Obecnie rynek oferuje bardzo wiele różnorodnych modeli rolek dla starszych i młodszych, dopasowanych pod względem techniki i umiejętności. Inne rolki rekomenduje się dla osób, które chcą dopiero zacząć przygodę z jazdą na rolkach, a inne dla rolkowych ekspertów, którzy oprócz samej jazdy wykonują bardzo zaawansowane figury.
Wybierając rolki dla osoby początkującej, która ma się dobrze nauczyć techniki i bezpiecznie zacząć jazdę, trzeba zwrócić uwagę na kilka podstawowych elementów. Większość osób skupia się podczas zakupu na wyglądzie zewnętrznym sprzętu, na kolorze, elementach dekoracyjnych i na cenie, zamiast na parametrach technicznych modelu, właściwym dopasowaniu do nogi - i to zarówno pod względem rozmiaru, jak i sposobu ustawiania stopy podczas jazdy.
Równa, gładka trasa jest najlepsza do pierwszych rolkowych wprawek - można do tego celu wykorzystać szeroką alejkę w parku, duże boisko lub ścieżkę rowerową, o ile nie będzie na niej panował duży ruch. Zobacz, jakie piękne trasy rowerowe mamy w Polsce:
Lepsze modele rolek posiadają regulację rozmiaru - zazwyczaj w przedziale od 3 do 5 numerów, dzięki czemu możliwe jest bardziej staranne dopasowanie rolkowego buta do nogi dziecka. Dodatkowy atutem jest także to, że zakupione rolki wystarczą na dłużej.
Dla dzieci, które dopiero zaczynają się uczyć jazdy na rolkach, trzeba kupić model dostosowany do ich poziomu. Nie wybieramy modelu dla technicznie zaawansowanych dzieci, które oprócz jazdy umożliwiają wykonywanie rozmaitych sztuczek. Stawiamy na bezpieczny model, do rekreacyjnej jazdy.
Innym ważnym parametrem, który należy przeanalizować podczas zakupów rolek, jest materiał, z którego został wykonany dany model, a także konstrukcja. Buty do rolek powinny być wygodne, odpowiednio dopasowane do stopy, by dobrze się trzymała podłoża (nie przesuwała i nie ślizgała się). Wśród rolek dostępnych na rynku można wybierać z miękkich i twardych. Pierwszy rodzaj, tak zwany soft, jest bardziej przewiewny, drugi zdecydowanie mniej, ale za to lepiej trzyma się nogi i usztywnia na wysokości stawów skokowych - to ważne, ponieważ redukuje to w pewnym stopniu ryzyko kontuzji.
Sam but to nie wszystko - właściwe kółka to element, którego nie wolno bagatelizować. Polecane są szczególnie kołka wykonane z poliuretanu o właściwej twardości (tu najlepsza jest A w skali Shora) - i wielkości. Warto wyjaśnić, że wyższa wartość A oznacza bardziej twarde kółka, a jednocześnie szybsze i bardziej wytrzymałe. Ze względu na to, że osobom początkującym bardziej zależy na bezpieczeństwie niż szybkości, lepiej zainwestować w kółka miękkie, o wartości 74-78 A i wielkości 46-62 mm.
Płozy, czyli tak zwane szyny, powinny być zrobione z jednego kawałka materiału. Rozpoczynającym przygodę z jeżdżeniem rekomenduje się płozy kompozytowe, które zapewniają lepszą amortyzację od tych wykonanych z aluminium. Jeśli zaś chodzi o łożyska, to na start lepiej wybrać dostosowane do mniejszej prędkości, czyli modele z oznaczeniami ABEC1, ABEC3 lub SG, z możliwie niską cyfrą.
Wybór odpowiedniego modelu rolek to jedno, a drugim, nie mniej ważnym zadaniem, jest dopasowanie rozmiaru. Jak dopasować rozmiar rolek dla dziecka? W celu prawidłowego dopasowania zaleca się zakupy popołudniową porą. Wtedy stopa jest już nieco "rozchodzona" i nieco większa po całym dniu spacerowania. Należy także pamiętać, że stopy każdego z nas, w tym i dzieci, nie są takie same - zawsze jedna z nich jest większa, a druga mniejsza.
W sklepie warto skorzystać z doboru metrycznego, jeśli jest taka możliwość. Do tego są specjalistyczne prawidła, ułatwiające pomiar stopy. Za pomocą takiego urządzenia dokonuje się pomiaru stopy od pięty do najdłuższego (zazwyczaj dużego) palca. Podczas mierzenia należy pamiętać, aby odpowiednio dociążyć stopę - tzn. mieć wypchnięte do przodu kolano. Dobrze założyć także skarpetki, bo dodają one stopie trochę objętości, a to w nich jeździ się na rolkach.
Eksperci zalecają zakup pierwszych rolek dziecku, które skończy 4 lata. Według nich jest to odpowiedni wiek do spróbowania swoich sił w jeździe na rolkach. Nie oznacza to jednak, że każdy czterolatek będzie w równym stopniu gotowy na rolki. Dzieci rozwijają się każde w swoim tempie, zatem podejmując decyzję o zakupie warto zwrócić uwagę na: siłę fizyczną, wytrzymałość, poziom aktywności w pozostałych obszarach, umiejętność utrzymania równowagi i zdolność koordynacji ruchowej.
Kwestią podstawową jest bezpieczeństwo. Niezależnie, czy dziecko stawia na rolkach pierwsze kroki, czy jeździ już całkiem dobrze, warto pamiętać o ochraniaczach i kasku - na tych akcesoriach nie można oszczędzać.