1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Młoda skóra? "Nie warto czekać zbyt długo z mocnymi kosmetykami" [WYWIAD]

Lepszy krem nawilżający czy przeciwzmarszczkowy? Kiedy sięgnąć po mocne kosmetyki i od których zacząć? Dr Maria Noszczyk, dermatolog kosmetolog, radzi, jak dbać o skórę, by jak najdłużej zachować jej piękno.
Karolina Stępniewska: - Kiedy należy sięgnąć po krem przeciwzmarszczkowy - czy w momencie, kiedy pierwsze zmarszczki już się pojawią, czy raczej zanim to się wydarzy? A przede wszystkim, co zrobić w sytuacji, kiedy mamy na przykład suchą skórę i tak naprawdę czujemy, że lepiej byłoby używać kremu nawilżającego, ale nie chcemy też zaniedbać kwestii zmarszczek... Co jest ważniejsze: zapobieganie czy nawilżanie?

dr n. med. Maria Noszczyk: - Suchość skóry jest jednym z powodów przyspieszenia procesów starzenia, więc jeżeli ktoś ma permanentnie suchą skórę, to przyspiesza starzenie. Powinien więc wybrać kosmetyk koncentrujący się na lepszym nawilżaniu. Tak naprawdę różnica pomiędzy kremem nawilżającym a przeciwzmarszczkowym jest w składnikach aktywnych. Powiedziałabym, że kosmetyk przeciwzmarszczkowy to jest krem nawilżający plus coś jeszcze - każdy krem przeciwzmarszczkowy jest jednocześnie kremem nawilżającym, ale oczywiście bywa, że on jest bardzo lekki i dlatego, jeśli ktoś ma bardzo suchą, odtłuszczoną skórę to nie zaspokoi jej potrzeb.

W takim przypadku w pierwszym rzędzie trzeba się chyba skoncentrować na nawilżaniu skóry, tym bardziej, że tak naprawdę w wielu kosmetykach przeciwzmarszczkowych tych składników aktywnych przeciwzmarszczkowych wcale nie jest tak wiele. Dobry krem nawilżający jest stokroć lepszy niż taki sobie krem przeciwzmarszczkowy. Koncentrujmy się na nawilżającym kremie, bo jego podstawową funkcją jest ochrona i nawilżanie skóry. Chociaż rzeczywiście, w pewnym okresie warto rozpocząć stosowanie mocniejszych kosmetyków - i lepiej zrobić to wcześniej niż później.

A czy o tym ma zadecydować nasza metryka, czy pierwsze oznaki starzenia?

- To, że na niektórych kremach pisze się 20, 30 czy 50 spowodowane jest przede wszystkim względami marketingowymi - żeby wiedzieć, jak ukierunkować reklamę, jak pozycjonować dany kosmetyk, jaką cenę mu dać. Zwykle dla młodszych kobiet stosuje się tańsze składniki i inne metody reklamy, po to, żeby one to kupowały, żeby łatwiej było to sprzedać. To nie znaczy, że to w ogóle nie ma znaczenia merytorycznie - są pewne różnice, ale to nie jest kwestia wieku na opakowaniu...

Tak naprawdę momentem przełomowym dla skóry jest okres menopauzy. Niestety jest to zły przełom, bo jeśli skóra nie jest wcześniej wystarczająco dobrze zadbana, to bardzo źle reaguje na wszystkie bodźce. Nawet jak się zastosuje bardzo silny krem, to skóra już na niego nie zareaguje. Chodzi mi o to, że nie warto czekać zbyt długo z mocnymi kosmetykami. Jeśli więc widzimy, że coś zaczyna się dziać, jeśli widzimy zmęczenie, to nawet jeśli miałoby to być wcześniej niż sugeruje nasz wiek, jak najbardziej zacznijmy stosować mocniejszy kosmetyk. Kosmetologia to profilaktyka.

Pani doktor, ale nie może mi Pani powiedzieć po prostu: "Kobieto, jak masz 35 lat to zacznij używać mocniejszych kosmetyków!"?

- (śmiech) Tak.

A jednak!

- Tak. To jest idealny moment - około trzydziestki, po trzydziestce - z tego względu, że mamy jeszcze parę ładnych lat, żeby po pierwsze zadziałać profilaktycznie, a po drugie, żeby wzmocnić naszą skórę przed tym trudem, który będzie po 40-tce.

No dobrze, ale jakie mocniejsze kosmetyki?

- To są właśnie kosmetyki, które często są określane jako 40+. Czym wyższy ten wiek, tym zwykle mocniejszy krem, chociaż to nie znaczy, że aktywnego składnika może być więcej, bo jego ilość regulują pewne przepisy. Optymalnych dawek nie można przekroczyć, bo nie pozwala na to prawo. Istnieją pewne składniki, które są aktywne. Jednym z nich jest retinol. To bardzo ciekawy składnik, bo jest to jeden z pierwszych składników o rzeczywiście udowodnionym działaniu przeciwzmarszczkowym - stymuluje powstawanie włókien kolagenowych. Dotyczy to przede wszystkim kwasów: mocnej postaci witaminy A, ale również retinolu, który zamienia się w skórze w mocniejszą postać i rzeczywiście działa.

Z retinolem jest taka dziwna sprawa, że w niektórych krajach jest polecany bardzo wcześnie, np. u osób narażonych na bardzo duże działanie słońca, po to, żeby usuwać różne atypowe komórki ze skóry - np. białym ludziom w Australii już u młodzieży poleca się kremy z bardzo wysokim retinolem. Jednocześnie jest to składnik przeciwzmarszczkowy i jest też bardzo dobry przy skórze łojotokowej, np. u dorosłych kobiet, które mają problemy z trądzikiem, retinol jest świetnym składnikiem, bo działa jednocześnie na naskórek, chroniąc nas przed powstawaniem krostek i zaskórników. Poza tym bardzo dobrze działa na przebarwienia i jednocześnie świetnie odmładza. To pierwszy w ogóle składnik wpisany na listę leków przeciwzmarszczkowych. Naprawdę rewelacja do stosowania u młodych kobiet. Jak już powiedziałam, z tymi ograniczeniami wiekowymi nie da się przesadzić - uważajmy tylko, żeby nie stosować retinolu w porze letniej, bo on może troszeczkę uwrażliwiać na światło.

Czy coś jeszcze, oprócz retinolu, jest warte uwagi?

- Inny bardzo ciekawy składnik to witamina C. Też dla młodych kobiet. Również ma udowodnione działanie przeciwzmarszczkowe, a poza tym działa bardzo ładnie na koloryt skóry - robi się świeższa, jaśniejsza, a przy okazji witamina C działa ochronnie i stymulująco na kolagen.

Kolejny obszerny temat to suplementacja. Witamina C jest potrzebna do budowy kolagenu. Jeżeli mamy jej mało, to ten kolagen wolniej powstaje. Jeżeli kobiety są na diecie ubogiej we wszystko, to na powinny zwrócić uwagę tę witaminę C, żeby wzmocnić skórę.

Kolejna grupa składników, których teraz jest bardzo dużo - i będzie coraz więcej - to peptydy. To są różne białka, otrzymywane na ogół na drodze syntetycznej, które odtwarzają różne naturalne składniki obecne w naszej skórze i są odpowiedzialne np. za syntezę kolagenu czy transport jakiejś cząsteczki. Taki peptyd jest idealnym odtworzeniem naturalnej cząsteczki, stąd wśród kosmetyków przeciwzmarszczkowych jest teraz bardzo wiele takich zawierających peptydy.

Żeby zrobić jakiś podział, to powiedziałabym tak: najpierw (jeśli można i nie jesteśmy w ciąży) sięgnijmy po retinol - tylko nie bezpośrednio w połogu, a później, jak już się zakończy karmienie, następnie witamina C, a później poszukajmy najmocniejszych kosmetyków z najróżniejszymi peptydami.

Co jeszcze możemy zrobić dla swojej skóry, żeby była młoda i piękna?

- Każda młoda mama może robić różne złuszczania. Naprawdę warto. To jest fajne na cerę i jest to jeden z pierwszych zabiegów anti-aging (przeciwstarzeniowych - przyp. red.). Złuszczanie kondycjonuje i wzmacnia skórę. Warto takie peelingi robić. Peelingi enzymatyczne, które robimy w domu są bardzo słabe. Dla Japonki to żaden peeling, tylko jeden z elementów mycia skóry - po prostu głębsze oczyszczenie porów. Ale warto sięgnąć po różne składniki złuszczające, np. kwasy owocowe - są dodawane do kremów, są też apteczne płyny z kwasami owocowymi, z kwasem salicylowym - to bardzo dobre dla młodych mam, bo działa przy różnych problemach z cerą i jest jedną z pierwszych metod anti-aging.

Peelingiem jest też oczywiście peeling ziarnisty, pocieranie skóry. Nawet szorstka gąbka jest peelingiem, pocierajmy nią ciało nawet do przekrwienia - oczywiście bez przesady, jeśli mamy bardzo wrażliwą skórę to się nie męczmy, ale jeśli skóra się zaczerwieniła przy pocieraniu gabką to bardzo dobrze. Jeśli mamy świeże rozstępy to bardzo dobrze jest je poprzecierać, bo jeśli czujemy drobne pieczenie i widzimy przekrwienie to znaczy, że w tym miejscu ruszyło krążenie, przypłynęły składniki odżywcze i skóra się regeneruje.Maria Noszczyk - dr n. med., dermatolog, kosmetolog, wykładowca

Więcej o:
Komentarze (25)
Młoda skóra? "Nie warto czekać zbyt długo z mocnymi kosmetykami" [WYWIAD]
Zaloguj się
 • trollingstones

  Oceniono 79 razy 17

  Znowu robią wodę z mózgu i dziurę w kieszeni. Nic się przez skórę nie wchłania, kremy pielęgnują skórę, ale tylko przez natłuszczanie, ważne żeby ten tłuszcz był dobrej jakości a nie jakieś mazidła z ropy naftowej. I to wszystko, żaden kolagen czy kwas hialuronowy w kremie nie działa, to strata ogromnych pieniędzy.

 • bartoszjanusz

  Oceniono 20 razy 12

  A zmarszczki są brzydkie ? Czy są brzydkie bo producent chce wcisnąć jakieś g...no na twarz ?

 • czemublokujecie_mikonto

  Oceniono 18 razy 2

  Zapomniano powiedzieć kilku podstawowych rzeczy, które jako Beauty Advisor musze Wam objawić:)
  Kremy, na których wypisano "krem z wit.A,b,c,d,e,f,h i tak do z-za 10zł moze nie działac wcale, może mieć tej. wit.A z naturalnego oleju odrobinę na 100l produkcji w kadzi-w ogóle poza nawilżeniem nic nie daje, a jeśli jest z substancji ropopochodnych to jest porażka:P Za to krem, który kosztuje np. 5 albo 50zł i jest ze składników roślinnych, zawiera np. zwykły olej z migdałów, albo oliwę moze być lepszy i skuteczniejszy. Kwestia co zawiera, ile i jak jest to zapakowane. Wit. A jest aktywna, wit.C jeszcze bardziej. Jesli wit.C jest wymieszana w kremie z innymi składnikami, to zanim dojedzie do sklepu, nawet jak krótko polezy na półce-to jak otworzysz będzie zneutralizowana przez inne składniki-nie macie żadnych skutków z zamieszczenia wit. C w takim kremie. Lepiej sobie zrobic maseczkę z czarnych porzeczek na twarz.
  Krem z dużą dawką wit.A nie jest obecnie przez dermatologów polecany na dzień, lecz na noc-ze względu na reakcje skóry po wit.A na promienie UV, krem taki winien miec SPF minimum 20. Krem z wit. A o dużym stężeniu warto sotsować na noc. Z kolei jeśli krem jest z wit.C najlepiej jak jest to wit.C aktywna, zamknięta w jakichś kapsułkach, albo w osobnym pojemniczku-wyciskasz-na palcu otrzymujesz ja dwa paski, krem z aktywną, nieutlenioną wit.C a na drugim czy to krem nawilżający czy z wit.A-i razem pomieszane na twarzy to działa.
  Nalezy jednak przypomnieć, że nawet kremy z nanosomami przenikającymi głebiej nie są w stanie dokonać cudu i nie są skalpelem. Jak się chce kupować krem zamiast diety, dbania o siebie i zamiast skalpela jak już zmarszczek się dorobiło to troszeczkę nie ten kierunek. Wtedy to bogate kremy przeciwzmarszczoke, ale nie w celu eliminacji zmarszczek a dbania o cerę i jej odżywienie. Używanie kremów nawet nawilzających -ale lekkich w młodym wieku- daje więcej niż nieużywanie niczego. Patrzec na składy-a na dodatek pytać jeśli jest w sklepie cudem jakimś kompetentna osoba zatrudniona.
  Używanie w wieku 20-25 kremu z nanosomami, liposomami przenoszącymi nawilżenie, wit.E, F itp. to nic złego. Lepiej nawilżyć maseczką, nałożyc lekki krem niż iść się spalać na solarium i jeszcze z jakims przyspieszaczem opalania-niszcząc skórę. Niestety opalanie natryskowe-pewnie ze wzgledu na ceny-nie jest w Polsce popularne. A opalanie w solarium niestety nie jest obojętne dla skóry i zawsze działa kancerogennie. Nie zabezpiecza skóry przed późniejszą ekspozycją na promienie słoneczne-a wręcz ją uwrażliwia-stąd liczne fotoalergie.
  A zniszczona cera, niezadbana nie dozna cudu po jednokrotnym użyciu kremu z reklamy:P No ale...-tak to w reklamie działa:))

 • maszkaa

  Oceniono 1 raz 1

  Pierwsze kremy w swoim życiu zaczęłam stosować tuż przed trzydziestymi urodzinami i stosuję do dziś. I wierzę, że to podjęłam dobrą decyzję. Moja skóra jest elastyczna, dobrze nawilżona i trudno znaleźć jakieś zmarszczki :). Mam kilka swoich sprawdzonych marek (np. perfecta), ale od czasu do czasu sięgam po coś nowego.

 • kala

  Oceniono 1 raz 1

  Dla skóry bardzo dobre są dermokosmetyki i tu sprawdza się u mnie oeparol z olejem z wiesiołka, używam do cery suchej i bardzo sobie chwalę.

 • asiarochlicka

  0

  Moim zdaniem niedoceniane są naturalne kosmetyki, które zawierają składniki z tymi wszystkimi dobroczynnymi substancjami. Ja ostatnio używam tych z calluna medica i widzę, że moja cera odżywa. A to najważniejsze!

 • Paulina Tomiak

  0

  Młodą skórę można zachować dzięki zabiegowi NeoRevive w Salonie Gabriel Pruszcz Gdański, wiem o tym z własnego doświadczenia.

 • leszekwarszawa

  Oceniono 2 razy 0

  nic gorszego niż wysmarowane kremem babsko.
  do wszystkich bab: trzeba się zdrowo odżywiać i uprawiać sport, a nie wklepywać jakieś mazie w lico.

 • Agnieszka Zadroga

  0

  Warto stosować maseczki i peelingi, np:

  wszystkookosmetykach1.blogspot.com/2014/10/ziaja-pasta-do-oczyszczania-twarzy.html

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX