Wyglądają jak żelki dla dzieci, ale zawierają w sobie THC. "Na oddział przyjęliśmy dzieci poniżej 5. lat"

Niebezpieczne dla dzieci rzeczy powinny być poza ich zasięgiem. O ile rodzice pamiętają o tym, chowając wysoko środki chemiczne czy lekarstwa, to problem zaczyna się przy używkach. Jak pokazują dane z USA, na oddziały trafiają nawet kilkuletnie dzieci, które objadły się żelkami z THC.

Są kolorowe, w zabawnych kształtach, smakują tak samo jak zwykłe żelki, ale zawierają w sobie THC, czyli tetrahydrokannabinol. Jest to substancja psychoaktywna, która może powodować poczucie euforii i ekstazy. Wpływa na wydzielanie dopaminy i wzmaga apetyt. Co więcej, wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Szerokie spektrum działania wpływa na rosnącą liczbę miejsc, które legalizują substancję. 

Po więcej ciekawych wiadomości z kraju i ze świata zajrzyj na Gazeta.pl >>>

W krajach, które zalegalizowały marihuanę, można legalnie kupić różnego rodzaju produkty spożywcze zawierające THC. Związek ten słabo rozpuszcza się w wodzie, a dobrze w tłuszczach, dlatego ogromną popularnością cieszą się zwłaszcza "wesołe" słodycze. W ofercie specjalistycznych sklepów można znaleźć ciasteczka, ciasta, a także niezwykle chętnie kupowane żelki z THC. 

Niestety, jak pokazują statystyki ze Stanów Zjednoczonych, o których napisał Huffpost, żelki z THC coraz częściej trafiają w ciekawskie rączki najmłodszych. Rodzice nie zabezpieczają dostatecznie swoich marihuanowych zakupów, a dzieci, widząc słodycze, bezrefleksyjnie po nie sięgają. Co gorsza, potrafią zjeść duże ilości takich smakołyków. 

Najbardziej narażona na działanie jadalnych konopi są dzieci w przedziale wiekowym poniżej piątego roku życia - mówiła cytowanemu już serwisowi Kaitlyn Brown, dyrektorka America's Poison Centers.

Objawy spożycia THC przez dziecko

Po zjedzeniu słodycza z THC, działanie związku nie ujawnia się od razu. Zwykle zmiany w zachowaniu można obserwować po upływie około 30 minut do godziny. 

Dziecko po prostu zaczyna się dziwnie zachowywać. Może mieć problemy z motoryką. Na przykład zacząć się potykać. Może niewyraźnie mówić, bełkotać lub nagle zamilknąć. Dzieci mogą także wykazywać rozregulowanie emocjonalne, takie jak płacz, krzyki, złość. Mogą mieć także halucynacje - opisywała w rozmowie ze wspomnianym serwisem pediatrka dr Janine Zee-Cheng.

Czy w Polsce można kupić marihuanę?

Polska dopuściła użycie medycznej marihuany. Można ją kupić na receptę w aptece. Nie ma natomiast sklepów, które oferują legalne kupno podobnych słodyczy. Na rynku są jednak dostępne produkty z CBD - innym komponentem marihuany, który nie wywołuje poczucia bycia na "haju". 

Zobacz wideo Czy słodycze rzeczywiście są tak złe? Dietetyczki rozwiewają wszelkie wątpliwości
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.