"Maszeruje wiosna" - tekst piosenki

"Maszeruje wiosna" to przykład jednej z wielu piosenek edukacyjnych, które poznają dzieci w wieku przedszkolnym. Mało kto zdaje sobie sprawę z jej roli jako narzędzia edukacji dla najmłodszych.

Piosenka "Maszeruje wiosna", czyli o roli muzyki w rozwoju dziecka

Piosenka "Maszeruje wiosna" jest bardzo popularnym utworem, który poznają dzieci w wieku przedszkolnym. Autorem jej tekstu jest Krystyna Bożek-Gowik. Utwór zyskał ogromną popularność i wielu wykonawców ma w swoim repertuarze jego autorskie wykonanie. W sieci można odnaleźć chociażby interpretację "Maszeruje wiosna", doskonale wszystkim znanej, polskiej piosenkarki - Urszuli.

Duże znaczenie dla prawidłowego rozwoju najmłodszych ma muzyka i nauka prostych piosenek. Dzieci, dzięki kontaktowi z dźwiękami:

 • lepiej się rozwijają,
 • mają mniejsze kłopoty z koncentracją,
 • uczą się zapamiętywania,
 • poprawia się ich poczucie rytmu i koordynacja ruchowa.

Pozytywny wpływ muzyki został zauważony dość dawno, stąd już w XIX wieku była ona jednym z obszarów kształcenia dzieci. Wszystkie te pozytywne aspekty płynące z obcowania z dźwiękami sprawiły, że we współczesnej edukacji przedszkolnej bardzo ważny element nauczania stanowią zajęcia, takie jak:

Wszystkie te ćwiczenia są kreatywne i bardzo angażują dzieci, zwłaszcza te najmłodsze. 

Słowa piosenki "Maszeruje wiosna", Krystyna Bożek-Gowik

Słowa piosenki "Maszeruje wiosna", ukazują obraz wiosny jako małej, uroczej dziewczynki, która śmiało kroczy przez świat, a jej wędrówce towarzyszą różne zjawiska, charakterystyczne dla tej pory roku (śpiew ptaków, zielenienie roślin). 

Tekst piosenki przedstawia się następująco:

Tam daleko gdzie wysoka sosna

maszeruje drogą mała wiosna.

Ma spódniczkę mini, sznurowane butki

i jeden warkoczyk krótki.

Ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło

lecą i świergocą głośno i wesoło.

Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,

gdy go w górę wznosi zielenieje świat !

2. Nosi wiosna dżinsową kurteczkę, na ramieniu

małą torebeczkę. Chętnie żuje gumę i robi

balony a z nich każdy jest zielony.

Ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło

lecą i świergocą głośno i wesoło.

Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,

gdy go w górę wznosi zielenieje świat !

3. Wiosno, wiosno nie zapomnij o nas

każda trawka chce być już zielona.

gdybyś zapomniała inną drogą poszła

zima by została mroźna.

Ref. Maszeruje wiosna a ptaki wokoło

lecą i świergocą głośno i wesoło.

Maszeruje wiosna w ręku trzyma kwiat,

gdy go w górę wznosi zielenieje świat !

Zobacz wideo Ulubione piosenki przedszkolaków

Tekst piosenki "Maszeruje wiosna" - jak nauka tej piosenek wpływa na rozwój dziecka?

Tekst piosenki "Maszeruje wiosna", podobnie jak w przypadku innych utworów skierowanych do dzieci, jest dość prosty i łatwy do zapamiętania. Zbudowany jest w oparciu o regularne rymy, które ułatwiają maluchom zapamiętanie słów, ale także późniejsze, melodyjne odśpiewanie piosenki. Śpiewanki dziecięce opisują świat w sposób zrozumiały dla najmłodszych. Przedstawiają rzeczywistość tak, aby była dla nich atrakcyjna i ciekawa. Tłumaczą zjawiska, które dla dzieci są fascynujące i nieznane. Posługują się przy tym łatwym słownictwem, nie sprawiającym trudności w zrozumieniu ich znaczenia, a jednocześnie rozwijają płynność mowy i zasób znanych dziecku wyrazów.

Wszystkie powyższe warunki spełnia piosenka "Maszeruje wiosna". Obrazuje ona w przystępny sposób zjawisko nadejścia nowej pory roku. Wiosnę uosabia mała dziewczynka, która spacerem idzie przez świat. Jest ładnie ubrana, a jej wędrówce towarzyszą piękne okoliczności - śpiew ptaków i zielenienie roślin. Dzieci na podstawie tekstu zdobywają nowe wiadomości na temat wiosny, uczą się o zjawiskach towarzyszących następstwie pór roku. 

"Maszeruje wiosna" - tekst i muzyka jako bodziec rozwojowy

Utwór "Maszeruje wiosna" to nie tylko tekst, ale również muzyka, która odgrywa ważną rolę w rozwoju poznawczym dziecka. Najmłodsi rozwijają się bardzo dynamicznie, zwłaszcza w pierwszych latach życia, dlatego wszelkie bodźce płynące z otoczenia, działają na nich w szczególny sposób.

W zależności od intensywności muzyki, może ona działać na dziecko relaksująco lub aktywizująco. "Maszeruje wiosna" to przykład piosenki aktywizującej, która pobudza dziecko zarówno w sferze emocjonalnej jak i poznawczej. Wykazuje się, że słuchanie utworów o dynamicznym charakterze może wywołać wiele reakcji, m.in:

 • pobudzić do działania
 • wzmocnić poczucie siły
 • wpłynąć na stabilizację oddechu
 • regulować napięcie mięśniowe
 • przyspieszyć rytm serca
 • wzmóc przemianę materii
 • zachęcić do aktywności fizycznej
 • poprawić poczucie rytmu i koordynację ruchową
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.