1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Praca w domu: idealne rozwiązanie dla mamy?

Jak najłatwiej pogodzić życie zawodowe z rodzinnym? Może pracując w domu? O wady i zalety takiego rozwiązania pytamy doświadczone matki.
Pojawienie się dziecka oznacza nie tylko reorganizację przestrzeni mieszkalnej i zmianę priorytetów, ale najczęściej pociąga za sobą także konieczność refleksji nad swoją sytuacją zawodową. Dla niektórych matek powrót do pracy jest pozytywnym doświadczeniem, dla innych wiąże się z trudami godzenia życia zawodowego z rodzinnym.

Niektórym mamom jest też trudno rozstawać się z wciąż małym dzieckiem, bo na tym etapie życia wolałyby nadal bardziej koncentrować się na macierzyństwie. Z pomocą przychodzi im kodeks pracy i opcja powrotu na niepełny etat, ale - jak wiadomo powszechnie wiadomo - w praktyce nie zawsze jest to możliwe.

Nic więc dziwnego, że wielu kobietom praca z domu jawi się jako rozwiązanie idealne. Czy takie wyjście jest rzeczywiście najlepsze? Pytamy trzy matki o ich doświadczenia i zalety oraz wady pracowania w domu.

Samej trudno wszystko ogarnąć

Wyobrażając sobie pracę zawodową wykonywaną w domu, wiele osób myśli, że jest to najłatwiejszy sposób na pogodzenie kariery z wychowywaniem dzieci. A jednak kobiety, które tak pracują, bądź pracowały, podkreślają, że bez pomocy innych osób nie jest to wcale łatwe. Nie da się wszystkiemu sprostać bez wsparcia. Jak to rozwiązują? Niektóre, tak jak Agata, tłumaczka, zatrudniają na kilka godzin dziennie opiekunkę, a resztę pracy wykonują wieczorami lub nocą, inne pracują głównie wtedy, gdy ich partner jest w domu i zajmuje się dzieckiem.

- U nas mąż wracał do domu około 16.30 i nigdy nie było problemów, żeby zajął się dziewczynami, więc ja mogłam wtedy zabrać się do pracy - mówi Joanna. - Zamykałam się w sypialni, siadałam przy biurku i miałam święty spokój... Czasem pracowałam w weekendy albo w nocy. Owszem, bywałam zmęczona, ale mogłam sobie sama regulować, kiedy będę pracować i to też było fajne - twierdzi i dodaje: - Czasami było nam przykro, że zamiast spędzić wspólny wieczór, ja siedziałam nad swoją robotą, ale generalnie to był chyba jedyny minus.

Wyjść do ludzi

Kiedy myślimy o pracy w domu, musimy też pamiętać o tym, że z reguły oznacza to brak osobistego kontaktu zawodowego z innymi dorosłymi ludźmi. Praca w dresie może jawić się jako zaleta, ale wiele kobiet podkreśla, wspominając powrót do pracy po urodzeniu dziecka, jak wiele znaczyło dla nich to, że mogły się znowu lepiej ubrać, wyjść z domu, spotykać z ludźmi, z którymi nie były związane tylko rodzinnie czy towarzysko.

Joanny praca wymagała sporadycznych wyjść z domu, co według niej było dużym plusem. Agata twierdzi, że zna wiele kobiet, które źle znosiły pracę w domu, właśnie dlatego, że brakowało im kontaktu z innymi ludźmi. Jej też to trochę przeszkadza, ale nie na tyle, by przeważyło nad zaletami takiego rozwiązania - tych, jej zdaniem, jest więcej.

- Ale mam taką koleżankę architektkę, która planowała pracę w domu, ale w końcu wolała wynajmować pracownię, bo nie była w stanie odseparować się od domowego życia - opowiada Agata. - Depresyjnie mocno to na nią działało.

Więcej plusów

Zarówno Joanna, jak i Agata, uważają jednak, że plusów pracowania w domu jest więcej niż minusów. Joanna podkreśla, że dodatkowe pieniądze, nawet niewielkie, dobrze wpływały na jej poczucie wartości: - Pozwalały na jakieś ekstra zakupy albo wyjazdy, więc miałam poczucie, że to dzięki mnie jedziemy na wakacje, bo tylko z męża pensji nie dalibyśmy rady - mówi.

Odpowiadało jej też to, że dzięki temu nie straciła kontaktu z zawodem: - Nie mam żadnej dziury w cv, wręcz przeciwnie, mnóstwo nowych punktów - mówi. - Finansowo, gdybym poszła na etat w swoim zawodzie i zatrudniła opiekunkę, wyszłabym na tym gorzej, a w najlepszym przypadku tak samo, jak pracując w domu w niepełnym wymiarze godzin - tłumaczy.

To, że nie trzeba się martwić o to, kto zostanie z dzieckiem, kiedy jest chore, szukać opiekunek czy żłobków, to główna zaleta zdaniem Joanny i Agaty. - Mogłam pracować prawie bez przerwy w ciąży i po porodzie - zauważa Agata. - Miałam opiekunkę, odkąd dzieci kończyły 6 miesięcy, ale miałam je pod ręką, nie miałam problemu z karmieniem piersią, nie miałam poczucia, że zostawiam małe dziecko na cały dzień. Nie marnuje się czasu na dojazdy. Czas pracy jest elastyczny - wylicza Agata.

Ciągle w pracy

Elastyczny czas pracy może jednak być także minusem, bo przebywając w domu mamy wrażenie, ze ciągle jesteśmy w pracy. Jeśli czegoś nie skończyłyśmy, z pewnością wrócimy do tego wieczorem czy w nocy. - W sumie zawsze jesteś w pracy, coś nad tobą wisi, nie wracasz z pracy do domu, nie zostawiasz jej za drzwiami - potwierdza Agata. - Ludzie mówią: "Fajnie, możesz odbierać dzieci codziennie o 15:00", ale nie myślą, że bardzo często pracuję w weekendy albo siedzę po nocach.

Podobne obserwacje ma Ania, która prowadziła swoją firmę z domu: - Pracując w ten sposób dostosowujesz czas pracy do własnych potrzeb. W praktyce wygląda to tak, że cały dzień spędzasz na życiu rodzinnym, realizując sie jako matka, żona i kochanka. Wieczorami i nocami nadganiasz pracę - tłumaczy. Każda osoba pracująca w domu podkreśla, że najważniejsza jest odpowiednia organizacja czasu pracy. - Dla mnie oznacza to, że jak mam 6 godzin i pracy na 8 godzin, to choćby wokoło piętrzyły się brudne naczynia, to ja siedzę przy komputerze i na nic nie zwracam uwagi - mówi Agata.

"W domu siedzi, nic nie robi"

Jedną z częstych uwag, które można usłyszeć od kobiet pracujących w domu jest ta, że w Polsce brakuje społecznego szacunku dla takiej pracy. - Ludzie podchodzą do tego jakoś tak pogardliwie, że jak pracujesz w domu, to znaczy, że nie pracujesz wcale - mówi Agata. - Akurat w moim zawodzie wiele osób tak pracuje, także nieposiadających dzieci i niektórzy pracują po 60 godzin tygodniowo.

- Moja przyjaciółka kiedyś powiedziała oburzona o swojej bratowej: "pracuje w domu, a nawet nie ma czasu obiadu ugotować" - ależ ją wtedy objechałam! - wspomina. - Wiele osób uważa też, że może do mnie dzwonić na pogaduszki, bo przecież jestem w domu, a gdybym była w biurze, to na pewno by tak nie robili!

Co kto lubi

Ania nie lubiła pracy w domu. Najbardziej przeszkadzał jej brak podziału na życie prywatne i zawodowe: - W domu myślisz o pracy: co tam jeszcze zalega, co muszę najpilniej zrobić; w pracy o domu: czy u dzieci wszystko ok, jak stoją z lekcjami, a jeszcze pranie muszę wywiesić itd. Wyrzuty sumienia, że nie jesteś w 100 proc. ani tu, ani tu mogą zeżreć! - twierdzi.

Teraz pracuje poza domem i uważa, że to lepsze wyjście: - Dom to dom. Miejsce, które ma być też wytchnieniem od, a nie kontynuacją, życia zawodowego. A w biurze i tak mamy dużo lepsze warunki na rozmowy nt. strategii firmy - mówi.

Agata lubi swoją pracę, ale podchodzi do niej z dystansem: - Ogólnie, przy małych dzieciach jest to pewna forma rzeczywiście połączenia pracy i życia rodzinnego, ale nieraz przypomina cyrk na kółkach i chociaż nie trzeba wybierać: dom czy kariera, to można się wykończyć - przyznaje, zaraz jednak dodaje, że głównym minusem pracy w domu jest to.... że nie każdy zawód się do tego nadaje!

Więcej o:
Komentarze (15)
Praca w domu: idealne rozwiązanie dla mamy?
Zaloguj się
 • maja2005

  Oceniono 12 razy 4

  Pracuję częściowo w domu, tzn - całość spraw biurowych, przygotowanie projektu, etc robię w domu - natomiast realizacja, odbywa się u klienta.

  Pomimo, że moje dzieci są już odchowane a mąż "usamodzielniony" , to i tak, gdyby nie przymus oszczędności związanych z wynajmem pomieszczeń biurowych, nigdy bym w domu nie chciała pracować.

  To jest moja pełnoetatowa praca a nie dorabianie do pensji męża, stąd też więcej obowiązków.

  Mój dzień pracy wygląda następująco
  godz 7:00 pobudka i włączenie laptopa
  godz 7:30 toaleta i śniadanie (czasem nie mam czasu jeść śniadania)
  godz 8:00 wykonanie ważnych telefonów do klientów, dostawców, podwykonawców, etc
  godz 9:00 rozpoczęcie pracy i jednoczesne zajmowanie się domem, czyli np. wstawiam pranie, załączam zmywarkę, żebym sama w tym domu nie pracowała.
  godz 16:00 biegnę na pocztę i po odbiór zamówionych materiałów (to jest godzina, od której już nie powinien nikt dzwonić, bombardować mnie mailami, etc) wracając robię po drodze zakupy (ok godz 18-20) czasem później jeśli mam popołudniowe spotkanie u klienta.
  po powrocie do domu gotuję obiad (a raczej kolację)
  ok godz 22:00 robię prasówkę i piszę projekty, przy których muszę się skupić albo się uczę (bo wiedza stale się zmienia a trzeba być na bieżąco)
  godz 1-2 w nocy idę spać.

  Weekendy to czas na realizację projektów u klienta, więc wstaję o godz 6:00 a wracam czasem o 22:00 i idę spać, bo jestem fizycznie i emocjonalnie wykończona.

  Wolnych mam kilka dni w roku, czyli wówczas, kiedy przypadają święta - wiem, że wtedy nikt nie zadzwoni, nic ode mnie nie będzie chcieć. Mogę się całkowicie poświęcić rodzinie.
  Na wakacje nie jeżdżę, bo i tak zabieram tam ze sobą pracę, nikt za mnie jej nie zrobi. Różnica polega tylko na tym, że nie mogę na wakacje zabrać ze sobą biura, co bardzo utrudnia mi realizację zadań.

 • kerkopithekion

  Oceniono 5 razy 3

  pracuję w domu od zawsze czyli od prawie 40 lat :D
  z małymi przerwami (rok - półtora) na smakowite (finansowo) projekty poza domem
  do dziecka była niania kiedy dziecko tego wymagało... później nauczyło się że praca mamy to rzecz bardzo ważna bo z tego są pieniądze na życie i przyjemności ;)
  weekend dla mnie nie istnieje
  często pracuję w nocy
  wiem, nie brzmi to może zachęcająco
  ale... nie zamieniłabym tej pracy na żadną inną :)

  a tzw obsługa domu - obiady gotuję bo lubię (jeśli deadline bardzo bliski to zawsze można coś zamówić)
  w sprzątaniu itd pomaga (dorosłe już) dziecko
  bywam baardzo zmęczona - ale takie życie przekłada się na naprawdę uczciwe zarobki
  cóż, coś za coś ;)

 • ewka733

  0

  A ja polecę ankiety, tzn. ich wypełnianie online :D Praca dla studenta, albo mamuś siedzących w domu jak marzenie ;) Łatwa, szybka i przyjemna. Wypełniać można na takiej stronie co nazywa się epanel – trzeba się tylko zarejestrować i można działać.

 • Sonia Awanser

  0

  Awanser.pl - platforma umożliwiająca pracę zdalną, bez potrzeby wychodzenia z domu. Praca polega na sprzedaży produktów prowizyjnych (na chwilę obecną ubezpieczenia, prąd, kredyty). Korzystanie z platformy jest całkowicie bezpłatne . Pracujesz kiedy chcesz i ile chcesz. Rozliczenie na podstawie Umowy o dzieło (forma dopuszczalna dla osób na urlopach wychowawczych i macierzyńskich). Wystarczy wejść na stronę Awanser.pl i otworzyć swoje biuro (potrzebny będzie adres e-mail i nr telefonu). PRACA CAŁKOWICIE ZDALNA. Prowizje od 7% do 23%! . Praca 100% uczciwa - bez zapraszania znajomych i wkładu własnego. Średnia prowizja ze sprzedaży wynosi 130 zł netto.

 • Eliza Bellini

  0

  od 16 lat pracuję głównie z domu, albo intensywnie w terenie. uwielbiam moją pracę, ale bywam uwiązana cały dzień cały tydzień. odkryłam pstryczek magiczek w telefonie wyłączający go. to działa! bo przecież nie jestem pogotowiem ratunkowym, jednak dyspozycyjność i szybka reakcja owocują. taka praca wymaga samodyscypliny, dobrej organizacji. o wiele prościej jest, kiedy wyjeżdżam na spotkania i pracuję w terenie po 13 godzin, a potem szybki sen w hotelu. prościej nie znaczy lepiej. przynajmniej dla mnie :)

 • kacz-ka99

  Oceniono 2 razy 0

  tez bym tak chciała, ale ja muszę wrócić do pracy i zastanawiam się jak ja będę w niej funkcjonować

 • Izabela Sz

  Oceniono 7 razy -7

  Ja pracuje w domu prowadzę działalność - handel detaliczny odzieżą damską ale ostatnio zainteresowałam się również programami partnerskimi. ZAuważyłam że można na nich zarobić dodatkowo kilka stówek. Ja zapisałam się do dwóch programów ostatnio bardzo popularnych - jak ktoś jest zainteresowany to piszcie - chetnie pomogę - pokaże gdzie można poogladac darmowe szkolenia - poprowadzę Cię za rękę :)

 • doris_222

  Oceniono 8 razy -8

  Witam,

  polecam znakomity sposób na dodatkowe pieniądze w domowym budżecie.

  Sama pracuję na etacie-ale wiadomo, życie w Polsce tanie jest, więc zaczęłam szukać sposobu by troszeczkę dorobić do pensji. Poszukałam, poczytałam i znalazłam: Moneygift.
  Przyznam, że byłam sceptycznie nastawiona do tego rodzaju zarabiania pieniędzy, ale przekonałam się. Wystarczy dostęp do internetu i trochę poświęconego czasu. Ty również możesz zostać członkiem systemu poleceń Moneygift. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do rejestracji przez link:
  moneygift.eu/?usr=doris222
  To działa!!!

  Poniższy skan poleconych, którzy weszli do systemu polecenia:

  Razem możemy zarobić więcej!!!

  seb1237 (Dokonał wpłaty)
  Email: sebastian_zaglewski@onet.pl
  • patryk (Dokonał wpłaty)
  Email: patryk121995@tlen.pl
  • Be0tKaaa_92 (Dokonał wpłaty)
  Email: beatafilas@wp.pl
  • Kupara (Dokonał wpłaty)
  Email: gogi_kupara@hotmail.com
  • dubstepper (Dokonał wpłaty)
  Email: lukaszonyskow@interia.pl
  • nastka (Dokonał wpłaty)
  Email: nastka.bk@wp.pl
  • monaliza (Dokonał wpłaty)
  Email: moonika.rudzinska@gmail.com
  • pysiaaa3 (Dokonał wpłaty)
  Email: pysiaaa3@o2.pl
  • darek (Dokonał wpłaty)
  Email: dariusz.kaczmarek@onet.com.pl
  • teress85 (Dokonał wpłaty)
  Email: teress85@o2.pl
  • koniczynka (Dokonał wpłaty)
  Email: paula19892@vp.pl
  • maniekrosiak (Dokonał wpłaty)
  Email: maniekrosiak@o2.pl
  • mlody19864 (Dokonał wpłaty)
  Email: mlody19864@wp.pl
  • herdanr (Dokonał wpłaty)
  Email: herdan.ryszard@gmail.com
  • danuta888 (Dokonał wpłaty)
  Email: kate332@interia.eu
  • kielich (Dokonał wpłaty)
  Email: kielich2@poczta.pl
  • rybczanek (Dokonał wpłaty)
  Email: rybczanek@o2.pl
  • aga88 (Dokonał wpłaty)
  Email: agnieszka140288@wp.pl
  • semiramida (Dokonał wpłaty)
  Email: barbarakolodz@poczta.fm
  • Mar81 (Dokonał wpłaty)
  Email: marwieczo@onet.eu
  • Martinex (Dokonał wpłaty)
  Email: czekoladaporzeczkowa2011@gmail.com
  • Poziomka1988 (Dokonał wpłaty)
  Email: aneta.chabiniak@wp.pl
  • odysa2013 (Dokonał wpłaty)
  Email: bgregoriou@wp.pl
  • Michael809 (Dokonał wpłaty)
  Email: Michael809@o2.pl

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX