Mamorektyczki - groźna moda na odchudzanie w ciąży

Victoria Beckham czy Rachel Zoe to tylko niektóre z gwiazd, które będąc w ciąży, walczą z każdym dodatkowymi kilogramami. Restrykcyjne diety i obciążające ćwiczenia? To pomysł na ciążę coraz większej ilości kobiet. Nie tylko tych sławnych. Lekarze alarmują: odchudzanie w ciąży jest bardzo niebezpieczne.

"Kiedyś mawiano, że kobieta przy nadziei powinna jeść za dwoje, dziś przyszłe mamy coraz częściej nie jedzą nawet za siebie" - czytamy w The Daily Mail. Perspektywa "zapuszczenia się" w trakcie ciąży coraz częściej spędza kobietom sen z powiek. Amerykańskie przyszłe mamy wciąż ograniczają liczbę kalorii i zwiększają aktywność fizyczną, nawet w zaawansowanej ciąży. Skąd czerpią inspirację?

Winą za taki stan rzeczy obarcza się spodziewające się potomstwa celebrytki, które często nawet nie wyglądają jakby były w ciąży. Rachel Zoe, Bethenny Frankel czy Victoria Beckham to niektóre z pań, które według ekspertów promują modę na odchudzanie w ciąży.

Topowa mama-anorektyczka

Victoria Beckham (37), która obecnie jest w ósmym miesiącu ciąży, jest najlepszym przykładem mamorektyczki - uważa dietetyczka Lisa Cohn. "Pobladła twarz, przytępione spojrzenie, wyczerpane ciało", tak właśnie wygląda teraz Victroria - twierdzi dietetyczka.

Ponoć pani Beckham zaprzyjaźniła się ostatnio z Rachel Zoe, znanej z udzielania przyszłym mamom-gwiazdom rad, jak zachować rozmiar zero i utrzymać kondycję w czasie ciąży. Rachel, która w marcu tego roku urodziła córeczkę, nie przytyła w czasie ciąży ani grama - donosi "The Daily Mail".

Zwiększenie masy ciała średnio o 10 kg w trakcie ciąży wynika w dużej mierze ze zmiany proporcji płynów w organizmie kobiety, dlatego tracenie kilogramów w oczekiwaniu na dziecko to sztuczne ograniczanie wagi - komentuje w serwisie eDziecko, dr Grzegorz Południewski, ginekolog-położnik, prezes Towarzystwa Rozwoju Rodziny.

Klient nasz pan

Moda na odchudzanie wśród ciężarnych nie zmartwiła producentów odzieży sportowej i właścicieli klubów fitness. Specjalnie dla spodziewających się potomstwa przygotowano nowe oferty. Profesjonalny trener dla kobiet w ciąży? Z takiej usługi można już skorzystać w Stanach Zjednoczonych. Firmy odzieżowe wprowadzają całe kolekcje strojów sportowych dla pań z pokaźnym brzuszkiem, bo część kobiet nie rezygnuje z aktywności fizycznej aż do samego porodu.

Producenci ubrań dla przyszłych mam, w ślad za nowymi trendami, nierzadko decydują się na wprowadzanie coraz mniejszych rozmiarów. Często marki są zmuszane do takich zabiegów, ponieważ takie są oczekiwania klientek - relacjonuje "The Daily Mail".

Kto w grupie ryzyka?

Nie ma co ukrywać, czy nam się to podoba czy nie, w dzisiejszym świecie wygląd ma znaczenie. Dla większości kobiet ciąża to jednak taki okres, kiedy dodatkowe kilogramy nie martwią, a najważniejsze staje się zdrowie rozwijającego się dziecka. Nie zawsze i nie wszystkie potrafimy zachować zdrowy dystans do zwiększającego się ciała. Czasem w tle rodzi się strach: co będzie, kiedy stracę figurę. Które z nas mogą stać się ofiarami nowej mody?

"W grupie największego ryzyka są te z pań, które utożsamiają się z własną urodą, ona w dużej mierze świadczy o ich wartości" - mówi psychiatra Isaac Herschkopf. "Kobiety często martwią się, że gdy nie będą tak atrakcyjne jak niegdyś, nie będą pociągać partnera. Czasem zdarza się, że winią dziecko, że nie wyglądają jak przed ciążą" - dodaje lekarz.

Opłakane skutki odchudzania w czasie ciąży

Lekarze są jednak zgodni: niezależnie od tego, jak kobieta boi się przytyć w ciąży, dieta odchudzająca jest w tym czasie absolutnie zakazana. Bo rujnuje zdrowie przyszłej mamy. - Ciąża i płód i tak wezmą z organizmu kobiety to, co potrzebne, niezależnie od tego, czy ciężarna dostarcza sobie wystarczającej ilości składników pokarmowych. Niedobory powstałe w wyniku ograniczania liczby kalorii, ilości białka i minerałów będą miały wpływ głównie na organizm i zdrowie odchudzającej się matki - wyjaśnia dr Grzegorz Południewski. - Później taka kobieta może mieć znaczne problemy np. z zębami i kośćmi - ostrzega.

Natomiast wysiłek fizyczny jest jak najbardziej przyszłym mamom zalecany. Panie w ciąży powinny jedynie unikać aktywności obciążających stawy tj. ćwiczeń na siłowni i podnoszenia ciężarów, żeby nie narazić się na zmiany zwyrodnieniowe w przyszłości. Jak najbardziej wskazane i bezpieczne jest np. pływanie - tłumaczy Południewski. Jeśli mama jest aktywna i zdrowo się odżywia, nie musi obawiać się zbędnych kilogramów w ciąży.

Więcej o:
Copyright © Agora SA