Z dzieckiem w polskie góry

Góry Świętokrzyskie

Bardzo ciekawe miejsce, szczególnie dla starszych dzieci, dla których poznanie tego regionu może być początkiem geologicznej pasji. Wielką atrakcją jest największa w Europie kopalnia krzemienia pasiastego, używanego pięć wieków temu do wyrobu narzędzi i broni (Krzemionki Opatowskie). Można obejrzeć zrekonstruowaną na powierzchni osadę z czasów neolitu, zwiedzić podziemne korytarze i kupić na pamiątkę kawałek krzemienia. Innym fascynującym miejscem jest Jaskinia Raj ze stalaktytami (prawie półmetrowej długości), stalagmitami i perłami jaskiniowymi. Koniecznie trzeba odwiedzić klasztor na Łysej Górze (z wrażliwszymi dziećmi omińmy kaplicę ze zmumifikowanymi zwłokami Oleśnickich), zobaczyć legendarną figurę Pielgrzyma koło Nowej Słupi i najstarsze drzewo w Polsce, ponad 600-letni dąb Bartek w Zagnańsku. W Świętokrzyskim Parku Narodowym można obejrzeć rumowiska skalne - gołoborza, i rzadkie okazy roślin, np. rosnący tylko tutaj widłak jałowcowy oraz piękne lasy jodłowe. W Muzeum Przyrodniczo-Leśnym duże wrażenie robi na dzieciach ogromny, wypchany dzik. Na górskie wycieczki świetnie nadaje się Pasmo Łysogórskie z Łysicą (612 m n.p.m.) i Łysą Górą (595), gdzie według legendy na sabat zlatują się czarownice.

Rowerzyści znajdą tu ciekawe trasy, jedna z łatwiejszych to 35-kilometrowy szlak wielkich polskich pisarzy ze Strawczyna przez Hucisko i Oblęgorek. Atrakcją dla dzieci będzie wizyta w największym w Polsce, kieleckim Muzeum Zabawek - wśród ponad 10 tys. eksponatów można obejrzeć porcelanowe lalki, drewniane wozy, klocki, diabolo i inne cuda.

Ciekawe miejsca: w Kielcach - Muzeum Geologiczne, Muzeum Wsi Kieleckiej i należący do niego Park Etnograficzny w Tokarni, Św. Katarzyna - źródełko św. Franciszka koło XVI-wiecznego klasztoru, w Nagłowicach - Muzeum Mikołaja Reja, w Nowej Słupi - Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, zabytkowa zagroda w Bodzentynie, w Oblęgorku Muzeum Sienkiewicza, w Ciekotach - Muzeum Żeromskiego, rezerwat Białe Ługi z torfowiskami i stanowiskami bociana czarnego.

Dużo hoteli, zajazdów i ośrodków wypoczynkowych, głównie w Kielcach, Świętej Katarzynie, Chęcinach, Bodzentynie.

Informacja Turystyczna w Kielcach - (0-41) 344 62 40

Pieniny

Świetne miejsce na dłuższy pobyt - znajdziemy tu i piękne góry, i zalew, i rzekę, a na dodatek doskonałe powietrze, zwłaszcza dla alergików. Przyjemności dla dzieci w każdym wieku. Z młodszymi można wybrać się na wycieczkę do Wąwozu Homole i jarem ze ścianami z białego i czerwonego wapienia dojść do grupy skał zwanych Kamiennymi Księgami - według łemkowskiej legendy są w nich zapisane ludzkie losy. Atrakcją dla maluchów będzie też spacer do rezerwatu Biała Woda koło Jaworek, wjazd kolejką ze Szczawnicy na Palenicę lub rejs po zalewie statkiem "Biała Dama". Starsze dzieci mogą wdrapać się na Trzy Korony albo wziąć udział w spływie Przełomem Dunajca (przytomne i zdyscyplinowane siedmio-, ośmiolatki). Spływ trwa ok. trzech godzin, a podróż drewnianymi czółnami spiętymi po kilka w większe tratwy dostarcza naprawdę mnóstwo emocji. Na przystani w Sromowcach Wyżnych Kątach można zostawić samochód i wrócić PKS-em lub mikrobusem. Inne atrakcje to zwiedzanie zamków w Czorsztynie i Niedzicy z muzeami wnętrz i historii regionu (stare zegary, ludowe stroje, rzemiosło), jazda konna (np. z przewodnikiem po górach), kajaki, żaglówki, rowery wodne nad zalewem oraz typowo wczasowe rozrywki w uzdrowiskowej Szczawnicy. Mali przyrodnicy w Pienińskim Parku Narodowym mogą zobaczyć mniszek pieniński, pszonak pieniński i chryzantemę Zawadzkiego - endemity, czyli rośliny rosnące tylko w tym regionie. Z parku prowadzą szlaki piesze, m.in. na Sokolicę, Górę Zamkową i Trzy Korony. Warto wybrać się w okolice Przełęczy Snozkiej i zobaczyć kamieniołomy andezytu oraz wdrapać się na wzniesienie Wżar powstałe ze skał wulkanicznych - na jego szczycie igła kompasu przestaje wskazywać północ.

Ciekawe miejsca: Muzeum Pienińskie, wodospad Zaskalnik w Szczawnicy, ośrodek jazdy konnej w Jaworkach, przystań w Sromowcach - Kąty, gdzie zaczyna się spływ Dunajcem, W Dębnie - kościół modrzewiowy z XV wieku zbudowany bez gwoździ.

Region nastawiony na turystów - mnóstwo pensjonatów, zajazdów i kempingów w Krościenku, Szczawnicy, Sromowcach, Czorsztynie i Niedzicy. Warto poszukać ciekawych gospodarstw agroturystycznych, np. u flisaków, gdzie gospodyni piecze chleb, robi sery, tka i może opowiedzieć regionalne legendy.

Informacja Turystyczna w Szczawnicy - (0-18) 262 23 32, 262 23 70

Tatry

Bardzo malownicze miejsce - piękne doliny (Chochołowska, Kościeliska, Mięguszowiecka, Bystrej), jeziora (Morskie Oko, Wielki Staw), wodospady (Siklawa, Wodogrzmoty Mickiewicza), jaskinie (Wielka Śnieżna Jaskinia, Wysoka Za Siedmioma Progami). Jeśli chcemy pomieszkać w spokojnej góralskiej wiosce (np. Murzasichle, Białka Tatrzańska) i chodzić na spacery po okolicy, możemy wziąć nawet całkiem malutkie dziecko. Jednak jeśli mamy poważniejsze plany (wyprawy w góry), to tylko ze starszym dzieckiem i to takim, które ma już za sobą pierwsze górskie wycieczki.

Wędrówki w Tatrach są trudne i niebezpieczne, choć bardzo atrakcyjne. Na pierwszy raz dla dzieci świetne będą wycieczki np. Doliną Chochołowską (w razie czego można podjechać kolejką prawie do schroniska) lub Drogą pod Reglami. Bardziej doświadczeni piechurzy dojdą do Morskiego Oka (można skorzystać z dorożki). Dużą atrakcją dla maluchów będzie wjazd kolejką na Gubałówkę, wycieczka lub podróż dorożką wzdłuż Pasma Gubałowskiego, aż na Butorowy Wierch (piękne widoki, a po drodze przejażdżka na koniu, kucyku, możliwość obejrzenia przez lunetę Kasprowego Wierchu) i zjazd wyciągiem. Wielkim przeżyciem może być obserwowanie dzikiej przyrody w Tatrzańskim Parku Narodowym, pobyt w schronisku lub odwiedziny w bacówce i pokaz robienia oscypków. Nie polecamy Zakopanego na dłuższy pobyt, w sezonie jest bardzo zatłoczone i pełne samochodów, ale podczas krótkiej wycieczki dzieci znajdą tam mnóstwo atrakcji - od bardzo ciekawego Muzeum Tatrzańskiego na Krupówkach z bogatymi zbiorami przyrodniczymi i etnograficznymi, po możliwość zaopatrzenia się w kierpce, ciupagę, chustkę góralską, kapelusik z piórkiem lub wyszywany serdaczek.

Ciekawe miejsca: Zakopane - Muzeum Stylu Zakopiańskiego im. St. Witkiewicza, Teatr im. Witkacego, galeria Władysława Hasiora, Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, basen na Antałówce, Kuźnice - stacja kolejki linowej na Kasprowy Wierch, Chochołów - żywy skansen, zamieszkana wieś z tradycyjnymi góralskimi chałupami.

Uwaga: Warto zainteresować dzieci góralskim folklorem, gwarą i legendami. W Zakopanem organizowane są warsztaty artystyczne - malowanie na szkle, muzyka regionalna, rzeźba.

Informacja Turystyczna w Zakopanem - (0-18) 201 22 11

Gorce

Dobre miejsce dla dzieci w każdym wieku, szczególnie dla tych, które często chorują. W Rabce i okolicach panuje łagodny, uzdrowiskowy klimat i nie brakuje atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci - np. piękny Park Zdrojowy z placami zabaw i ścieżkami zdrowia, teatr lalkowy "Rabcio", Muzeum Orderu Uśmiechu, wesołe miasteczko Rabkoland z gigantycznym diabelskim młynem, Muzeum Osobliwości z największą filiżanką na świecie i oglądanym przez lupę modelem lokomotywy. Najciekawsze imprezy dla maluchów to festiwal teatrów dziecięcych i festiwal dziecięcych zespołów ludowych. Raz w tygodniu na targu w Rabce można kupić oryginalne drewniane zabawki - wozy drabiniaste, taczki, wózki dla lalek. Młodsze i starsze dzieci może zainteresować Muzeum Kolejnictwa w Chabówce z najstarszym parowozem z lat 70. XIX wieku.

Wielką atrakcją dla dzieci będą wycieczki po górach, bo w łagodnych Gorcach znajdziemy trasy już dla średnio wysportowanych cztero-, pięciolatków, które mogą wdrapać się na Jaworzynę (1288 m n.p.m.), Kiczorę (1282), Mostownicę (1251), Gorc (1228), a nawet zaatakować najwyższy w tym paśmie Turbacz (1310). Z dziećmi, które nie są dobrymi piechurami, można wybrać się do Koninek i stamtąd wjechać kolejką na grzbiet Tobołowa (koniecznie trzeba zabrać ciepłe ubrania, bo po drodze robi się zimno i wietrzno) - stamtąd na Turbacz idzie się tylko półtorej godziny. Ale uwaga - to ułatwienie wspinaczki na Turbacz niestety nie dotyczy małych dzieci - kolejka ma jednoosobowe krzesełka. Niezapomnianym przeżyciem dla maluchów będzie wizyta w schronisku, gdzie można kupić odznakę turystyczną, dostać dyplom i zjeść pierogi z jagodami.

Ciekawe miejsca: w Rabce - Muzeum Regionalne w modrzewiowym kościółku z XVII wieku z największą w Polsce kolekcją świątków, Muzeum Gorczańskie, w którym można przymierzyć regionalny strój; w pobliżu Turbacza rezerwat im. Władysława Orkana i muzeum pisarza, w Łopusznej - Muzeum Kultury Szlacheckiej we dworze Tetmajerów.

W okolicy jest mnóstwo pensjonatów. Jeśli szukamy mniej zatłoczonego miejsca niż Rabka, znajdziemy pokoje w Ochotnicy, Koninkach, Łopusznej, Niedźwiedziu.

Informacja Turystyczna w Rabce - (0-18) 267 02 10

Bieszczady

Dla lubiących ciszę, spokój, odludzie, świeże powietrze i dziką przyrodę. Dla dzieci w każdym wieku doskonałe miejsce na pierwszy kontakt z górami. Największą atrakcją są tu piękne bieszczadzkie krajobrazy ze śladami kultury i tradycji Łemków i Bojków, spacery, wycieczki, podglądanie przyrody (niedźwiedzie, rysie, dziki, żbiki, łosie), ale też doskonałe warunki do konnej jazdy - kilka ośrodków jeździeckich, stadnina w Wołosatem, hodowla hucułów w Bieszczadzkim Parku Narodowym i 140-kilometrowy szlak jeździecki. Można też przejechać się kolejką bieszczadzką, polatać nad Bieszczadami samolotem (loty organizuje Aeroklub Podkarpacki w Krośnie) albo wybrać się na rowerową wycieczkę, np. z Komańczy do Cisnej (trudna trasa) lub z Soliny do Wołkowyi (łatwiejsza). Kiedy zatęsknimy za cywilizacją, możemy odwiedzić okolice Zalewu Solińskiego lub uzdrowiskowy Polańczyk - tam jest już całkiem "wczasowo". Warto odwiedzić skansen Bojkówi Łemków w Sanoku i Muzeum Przyrodnicze w Ustrzykach Dolnych, gdzie duże wrażenie na dzieciach robią wypchane zwierzęta: stadko żubrów, dzików i wataha wilków.

Ciekawe miejsca: Komańcza - cerkiew prawosławna i Muzeum Łemkowskie, Lesko - synagoga, Duszatyn - rezerwat Zwiezło, Sanok - Muzeum Historyczne i Muzeum Budownictwa Ludowego z pięknym zbiorem ikon (m.in. słynne Carskie Wrota z cerkwi w Czarnej), góra Sobień - rezerwat przyrody.

Bieszczadzki Park Narodowy - (0-13) 461 10 36

Copyright © Agora SA