Wymiana fotelika

Kiedy główka dziecka zaczyna wystawać poza oparcie fotelika-nosidełka, czas na zakup kolejnego siedziska do auta.

Dzieci muszą podróżować samochodem w specjalnych urządzeniach zabezpieczających. Niestety, często na naszych drogach można zobaczyć auta, w których maluchy swobodnie hasają na tylnym siedzeniu. A przecież w razie wypadku dziecko będzie znacznie bezpieczniejsze, jeśli podróżuje w odpowiednim do swego wieku, prawidłowo zamocowanym foteliku. Niezapięte - w razie zderzenia przy prędkości zaledwie 50 km/h może uderzyć w przednią szybę z siłą kilkusetkilogramowego pocisku!

Bezpiecznie i wygodnie

Fotelik musi być zgodny z europejską normą i dostosowany do wieku i postury małego podróżnika. Ten zakup to spory wydatek, niektórzy producenci proponują więc modele, które obejmują kilka grup wagowych (np. od urodzenia do 18 kg czy od 9 do 36 kg). Jednak siedziska o wąskim zakresie wagowym są zazwyczaj lepiej dostosowane do budowy dziecka na danym etapie rozwoju, a co za tym idzie - wygodniejsze.

W czasie dłuższych podróży małe dziecko zwykle zasypia. Ważne więc, by w razie potrzeby można było łatwo ustawić fotelik w pozycji półleżącej. Lepiej też wybrać model głęboki z wyższymi, bardziej masywnymi bokami. Autorzy testów bezpieczeństwa podkreślają, że duże osłony głowy i klatki piersiowej zmniejszają ryzyko obrażeń w przypadku zderzenia bocznego. Jeśli siedzisko ma własne pasy, ważne jest, by można było łatwo regulować ich długość (np. wydłużać, jeżeli maluch jest wyjątkowo grubo ubrany). Istotny element to także przyjemne w dotyku pokrycie, z materiału, który nawet w upał nie odparzy delikatnej skóry dziecka. I koniecznie zdejmowane do prania.

Niektóre samochody mają na stałe umieszczone specjalne uchwyty, które pozwalają na szybkie i proste montowanie fotelika (to tzw. system ISOFIX). Foteliki dostosowane do systemu ISOFIX są w ofercie m.in. marek Bebe Confort, Jane, Maxi-Cosi, Recaro czy Römer.

Fotelik dla niemowląt i dzieci od urodzenia do 18 kg

Zazwyczaj niemowlę podróżuje w nim tyłem do kierunku jazdy, a starsze dziecko - przodem. Choć modele tego rodzaju spełniają wymogi normy określającej cechy fotelika dla niemowląt, często nie do końca są dostosowane do przewożenia najmłodszych niemowląt (zazwyczaj konieczne jest dokupienie wkładki pod pupę redukującej głębokość siedziska, z wałeczkiem ochronnym na główkę). Natomiast dobrze pełnią rolę fotelika "następnego", dla starszych niemowląt, gdyż mają regulację, która pozwala, by dziecko podróżowało w pozycji półleżącej. Ponieważ taki fotelik może służyć dziecku długo, przydaje się regulacja zagłówka czy rozszerzane boczki, dzięki czemu urządzenie "rośnie wraz z dzieckiem".

Fotelik dla dzieci o wadze od 9 do 18 kg

Dla starszych niemowląt i małych dzieci; posłuży małemu podróżnikowi dwa, trzy lata.

Ma własne, najczęściej pięciopunktowe pasy. Jest idealnie dopasowany do wagi dziecka i dostosowany do etapu jego rozwoju. Ponieważ przeznaczony jest dla malucha, który jeszcze zwykle w czasie dłuższych podróży zasypia, ważne jest to, by regulacja ustawienia fotelika nie była zbyt skomplikowana i by mały pasażer mógł w razie potrzeby podróżować w pozycji jak najbardziej zbliżonej do półleżącej. Tego rodzaju fotelików można znaleźć w sklepach sporo, jest więc w czym wybierać

Fotelik dla dzieci o wadze od 9 do 25 lub 36 kg

Foteliki tego rodzaju mogą posłużyć wiele lat (niektóre modele można nawet przerobić na podstawki dla starszych dzieci), jednak mimo szerokiego zakresu wagowego nie każdy model nadaje się dla roczniaka. Dla niemowląt i dzieci drobnych może być zbyt obszerny, a z kolei dla pulchnych po kilku latach może okazać się zbyt wąski. Większość fotelików tego rodzaju ma tylko niewielki zakres regulacji oparcia i ustawienia w pozycji do snu. Dla malucha nadają się tylko te foteliki, które mają własne szelki lub specjalną osłonę tułowia umożliwiającą bezpieczne zapięcie małego pasażera pasami samochodowymi. Jeśli kusi was fotelik tego rodzaju, przed zakupem koniecznie "przymierzcie" do niego wasze dziecko!

W sklepie

Najlepiej idź na zakupy z dzieckiem (i z drugą osobą dorosłą, która zajmie się dzieckiem, gdy ty będziesz oglądać foteliki i rozmawiać ze sprzedawcą). W sklepie ułóż przyszłego pasażera w foteliku i zapnij pasy zgodnie z instrukcją.

Sprawdź też:

jak duży jest zakres regulacji położenia siedziska i czy można je łatwo, jedną ręką, ustawić w pozycji do snu;

jak działa regulacja pasów;

czy da się zmienić wysokość zamocowania pasów, gdy malec urośnie;

czy za kilka miesięcy, gdy dziecko urośnie lub będzie miało na sobie gruby kombinezon, nie będzie mu ciasno;

czy pokrycie można zdjąć do prania? Czy materiał ten będzie przyjemny dla dziecka nawet w upalne dni? Możesz poprosić o zdjęcie pokrowca i przy okazji przyjrzeć się, z jakich materiałów zrobiono skorupę fotelika;

czy na foteliku jest nalepka, na której jest symbol potwierdzający, że urządzenie spełnia wymogi normy ECE 44/03 (lub 44/04), a także określenie modelu siedziska i dopuszczalna waga dziecka

czy na opakowaniu jest nazwa producenta (lub importera czy dystrybutora) i jego dokładny adres;

czy instrukcja jest napisana po polsku i czy jest zrozumiała;

jak montuje się fotelik w samochodzie (poproś sprzedawcę o możliwość wypróbowania. Zwróć uwagę, czy zamontowany zgodnie z instrukcją fotelik jest stabilny)

materiały partnera:

embed
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.