Z dzieckiem nad polskie morze i jeziora

Wyspa Wolin

Jej atuty to niespotykany w Polsce atlantycki mikroklimat, wzgórza, wydmy i jeziora, klifowe wybrzeże, piękno Wolińskiego Parku Narodowego, mnóstwo atrakcji i imprez związanych z historią i kulturą regionu.

Wspaniałe miejsce i dla maluchów (ciepła woda w Zatoce Pomorskiej, ładne plaże), i dla starszaków. Starsze dzieci ze sportowym zacięciem mogą spróbować swoich sił, jeżdżąc na rowerowe wycieczki, pływając na kajakach, żaglówkach i deskach surfingowych albo nawet grając w golfa. Miłośnicy przyrody mogą spotkać w Wolińskim Parku Narodowym orła bielika, pszczołojada, rybołowa i kobuza oraz zwiedzić doświadczalną hodowlę żubrów.

Na początku lipca na Festiwalu Wikingów można co roku obejrzeć wczesnośredniowieczną słowiańską wioskę, łodzie, sceny z życia codziennego, pokazy walk, rzemiosła, pogańskie obrzędy. Atak wikingów na wioskę wygląda tak realistycznie, że lepiej uprzedzić młodsze dzieci, że to tylko przedstawienie. Amatorzy pieszych wędrówek znajdą tu trzy wycieczkowe szlaki, można też popływać po Bałtyku statkiem białej floty lub polecieć wodolotem ze Szczecina do Świnoujścia.

Ciekawe miejsca - W Wolinie: Muzeum Regionalne z prasłowiańską pogańską osadą (dzieci mogą same wybić denara z XII wieku), średniowieczne grodzisko z XI wieku, pomnik Trzygłowa. W Międzyzdrojach i okolicy: Muzeum Przyrodnicze Wolińskiego Parku Narodowego, niezwykłe Jezioro Turkusowe w wyrobisku kopalni kredy, Kawcza Góra (61 m n.p.m.) z widokiem na morze, Królewski Głaz na Zalewie Kamieńskim, Latarnia Morska Kikut, Wzgórze Zielonka z widokiem na deltę Świny.

Na wyspie jest mnóstwo hoteli i pensjonatów.

PTTK "Dom Turysty", Międzyzdroje (0-91) 1328 03 82 SPRAWDZIĆ NUMER!

Wybrzeże Słowińskie

Najciekawsze okolice - w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego (130 gatunków ptaków!), obejmującego okolice Mierzei Łebskiej, jeziora Łebsko i Gardno. Miejsce dla dzieci w każdym wieku. W okolicach Łeby są białe, szerokie plaże ze zjeżdżalniami i trampolinami, ale w sezonie panuje tam straszny tłok.

Największa atrakcja Wybrzeża Słowińskiego to ruchome wydmy w Rąbce k. Łeby, z Górą Łącką (42 m n.p.m.). Z dzieckiem młodszym niż czteroletnie najlepiej wybrać wejście łagodnym zboczem od strony plaży, bo trudno tak maszerować, kiedy nogi grzęzną w piachu.

Można popływać po Bałtyku statkiem lub jachtem stylizowanym na łódź wikingów (port w Łebie) albo wybrać się w rejs po jeziorach i pojechać Bajeczną Kolejką z Łeby w stronę ruchomych wydm. Warto odwiedzić z dziećmi Muzeum Wsi Słowińskiej - skansen w Klukach (można tam dopłynąć stateczkiem przez jez. Łebsko), gdzie często odbywają się ciekawe imprezy, np. pieczenie chleba. W skansenie na pewno zainteresują dzieci klumpy, czyli drewniane buty, w których konie chodziły po bagnistych terenach.

Rowerzyści znajdą tu świetne trasy wycieczkowe, np. z Ustki do Rowów albo dookoła jeziora Sarbsko - przez rezerwat do latarni Stilo.

Ciekawe miejsca: Muzeum Przyrodnicze w Smołdzinie, skansen wsi słowińskiej w Klukach, "święta góra" Rowokół, na której podobno mieszkała zaczarowana królewna, latarnia morska Czołpino, rezerwat leśny Buczyna nad Słupią k. Ustki.

Ustka (uzdrowisko klimatyczne) i Łeba są w sezonie bardzo zatłoczone, ale w mniejszych miejscowościach można znaleźć kameralne pensjonaty, pokoje i kempingi.

Informacja Turystyczna w Łebie - (0-59) 866 25 65

Dyrekcja Słowińskiego Parku Narodowego - (0-59) 811 75 09

Mierzeja Helska

Idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi - mikroklimat wysokopiennych sosnowych lasów (w Jastarni klimat uzdrowiskowy), od strony zatoki plaże bardziej osłonięte od wiatru, woda płytsza i cieplejsza, w sam raz dla maluchów. W sezonie do Jastrzębiej Góry i Władysławowa przyjeżdża wesołe miasteczko oraz wielki batut do skakania (byle nie przesadzić - uwaga na mdłości!).

Można z dziećmi zwiedzić port we Władysławowie, ale lepiej usadzić je w wózku lub mocno trzymać za rękę, szczególnie podczas spaceru wzdłuż falochronu. Wielką atrakcją dla dzieci jest fokarium na Helu. W sklepiku przy wejściu można kupić liczne focze gadżety.

Spore obszary Mierzei Helskiej to tereny jednostek wojskowych, które można ominąć tylko wąską i ruchliwą szosą, więc cyklistom pozostają rowerowe wycieczki plażą lub krótsze przejażdżki po lasach.

Jeśli nasze dziecko jeszcze jeździ w wózku, lepiej omijać miejscowości, w których schodzi się na plażę po stromych schodach (np. w Jastrzębiej Górze). Jeżeli maluch do plaży dojeżdża spacerówką, a potem idzie na własnych nóżkach, możemy poprosić o przechowanie wózka, np. w kiosku z pamiątkami przy zejściu na plażę.

Ciekawe miejsca: W miasteczku Hel - Muzeum Rybołówstwa ze skansenem łodzi rybackich, Obserwatorium Geofizyczne PAN, latarnia morska z 1825 roku, port, Izba Pamięci Marynarki Wojennej, w Jastarni - port rybacki i latarnia morska. Dla amatorów dalszych wycieczek: latarnia morska na Rozewiu z Muzeum Latarnictwa, port rybacki we Władysławowie, zagroda kaszubska w Nadolu (na zach. od jeziora Żarnowieckiego), jaskinia w Mechowie, dwa wielkie głazy (Boża Stopka i Diabelski Kamień) w okolicach Świecina, Muzeum Ziemi Puckiej i Muzeum Rybackie w Pucku, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie, oceanarium w Gdyni. W sierpniu w Gdańsku odbywa się Jarmark Dominikański.

W sezonie tłok, ale prawie każdy dom jest pensjonatem lub ośrodkiem wypoczynkowym.

Informacja Turystyczna na Helu - (0-58) 675 10 10

Mierzeja Wiślana

Świetne miejsce dla małych dzieci, ale starsze też nie będą się nudzić. Są tu malownicze wzgórza porośnięte sosnowymi lasami, w których spotkać można sarnę, dzika, daniela albo lisa; są dwa rezerwaty ptaków z kormoranami, rybitwami i żurawiami oraz rezerwat leśny Buki Mierzei Wiślanej. Wyzwaniem dla maluchów jest najwyższa wydma na mierzei - Wielbłądzi Garb (49 m n.p.m.). Inne rozrywki to wycieczki kutrem do ujścia Wisły i podglądanie dzikiej przyrody, krajobrazowe loty nad mierzeją i zalewem, rejsy po zalewie, np. do Elbląga, Fromborka lub Kaliningradu (paszport).

Najbardziej obleganym miejscem jest Krynica Morska z portem białej floty, klubem żeglarskim, latarnią morską i plażowymi zjeżdżalniami (wśród nich najdłuższa w Polsce - osiemdziesięciopięciometrowa). Ciszę i spokój znajdziemy na czystej i nieuczęszczanej plaży w Piaskach. Dużą atrakcją dla dzieci jest zbieranie bursztynów, których jest tu wyjątkowo dużo - co roku odbywają się w Jantarze mistrzostwa w poławianiu bursztynu. "Na bursztyny" warto wybrać się szczególnie po burzy (kalosze i peleryny).

Ciekawe miejsca: ferma strusiów w Jantarze, kolekcja figurek z jajek z niespodzianką w Stegnie; po drugiej stronie zalewu: we Fromborku - katedra (koncerty organowe) i Muzeum Mikołaja Kopernika w pałacu biskupów warmińskich, stadnina koni w Kadynach, "Święty Kamień"- głaz narzutowy w wodach zalewu koło Tolkmicka, dawne miejsce pogańskich obrzędów.

Na Mierzei jest mnóstwo pensjonatów i kempingów, kilka hoteli.

Informacja Turystyczna w Krynicy Morskiej (0-55) 247 64 44

Szwajcaria Kaszubska

Najwyżej położone polskie pojezierze (Wzgórza Szymbarskie - 329 m). Miejsce dla dzieci małych i dużych. Atrakcje tego regionu to piękne krajobrazy, lasy, łąki i malownicze jeziora rynnowe (tzw. Kółko Raduńskie - 10 połączonych ze sobą jezior o łącznej długości ok. 60 km) z czystymi plażami, wypożyczalniami łódek, desek surfingowych, żaglówek, kajaków, rowerów wodnych. Doskonałe tereny do konnej jazdy (kilka ośrodków jeździeckich oferujących lekcje dla dzieci) i rowerowych wycieczek, np. Drogą Kaszubską z Garcza do Wieżycy lub dawnymi nasypami kolejowymi z Miastka do Lęborka. Warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie w Kartuzach, gdzie dzieci obejrzą bogatą kolekcję ludowych zabawek, a przewodnik nauczy je tradycyjnej ludowej piosenki o kaszubskim abecadle. W Bytowie na przełomie lipca i sierpnia odbywa się Wielki Turniej Gryfa Pomorskiego, z pokazami walk i potyczek rycerskich. W pracowni ceramiki Neclów w Chmielnie maluchy mogą zobaczyć, jak powstają naczynia i ozdoby z ceramiki, a i same coś ulepić.

Ciekawe miejsca: park etnograficzny ze skansenem kaszubskim we Wdzydzach Kiszewskich, Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, skansen lokomotyw parowych w Kościerzynie, ferma strusi w Garczynie, Muzeum Zachodniokaszubskie i Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego w gotyckim zamku krzyżackim w Bytowie, gdzie organizowane są turnieje rycerskie i imprezy folklorystyczne, Muzeum Kaszubskie oraz rezerwaty Góra Zamkowa i Stare Modrzewie w Kartuzach.

Sporo gospodarstw agroturystycznych, ale nie brak tradycyjnych pensjonatów, kempingów i domów wczasowych.

Stowarzyszenie Turystyczne "Kaszuby" - (0-58) 681 03 28

Uwaga: Warto zainteresować dzieci żywą na tych terenach kulturą i tradycją kaszubską, gwarą, obyczajami i legendami.

Mazury

Malownicze łańcuchy wzgórz (Wzgórza Szeskie 309 m), największe w Polsce jeziora Śniardwy i Mamry oraz mniejsze: Niegocin, Nidzkie, Roś, Tałty. Dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Mnóstwo typowo letniskowych atrakcji - można pływać kajakiem, statkiem wycieczkowym, łódką, żaglówką, rowerem wodnym, jeździć konno (ośrodki jeździeckie w Starych Sadach, Prawdowie, Żabieńcu i Zełwągach), wziąć udział w zorganizowanych imprezach np. fotosafari, spływ Krutynią, tropienie śladów zwierząt z leśniczym. Rowerzyści znajdą tu urozmaicone trasy przez wzgórza, łąki, lasy i wokół jezior (szlak dla rodzin z dziećmi - Mikołajki-Iznota-Ukta-Wojnowo-Krutynia albo przez Mazurski Park Krajobrazowy wzdłuż Krutyni).

Dużą atrakcją dla dzieci jest Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, gdzie można z bliska obejrzeć m.in. jelenia, sarnę, łosia, wilka i dzika, oraz hodowla jeleniowatych w Kosewie Górnym i rezerwat tarpanów w Popielnie. Niektóre zwierzęta można głaskać i karmić. Na przyjaźnie nastawione do ludzi tarpany można też się natknąć na ścieżkach przyrodniczych na terenie rezerwatu.

Z obleganych w sezonie miejscowości warto wybrać te, które leżą w tzw. strefie ciszy, gdzie obowiązuje zakaz pływania motorówkami i łodziami z silnikiem, np. nad jeziorem Nidzkim od Rucianego na południe.

Można też wybrać coś niekonwencjonalnego z urozmaiconej oferty gospodarstw agroturystycznych, proponujących różne atrakcje dla dzieci, np. warsztaty ceramiczne, malowanie, haftowanie, tkanie, robienie wycinanek, pieczenie chleba, spanie na sianie w stodole, zabawy ludowe.

Ciekawe miejsca: leśniczówka Pranie - muzeum K.I. Gałczyńskiego, Kętrzyn - kościół św. Jerzego z kryształowym sklepieniem, Giżycko - stary obrotowy most na Kanale Giżyckim, Pisz - Muzeum Ziemi Piskiej, Olsztynek - skansen budownictwa ludowego, Grunwald - pole bitwy i Muzeum Grunwaldu, Szczytno - Muzeum Mazurskie z ciekawymi zbiorami etnograficznymi i ruiny zamku krzyżackiego, Reszel - zagroda jeleni w wąwozie wzdłuż rzeki Sajny, Węgorzewo - Muzeum Kultury Ludowej.

Pensjonaty, hotele, pola biwakowe i pokoje gościnne są właściwie w każdej miejscowości.

Informacja Turystyczna w Mikołajkach - (0-87) 421 52 66

Uwaga: Mazurskie legendy i podania są bardzo ciekawe, a o kłobukach, leśnych studniach i diabłach, które Mazur zawsze przechytrzy, będziemy mogli czytać dzieciom przez cały urlop.

Więcej o:
Copyright © Agora SA