Zabawy dla przedszkolaków - najlepsze propozycje dla aktywnych dzieci

Zabawy dla przedszkolaków powinny bawić, uczyć i pomóc dziecku rozładować nadmiar energii. Wszak maluchy najbardziej lubią biegać, skakać, przepychać się i mocować. Jakie zabawy będą najlepsze dla przedszkolaków? Zobaczcie ich przegląd.

Zabawa w pomidora 

Tę zabawę rodzice będą najprawdopodobniej pamiętali z czasów swojej młodości. Jak widać wciąż jest na topie. Do gry potrzeba co najmniej kilkoro dzieci. Polega ona na tym, że jeden z uczestników zadaje pytania innym. Pytania są na dowolny temat, nie ma w tym zakresie żadnych wytycznych i zadaje się je po kolei każdemu dziecku, a każde powinno odpowiedzieć jednym słowem - pomidor. Jeśli odpowiadający zacznie się śmiać lub odpowie innym słowem, powinien oddać fanta. Pod koniec zabawy fanty można odzyskać - po wykonaniu zadania, które zaproponują inni gracze; może być to np. zaśpiewanie piosenki albo wykonanie zadania ruchowego.

Zabawa w wężyka

Gra zwana wężykiem również angażuje kilkoro, a nawet kilkunastu przedszkolaków. Maluchy mają stworzyć węża, tj. ustawić się jeden za drugim i chwycić się za ramiona. Dziecko będące na przedzie, pierwsze w wężowym szeregu, zaczyna śpiewać piosenkę i wykonuje ruchy oraz gesty pasujące do słów piosenki. Reszta drużyny musi powtarzać te same czynności, co prowadzący. Zabawa nie ma limitu czasowego, można w nią grać dopóki nie znudzi się dzieciom.

Dotknij i zareaguj

Zabawa, która uczy kolorów i kształtów, a także szybkiej reakcji na wydane polecania. Polega na tym, że jedno z grupy dzieci zostaje wyznaczone na prowadzącego. Jej zadaniem jest podanie jakiegoś koloru lub kształtu (np. podłużny, okrągły, kwadratowy albo płaski) a pozostali uczestnicy muszą zareagować na hasło i dotknąć przedmiotu, który spełnia te kryteria. Na hasło czerwony wszystkie dzieci powinny zatem dotknąć czegoś w czerwonym kolorze. Uczestnik, któremu nie uda się znaleźć przedmiotu pasującego do hasła, staje się prowadzącym. Musi stanąć pośrodku grupy i wydać nowe polecenie.

Koniecznie sprawdź jak zrobić piasek kinetyczny w domu! Twoje dziecko go pokocha:

Zobacz wideo

Jak oni śpiewają 

Zabawa, w której przyda się znajomość piosenek, ale nie jest wymagany piękny glos. Zgodnie z hasłem "śpiewać każdy może", w zabawie powinny uczestniczyć wszystkie dzieci. Gromadkę trzeba podzielić na dwa zespoły, które będą ze sobą rywalizować. Jedna z grup lub wybrany przedstawiciel grupy musi zaśpiewać piosenkę, najlepiej zwrotkę, a przeciwna drużyna musi odgadnąć co to za utwór. Wygrywa ta grupa, która rozpozna więcej piosenek. To świetna zabawa integrująca dzieci, a do tego bardzo wesoła.

Zabawa w ciuciubabke

Do tej zabawy potrzebne będą dzieci i opaska do zawiązania na oczach.  Najpierw wśród ochotników trzeba wybrać dziecko, które zostanie ciuciubabką. Musi ono stanąć w środku okręgu i mieć zawiązane chustką oczy. Pozostałe dzieci zaczynają śpiewać jakąś popularną piosenkę, a ciuciubabka musi ich w tym czasie złapać.

Zabawa w kalambury 

Kto powiedział, że kalambury to gra tylko dla dorosłych? Nic bardziej mylnego! Oto propozycja gry dla dzieci, która polega na odgadywaniu haseł z popularnych bajek. Grupę dzieci musimy podzielić na dwie drużyny, które będą między sobą rywalizować. Najlepiej, by liczyły tyle samo członków. Uczestnik jednej grupy ma za zadanie wykonywać jedynie gesty, bez używania słów, np. ma pokazać tytuł bajki lub jakąś postać z tej bajki. Uczestnicy przeciwnej drużyny muszą zaś, obserwując pokazującego, odgadnąć o jaką bajkę lub postać chodzi. Po odgadnięciu zagadki pałeczkę przejmuje druga drużyna.

Zgadnij, kto to  

Ciekawa i angażująca zabawa, którą bardzo lubią dzieci w wieku przedszkolnym. Wszyscy uczestnicy siadają w kółku tak, by widziały siebie nawzajem. Jeden z uczestników staje pośrodku i musi opisać jakieś dziecko z grupy tak, by inni odgadli o kogo chodzi. Może opisywać nie tylko cechy wyglądu - jak ciemne oczy, jasne włosy, kręcone włosy, ale również w co jest ubrane, np. ma różowa koszulkę i sweter w kwiatki. Dziecko, które pierwsze domyśli się o kogo chodzi, staje się osobą opisującą. Przy tej grze dobrze jest ustalić zasadę, że nie używamy nieprzyjemnych określeń do opisywania innych (gruby, brzydki, nieładny itp.).

Zabawa w głupiego Jasia

Zabawa dla fanów aktywności fizycznej. Dwoje dzieci staje naprzeciwko siebie i rzuca do siebie piłkę. Trzecie dziecko ustawia się przodem do osoby, która rzuca piłkę i próbuje ją przechwycić. To jest właśnie tytułowy Głupi Jaś. Jak ma ją odebrać? Uda jej się to tylko w sytuacji, gdy rzuty między dwójką dzieci nie będą celne. Jaś może  złapać piłkę w locie, np. wysoko podskakując. Jeżeli uda się zdobyć piłkę, to zamienia się z osobą, która przed chwilą wykonywała rzut.

Baba Jaga patrzy

Raz, dwa, trzy – baba Jaga patrzy; to również zabawa, która ma swoje lata. Wciąż jednak jest na fali. Wybieramy jedno dziecko, które zostaje babą Jagą. Musi stanąć pośrodku sali, odwrócić się tyłem do innych i mówić „Raz, dwa trzy, Baba Jaga patrzy”. W czasie, gdy wypowiada te słowa, pozostałe dzieci do niej biegną. Na ostatnie słowo w haśle , czyli "patrzy",  Baba Jaga odwraca się. Dziecko, któremu nie udało się zatrzymać w bezruchu na dźwięk tego słowa, wraca na start. Zaś to, które dotknie Baby Jagi zajmuje jej miejsce.

Więcej o: