Zabawy ruchowe dla dzieci - zabawy na świeżym powietrzu i nie tylko

Zabawy ruchowe dla dzieci to nie tylko wspaniały pomysł na zajęcie naszego malucha czymś interesującym, ale również dobry sposób na wspomaganie jego prawidłowego rozwoju. Solidna dawka ruchu, podanego w ciekawej formie, wydaje się być wręcz niezbędna w czasach, gdy zamiast na świeżym powietrzu, dzieciństwo spędza się przed tabletem. Warto dowiedzieć się o nich nieco więcej.

Gry i zabawy ruchowe. Dlaczego są takie ważne?

Gry i zabawy ruchowe odgrywają bardzo pozytywną rolę w rozwoju dziecka. Muszą jednak być odpowiednio dobrane do jego wieku. Ich rozmaitość decyduje o tym, że możemy dzięki nim ćwiczyć różne umiejętności malca, wpływać u niego na rozwój różnych części ciała, wreszcie - zaszczepić w nim miłość do sportu i rekreacji. Niestety, badania wskazują, że otyłość u polskich dzieci jest wciąż wzrastającym problemem. Grozi nam sytuacja, w której co trzeci młody mieszkaniec naszego kraju będzie miał nadwagę lub wręcz otyłość. Nie chcąc do tego dopuścić, musimy wspierać aktywność fizyczną od najmłodszych lat. Zabawy ruchowe dla dzieci to dobry sposób, aby do tego nie dopuścić. Należy pamiętać, aby dobrze dobierać je do kategorii wiekowej dzieci, z którymi przyszło nam mieć kontakt. Dla malca w wieku przedszkolnym gry i zabawy ruchowe to właśnie zabawa w czystej postaci. W ten sposób musi być też postrzegana. Dzieci starsze, które często wśród idoli wymieniają znanych sportowców, będą potrzebowały również elementu rywalizacji tak, aby dane zabawy ruchowe dla dzieci wciągnęły ich, dały satysfakcję z rywalizacji i mierzenia się z rówieśnikami.  

Zobacz wideo Co dzieci myślą o zdrowym jedzeniu?

Zabawy ruchowe w przedszkolu, czyli coś dla maluchów

Zabawy ruchowe w przedszkolu to, wbrew pozorom, niemałe wyzwanie przed ich animatorem. Nie jest przypadkiem, że w ramach niektórych specjalności na studiach pedagogicznych długo ćwiczy się ich przeprowadzanie. Nie mając aż tak dużego przygotowania, można zainspirować się własnym dzieciństwem. Gra w kolory, gra w klasy lub ciuciubabka to prawdziwe evergreeny wśród zabaw ruchowych dla dzieci w wieku przedszkolnym. Warto postawić również na różne formy zabaw, które działają na motorykę dziecka, czyli te, gdzie wykorzystuje się skoczność lub zmusza dzieci do gimnastyki na przykład opowiadając prostą bajkę i zachęcając je do wyobrażania sobie i odgrywania zdarzeń obecnych w fabule. Bardzo ważne jest, że zabawy ruchowe w przedszkolu pozwalają ćwiczyć zarówno ciało, jak i umysł. Ich animator powinien być bardzo zręczny i zmotywowany po to, aby omawiane gry i zabawy przebiegały z pożytkiem i, przede wszystkim, podobały się dzieciom.

Zabawy na wf, czyli zamiast rozgrzewki

Zabawy na wf przeznaczone dla dzieci, to również świetny zamiennik tradycyjnej, ale może nieco nudnej rozgrzewki. Niech będzie w nich także element przyjacielskiej rywalizacji, która tak podoba się dorastającym dzieciom. Berek lub berek w parach dobrze ćwiczyć będą motorykę i współdziałanie. Trzeba przyznać, że właśnie berek polegający na gonieniu i łapaniu przeciwnika to zabawa na wf, którą da się bawić na bardzo wiele sposobów, modyfikując zasady. Strony internetowe dla nauczycieli wychowania fizycznego pełne są opisów tychże gier. Można się z nimi zapoznać również tutaj

Zabawy na świeżym powietrzu - okazja do zacieśnienia więzów rodzinnych

Zabawy na świeżym powietrzu pozostaną tym, co powinno sprawiać dzieciom największą frajdę. Dzieciństwa nie powinno się spędzać tylko przed ekranem tabletu lub, coraz już rzadziej, przed telewizorem. Zwykłe odbijanie piłki, zwłaszcza ubarwione dodatkowymi elementami, może też zacieśniać więzy rodzinne. Warto przecież poświęcać swoim pociechom jak najwięcej czasu - zabawy ruchowe dla dzieci mogą sprawić, że będą to niezapomniane chwile. 

Więcej o: