Trwa Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Jakie badania powinna wykonywać kobieta?

Narodziny dziecka uświadamiają nam, że pora zainteresować się swoim zdrowiem, aby jak najdłużej być w dobrej formie. Dlatego warto zacząć dbać o profilaktykę i regularnie robić badania okresowe. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy to wydarzenie organizowane w dniach 23-29 stycznia przez Europejskie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem Szyjki (European Cervical Cancer Association - ECCA).

Badaj piersi

Raz w miesiącu, zaraz po miesiączce, zrób to sama. Domagaj się tego badania na wizytach u ginekologa i lekarza rodzinnego. W razie wykrycia jakichkolwiek zmian, trzeba zrobić USG lub mammografię. Badanie ręczne wykrywa większe zmiany, by wykluczyć mniejsze, USG piersi rób raz na rok.

Wykonaj cytologię i USG narządów rodnych

Gdyby kobiety co roku robiły cytologię, można byłoby uniknąć wielu przypadków raka szyjki macicy , którego łatwo wykryć we wczesnym stadium choroby, gdy jest uleczalny. W badaniu ginekologicznym można wykryć mięśniaki macicy i guzy przydatków. Ocenę macicy i jajników umożliwia USG sondą dopochwową.

Kontroluj zęby

Raz w roku wybierz się do dentysty. Nieleczone zęby mogą być źródłem infekcji, która może przenieść się na inne narządy, np. nerki.

Zbadaj serce

Jeśli masz więcej niż 35 lat, zrób EKG i lipidogram. Na wizycie u lekarza poproś o zmierzenie ciśnienia. Wcześnie wykryte odchylenia od normy udaje się często wyrównać zmianą diety i trybu życia lub utrzymać pod kontrolą za pomocą niewielkich dawek leków.

Prześwietl płuca

Rentgen warto zrobić raz w roku, zwłaszcza jeśli się pali. Badanie wykonuje się w pierwszej połowie cyklu (w czasie miesiączki lub niedługo po niej), kiedy można wykluczyć ciążę.

Sprawdź tarczycę

Senność i zmęczenie może świadczyć o zaburzeniach w pracy tego gruczołu. Warto sprawdzić poziom TSH , hormonu przysadki mózgowej, który steruje pracą tarczycy, oraz poziom hormonów fT3 i fT4 i przeciwciał przeciw tarczycy (a-TPO i a-TG).

Zbadaj wątrobę i pęcherzyk żółciowy

Przyczynę niestrawności i pobolewań brzucha pozwala wykryć USG jamy brzusznej. Funkcjonowanie wątroby ocenią tzw. próby wątrobowe, czyli oznaczanie poziomu bilirubiny i transaminaz (AspAT i AlAT) w surowicy krwi.

Kontroluj poziom glukozy

Co najmniej raz do roku warto sprawdzić poziom glukozy na czczo we krwi. Hormony (insulina i glukagon) wydzielane przez trzustkę regulują gospodarkę i przemianę cukrów w organizmie. Zaburzenia w ich wydzielaniu prowadzą do cukrzycy. Wczesne wykrycie tej choroby i odpowiednia kontrola to szansa na normalne życie i uniknięcie powikłań.

Więcej o:
Copyright © Agora SA