Koniec z klockami Lego w Rosji. Firma wstrzymuje sprzedaż i zwalnia wszystkich pracowników

Duński producent znanych klocków Lego poinformował o definitywnym zaprzestaniu działalności handlowej na terenie Rosji i zerwaniu relacji z lokalnym dystrybutorem, Inventive Retail Group, który prowadzi w Rosji kilkadziesiąt sklepów firmowych.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Szacuje się, że od początku wojny na Ukrainie rosyjski rynek zdecydowało się opuścić ponad 300 zagranicznych firm, w tym popularnych marek handlowych i sieci fast-foodów. Niedawno do tej grupy dołączył również producent najsłynniejszych klocków na świecie - Lego. Chociaż, jak informuje BBC, firma oficjalnie nie wymieniła ataku Rosji na Ukrainę jako główną przyczynę wycofania się z rynku. 

Masowa likwidacja stanowisk

Decyzja o zaprzestaniu działalności handlowej na terenie Rosji wiąże się również z licznymi zwolnieniami - stanowiska większości osób pracujących w biurze na terenie Moskwy zostały zlikwidowane. Łącznie pracę straciło około 90 rosyjskich pracowników Lego. Jak informuje Polska Agencja Prasowa, dyrektor generalny rosyjskiego oddziału LEGO Evgeny Chikhachev, cytowany przez Incrussia.ru powiedział:

Podjęliśmy decyzję o zaprzestaniu działalności biznesowej w Rosji na czas nieokreślony. Obejmuje to rozwiązanie większości naszego moskiewskiego zespołu (…).

Firma poinformowała jednak, że pomimo zwolnienia większości pracowników z moskiewskiego zespołu, znacznej części z nich zapewniono pakiety finansowe, mające wesprzeć poszukiwanie innych możliwości kształtowania kariery zawodowej.

Wątpliwa opinia publiczna

To nie pierwsza istotna decyzja, jeśli chodzi o prowadzenie działalności handlowej na rynku rosyjskim przez firmę. Grupa Lego informowała o wstrzymaniu dostaw do Rosji już w marcu, natomiast z początkiem czerwca tymczasowo zamknięto niektóre sklepy. Powodem miał być problem z dostawami. Mimo to od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę firma naraziła się opinii publicznej decyzją o braku potępienia działań agresora w bezpośredni sposób. W marcu pojawił się jedynie krótki komunikat od grupy Lego:

Nasze myśli są ze wszystkimi dziećmi i rodzinami cierpiącymi w wyniku wojny w Ukrainie.

Ponadto Lego jest jedną z nielicznych firm, które nie zdecydowały się pójść śladami innych zachodnich marek, zamykających swoje sklepy i oddziały w Rosji tuż po rozpoczęciu inwazji pod koniec lutego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.