Rekrutacje do szkół i przedszkoli w tym roku na innych zasadach. Co się zmieniło?

Rekrutacje do przedszkoli i szkół podstawowych zazwyczaj odbywają się w marcu i kwietniu. W tym roku w wielu miastach zmieniono lub przedłużono terminy składania podań. Co jeszcze jest inaczej? Tylko w sporadycznych przypadkach rodzic może złożyć podanie osobiście.

Na początku marca skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Ministerstwa Edukacji Narodowej z pytaniem czy w związku z epidemią koronawirusa harmonogram rekrutacji do przedszkoli i szkół podstawowych ulegnie zmianie.

Wówczas dowiedzieliśmy się, że "zawieszenie zajęć w szkołach nie powinno wpłynąć na przebieg postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych lub publicznych innych formach wychowania przedszkolnego. To organ prowadzący przedszkole i szkołę może zadecydować o ewentualnych rozwiązaniach w tym zakresie. Ma tu pełną dowolność" - czytamy w przesłanej nam odpowiedzi.

Rekrutacje do przedszkoli i szkół podstawowych w Polsce zazwyczaj rozpoczynają się w marcu lub kwietniu. W niektórych miastach nawet pod koniec lutego. Zasady rekrutacji w poszczególnych województwach różnią się, dlatego rodzice zainteresowani składaniem wniosków, sprawdzają informacje na bieżąco na stronach urzędów miast w biurach edukacji.

"Nabory miały rozpocząć się po Wielkanocy, ale się nie odbyły"

W wielu miastach rekrutacje przebiegły w zaplanowanych terminach (np. w Toruniu, Inowrocławiu), ale nie wszędzie. Terminy rekrutacji, ze względu na koronawirusa, który sparaliżował funkcjonowanie placówek oświatowych, zostały wydłużone. Sprawdziliśmy kilka miast w Polsce, jak wygląda dzisiaj sytuacja.

"Tegoroczny nabór do przedszkoli i szkół podstawowych będzie wyjątkowy. Miasto przesunęło terminy rekrutacji. Nabory miały rozpocząć się po Wielkanocy, ale się nie odbyły. Rekrutacja ma się rozpocząć 18 maja i odbyć się w sposób elektroniczny” – czytamy na stronie "Gazety Lubuskiej".

W Warszawie rekrutacja do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas pierwszych w szkołach podstawowych rozpoczęła się w terminie, czyli 3 marca, ale ze względu za zaistniałą sytuację urząd miasta przedłużył termin składania wniosków do 23 kwietnia. W tym roku w stolicy rekrutacja była prowadzona z wykorzystaniem systemu informatycznego.

W Białymstoku zapisy trwały do 25 marca. I w tym mieście ich przebieg został podporządkowany zagrożeniu koronawirusem. Wnioski można było wysyłać online lub wrzucać je do skrzynek ustawianych w przedszkolnych przedsionkach. W przedszkolach pozostały jeszcze 403 wolne miejsca – informuje "Kurier Poranny".

Również w Koszalinie terminy składania podań zmieniły się. "Terminy naboru do żłobka i przedszkola były początkowo przewidziane między 1 a 17 kwietnia. Z powodu epidemii zostały jednak zmienione. Do 1 czerwca można składać wnioski o przyjęcie dzieci do przedszkoli - mówił Grzegorz Śliżewski, główny specjalista w Wydziale Komunikacji Społecznej, Promocji i Turystyki w Urzędzie Miejskim w Koszalinie" - czytamy w "Głosie Koszalińskim".

Kiedyś podanie rodzice zanosili do placówki. Dzisiaj taka możliwość tylko w wyjątkowych okolicznościach

W tym roku rodzice właściwie nie mają możliwości, aby złożyć podanie osobiście w wybranej przez siebie placówce. Do tej pory można było wydrukować zgłoszenie i zanieść papiery do przedszkola pierwszego wyboru (wskazując także drugiego czy trzeciego wyboru, gdyby w pierwszym nie było już miejsc). Tym razem wszystko odbywa się drogą elektroniczną, papiery można składać bez wychodzenia z domu.

Rodzice muszą złożyć w placówce pierwszego wyboru podpisany wniosek o przyjęcie kandydata do przedszkola wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnienie kryteriów rekrutacyjnych. Urzędnicy rekomendują, aby wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami zeskanować i przesłać drogą elektroniczną na adres placówki.

Tylko w wyjątkowych przypadkach, np. brak łącza internetowego u rodzica, można wydruk wrzucić do specjalnej urny znajdującej się w przedszkolu, szkole lub wysłać dokumenty tradycyjną pocztą.

Zmieniły się również zasady ogłaszania wyników rekrutacji. Już nie w szkole w widocznym miejscu

Przez lata wyniki rekrutacji ogłaszano w formie listy. Dyrektorzy wywieszali ją w widocznym miejscu w siedzibie przedszkola, szkoły.

W tym roku w związku z sytuacją epidemiczną - zgodnie z nowymi przepisami wydanymi na podstawie specustawy ws. koronawirusa - wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów można publikować na stronach internetowych przedszkoli i szkół.

Nie wolno jednak – z uwagi na RODO - publikować list przyjętych do placówki dzieci na portalach społecznościowych czy fanpage’ach placówek oświatowych. Dyrektorzy placówek, którzy nie decydują się na publikowanie nazwisk dzieci na swoich stronach internetowych korzystają z komunikacji elektronicznej i indywidualnie informują rodziców o wynikach przeprowadzonej rekrutacji.

Powinno cię również zainteresować: 500 plus a koronawirus. Czy epidemia może wpłynąć na wypłatę świadczenia?

Więcej o: