• Link został skopiowany

Topienie marzanny na pierwszy dzień wiosny. Jak zrobić kukiełkę w stylu eko?

Topienie marzanny to stary zwyczaj, który zgodnie z tradycją ma przegonić zimę i zapewnić urodzajną wiosnę. Jak przygotować symboliczną kukłę razem z dzieckiem i zaplanować pożegnanie zimy w stylu eko?
Jak zrobić marzannę z recyklingu? Tradycyjne pożegnanie zimy bez szkód dla środowiska (zdjęcie ilustracyjne)
Fot. Grzegorz Skowronek / Agencja Wyborcza.pl

Zwyczaj topienia marzanny wywodzi się z mitologii słowiańskiej, gdzie marzannę, znaną też jako morenę, morę czy moranę, utożsamiano z zimą i śmiercią. Palenie marzanny lub spuszczenie jej z nurtem rzeki było równoznaczne ze złożeniem ofiary. W ten widowiskowy sposób Słowianie zapewniali sobie ochronę przed wszystkim, co złe oraz zapraszali wiosnę z nadzieją na udane plony.

Zobacz wideo Za oknami czuć wiosnę! Pszczoły i kwiaty budzą się do życia

Palenie marzanny, a może topienie - co jest dozwolone?

Pokolenie współczesnych dorosłych zwyczaj topienia marzanny pamięta jeszcze ze szkoły podstawowej i przedszkola. Czy wypuszczenie marzanny do rzeki lub spalenie kukły są nadal dozwolone? Zgodnie z literą prawa zaśmiecanie rzek i palenie śmieci są surowo zabronione. Za topienie lub palenie marzanny może grozić więc mandat w wysokości nawet 500 zł. Jak zatem podtrzymać tradycję bez szkody dla środowiska naturalnego?

Zwyczaj topienia marzanny wiecznie żywy. Ale topimy tylko w specjalnym zbiorniku

Zacznijmy od samej kukiełki. Marzanna powinna składać się z ekologicznych materiałów. Co będzie nam potrzebne? M.in. słoma, drewno, suche patyki oraz naturalny sznurek - to zdecydowanie lepszy zestaw niż plastikowe butelki czy barwione chemicznie materiały. Jednak nawet marzanna z recyklingu nie nadaje się ani do spalenia, ani do wyrzucenia do rzeki. Kukłę można symbolicznie podtopić, ale tylko w beczce czy wiaderku.

Jak zrobić marzannę w stylu eko?

Wiemy już, że ekologiczna marzanna to jedyne słuszne rozwiązanie, ale jak zrobić marzannę krok po kroku?

Potrzebne materiały:

  • słoma lub sucha trawa;
  • gałązki;
  • stare ubrania lub tkaniny;
  • ekologiczne wstążki, sznurki;
  • naturalne kwiaty i liście;
  • pióra, szyszki;
  • (opcjonalnie) pistolet z klejem na gorąco;

Sposób przygotowania:

  1. Ze słomy lub suchej trawy formujemy kształt kukiełki, który następnie przewiązujemy naturalnym sznurkiem.
  2. Wtykamy długie gałązki w słomę, tak aby powstały z nich nogi i ręce marzanny.
  3. Gotową kukiełkę ozdabiamy wstążeczkami i kolorowymi materiałami według własnego pomysłu. Materiały możemy mocować za pomocą sznurka lub klejem na gorąco (uwaga, aby się nie poparzyć!).

Marzanna z recyklingu, czyli ze śmieci

Rytuał pożegnania zimy warto połączyć z nauką segregacji śmieci. Puszki, plastikowe reklamówki, jednorazowe talerze - to wszystko może się przydać do zrobienia pięknej kukiełki. Gotowa marzanna może zdobić domową lub szkolną wystawę, a gdy przyjdzie czas na pożegnanie kukły, każdy jej element powinien trafić do odpowiedniego pojemnika na odpady.

Marzanna kukła - na kiedy zaplanować symboliczne pożegnanie?

Tradycyjnie marzannę topi się 21 marca, czyli w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. W 2025 roku symboliczne pożegnanie zimy wypada w piątek.

Więcej o: