Zakładka do książki: przedszkole. Jak zrobić kreatywne zakładki do książek?

Zakładka do książki, czyli sztuka (nie tylko) dla przedszkolaka. Nie ma znaczenia, czy jest wykonana z szablonu, kreatywna czy spersonalizowana. Każda tego rodzaju praca plastyczna rozwija kreatywność, zdolności manualne i - w krótkim czasie - daje poczucie satysfakcji z dobrze wykonanego zadania.

Zakładka do książki - szablon

Zakładka do książki w najprostszy sposób może być wykonana z szablonu. Własne inwencja twórcza może się zrodzić na etapie ozdabiania naszej zakładki. Skąd zatem wziąć szablon, który stanie się wyjściową do późniejszego małego działa sztuki? 

 • wykonać samodzielnie - wyciąć prostokąt o wymiarach 12 cm x 4 cm z kolorowego bloku technicznego, odciąć oba górne rogi, a następnie trapez - w taki sposób, aby powstała głowa kota zakończona uszami
 • wydrukować gotowe szablony, np taki jak zamieszczony poniżejszablony zakładek, www.mywy.org.pl

Kreatywne zakładki do książek

Kreatywne zakładki do książek to już nieco trudniejsze zadanie, ale warto się postarać. Dzięki niemu zaznaczymy miejsce w książce, na którym skończyliśmy czytanie, a także z wielką satysfakcją i z niezwykłą dbałością o naszą lekturę, będziemy patrzeć na to niezwykłe, własnoręcznie wykonane dzieło. Jak się jednak okazuje, wykonanie kreatywnych zakładek wcale nie musi być bardzo skomplikowane, wystarczy bowiem kilka przedmiotów codziennego użytku, abyśmy stworzyli bardzo praktyczną rzecz. Oto kilka sugestii:

 1. Patyczki do lodów - dokładnie te drewniane i kolorowe flamastry posłużą naszym dzieciom za wyposażenie wystarczające do stworzenia zabawnej i niezwykle kreatywnej zakładki. Począwszy od kolorowych wzorków, po kwiatuszki, motylki, zwierzątka, na postaciach z kreskówek kończąc, można wyczarować nie tylko jedną tego rodzaju zakładkę, a cały ich stos. Może dzięki temu, uda się przełożyć ten zapał na zamiłowanie do czytelnictwa?
 2. Spinacze biurowe - z mała pomocą rodziców, dzieci mogą je wygiąć w serduszkowe zakładki lub po prostu poprzyczepiać do nich kolorowe guziki, kokardki czy wstążeczki, aby później w łatwy sposób zaznaczać - za ich pomocą - kartki czytanych książek.
 3. Drewniane spinacze małe - wystarczy przyczepić do nich kolorowe pomponiki lub głowę kotka czy wykonaną z technicznego papieru emotkę odzwierciedlającą nasze emocje, aby powstała bardzo pomysłowa zakładka.

Zobacz też: Praca plastyczna bocian. Jak samodzielnie wykonać ją w domu?

Zakładka do książki, czyli niezwykła praca plastyczna

Zakładka do książki może stać się nie tylko praktycznym przedmiotem codziennego użytku, lecz także niezwykłą pracą plastyczną pozwalającą naszemu dziecku wzmacniać swój warsztat artystyczny, twórczy i rozwijać umiejętności manualne. Do jej wykonania wystarczy użyć własnej wyobraźni i dowolnych materiałów. Zatem kolorowy papier, flamastry, włóczka, wstążeczki, guziki, mulina, filc, ozdobne małe oczka, bibuła czy konfetti to elementy, które najczęściej wykorzystujemy do wykonania zakładki, Dlaczego jednak nie skorzystać z darów natury? Kolorowe, jesienne liście, kasztany czy owoce jarzębiny to także doskonały materiał na wykonanie tematycznych i niecodziennych zakładek do książek. Jedyne, co może ograniczać w tym względzie - to inwencja twórcza, choć ta w przypadku dzieci czasami zdaje się nie mieć granic.

Jak zrobić zakładkę do książki krok po kroku?

Zrobienie zakładki do książki to niejednokrotnie wielka frajda zarówno dla dziecka, jak i rodzica. Wystarczy tylko zdecydować się na konkretny wzór i materiał, z jakiego ma zostać wykonana, a nawet niezwykle pochmurne popołudnie, może stać się wielką, słoneczną przygodą. Podpowiadamy, jak krok po kroku zrobić papierową zakładkę do książki:

Potrzebne Ci będą: papier z bloku technicznego, przyklejane plastikowe oczy, ozdobne druciki, nożyczki, ostry nożyk, klej

 1. Wytnij z papieru prostokąt o wymiarach 12 cm x 4 cm
 2. Za pomocą ostrego nożyka natnij prostokąt na długości ok 5 cm (zostawiając 3 cm od dołu i góry, po 1 cm od prawej i lewej strony), a następnie wycinając półkole połącz oba nacięcia - na środku powstanie coś w rodzaju języczka, za pomocą jakiego będzie można oznaczać zakładka odpowiednią kartkę w książce.
 3. W górnej części przyklej plastikowe oczy, a powyżej zrób otwór, przez który przełożysz ozdobny drucik - stanowiący włosy naszego zakładkowego przyjaciela.

Jesli wolisz natomiast wykorzystać filc, oto nasza propozycja na zakładkę właśnie z tego materiału:

 1. Zgromadźmy: arkusz lub arkusze z filcu w wybranym kolorze, igłę, nitkę, nożyczki.
 2. Z filcu wycinamy dwa duże, jednakowe serduszka, pamiętając o tym, aby zachować kąt 90 stopni, dzięki temu będziemy mogli założyć naszą zakładkę na róg kartki.
 3. Z innego koloru filcowego arkusza wycinamy niewielkie serduszko.
 4. Za pomocą nitki z igłą naszywamy na jedno z dużych ser, to mniejsze.
 5. Zszywamy ze sobą dwa duże, filcowe serca - od rogu do połowy wysokości zarówno od prawej, jak i lewej strony.

Zobacz też: Malowanie na folii przezroczystej, czyli kreatywne zajęcia dla dzieci

Zobacz wideo To trzeba wiedzieć
Więcej o:
Copyright © Agora SA