Laurka dla biblioteki, czyli jak obchodzić Dzień Bibliotekarza

Laurka dla biblioteki to doskonały pomysł na prezent w Dniu Bibliotekarza, który jest obchodzony 8 maja.

Laurka dla bibliotekarza. Dlaczego obchodzimy Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy?

Dzień Bibliotek i Bibliotekarzy został ustanowiony w 1985 r. z inicjatywy Stowarzyszenia Bibliotekarzy Szkolnych. Jest on świętem pracowników wszelkiego typu bibliotek: szkolnych, naukowych, miejskich itd. Ma on na celu uświadomienie znaczenia bibliotek dla rozwoju kultury i nauki. 

W Polsce obecnie funkcjonuje:

  • niespełna osiem tysięcy bibliotek publicznych,
  • ponad 30 tysięcy bibliotek szkolnych
  • biblioteki naukowe przy uniwersytetach i szkołach wyższych 
  • biblioteki prywatne, prowadzone przez różne instytucje

Mimo dobrego dostępu do bibliotek w naszym kraju poziom czytelnictwa wciąż jest zatrważający. Dzieci w wieku szkolnym korzystają z zasobów bibliotek w związku z wymaganiami szkolnymi i koniecznością czytania lektur. Niestety dorośli wciąż stronią od czytania: w 2018 roku tylko 37% Polaków zdeklarowało, że przeczytało przynajmniej jedną książkę na rok!

Tymczasem w ostatnich latach biblioteki stały się zupełnie nowymi miejscami, gdzie prócz wypożyczania książek można się zrelaksować przy czasopismach, posłuchać muzyki, skorzystać z komputerów, pograć w gry planszowe. Biblioteki przyciągają w swoje progi wszystkich - nie tylko czytelników - organizując ciekawe spotkania autorskie i inne wydarzenia kulturalne. Za wszelkie podejmowane działania na rzecz szerzenia kultury czytelniczej w kraju laurka dla każdego bibliotekarza należy się bez wątpienia!

Laurka dla bibliotekarki: jak ją wykonać?

W zależności od tego w jakim wieku jest dziecko, laurka dla bibliotekarki może być wykonana inną techniką:

  • najmłodsze dzieci, przedszkolaki najpewniej posługują się kredkami i innymi tego typu przyborami do malowania; dlatego w ich wypadku najlepszym rozwiązaniem będzie zapewnienie im odpowiednio grubej kartki papieru oraz mazaków
  • nieco starsze maluchy, które potrafią już bezpiecznie obchodzić się z nożyczkami mogą wykonać laurkę techniką wycinanek - można użyć tradycyjnego papieru wyklejankowego, ale także innych materiałów, np. skrawków tkanin, ścinków gazet itp.
  • warto wziąć pod uwagę indywidualne pomysły dzieci - czasem ich kreatywność jest znacznie większa niż dorosłych, pozwólmy więc maluchom samodzielnie zdecydować jak wykonają laurkę dla bibliotekarki

Laurka do biblioteki szkolnej - jak powinna wyglądać?

Biblioteki szkolne zazwyczaj na swoich ścianach mają tablice korkowe, na których przywiesza się różne informacje: regulamin korzystania z biblioteki, zasady wypożyczania książek, informacje o przeprowadzanych konkursach, i wiele innych. Warto wziąć to pod uwagę, gdyż laurka do biblioteki szkolnej zapewne trafi na taką ściankę. Ważne jest więc, aby była ona w formie jednej kartki, nieskładana na pół. Wówczas będzie łatwiej ją wyeksponować. Powinna także zawierać wyraźne napisy, wykonane pisakiem, tak aby z daleka można było swobodnie odczytać jej treść. Najlepiej też, aby zawarte na niej życzenia były skierowane do wszystkich pracowników biblioteki, a nie tylko do wybranych bibliotekarzy.

Co narysować na laurce do biblioteki?

Jeśli Twoje dziecko zastanawia się co narysować na laurce dla biblioteki, wtedy warto podpowiedzieć mu, aby umieściło na niej to, co najbardziej kojarzy mu się z biblioteką. Może będzie to:

  • stos książek, który zawsze gdzieś w bibliotece można wypatrzyć
  • ostatnio wypożyczony komiks
  • uśmiechnięta pani bibliotekarka, która zawsze pomaga odnaleźć się wśród regałów
  • komputery, bo od lat stały się obowiązkowym wyposażeniem bibliotek szkolnych i nie tylko
  • ulubione postaci z książek. 
Zobacz wideo Co dzieci myślą o szczęściu?
Więcej o:
Copyright © Agora SA