Hulajnoga dla dzieci to wsparcie rozwoju ruchowego i intelektualnego. Od kiedy uczyć dziecko jazdy na hulajnodze?

Hulajnogi dla dzieci stają się coraz bardziej popularne. I trudno się dziwić - stanowią świetną zabawę, wspierają rozwój dziecka i pozwalają na samodzielne poruszanie się w całkiem szybkim tempie. W jaki model warto zainwestować i od kiedy można dziecko uczyć jazdy na hulajnodze?

Hulajnoga dla dzieci - od kiedy?

Każdy rodzic, który rozważa zakup hulajnogi zadaje sobie pytanie: od kiedy jazda na tym sprzęcie będzie bezpieczna dla dziecka? Okazuje się, że podstawową umiejętnością niezbędną do tego, by rozpocząć naukę jazdy na hulajnodze, jest dobrze opanowana umiejętność chodzenia. Tę umiejętność dzieci osiągają w różnym wieku, jedne zaczynają chodzić już w okolicach pierwszych urodzin, inne mając 1,5 roku, a zdarzają się dzieci, które samodzielnie zaczynają się poruszać na dwóch nogach mając około 2 lat. Rodzic musi zatem przede wszystkim brać pod uwagę indywidualny rozwój motoryczny dziecka.

Zobacz wideo

Według specjalistów, podejmowanie prób nauki przynosi korzystne efekty najczęściej w przypadku 2-latków. Rozpoczęcie nauki w tak młodym wieku pozytywnie oddziałuje na malucha z wielu istotnych względów, przy czym kluczowe jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt.

Hulajnoga dla dzieci - zalety

  • Trening zmysłu równowagi

Nie trzeba wykonywać głębokiej analizy, by zauważyć korzyści płynące z jazdy na hulajnodze. Jazda na hulajnodze kształtuje w dziecku poczucie równowagi, wyraźnie poprawia zachowanie równowagi, które przyczynia się do utrzymania pionowej pozycji nawet w przypadku nierównej nawierzchni. Dzięki temu w późniejszym wieku dzieciom łatwiej nauczyć się jeździć na rowerze, a w szkole będę odnosiły większe sukcesy, wykonując m. in. ćwiczenia na równoważni.

  • Oswojenie się z prędkością i omijanie przeszkód

Dzieci nie potrafią w prawidłowy sposób ocenić odległości - nie zdają sobie sprawy, że wystarczy jeden krok idąc chodnikiem, by wejść wprost pod rozpędzony samochód, podchodzą także pod bujające się huśtawki bez świadomości, że może ona je uderzyć. Nie rozpoznają, z jaką prędkością poruszają się pojazdy. W czasie jazdy hulajnogą włączają się do ruchu, przez co stają się jego częścią, a to uczy ich dokładniejszego szacowania odległości. Sztuka rozpoznawania konkretnych odległości przyda się również w przypadku odpowiedniego reagowania na napotkane przeszkody.

  • Kontrola nad własnym ciałem

Jeżdżenie na hulajnodze nauczy dziecko hamowania, zwalniania, cofania, oraz wykonywania rozmaitych manewrów, takich jak skręcanie czy omijanie przeszkód. Dzięki pojawiającym się na drodze przeszkodom, dziecko samo zobaczy potrzebę ominięcia utrudnień. To wszystko sprawi, że maluch nauczy się opanowywać własne ruchy, a także zwiększać kontrolę nad własnym ciałem.

  • Poprawa kondycji

Jak każda aktywność fizyczna, tak samo jazda na hulajnodze ma ten dodatkowy plus, że dziecko poprawia kondycję swojego organizmu. Jazda na tym sprzęcie nie jest bardzo męcząca, więc dziecko nie odczuwa tego jako intensywny wysiłek, a wzmacnia mięśnie nóg, pleców i brzucha.

Hulajnogi dla dzieci z autyzmem             

Jazda na hulajnodze jest polecana także dzieciom z autyzmem, jako element terapii. U dzieci z tego typu zaburzeniami należy się skupić na wspieraniu rozwoju w każdym możliwym zakresie, by dziecko z tą przypadłością mogło normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Ważne jest, by w dziecku autystycznym wykształcić prawidłowo zmysł równowagi, a  do tego jazda na hulajnodze jest idealna. Maluch uczy się koordynacji, hamowania, skręcania, wyczucia odległości, zatrzymywania. Może  sam wyznaczać sobie cel podróży i do niego dążyć. Opanowanie umiejętności jazdy na hulajnodze jest także doskonałym wstępem do podjęcia innej aktywności, jaką jest jazda na rowerze. Dzięki temu dzieci szybciej opanowują tę umiejętność.

Hulajnoga trójkołowa dla dzieci

Planując uczyć dziecko jeździć na hulajnodze ważne jest, aby wybrać odpowiedni sprzęt. Na pierwszą hulajnogę poleca się raczej model z trzema kółkami, posiadający jedno koło przednie i dwa tylne. Na rynku są także dostępne hulajnogi z trzema kołami, ale jedno małe zlokalizowane jest na tyle, zaś dwa nieco większe  przymocowane z przodu, rozmieszczone po dwóch stronach rączki do sterowania. Hulajnoga trójkołowa dla dzieci jest łatwiejsza do opanowania, uczy poczucia równowagi, ale z małą pomocą - jest bezpieczniejsza i przyjemniejsza. Trójkołowy model ma jeszcze jedną zaletę - dziecko nie musi wcale nią samodzielnie jeździć - może być zwyczajnie ciągnięty przez któregoś z rodziców. Wtedy nie ma ryzyka, że zmęczone już dziecko straci równowagę i zaliczy upadek.

Po opanowaniu jazdy na hulajnodze trójkowej każde dziecko będzie gotowe na model z dwoma kółkami. Trzeba jednak pamiętać, że tradycyjna hulajnoga z dwoma kółkami to już model rekomendowany dla starszych dzieci - wymaga dużo większej sprawności i koordynacji. Dobrze jest zacząć przygodę z jej udziałem dopiero w wieku mniej więcej 5-6 lat. Coraz bardziej popularne stają się także hulajnogi z silnikiem, ale te przeznaczone są już dla dużo starszych dzieci, które będą w stanie zapanować nad znacznie większą prędkością (wykazują umiejętność reagowania na nagle zmieniające się warunki na drodze).

Warto pamiętać, że zapewnienie bezpiecznej jazdy to podstawa. Dlatego dziecko na każdą wyprawę na hulajnodze powinno być wyposażone w kask, a w czasie nauki jazdy na tym sprzęcie warto założyć dziecku także ochraniacze na kolana, łokcie i nadgarstki.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.