Mama wraca na rynek pracy

Nie chcesz wrócić do poprzedniej firmy, bo wiesz, że nie uda ci się pogodzić wymagań szefa z wychowywaniem dziecka? A może pracodawca zachował się nie fair i nie odnowił z tobą umowy? To bez znaczenia, teraz skup się na tym, by znaleźć lepsze zajęcie.

Czujesz, że rozpiera cię energia i masz mnóstwo pomysłów na to jak ją spożytkować wśród innych ludzi. Przyzwyczaiłaś się też do własnych pieniędzy i nie masz ochoty rezygnować z możliwości ich zarobienia. Z drugiej strony w sposób naturalny zmieniły się twoje priorytety. Nie po to przecież zaszłaś w ciążę i urodziłaś dziecko, żeby oddać teraz komuś innemu całą radość wychowywania go, a samej spędzać poza domem po dziesięć godzin dziennie.

Zanim wyślesz aplikację

Szukanie pracy zacznij od spisania na kartce swoich oczekiwań. Oszczędzisz sobie w ten sposób niepotrzebnego wysiłku i rozczarowań ubiegając się o zajęcie kompletnie nie dla ciebie. Przede wszystkim przestań myśleć, że wychowując dziecko i prowadząc dom nic nie robisz! Pracujesz, tyle tylko, że nie dostajesz za to wynagrodzenia. Właśnie ta praca będzie dla ciebie przez najbliższe lata priorytetem. Zajęcie zarobkowe powinno być jej dopełnieniem, a nie odwrotnie. Podobnie do swoich zadań powinien podejść twój mąż, który także został rodzicem. Nie bierzcie na siebie więcej niż możecie - nowe auto może poczekać, dorastanie waszego dziecka nie.

Nim zaczniesz szukać nowej pracy rozważ następujące kwestie:

w jakim zawodzie poza tym, który wykonywałaś wcześniej, możesz pracować?

czy będziesz miała możliwość podjęcia pracy w niepełnym wymiarze godzin lub częściowo wykonywania jej w domu (tzw. telepraca)?

jak daleko się mieści się ewentualne miejsce pracy (ile czasu zajmą ci dojazdy)?

jak wysokie musi być wynagrodzenie, żeby opłacało ci się już teraz zatrudnić?

czy praca wiąże się z wyjazdami lub zmianowością?

czy normą jest przesiadywanie w niej po godzinach?

ile kobiet pracuje w tej firmie, czy wracają na swoje stanowiska po urlopach macierzyńskich?

czy awansują, a firma dba o rozwój ich karier zawodowych proponując np. szkolenia?

czy pracodawca zapewnia pakiet socjalny, np. opiekę medyczną dla ciebie, a dla dziecka miejsce w żłobku czy przedszkolu w pobliżu miejsca pracy?

Część tych pytań możesz zadać potem podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Reakcja osoby prowadzącej rekrutację pozwoli ci zorientować się, czy trafiłaś do firmy, która docenia pracowników, czy jest nastawiona na ich wyzysk. To ułatwi ci podjęcie decyzji, czy chcesz się tam zatrudnić. Nie daj sobie wmówić, że skoro masz dziecko, to musisz się godzić na każde warunki - czasy się zmieniły i to pracodawcy szukają wykwalifikowanych pracowników. Mając wcześniejsze doświadczenie i udokumentowane sukcesy jesteś naprawdę łakomym kąskiem dla niejednego HRowca.

Czas na łowy

Dziś nie wystarczy dać samemu ogłoszenie, że szuka się pracy czy zarejestrować w urzędzie pracy i czekać, aż urzędnicy znajdą ci zajęcie. Warto jednak wybrać się tam, jeśli masz poszukiwany zawód (kosmetyczka, fryzjerka, sprzedawca) lub zamierzasz zostać najlepszą, bo własną szefową. Mając pomysł na niewielką działalność gospodarczą i będąc zarejestrowana jako bezrobotna przez co najmniej trzy miesiące masz szansę nie tylko na bezpłatne szkolenie dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, ale także bezzwrotną pożyczkę na jej uruchomienie.

Jeśli jednak preferujesz pracę w już istniejącej firmie, powiadom o tym jak najwięcej osób: rodzinę, znajomych, dawnych współpracowników czy koleżanki ze studiów, sąsiadów itp. Oni mogą mieć informacje o nowych lub niebawem zwalnianych atrakcyjnych miejscach pracy. Tą drogą statystycznie najczęściej znajdujemy pracę! Nie chodzi o protekcję, ale o informację.

Równolegle czytaj ogłoszenia prasowe i internetowe. Rób to także, gdy masz już pracę lub planujesz do niej wrócić dopiero za kilka miesięcy. To pozwoli ci np. zorientować się, że są firmy, które częściej niż inne dają takie ogłoszenia. Omijaj je z daleka - skoro mają tak dużą rotację to znaczy, że praca tam nie należy do przyjemnych. Oprócz samych ogłoszeń przeglądaj strony gospodarcze - informacja, że jakiś koncern przenosi swoją produkcję czy centralę do twojego miasta ma dla ciebie kapitalne znaczenie - jest praca, niekoniecznie przy taśmie. Dużą fabryka potrzebuje też specjalistów nieprodukcyjnych działów (recepcjonistek, księgowych, telemarketerów, czasem tłumaczy itp.). Wiedza o kondycji firmy, w której ubiegasz się o zatrudnienie może się przydać podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Na pytanie: "Dlaczego chce pani pracować u nas?", możesz wtedy odpowiedzieć: "Niedawno weszli państwo na giełdę, gratuluję świetnego otwarcia. Praca w tak dynamicznie rozwijającej się firmie pozwoli mi na zostanie także waszym akcjonariuszem". Pokazujesz się wtedy jako osoba zainteresowana czymś więcej niż tylko pobieraniem pensji czy wczesnym wychodzeniem z pracy, a także jako ktoś kto długofalowo myśli o swojej przyszłości (dajesz do zrozumienia, że inwestujesz część dochodów).

Daruj sobie natomiast wysyłanie cv do firm, które nie ogłaszają naboru i o których niewiele wiesz. Najprawdopodobniej nikt nawet twojego e-maila nie przeczyta. Jeśli jednak marzysz o pracy na konkretnym stanowisku w firmie, której profil oraz stosunek do pracowników ci imponuje, możesz wysłać tam swoją aplikacje, czyli cv i list motywacyjny nawet jeśli wiesz, że nie ma tam teraz wolnego miejsca. Być może niebawem będą potrzebowali kogoś na kilkumiesięczne zastępstwo, albo zwiększali zatrudnienie? W takiej sytuacji będziesz kandydatką pierwszego wyboru. To jeszcze nie gwarantuje zatrudnienia, ale znacząco podnosi twoje szanse.

Skorzystaj z pomocy fachowca

Ewa Hałubek-Święta - doradca zawodowy, lider klubu pracy, mama dwuletniego synka

Doradca zawodowy i lider klubu pracy to osoby wyspecjalizowane w zakresie pomocy w nauce poszukiwania zatrudnienia. Ktoś taki pomoże ci przygotować dokumenty aplikacyjne (cv, list motywacyjny oraz inne dokumenty potwierdzające Twoje kwalifikacje i wykształcenie), bo wymagania pracodawców w tym względzie bywają bardzo różne. Jednak jego główne zadanie polega na tym, żeby pomóc ci zorientować się na ile twoje dotychczasowe wykształcenie oraz doświadczenie zawodowe jest wystarczające do znalezienia pracy w zawodzie, który chcesz wykonywać. Podpowie ci również co powinnaś zrobić, by zwiększyć swoje szanse zatrudnienia kończąc jakiś kurs czy szkolenie. Doradców lub liderów pracy szukaj w najbliższym Powiatowym Urzędzie Pracy, centrach informacji i planowania kariery zawodowej przy Wojewódzkich Urzędach Pracy, stowarzyszeniach i fundacjach kobiecych oraz w Ośrodkach Pomocy Społecznej. Świadczona tam pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy i doradztwo zawodowe są bezpłatne.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA