"Na Wojtusia z popielnika" - jedna z najpiękniejszych kołysanek, która pomoże ułożyć malca do snu

"Na Wojtusia z popielnika" to znana polska kołysanka, którą każdy kojarzy jeszcze z czasów dzieciństwa. Spokojna, wpadająca w ucho piosenka pomoże wyciszyć Twoją pociechę i pozytywnie wpłynie na jej rozwój.

"Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga": dlaczego warto śpiewać dziecku tę kołysankę?

"Na Wojtusia z popielnika iskiereczka mruga" – to słowa, którymi rozpoczyna się jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych kołysanek. Każdy z nas kojarzy jej słowa oraz melodię, którą nucono nam niegdyś do snu. Dlaczego śpiewanie kołysanek jest tak ważne w życiu dziecka? Proste i rytmiczne piosenki kryją w sobie wyjątkową moc. Śpiewanie najmłodszym utworów, takich jak "Z popielnika na Wojtusia", pomoże im uspokoić myśli, a zrównoważone tempo i melodia dadzą poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Znane kołysanki, śpiewane pociechom przed snem, zacieśniają również więź między dzieckiem a rodzicem. 

"Na Wojtusia z popielnika": tekst i jego autorka

"Na Wojtusia z popielnika" – tekst popularnego wierszyka został opublikowany pierwszy raz w 1924 roku w zbiorze poezji dla dzieci pt. "W Wojtusiowej izbie". Utwór, znany także jako ''Z popielnika na Wojtusia'', został wydany pt. "Bajka Iskierki".  Autorką słów śpiewanej od wielu lat kołysanki dla najmłodszych jest Janina Porazińska, polska poetka, twórczyni tekstów scenicznych, utworów dla dzieci i młodzieży, a także tłumaczka.

Autorka urodziła się 29 września 1888 roku. Porazińska w swoich tekstach inspirowała się polskim folklorem. Czerpała również z legend, pieśni ludowych, podań i przypowieści. Kołysanki jej autorstwa, "Na Wojtusia z popielnika" i "Był sobie król", należą do najsłynniejszych utworów tego typu w polskiej kulturze. Poetka zmarła 3 listopada 1971 roku.

Zobacz wideo Filmowe ciekawostki o Godzilli i jej twórcach [PRACOWNIA BRONKA]

"Na Wojtusia z popielnika": piosenka dla najmłodszych             

"Na Wojtusia z popielnika" to piosenka dla najmłodszych, wyróżniająca się pięknymi słowami. Do jej atutów zalicza się również prostota i melodyjność, sprawiające, że utwór łatwo wpada w ucho. Dobrze znana wszystkim kołysanka była wykonywana przez wielu artystów, takich jak: Magda Umer, Grzegorz Turnau, Maryla Rodowicz czy zespół Materia.

O czym opowiada utwór, napisany przed laty przez Janinę Porazińską? Kołysanka przedstawia maluchom dwójkę bohaterów: iskierkę – posiadającą antropomorficzne cechy, która przemawia z popielnika do drugiej postaci z utworu: Wojtusia. Iskierka przekonuje chłopca, że opowie mu długą bajkę, jednak jej historyjka bardzo szybko się kończy. Rozżalone dziecko nie chce więcej wierzyć w słowa iskierki, zdając sobie sprawę z tego, że ta zgaśnie, wcale nie rozwijając swojej opowieści.  

"Na Wojtusia z popielnika": cały tekst piosenki

"Na Wojtusia z popielnika" – cały tekst piosenki zdecydowanie warto poznać, aby móc śpiewać tę piękną, starą kołysankę swoim pociechom. Rytmiczna, wpadająca w ucho piosenka podbije serca pociech. Spraw, aby Twoje dziecko mogło się wyciszyć i tym samym spokojnie zasnąć, śpiewając mu kołysankę, przy której najmłodsi zasypiają już od lat.

Oto słowa tekstu autorstwa Janiny Porazińskiej.

Bajka iskierki - J.Porazińska

"Na Wojtusia z popielnika
iskiereczka mruga.
Chodź opowiem ci bajeczkę
Bajka będzie długa.

Była sobie raz królewna,
pokochała grajka,
król wyprawił im wesele
i skończona bajka.

Była sobie Baba Jaga,
miała chatkę z ciasta,
a w tej chatce same dziwy,
cyt! iskierka zgasła.

Patrzy Wojtuś, patrzy, duma,
łzą zaszły oczęta,
czemu żeś mnie oszukała?
Wojtuś zapamięta.

Już ci nigdy nie uwierzę
iskiereczko mała.
Najpierw błyśniesz, potem zgaśniesz,
ot i bajka cała."

Zobacz też: "Maszeruje wiosna" - tekst piosenki

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.