9 zabaw sensorycznych, które pokocha twoje dziecko. Edukują, bawią, rozwijają

Czy istnieją ponadczasowe zabawy, które nigdy się nie nudzą i są świetną odpowiedzią na dręczące "mamo nudzi mi się"? Oczywiście, że tak! Podpowiadamy wam jak fajnie możecie spędzić czas z dziećmi w domu

Zabawy sensoryczne

To zabawy, które mają za zadanie dostarczać dziecku bodźców poruszających wszystkie zmysły - słuch, smak, dotyk, węch i wzrok. Edukują, rozwijają i pozwalają maluchom poznawać siebie i zjawiska dziejące się wokół. A co najważniejsze, wcale nie potrzebujesz do nich góry pieniędzy i pół dnia wolnego - najprostsze zabawy zorganizujesz w kilka minut, a wykorzystasz do nich to, co będzie w domu pod ręką.

Nasze propozycje:

  1. Zgaduj - zgadula
    Potrzebne będzie pudełko z przykrywką, np. po butach. W dowolnym miejscu wytnij otwór, włóż do pudełka różnej wielkości rzeczy, które znajdziesz po ręką (łyżka, klocek, kredka, zabawki). Zadaniem dziecka jest odgadnąć co znajduje się w środku. 

  2. Balonowe memory
    Balony w dowolnej ale parzystej liczbie wypełniamy - przyda się np. kasza, ryż, makaron, kamienie, mąka, woda, olej, płatki kukurydziane, cukier czy sól. Do każdej pary woreczków przygotuj ten sam składnik, następnie zwiąż baloniki (oczywiście baloników nie pompujemy), wymieszaj je wszystkie, a zadaniem dziecka jest znaleźć te same pary.

  3. Domowy piasek kinetyczny
    Hit wśród wielu dzieciaków, nie tylko najmłodszych. Do jego zrobienia potrzebujesz zaledwie dwóch składników - mąka kukurydziana i olej (jeśli chcesz by masa była kolorowa możesz dodać dowolny barwnik spożywczy). Wszystko zmieszaj i zabawa gotowa.

    Więcej ciekawych informacji (interesujących treści) znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

  4. Dźwiękowe kubeczki
    Tak jak z balonami, przyda się tutaj taka zawartość, która pozwoli w łatwy sposób odróżnić dźwięki: groch, makaron, kamyczki, koraliki, ziarenka pieprzu, sól i inne. Kubeczki można zastąpić małymi plastikowymi butelkami, pojemnikami po kinder niespodziankach a nawet opakowaniami po zapałkach. Tutaj też sprawdzi się wersja zabawy w memory.


  5. Kubeczki smaków i zapachów
    Weź kilka szklanek, kubków czy spodków i na każdym umieść coś do jedzenia lub picia. Super, jeśli niektóre składniki będą miały intensywny zapach. Aby zmysły lepiej zadziałały możesz zasłonić dziecku oczy, niech smakuje, wącha i zgaduje.

  6. Malowanie twarzy
    Kup dowolne opakowanie farbek lub kredek do twarzy, ale z atestem i informacją, że jest przeznaczone do użytku dla dzieci. Przygotuj lusterko i obserwuj jak twoje dziecko świetnie się bawi.

  7. Żelowe woreczki
    Potrzebny woreczek strunowy, przezroczysty żel i drobne elementy jak koraliki czy kulki. Żel i koraliki wrzucamy do woreczka, szczelnie zamykamy i np. naklejamy na okno. Na zewnętrzną stronę woreczka możemy nakleić kontury kształtów a następnie dać dziecku za zadanie, by przetransportowało do ich środków koraliki.

  8. Pajęcza sieć
    Zrób w domu tor przeszkód i przywiąż sznurek gdzie się da (tak by nic nie spadło nikomu na głowę). Misją dziecka jest przejście po skarb ukryty po drugiej stronie toru (pamiętaj by go przygotować), tak by niczego nie dotknąć.

  9. Ścieżka sensoryczna
    Potrzebne będą tekturowe kwadraty lub stare puzzle piankowe (popularne wśród niemowlaków). Na każdy kwadrat naklej to co znajdziesz pod ręką, byle o różnej strukturze (folia, kawałki tkanin, sznurki, ziarna kawy itp.) Z przygotowanych kwadratów zrób ścieżkę i zaproś dziecko do zabawy - najlepiej na boso.

Edukacja i zabawa w jednym

Zabawy sensoryczne dostarczają dziecku potrzebnych bodźców niezbędnych do harmonijnego rozwoju, a przy tym umożliwiają dziecku spędzenie kilku wartościowych chwil w twojej obecności.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.