Nauka czytania - co pomoże dziecku opanować tę sztukę? Zasady, metody, książki

Nauka czytania to jeden z ważniejszych, a zarazem bardziej złożonych procesów w życiu dziecka. Jednym maluchom przychodzi ono trochę łatwiej, inne napotykają na nieco większe trudności. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób można im pomóc i które zabawy okażą się doskonałym wsparciem dla początkujących czytelników.

Jak nauczyć dziecko czytać? Zasady

Jak nauczyć dziecko czytać? Niektórzy rodzice pragną, by ich pociechy jak najszybciej opanowały tę sztukę. Warto jednak wziąć pod uwagę to, że nie wszystkie maluchy rozwijają się w tym samym tempie i niektórym ochota na czytanie może przyjść nieco później niż innym. Są pewne zasady, jakich powinno się przestrzegać, gdy chce się, by dziecko rozpoczęło czytanie.

Przede wszystkim, nigdy nie należy zmuszać pociechy do nauki. Jeśli maluch nie interesuje się jeszcze ani literami z otoczenia, nie dopytuje, co jest napisane na różnych powierzchniach, które widzi, to znaczy, że nie nadeszła jeszcze odpowiednia pora. To prawda, że młodsze dzieci lepiej chłoną wiedzę, dlatego jeśli Twoje czteroletnie dziecko ogląda wszystkie litery w przestrzeni miejskiej i prosi Cię, byś składała je w słowa, oczywiście, możesz spróbować. Musisz również uzbroić się w cierpliwość – opanowanie tego, co Tobie wydaje się takie proste, dziecku może zająć nie tylko długie tygodnie, ale i miesiące.

Zobacz też: Książki do nauki czytania. Pozycje, które oswoją dziecko z czytankami

Książki dla 3-latka. Zdjęcie ilustracyjneKsiążeczki dla 3-latka - jak wybrać ciekawą pozycję dla malucha?

Jak nauczyć dziecko czytać? Metody nauki

Jak nauczyć dziecko czytać? Metody nauki są różne i w zależności od sytuacji oraz upodobań, można wybrać jedną spośród nich. A oto te najpopularniejsze:

 • nauka czytania sylabami – zdecydowanie najczęściej wybierana metoda nauki czytania. Bazuje ona na czytaniu sylabami, a nie głoskami, ponieważ ich wyróżnianie przez dzieci wydaje się bardziej naturalne. Kolejne litery wprowadza się więc już w ramach sylab. Nie występuje tutaj więc etap głoskowego czytania poszczególnych wyrazów. Z sylab najmłodsi najpierw układają wyrazy, potem natomiast całe zdania. Zapisując je, sylaby wyróżnia się kontrastującymi kolorami.
 • nauka czytania metodą Domana – to także bardzo popularna metoda, która zakłada, że warto rozpocząć pracę z dzieckiem jak najwcześniej (przyjmuje się, że nawet po ukończeniu przez malucha trzeciego miesiąca życia). Nauka ma być oparta o zabawę – dziecku pokazuje się kilka różnych wyrazów, zapisanych czerwoną czcionką na białych kartkach (kartki muszą być duże). Sesje z pokazywaniem słów należy powtarzać w ciągu dnia – optymalna liczba powtórzeń to pięć, ale w przypadku braku czasu, można ograniczyć się na przykład do trzech;
 • nauka czytania metodą analityczną – to metoda nauki, przeznaczona dla nieco starszych dzieci (około sześcioletnich). Polega na uczeniu całych wyrazów, nierzadko razem z ich wizualnym przedstawieniem i rozbijaniu ich kolejno na sylaby i głoski;
 • nauka czytania metodą analityczno-syntetyczną – to także sposób nauki, polecany starszym dzieciom. Twoja pociecha uczy się wówczas w pierwszej kolejności liter, następnie wyodrębnia je z wyrazów i zdań.

Zobacz też: Książki dla 2-latków - po jakie pozycje warto sięgnąć?

Zobacz wideo Jak grać w szachy? Oto podstawowe zasady [Pracownia Bronka]

Nauka czytania: zabawy

Nawet nie podejrzewasz, jak przyjemna może stać się dla dzieci dobrze przeprowadzona nauka czytania! Zabawy, ułatwiające cały proces, na pewno będą stanowiły dla nich świetną motywację i budziły pozytywne skojarzenia.

Co możesz zrobić, by maluchowi sprawniej przychodziła nauka?

 • szukaj z nim liter i wyrazów na spacerze – kiedy wychodzicie z domu, szukajcie rozmaitych napisów w przestrzeni miejskiej. Niech Twoje dziecko stara się wyodrębniać z nich poszczególne literki lub szukać znajomych sylab. To świetna okazja do ćwiczeń w oparciu o wybraną metodę nauki czytania;
 • memory, czyli gra w zapamiętywanie sylab – jeśli uczycie się metodą sylabową, przygotuj dla dziecka jednakowe kartoniki z sylabami, tworzącymi różne słowa. W trakcie zabawy maluch będzie odkrywać dwa spośród nich – jeśli trafi na dwie pasujące do siebie sylaby, utworzy parę i zabierze kartoniki, jeśli nie, zakryje je z powrotem i spróbuje ponownie;
 • podpisywanie przedmiotów – wspólnie przygotujcie karteczki z nazwami przedmiotów, które znajdują się w pokoju dziecka. Następnie przyklejcie je do każdego z nich. W ten sposób maluch każdego dnia będzie się oswajał z wszystkimi pojęciami.

Można też wykorzystać gotowe gry edukacyjne, służące do nauki czytania.

Książki o zwierzętach dla dzieci - najpiękniejsze bajki, które pokocha każde dziecko [LISTA]Książki o zwierzętach dla dzieci - najpiękniejsze bajki [LISTA]

Nauka czytania: książki, które ją ułatwią

Przed Tobą i Twoją pociechą nauka czytania? Książki, wymienione poniżej, znacznie ją ułatwią:

 • "Mój pierwszy elementarz. Czytamy metodą sylabową. Płynne czytanie to nie wyzwanie!" – Alicja Kaczmarska-Strzebońska
 • "Czytam sylabami: Bo ci przyłożę!" – Elisenda Roca
 • "CzuCzu. Czytamy razem. Zestaw do nauki czytania" – opr. zbiorowe
 • "Czytanki metodą sylabową" – opr. zbiorowe
 • "Ala ma kota. Naturalna nauka czytania" – Małgorzata Swędrowska

Zobacz też: Książka do nauki czytania - siedem tytułów na drodze do samodzielnej lektury

Więcej o: