając jednocześnie poczucie robienia czegoś dla innych. Matki-uczestniczki mogą spotkać się z innymi, wspólnie ze swoimi dziećmi, wymienić doświadczenia, nabrać pewności w tym co robią na co dzień i jak radzą sobie z macierzyństwem. Kobiety działające w Klubach Mam walczą razem o swoje prawa zgłaszając do lokalnych władz różne postulaty. Mają większe szanse na wysłuchanie niż pojedynczej osoby. Kluby Mam mogą pełnić też funkcję terapeutyczną, dając oparcie w trudnych chwilach. Poszukaj w swojej okolicy, może najbliższy Klub Mam, do którego chciałabyś dołączyć jest bliżej niż Ci się wydaje.

Zajrzyj tu:

•  Ursynów: klub-mam.pl

•  Bielany: mamyzbielan.wordpress.com

•  Mokotów: klubmam.org

•  Praga Południe: klubmam.net

•  Łazienki: klubmamzabka.wordpress.com

•  Białołęka: mamyzbialoleki.blox.pl

•  Opole: mamowo.blogspot.com

•  Sulejówek: www.dzieciomsulejowka.org

•  Piaseczno/Nowa Iwiczna: www.klubrodzicow.yoyo.pl

•  Toruń: mamawmiescie.pl

•  Gdynia: mamatezmoze.pl

Więcej o: