• Link został skopiowany

Tablet - wróg czy przyjaciel dziecka? Co zrobić, by nie był pustym wypełniaczem czasu?

Współcześnie nie dziwi nas widok dzieci, które jeszcze nie potrafią płynnie mówić, a już zwinnie korzystają z telefonów i tabletów. Ich obecność u najmłodszych budzi wśród rodziców wiele kontrowersji. Istnieje jednak sposób, aby z pustego zapychacza czasu, przemienić urządzenie mobilne w cyfrowego nauczyciela. Brzmi ciekawie? Koniecznie sprawdź już teraz!
tablet dla dziecka
shutterstock.com

Tablet - cyfrowy nauczyciel, czy ogłupiająca zabawka? 

Prezentowanie naszym najmłodszym członkom rodziny tabletów to temat, który od zawsze budził kontrowersje. Rodzice podzielili się na tych uważających, że dziecko od najmłodszych lat powinno uczyć się korzystania z nowych technologii oraz tych dostrzegających negatywny wpływ elektroniki na rozwój malucha. Istnieją jednak sposoby, które uczynią tablet czymś więcej niż tylko pustym wypełniaczem czasu. Co więcej rozsądne używanie tabletu z pewnością nie odbije się negatywnie na zachowaniu twojego malucha.

O czym warto pamiętać? 

  • Jeżeli już decydujemy się na zakup tabletu dla naszej pociechy, musimy pamiętać, że powinniśmy cały czas czuwać i kontrolować, w jaki sposób i ile czasu spędzi przy nim dziecko. Zamiast więc całkowicie ograniczać najmłodszym dostęp do nowych technologii, warto z nich korzystać wspólnie. 
  • Wręczenie dziecku urządzenia powinno być przemyślane. Jeżeli podczas zakupu kierowała rodzicem jedynie chęć zajęcia czymś dziecka i zyskania więcej wolnego czasu - mówimy stanowcze "nie". Urządzenie nigdy nie zastąpi opieki rodzicielskiej. 
  • Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia dzieci do 2. roku życia nie powinny mieć dostępu do tabletu, smartfona, komputera, a nawet telewizora. Eksperci podkreślają, że już w najwcześniejszych latach życia mogą wyrobić się u dzieci złe nawyki jak m.in. brak odpowiedniej ilości zdrowego snu, brak aktywności fizycznej oraz siedzący tryb życia. 

Zalety korzystania z tabletu przez dziecko 

  • Na tabletach znajdziemy ciekawe aplikacje edukacyjne m.in. programy konstrukcyjne i zagadki logiczne, które mogą przyczynić się do rozwoju dziecka.
  • Dziecko ma możliwość lepszego poznawania fascynujących je rzeczy, o których rodzice często nie mają pojęcia. 
  • Odpowiednio dobrane aplikacje umożliwią dziecku przyswojenie obszarów nauki w wyjątkowy sposób. Niekiedy w szkole wiedza przekazywana w tradycyjny sposób nie zafascynuje dziecka, tak jak te same informacje przedstawione w ciekawszy sposób w Internecie. 
  • Aplikacje i gry zręcznościowe pozwalają na ćwiczenie koncentracji, uwagi i rozwój w obszarze psychoruchowym.
Więcej o: