1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

W kraju pełnym "billboardów z cyckami" ona karmiła dziecko w ubikacji. Teraz jest głosem tysięcy kobiet

Czy w kulturze pełnej piersi naprawdę trzeba uważać, żeby nikogo nie urazić widokiem dziecka ssącego mleko matki? - pyta poetka Hollie McNish. Filmik, na którym rozemocjonowana Brytyjka recytuje wiersz o karmieniu niemowlęcia w brudnej toalecie, w krótkim czasie stał się wiralem. Dlaczego?
"A może to karmienie w publicznych kiblach obraża moje dziecko?" - pyta Hollie McNish w wierszu zatytułowanym "Embarassed" ("Zawstydzona"). Poetka długo zwlekała z jego publikacją, bo miała wątpliwości, czy tak prywatne doświadczenia mogą kogoś zainteresować. Okazało się, że jej obawy były bezpodstawne. Zamieszczone na YouTube wideo, w którym recytuje swój utwór, w ciągu dwóch tygodni uzyskało ponad 700 tys. wyświetleń i tysiące udostępnień na portalach społecznościowych, blogach i forach dla rodziców. Z każdym kolejnym udostępnieniem słowa poetki: "zaczynam mieć dość dyskrecji i bycia grzeczną" oraz karmienia w zapachu moczu i kału, urastają do rangi manifestu kobiety karmiącej.

Matki karmiące piersią doczekały się swojej rzeczniczki. McNish zapytała głośno o to, o czym wiele kobiet rozmyślało w samotności: a jeśli ktoś zwróci mi uwagę? Czy powinnam się tego wstydzić? I wreszcie: dlaczego biust jako symbol seksu jest w porządku, a jako źródło pokarmu już nie? Czy nagie piersi mogą reklamować wszystko, łącznie z armaturą łazienkową, myjniami samochodowymi i oponami, a nie mogą pełnić funkcji, do której zostały stworzone? Dlaczego mleko w proszku jest promowane, a wartościowy pokarm matki traktowany jako społeczne tabu?Takie rzeczy to robi się w domu!

Nie byłoby wiersza, gdyby nie pewien usłużny człowiek, który zwrócił uwagę karmiącej publicznie McNish. Poinformował matkę z kilkutygodniowym dzieckiem u piersi, że powinna siedzieć w domu. To było jej pierwsze samodzielne wyjście z córką, pierwsze - i na długi czas ostatnie - karmienie w miejscu publicznym. Od tego czasu przez sześć miesięcy karmiła wyłącznie w ciasnych toaletach, uważając, by nie uderzyć głową córeczki, "wdychającej podczas jedzenia zapach moczu", w pojemnik z papierem toaletowym. Aż w końcu, kiedy mała skończyła 6 miesięcy i zasnęła zmęczona jedzeniem, McNish napisała swój wiersz. Siedząc w publicznej toalecie, oczywiście.

Jej spowiedź dotyka tego, co czują inne karmiące matki: skrępowania, lęku przed uwagami obcych, buntu przeciwko kulturze, w której piersi są akceptowane wyłącznie jako symbol seksu. Nic więc dziwnego, że jej pełna pasji recytacja spodobała się internetowym matkom. McNish w swoim protest songu zwraca uwagę na jeszcze jeden paradoks: współczesna kultura, poprzez brak akceptacji dla piersi jako źródła naturalnego pokarmu dla niemowląt, każe kobietom płacić za coś, co każda z nich może mieć za darmo - za mleko. Jej zdaniem wiele kobiet sięga po mleko modyfikowane, zasilając tym samym konta producentów mlecznych mieszanek, ponieważ karmienie piersią nie spotyka się z akceptacją otoczenia.

Jak mężczyzna sikający pod murem?

Agnieszka Stein, psycholog i propagatorka idei rodzicielstwa bliskości, twierdzi, że za brak przyzwolenia na publiczne karmienie piersią odpowiedzialna jest częściowo kultura butelkowa, niosąca ze sobą przekonanie, że dziecko karmi się co 3-4 godziny, można więc zaplanować pory karmienia tak, aby wypadały one na czas pobytu w domu. Karmienie piersią postrzegane jest jako coś intymnego, z czym należy się schować przed innymi. W rzeczywistości jednak nie jest ono uzależnione od grafików i zegarków, nie można precyzyjnie określić, kiedy dziecko będzie głodne. W tej sytuacji niedorzecznością jest oczekiwanie od kobiet, żeby na czas karmienia piersią zamykały się w domach.

Magdalena Ramos z Fundacji Mleko Mamy, organizatora programu Strefa Karmienia Piersią, mającego na celu promocję miejsc przyjaznych mamom karmiącym, uważa, że ludzie mają problem z naturalnym karmieniem. - Często porównują to do załatwiania potrzeb fizjologicznych - mówi. - Na forach internetowych porównuje się kobiety karmiące publicznie do mężczyzn sikających pod murem. To taki przejaw absurdu w naszym społeczeństwie: jest przyzwolenie na billboardy z gołymi biustami, a karmiąca z niemowlakiem powinna siedzieć w domu - zauważa Ramos.

- To bardzo ważne, aby matki czuły się mile widziane w przestrzeni publicznej - podkreśla Agnieszka Stein. Proponuje kobietom, które krępują się karmić poza domem i w związku z tym czują się uziemione w czterech ścianach swoich domów, żeby poprosiły kogoś bliskiego o przyjrzenie się im podczas karmienia: - Wsparcie rodziny jest bardzo ważne. Można zapytać męża albo babcię, jak to wygląda, kiedy karmią, czy bardzo widać pierś - podpowiada psycholożka. - Matce może być trudno, kiedy karmienie piersią sprowadza się do wyboru: wyjść z domu czy nie, bo każde wyjście oznacza wtedy konieczność szukania miejsca, w którym kobieta może się z dzieckiem schować. Warto, żeby sama podpatrzyła, jak wygląda takie karmienie, znalazła inne mamy karmiące. Zauważy wtedy, że kiedy kobieta robi to sprawnie, jest dyskretna i nie rzuca się w oczy.

"Na Boga, przecież Jezus to pił"

Hollie McNish wymienia w swoim utworze osoby, które piły mleko matki, a wśród nich Jezusa, Mojżesza, Mahometa i Buddę. "I jestem pewna, że nie robili tego wdychając urynę, podczas gdy ich matki siedziały zawstydzone na zimnych klapach sedesów" - podsumowuje. Z dyskusji internetowych, takich jak ta na forum Niemowlę, widać, że uczucie wstydu to powszechne doświadczenie matek karmiących piersią, dlatego wiersz McNish tak trafnie oddaje ich rzeczywistość.

Skrępowanie kobiet potęgują doniesienia o kolejnej matce wyproszonej za karmienie dziecka z pokładu samolotu czy z urzędu, o usuwanych z Facebooka zdjęciach niemowląt u piersi, o Galerii "Pociąg do Sztuki", która zablokowała warszawską wystawę zdjęć karmiących matek w trosce o "komfort podróżnych", czy w końcu o amerykańskich żołnierkach, którym zarzucono profanację munduru za to, że pozwoliły sfotografować się podczas karmienia swoich dzieci. Takie informacje wzmacniają przekaz: karmienie piersią to coś wstydliwego.

Mleko mamy jak hamburger

O tym, że nakarmienie dziecka w miejscu publicznym nie musi być problemem, przekonuje Agnieszka Stein: - Widziałam wiele sytuacji, w których nikt nie zwracał uwagi na karmiącą. Sama karmiłam - i moje koleżanki też - w różnych miejscach: sklepie, kościele czy kolejce. Zdarzają się oczywiście pojedyncze sytuacje, w których ktoś może zwrócić uwagę karmiącej, ale najwięcej negatywnych emocji spotyka się w internecie. Sądzę, że oburzony internauta nawet nie zauważyłby kobiety karmiącej, gdyby koło niej przechodził - twierdzi psycholożka.

Magdalena Ramos też karmiła w miejscach publicznych i rozumie, że kobiety mogą czuć się tą czynnością skrępowane. Co radzi karmiącym matkom? - Pomyślcie, że ten mały człowiek ma prawo, żeby się najeść. Nie ma się czego wstydzić. To, że dziecko chce się napić naszego mleka jest tak samo naturalne jak to, że my możemy zjeść obiad w restauracji czy kupić na ulicy hamburgera - wyjaśnia.

Sylwia Chutnik z Fundacji MaMa w wywiadzie dla naszego serwisu apelowała do matek karmiących publicznie piersią: "Tylko błagam: nie idźmy do toalety!". Teraz w tym apelu wtóruje jej Hollie McNish i tysiące kobiet poruszonych recytacją Angielki. "Bo w tym kraju billboardów z cyckami", nie ma się przecież czego wstydzić.

Więcej o:
Komentarze (335)
W kraju pełnym "billboardów z cyckami" ona karmiła dziecko w ubikacji. Teraz jest głosem tysięcy kobiet
Zaloguj się
 • blueel

  Oceniono 1209 razy 631

  To jest szokujące do czego faceci doprowadzili kierując się tylko własnym popędem! Cała przestrzeń publiczna dosłownie skażona jest wszechobecną pornografią w najohydniejszym znaczeniu i to nie przeszkadza "ustawodawcom", bo po prostu są facetami. Dziady stworzyły swoje własne ulubione i plugawe środowisko, w którym kobiece piersi, nazywane wulgarnie cyckami służą tylko i wyłącznie do zaspokajania seksualnych potrzeb. Zawłaszczyli sobie całą przestrzeń naszej Planety, jakby wszystko z założenia należało do nich. Nie ma dla nich żadnych wartości, których nie dałoby się zohydzić. Do tego stopnia myślą tylko o sobie, że wzbudza w nich obrzydzenie najbardziej naturalny obraz naszej Planety - kobieta karmiąca dziecko.
  Smutny to świat gdzie można dla zysku wypowiedzieć komuś wojnę i gwałcić i mordować do woli usprawiedliwiając to polityczną powinnością, a piękny, budujący i pełen harmonii obraz matki karmiącej dziecko jest zakazany...

 • rosa_de_vratislavia

  Oceniono 663 razy 499

  Nikt się nie awanturuje, jak ktoś je na ulicy kanapkę,szeleści papierkiem, wcina batoniki, wciąga palcami frytki z kartonika. NIKT. Choć my, dorośli, możemy się powstrzymać od jedzenia. Małe dziecko na brak pokarmu reaguje rozpaczą i płaczem. Czemu mamy go nie nakarmić?!
  Bądźmy życzliwi dla malutkiego, głodnego BLIŹNIEGO:)

 • uwolnijcie.loginy

  Oceniono 532 razy 366

  Przyczyna, dla której widok kobiety karmiącej niemowlę stał się "obrzydliwy", "wstydliwy", "nie na widok publiczny", jest oczywista - żyjemy w męskim świecie, w kulturze kształtowanej przez męskie gusta. Dlatego młode, jędrne cycuszki jako obiekty seksualne są OK: mogą być pokazywane na widoku i wywoływać miłe skojarzenia. Kobiece piersi w ustach niemowlęcia wywołują już skojarzenia inne. Niepokojące. Nie na miejscu. Skojarzenie z czymś seksualnym i aseksualnym równocześnie. Cielesnym, intymnym - ale poza seksem czy jego obietnicą. Zalane testosteronem umysły niekoniecznie to umieją ogarnąć i poustawiać priorytety. To, co dla kobiety jest normalne i poza dyskusją, dla faceta już niekoniecznie.
  Karmienie niemowlęcia w publicznym śmierdzącym kiblu to jakiś absurd. Zmuszanie kobiety na co najmniej półroczny areszt domowy - to z kolei sadyzm.
  Karmienie naturalne powinno być czymś naturalnym. Mały człowieczek musi dostać jeść, gdy jest głodny. I powinien móc zjeść w godnych warunkach. Równocześnie ten mały człowieczek i jego mama to istoty społeczne. To normalne, że mama z niemowlęciem znajduje sobie spokojny i w miarę cichy, pusty kąt, wygodnie siada i pozwala dziecku zjeść po ludzku.
  To normalne, Szanowni Panowie, że niemowlęta korzystają z kobiecych piersi. One są godne szacunku, nawet jeśli przestały być słodkimi, zabawnymi cycuszkami do zabawy.

 • kanna

  Oceniono 405 razy 297

  Są DZIESIĄTKI miejsc, gdzie kobieta może nakarmić piersią. Wiem, bo robiłam to, ponad dekadę temu i potem też.
  Nigdy nie przyszło mi na myśl, aby karmić w toalecie - to tak jak jedzenie w ubikacji. Jeśli ktoś ma takie pomysły, to moim zdaniem, ma problem z karmieniem piersią. Czyli nie traktuje tego jako naturalnej czynności, która wymaga kawałka miejsca gdzieś z boku i zwykłej, tetrowej pieluszki,

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 437 razy 235

  Kiedyś całowałem się z żoną w parku. Podszedł jakiś ośliniony facet, pogroził nam palcem i mówi, że to nieładnie. Stanąłem twarzą do niego i zapytałem, czy uważa, że dostać w mordę jest ładnie. Bo jak chce to może. Zwiewał, aż się kurzyło....

 • jolanta8778

  Oceniono 315 razy 221

  Dla mnie, kobieta z dzieckiem przy piersi jest widokiem budującym i miłym. Cóż, kobieta stała się obiektem seksualnym, przedmiorem i tak się na nią patrzy. Nie pozwólmy na to.

 • gupek-wioskowy

  Oceniono 439 razy 203

  to jest przecież piękny widok. Dający poczucie radości, że życie toczy się dalej. Najbardziej przeciwni są ci, którzy wolą oglądać zlizywanie śmietany z kolan dorosłego faceta przez nastolatki.....

 • kingsizemax

  Oceniono 213 razy 177

  Moja żona ponad 30 lat temu jeśli była taka potrzeba karmiła córkę w miejscach publicznych i nigdy nie było problemów . To dziś namnożyło się świętoszkowatych świrów , których obraża widok karmiącej matki .

 • radovan.schwarz

  Oceniono 236 razy 60

  Osobiście uważam, że ludzie uważający karmienie piersią za "obrzydliwe" lub "niesmaczne" są zaburzeni psychicznie. Coś jak zaburzenia w łaknieniu albo niezdolność do wyższych uczuć (dosyć ostra forma osobowości psychopatycznej, niemniej zdolna do rozpoznawania swoich czynów). Ci, którzy pierś traktują wyłącznie jak obiekt seksualny, cierpią na podobne zaburzenia osobowości.

  Niemniej moje zdanie tu nic nie znaczy. Proponuję, żeby wypowiedział się Największy Ekspert. A kto jest Największym Ekspertem znającym odpowiedź na każde pytanie ? Jest tylko jeden taki. To Hartman. Profesor Hartman. Gazeto, niech Hartman rozstrzygnie (ewentualnie Żakowski) zgodnie z paremią: "Hartman locuta, causa finita". A dodatkowo za rozstrzygającą mocą Hartmana przemawia to (zbyteczne bowiem on ma moc rozstrzygania a priori), że mimo iż jest osobą deklarującą gender męski, ma cycki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX