Podróże z dzieckiem - Białowieża

Jeśli chcecie odpocząć z dala od zatłoczonych kurortów, wybierzcie się do Białowieży. Zobaczycie prawdziwą puszczę i poznacie jej najskrytsze tajemnice.

Kiedyś tereny dzisiejszej Polski zajmowały nieprzebyte lasy pełne dzikiej zwierzyny. Jeżeli chcecie na własne oczy zobaczyć puszczę pierwotną i pokazać ją dzieciom, nie trzeba wcale machiny czasu, wystarczy wycieczka do Puszczy Białowieskiej. Co prawda tutejsze tury, tarpany, rosomaki i niedźwiedzie już wymarły, ale żubry pozostały. Te imponujące zwierzęta są pod ochroną od XVI wieku! Dawniej polować na nie mogli jedynie królowie, książęta i carowie. Dziś na żubry polują głównie turyści, i to tylko z aparatami fotograficznymi. W leśnych ostępach żyje około 450 żubrów, i jest to największa na świecie populacja tego zwierzęcia na wolności.

W Puszczy Białowieskiej duże wrażenie robią też majestatyczne, liczące po kilkaset lat, dęby i wysokie jak drapacze chmur świerki. Badacze naliczyli tu około 4500 gatunków flory. Nic więc dziwnego, że Białowieski Park Narodowy został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego najcenniejszą częścią jest Rezerwat Ścisły, gdzie puszcza pierwotna zachowała się najlepiej.

Odwiedzając Białowieżę, dzieci przekonają się, że Polska to kraj wielu narodów i wyznań. Dużą część tych okolic zamieszkują Białorusini; na ulicy, w sklepie często można usłyszeć język białoruski. Warto wstąpić do jednej z cerkwi, np. pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy. Można tu podpatrzyć, jak modlą się wyznawcy prawosławia oraz zobaczyć jedyny w Polsce porcelanowy ikonostas - ozdobioną ikonami ścianę między ołtarzem a nawą dla wiernych.

Wędrówka po puszczy

To obowiązkowy punkt wycieczki. W Rezerwacie Ścisłym mogą się swobodnie poruszać tylko zwierzęta, naukowcy i pracownicy Parku. Turyści muszą wykupić bilety i chodzić wyznaczonymi szlakami z przewodnikiem. Na szczęście także poza rezerwatem jest wiele pięknych tras oraz miejsc, gdzie można spacerować swobodnie. Do najbardziej znanych należy Szlak Dębów Królewskich, z olbrzymimi ponad- czterystuletnimi dębami, którym nadano imiona polskich władców. Najstarszy z nich to powalony dąb Jagiełły, pod którym ponoć odpoczywał sam król w czasie wielkich łowów zorganizowanych, aby zgromadzić zapas żywności dla rycerzy szykujących się do bitwy pod Grunwaldem.

W puszczy, niedaleko samej Białowieży, jest uroczysko, które, jak głosi legenda, ma magiczne właściwości. Okoliczni mieszkańcy nazywają je Miejscem Mocy. Plemiona prasłowiańskie odprawiały tu swoje rytuały, na co wskazuje zachowany do dziś rytualny kamienny krąg. Drzewa i krzewy przybierają tu niezwykłe formy, a ludzie, jak wieść niesie, odczuwają przypływ pozytywnej energii.

Rezerwat Pokazowy

Jeśli nie natkniecie się na żubra podczas spaceru po lesie, tu go na pewno spotkacie! Oprócz żubrów w Rezerwacie Pokazowym żyją także łosie, wilki, dziki, jelenie, sarny, tarpany oraz olbrzymie żubronie, czyli wyhodowana przez człowieka krzyżówka żubra z krową. Dzieciakom spodobają się też rozstawione przed bramą rezerwatu stragany. Oprócz typowych odpustowych gadżetów i figurek żubra można tu kupić piękne zabawki z drewna. Dorosłych zainteresują z kolei naturalne przyprawy, miód czy wysuszona i zafoliowana aromatyczna trawa zwana żubrówką (to ona nadaje specyficzny aromat znanemu alkoholowi).

Muzeum Przyrodniczo-Leśne w Białowieży

Nie ma tu ciszy ani oszklonych gablot. Zwiedzający poruszają się w półmroku, oglądając podświetlające się kolejno sceny, które - przy wykorzystaniu wypchanych zwierząt - realistycznie pokazują ich naturalne środowisko. Wszystkiemu towarzyszą odgłosy lasu. Zobaczycie tu zakładającego gniazdo żurawia, schowanego w jamie borsuka, wspinające się po drzewach rysie i oczywiście żubra, który chruczy (tak się fachowo nazywa wydawany przez niego dźwięk). Na koniec warto się wspiąć lub wjechać windą na wieżę widokową, skąd roztacza się wspaniały widok na okolicę.

Jeśli wasz maluch jeszcze jeździ w wózku, nie martwcie się, że nie uda wam się wszystkiego obejrzeć. Muzeum jest dostosowane do osób poruszających się na wózkach, do każdej ekspozycji dotrzecie więc bez problemu.

Leśna kolejka wąskotorowa

Przejażdżka nią to atrakcja nie tylko dla dzieci. Puszcza oglądana z okien wąskotorówki wygląda zupełnie inaczej niż podczas zwykłego spaceru po lesie. Kolejka powstała, żeby transportować drewno z puszczy, ale teraz kolorowe lokomotywy i wagoniki służą już tylko turystom, którzy mogą wybierać spośród trzech leśnych tras. Wycieczka rozpoczyna się i kończy w Hajnówce i trwa około 3 godzin, z przerwą na godzinny postój (warto wziąć ze sobą koc oraz prowiant i urządzić sobie wtedy rodzinny piknik). Od długiego weekendu majowego do początku wakacji pociąg kursuje w każdą sobotę o 10, od końca czerwca do końca września także we wtorek, czwartek i niedzielę o tej samej porze.

Park Wodny w Hajnówce

Warto do niego zajrzeć, gdy zmęczą was leśne wędrówki lub gdy zaskoczy deszcz. Jest tu duży sportowy basen i mniejszy rekreacyjny z gejzerami, sztuczną rzeką, masażami wodnymi. Mniejsze i całkiem duże dzieci mogą się wyszaleć na dwóch zjeżdżalniach (malej wewnętrznej i dużej zewnętrzne). Pływalnia oferuje zniżki dla rodzin i jest czynna już od wczesnego rana do późnego wieczora.

Przydatne adresy w sieci

CO, GDZIE, KIEDY

Białowieski Park Narodowy Tu znajdziecie zarówno informacje praktyczne (o atrakcjach turystycznych, szlakach, cenach biletów itp.), jak i dużą dawkę wiedzy o tutejszej przyrodzie, historii, geografii.

Białowieża Jest tu sporo wiadomości o regionie, ale też wiele przydatnych informacji (np. o bazie noclegowej).

Aquapark w Hajnówce:

Kolejka leśna: rozkład jazdy i szczegółowe informacje pod numerem telefonu 85 682 26 89, więcej informacji także na stronie

Źródło: Miesięcznik Dziecko

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.